Рішення № 79191339, 08.01.2019, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.01.2019
Номер справи
924/524/18
Номер документу
79191339
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" січня 2019 р.Справа № 924/524/18Господарський суд Хмельницької області у складі колегії під головуванням судді Гладія С.В., суддів Димбовського В.В., Мухи М.Є., при секретарі судового засідання Тлустій У.О., розглянувши матеріали справи

за позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької міської ради м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлоплюс", м. Хмельницький

про стягнення 373 362,34 грн.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 – за довіреність №02-14-14250 від 23.10.18р.

від відповідача: не з’явився

від прокуратури: ОСОБА_2 - прокурор відділу облпрокуратури (посвідчення №048876 від 18.12.2017р.)

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької міської ради м. Хмельницький звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлоплюс", м. Хмельницький про стягнення з останнього 373 362,34 грн. В обґрунтування позовних вимог вказує, що 08.04.2016р. між Хмельницькою міською радою та відповідачем укладено договір про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького. Пунктами 2.1 та 2.2 договору передбачено обов'язок відповідача перерахувати на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста 332135,00грн. Сторонами вносились зміни до п. 2.4 договору та остаточно визначено строк сплати пайової участі до 01.01.2018р. Станом на 23.05.2018р. відповідачем сплачено лише 4000,00грн., у зв'язку із чим виникла заборгованість в сумі 328135,00грн. та нарахована пеня у розмірі 41389,96грн. Крім того, на підставі ст.625 ЦК України нараховано 3% річних від простроченої суми у розмірі 3837,38грн.

Представник відповідача в клопотанні від 31.10.2018р. повідомив, що між сторонами вирішується питання щодо безоплатної передачі приміщення амбулаторії по вул. Трудовій, 5/1А в м. Хмельницькому в рахунок сплати пайової участі за договорами укладеними між сторонами, у тому числі і договору №63 від 08.04.2016р.

Позивач та прокурор відділу прокуратури в судових засіданнях позовні вимоги підтримали у повному обсязі, вважаючи їх правомірними та обґрунтованими наявними в матеріалах справи доказами.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, у надісланому до суду клопотанні від 08.01.2019р. просив суд відкласти розгляд справи у зв'язку із неможливістю прибути в судове засідання через погіршення стану здоров'я.

При розгляді клопотання відповідача про відкладення розгляду справи судом враховується, що відповідно до ч. 3 ст. 56 ГПК України юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Враховуючи, що законодавство наділяє сторони правом брати участь у справі як через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, так і через представника, суд вважає, що зазначені відповідачем причини відсутності представника в судовому засіданні не є поважними, тому не можуть бути підставою для відкладення розгляду справи.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступне.

08.04.2016р. між Хмельницькою міською радою м. Хмельницький (далі сторона -1) та товариством з обмеженою відповідальністю "Житлоплюс" (далі сторона - 2) укладено договір №63 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького (далі - договір), предметом якого, згідно п. 1.1 вказано визначення для сторони 2, яка є замовником будівництва 9-ти поверхового 35-ти квартирного житлового будинку по вул. Трудовій, 5/1-А у місті Хмельницькому (згідно містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №106/ГП-25.1-04 від 13.06.2014) величин пайової участі у створенні розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького, відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", рішення 22 сесії Хмельницької міської ради від 17.12.2008 року №23 "Про затвердження порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького та визнання такими, що втратили чинність, рішень міської ради та пунктів рішення виконавчого комітету" із внесеними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 2.2 договору розмір пайової участі, належної замовником до оплати складає 332135,00грн. відповідно до проведеного управлінням капітального будівництва розрахунку величини пайової участі замовника, що здійснюється згідно наданої стороною 2 кошторисної вартості об'єкта будівництва. Розрахунок величини пайової участі №01-20-353 від 28.03.22016р. є невід'ємною частиною даного договору.

Пайова участь сплачується до 31.12.2016р. (п. 2.4 договору).

Згідно п. 3.2 договору у випадку порушення зобов'язань за цим договором, сторони несуть відповідальність визначену цим договором та чинним законодавством України.

Пунктом 3.4 договору сторони передбачили, що у разі прострочення термінів, передбачених договором сторона 2 сплачує стороні 1 штрафні санкції, що становлять: пеню від суми простроченого платежу у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня; 3 % річних від суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, згідно ст. 625 ЦК України.

Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками і діє до повного виконання сторонами їх зобов'язань (п. 4.1 договору).

Згідно п. 4.2 договору зміни та доповнення до цього договору можуть бути внесені тільки за домовленістю сторін, викладені у письмовій формі, та оформлені у вигляді додаткової угоди до цього договору.

Договір підписано та скріплено печатками сторін.

У відповідності до розрахунку №01-20-353 від 28.03.2016р. розмір пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького становить 332135грн.

27.01.2017р. між сторонами підписано додаткову угоду №1 до договору №63 від 08.04.2016р., згідно якої встановлено, що пайова участь сплачується до 31.03.2017р.

Додатковою угодою №2 від 21.06.2017р. сторони передбачили сплату пайової участі до 01.01.2018р.

10.01.2018р. Хмельницька міська рада звернулась до ТОВ "Житлоплюс" з претензією №02-14-31, згідно якої повідомляла про необхідність сплати коштів за договором №63 від 08.04.2016р. (із внесеними змінами) в сумі 330436,44грн. Крім того, повідомлено, що у разі не надходження коштів до 20.01.2018р., буде заявлено позов до господарського суду Хмельницької області. Претензія отримана ТОВ "Житлоплюс" 18.01.2018р., що підтверджується підписом представника в повідомленні про вручення поштового відправлення.

Враховуючи, що відповідачем заборгованість за договором №63 від 08.04.2016р. не сплачена, заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури 13.06.2018р. звернувся до Хмельницької міської ради з повідомленням про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді, а також в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради звернувся до суду з позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача 373362,34грн., з яких 328135,00грн. коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького, 41389,96грн. пені та 3837,38грн. 3% річних, згідно поданого розрахунку.

Крім того, матеріали справи містять лист Управління охорони здоров'я Хмельницької міської ради №255 від 12.02.2018р., лист Управління капітального будівництва виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.02.2018р. та витяг з протоколу №67 засідання постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища від 06.09.2018р., згідно якого підтримано звернення ТОВ "Житлоплюс" щодо безоплатної передачі Хмельницькій міській раді приміщення амбулаторії загальною площею 137,3 кв. м. в багатоповерховому житловому будинку по вул. Трудовій, 5/1А в м. Хмельницькому в рахунок сплати пайової участі.

Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод (правочинів), передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як убачається з матеріалів справи, 08.04.2016 р. між позивачем (сторона 1) та відповідачем (сторона 2) укладено договір №63 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, предметом якого є визначення для сторони 2, яка є замовником будівництва 9-ти поверхового 35-ти квартирного житлового будинку по вул. Трудовій, 5/1-А у місті Хмельницькому, величини пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького, відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", рішення двадцять другої сесії Хмельницької міської ради від 17.12.2008 р. №23 "Про затвердження порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького та визнання такими, що втратили чинність, рішень міської ради та пунктів рішення виконавчого комітету" із внесеними змінами та доповненнями.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч. ч. 2-3 ст. 40 Закону замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

При цьому відповідно до Закону замовником є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву (ст. 1); об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури (ст. 4).

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону (ч. 1 ст. 40 Закону).

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (ч. 5 ст. 40 Закону).

Частиною 9 ст. 40 Закону встановлено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: розмір пайової участі; строк (графік) сплати пайової участі; відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

У договорі №63 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького від 08.04.2016р. сторони погодили розмір пайової участі при будівництві 9-ти поверхового 35-ти квартирного житлового будинку по вул. Трудовій, 5/1-А у місті Хмельницькому - 332135 грн., строк сплати пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького (згідно додаткової угоди №2 від 21.06.2017р.) - до 01.01.2018 р.

Відповідач лише частково оплатив кошти пайової участі на загальну суму 4000,00 грн., що не заперечується сторонами.

Решта коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, яка залишилась несплаченою, становить 328135,00 грн. Доказів оплати несплаченої суми матеріали справи не містять.

За таких обставин вважається доведеним факт невиконання відповідачем зобов'язань за договором №63 від 08.04.2016р. щодо сплати пайової участі у розвитку інфраструктури міста.

За приписами ч. 1 ст. 230 ГК України, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).

Пунктом 4 ст. 231 ГК України передбачено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною другою ст. 551 ЦК України визначено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Сторони у п. 3.4 договору №63 від 08.04.2016р. визначили, що у разі прострочення термінів передбачених договором сторона 2 сплачує стороні 1 пеню від суми простроченого платежу у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно вказаних положень договору прокурор заявив до стягнення пеню в розмірі 41389,96грн., яка нарахована за період з 02.01.2018р. по 23.05.2018р.

Суд, проаналізувавши розрахунок встановив, що прокурором правомірно заявлено до стягнення заявлена сума пені у вказаному розмірі.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно п. п. 3.4 договору у разі прострочення термінів передбачених договором сторона 2 сплачує стороні 1 3% річних від суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, згідно з ст.625 ЦК України.

Враховуючи вищевказані норми чинного законодавства, а також положення договору прокурором заявлено до стягнення 3 % річних в розмірі 3837,38 грн. за період з 02.01.2018р. по 23.05.2018р.

Проаналізувавши розрахунок, суд встановив, що прокурором правомірно заявлено до стягнення 3837,38 грн. 3% річних.

Таким чином, позовні вимоги заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі.

У зв'язку із задоволенням позову відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача шляхом їх стягнення на користь прокуратури Хмельницької області.

Керуючись ст.ст.2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 130, 210, 220, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької міської ради м. Хмельницький до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлоплюс", м. Хмельницький про стягнення 373362,34 грн. задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Житлоплюс", (м. Хмельницький, вул. Курчатова,6, код 38353080) на користь Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3, код 33332218) - 328135,00 грн. (триста двадцять вісім тисяч сто тридцять п’ять гривень 00 коп.) коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, 41389,96 грн. (сорок одна тисяча триста вісімдесят дев’ять гривень 96 коп.) пені, 3837,38 грн. (три тисячі вісімсот тридцять сім гривень 38 коп.) 3% річних.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Житлоплюс", (м. Хмельницький, вул. Курчатова,6, код 38353080) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський,3, код 02911102) - 5600,44 грн. (п’ять тисяч шістсот гривень 44 коп.) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ “Перехідні положення” ГПК України.

Повний текст рішення складено 16.01.2019р

Головуючий суддя С.В. Гладій

Суддя В.В. Димбовський

Суддя М.Є. Муха

Віддрук. 4 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу, (м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3)(реком. з повід.)

3 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Курчатова,6)(реком. з повід.)

4 - прокуратуру (м. Хмельницький, вул. Проскурівська,63)(реком. з повід.)