
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/19413/15
провадження № 2-а/753/470/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" жовтня 2018 р. Дарницький районний суд м.Києва в складі судді
Вовка Є.І., при секретарі Крамарчук А.О., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва про визнання протиправними дій, рішення зобов"язання вчинити дії та стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом у порядку адміністративного судочинства, в якому просив про наступне.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва у вигляді рішення, датованого 23.09.2015р. вих. № 542/17-495, щодо відмови у припиненні відрахувань сум податку на доходи фізичних осіб у розмірі 15%, що за період з лютого 2015р. по вересень 2015р. склало 4 661грн.16коп. та військового збору у розмірі 1,5 %, що за період з лютого 2015р. по вересень 2015р. склало - 516грн.13коп., разом - 5 177грн.29коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) без утримання сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, починаючи з 01.02.2015р.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва на користь ОСОБА_3 (ІН НОМЕР_1) незаконно утримані в період з лютого 2015р. по вересень 2015р. суми податку на доходи фізичних осіб - 4 661грн. 16коп. та військового збору - 516 грн.13коп., що разом складає 5 177грн.29коп.
У судове засідання за правилами спрощеного позовного провадження відповідач надав заперечення - проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі.
З обгрунтування заперечень вбачається, що вони обгрунтовуються наступними обставинами.
З 1 січня 2015 року податок на доходи фізичних осіб справляють з суми пенсій (включаючи суму індексації, нараховану згідно законодавства), або щомісячного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення. Відповідно до положень ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з 1 січня 2015 року об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового Кодексу України, до яких належать суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану згідно законодавства) або щомісячного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення. Базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує 3654,00 грн. на місяць. У 2016 році базою оподаткування у 2016 році є суми пенсій або щомісячного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує 4134,00 грн на місяць. Платниками ПДФО і військового збору згідно Податкового кодексу України є: фізична особа-резидент, фізична особа - нерезидент, податковий агент. Тобто, починаючи з 01.01.2015 року податкові агенти, яким у даному випадку є Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн., зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Не підлягають оподаткуванню пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни. Також зазначивши, що відповідно до приписів податкового та бюджетного законодавства оподаткуванню підлягає виключно сума перевищення, а не сума пенсії. Позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 25.12.1990 року, розмір пенсії складає 8143,23 грн. Із пенсії позивача вказані ПДФО і військовий збір утримуються із різниці пенсії і суми трьох мінімальних заробітних плат за місяць.
Перевіривши матеріали справи, пояснення та заперечення сторін, повно і всебічно з'ясувавши обставини в адміністративній справі, підтверджені доказами, які були досліджені в судовому засіданні, відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І), як учасник ліквідації насідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 25.12.1990 року, розмір пенсії складає 8143,23 грн., із пенсії позивача вказані ПДФО і військовий збір утримуються із різниці пенсії і суми трьох мінімальних заробітних плат за місяць, що не заперечувалось сторонами, та зокрема підтверджується копієй відповідного посвідчення (а.с.1).
Відповідно до п. 18 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Згідно ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії не підлягають оподаткуванню.
Законом України від 28.12.2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено ряд змін до норм Податкового кодексу України, та Законом України від 28.12.2014 року № 79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» внесено зміни до Бюджетного кодексу України, що набули чинності з 01.01.2015 року.
Статтею 1 Податкового кодексу України було передбачено, що кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 8 Податкового кодексу України було передбачено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До загальнодержавних податків (стаття 9 ПКУ) належить податок на доходи фізичних осіб.
Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Статтею 18 ПК України було передбачено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Податковим кодексом України та Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» встановлено осіб, з яких утримується податок на доходи фізичних осіб, що визначені пунктом 162.1 статті 162 ПКУ, тобто фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та доходи, що визначені пунктом 162.1 статі 163 ПКУ, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
З 01.01.2015 року відповідно до п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються зокрема суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті - мінімальна заробітна плата). Якщо база оподаткування (сума пенсії), в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.
З 01.01.2015 року відповідно до ст. 8 Закону України від 28 грудня 2014 року № 80-УПІ «Про державний бюджет на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у розмірі 1 218,00 грн. на місяць.
Законом № 1621 підрозділ 10 розділу ХХ Перехідних положень Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями доповнено пунктом 161, яким тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлено військовий збір.
Водночас Законом України від 28.12.2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015, оподаткування військовим збором було подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України (пункт 161 підрозділ 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ).
Платниками збору були визначені особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього ПКУ (підпункт 1.1 пункт 161 підрозділу 10 ПКУ), а саме: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.
Об'єктом оподаткування військовим збором були визначені доходи, визначені статтею 163 ПКУ (підпункт 1.2 пункт 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, було визначено підпунктами 164.2.1 - 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПКУ.
Отже, об'єктом оподаткування військовим збором були визначені доходи, перелік яких визначений пунктом 164.2 статті 164 ПКУ, при цьому, ставка збору була визначена 1,5% об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту (підпункт 1.3 пункт 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Відповідно до підпункту 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ було визначено - нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Зокрема, підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПКУ було передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок.
Порядок сплати (перерахування) збору до бюджету було визначено пунктом 168.4 статті 168 ПКУ, відповідно до підпункту 168.4.1 якого збір, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно із БКУ.
Обов'язки нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету відповідно до п. п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку та зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу, що підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України.
Відповідно до ст. 64 Бюджетного кодексу України (із змінами та доповненнями) податок на доходи фізичних осіб, який сплачується податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.
З 01.01.2015 року органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсії.
Проте, відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому, положення вказані Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії - положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 визнані такими, що не відповідають Конституції України згідно з Рішенням Конституційного суду України від 27 лютого 2018 року, що відповідачем не враховано, в тому числі, у вказаних письмових запереченнях, в яких відсутні заперечення щодо правильності математичного розрахунку вказаних грошових сум, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме належить:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва у виді винесення рішення 23.09.2015р. №542/П-495 щодо відмови у припиненні відрахувань сум податку на доходи фізичних осіб, що за період з лютого 2015р. по вересень 2015р. складає 4661 грн. 16 коп. та військового збору, що за період з лютого 2015р. по вересень 2015р. складає - 516 грн. 13 коп., разом - 5177 грн. 29 коп.;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) без утримання сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, починаючи з 01.02.2015р. по вересень 2015р.;
- стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва на користь ОСОБА_3 (ІН НОМЕР_1) утримані в період з лютого 2015р. по вересень 2015р. суми податку на доходи фізичних осіб - 4661 грн. 16 коп. та військового збору - 516 грн. 13 коп., що разом складає 5177 грн. 29 коп.
В задоволенні решти позовних вимог належить відмовити, як у безпідставних, зокрема враховуючи, що позивачем не надано доказів щодо факту утримання вказаних податків після вересеня 2015 року.
Керуючись ст.ст.257-263 КАС України,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва у виді винесення рішення 23.09.2015р. №542/П-495 щодо відмови у припиненні відрахувань сум податку на доходи фізичних осіб, що за період з лютого 2015р. по вересень 2015р. складає 4661 грн. 16 коп. та військового збору, що за період з лютого 2015р. по вересень 2015р. складає - 516 грн. 13 коп., разом - 5177 грн. 29 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) без утримання сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, починаючи з 01.02.2015р. по вересень 2015р.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва на користь ОСОБА_3 (ІН НОМЕР_1) утримані в період з лютого 2015р. по вересень 2015р. суми податку на доходи фізичних осіб - 4661 грн. 16 коп. та військового збору - 516 грн. 13 коп., що разом складає 5177 грн. 29 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ: