
Справа № 560/4097/18
РІШЕННЯ
іменем України
14 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить: 1) зобов'язати Віньковецьку районну державну адміністрацію Хмельницької області провести всі необхідні дії та зареєструвати ОСОБА_1 майновий пай відповідно до поданої заяви, доданих первинних документів належним чином завірених та виданих при розпаюванні на "площадку з твердим покриттям" 135,3 м. кв. на суму 2647,80 грн згідно накладної від 19.07.2001; 2) визнати бездіяльність відповідача та відповідь не законною.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що зверталася до Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області з заявою від 10.09.2018 в якій просила зареєструвати майновий пай, та додала всі необхідні первинні документи видані при розпаюванні на площадку з твердим покриттям 135,3 м. кв. Листом від 28.09.2018 відповідач відмовив у реєстрації майнового паю. Зазначає, що Віньковецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області порушені вимоги Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, тому звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою від 05.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
10.01.2019 відповідачем подано до суду Відзив на позов №99/72-12-55/2019 від 04.01.2019, згідно якого в задоволенні позову просить відмовити. Вказує, що за результатами розгляду заяви позивача відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надано відповідь, в якій було роз'яснено вимоги чинного законодавства у сфері державної реєстрації речових прав (арк. спр. 22-23).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
10.09.2018 позивачем було подано на ім'я голови Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області заяву, в якій просить вчинити необхідні дії для виготовлення свідоцтва на право власності на майновий пай - площадку з твердим покриттям, та її реєстрацію. До заяви додано копії свідоцтва про право власності, акту передачі майна, схеми розташування майна на господарському дворі, паспорта та ідентифікаційного коду (арк. спр. 10).
Листом №Д/91-ОП/2018 від 28.09.2018 за підписом т.в.о. першого заступника голови Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області Приймачук О., позивача повідомлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (зі змінами). Зазначено, що ОСОБА_1 було роз'яснено вимоги чинного законодавства у сфері реєстрації речових прав, а саме: відповідно до пункту 51 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 червня 2018 pоку); для державної реєстрації права власності у зв'язку із виділенням нерухомого майна в натурі власникам майнових-паїв членів, колективних сільськогосподарських підприємств подаються: 1) свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) з відміткою підприємства правонаступника реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства про виділення майна в натурі, засвідченою підписом керівника такого підприємства та печаткою; 2) акт приймання-передачі нерухомого майна. ОСОБА_1 як власнику майнового паю члена колективного сільськогосподарських підприємств у процесі розпаювання було виділено «площадку з твердим покриттям». Зазначено, що документи, які були представлені, не відповідали як вищевказаним вимогам, так і не підлягали державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Саме частиною 4 статті 5 цього закону визначено, що не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії (арк. спр. 29).
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952-IV від 01.07.2004 (далі - Закон № 1952-IV).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 1952-IV, організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 1952-IV, державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Частиною 11 ст. 18 Закону № 1952-IV визначено, що вимоги до оформлення заяв, а також вимоги до оформлення рішень державних реєстраторів, що приймаються за результатом їх розгляду, їх форми затверджуються Міністерством юстиції України.
Згідно з ч. 1, 4 ст. 20 Закону № 1952-IV, заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством. Заява про проведення реєстраційних дій не приймається за відсутності документа, що підтверджує оплату послуг, та у разі внесення відповідної плати не в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1952-IV, за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав. Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Порядок №1127).
Згідно з абз. 1 п. 6 Порядку №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Відповідно до абз. 1 п. 7 Порядку №1127, для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
Абзацом 1 п. 8 Порядку №1127 визначено, що державний реєстратор, уповноважена особа за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє заяву в базі даних заяв, на якій заявник (за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній) проставляє власний підпис.
Згідно з абз. 1 п. 18 Порядку №1127, за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.
Отже, Законом № 1952-IV та Порядком №1127 визначено, що державна реєстрація прав проводиться державним реєстратором за заявою затвердженої Міністерством юстиції України форми, після надання оригіналів необхідних документів та документу, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
Дослідивши заяву ОСОБА_1 від 10.09.2018 та додані до неї документи, суд встановив, що ця заява не відповідає затвердженій формі та подана не до суб'єкта державної реєстрації прав, адже голова Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області не є державним реєстратором в розумінні Закону № 1952-IV. Також, позивачем не додано документу, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
Тому, в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області провести всі необхідні дії та зареєструвати ОСОБА_1 майновий пай відповідно до поданої заяви та доданих первинних документів, слід відмовити.
Щодо посилання відповідача у відзиві на розгляд заяви позивача відповідно до Закону України "Про звернення громадян", суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР) визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 393/96-ВР, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону № 393/96-ВР, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Згідно з ст. 19 Закону № 393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Отже, відповідач не дотримався вимог ч. 3 ст. 7 Закону № 393/96-ВР розглянувши заяву ОСОБА_1 від 10.09.2018 про реєстрацію права власності на майновий пай, а не переславши цю заяву в термін не більше п'яти днів за належністю відповідній посадовій особі, адже голова (в тому числі т.в.о. першого заступника) Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області не є суб'єктом державної реєстрації прав та не є посадовою особою до повноважень яких входить вирішення питань, порушених позивачем в заяві від 10.09.2018.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги щодо протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а відповідач, який заперечує проти позову, частково довів, що не порушував вимоги закону та прав позивача, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.
Тобто суд вважає, що належним захистом порушеного права позивача є зобов'язання Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області направити заяву ОСОБА_1 від 10.09.2018 про реєстрацію права власності на майновий пай суб'єкту державної реєстрації прав Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач був звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись Законами України "Про звернення громадян", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо не направлення заяви ОСОБА_1 від 10.09.2018 про реєстрацію права власності на майновий пай суб'єкту державної реєстрації прав.
Зобов'язати Віньковецьку районну державну адміністрацію направити заяву ОСОБА_1 від 10.09.2018 про реєстрацію права власності на майновий пай суб'єкту державної реєстрації прав Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 січня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Віньковецька районна державна адміністрація Хмельницької області (вул. Соборної України, 15, смт. Віньківці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32500 , код ЄДРПОУ - 21317971) Головуючий суддя А.І. Петричкович