
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2019 р. Справа №480/4242/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області розрахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.01.2016 у нього виникло право на перерахунок пенсії. 06.06.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області на ім'я ОСОБА_1 було виготовлено довідку від 06.06.2017 № 11/149-290 (4429) та направлено її до ГУ ПФУ в Сумській області для перерахунку пенсії.
Отримавши у червні 2017 року довідку про грошове забезпечення, на виконання ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ГУ ПФУ в Сумській області в безумовному порядку зобов'язане було невідкладно провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року. Проте, всупереч приписів зазначених норм, відповідач перерахунок пенсії не здійснив, у зв'язку з чим позивач змушений був звернутись за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом до суду.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.11.2017 у справі № 592/11585/17 із змінами, внесеними постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018, позовні вимоги позивача було задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області № 11/149-290 (4429) від 06.06.2017.
На виконання рішення суду ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок та виплату у березні 2018 року перерахованої пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016, але при цьому було безпідставно зменшено розмір пенсії до 70% від його грошового забезпечення.
У зв'язку зі зменшенням розміру пенсії, позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача (ГУ ПФУ в Сумській області) щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання відновити раніше призначений розмір пенсії. 22.05.2018 рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі № 818/1406/18 позовні вимоги було задоволено повністю. Дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років із 76 до 70 відсотків визнано протиправними та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 76 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року. Це рішення суду було виконано частково. ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок та виплату пенсії в серпні 2018 року із розрахунку 76% грошового забезпечення, але лише за 2018 рік.
У зв'язку з викладеним, позивач вважає, що він має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, що передбачено Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати».
Ухвалою від 19.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
07.12.2018 відповідач подав до суду відзив, у якому зазначає, що вимога позивача про виплату компенсації за несвоєчасну виплату пенсії необґрунтована та не відповідає вимогам законодавства, що підтверджується наступним. Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.11.2017 у справі № 592/11585/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, згідно довідки ГУ МВС України в Сумській області 11/149-290 (4429) від 06.06.2017. За інформацією Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян, у лютому 2018 року на виконання зазначеного вище рішення суду, Головним управлінням проведено перерахунок розміру пенсії. Після проведеного перерахунку розмір пенсії становив 5784,82 грн. Виплату пенсії у новому її розмірі 5784,82 та її доплату за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у сумі 29666,88 грн. забезпечено у березні 2018 року.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.11.2017 був задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/149-290 (4429) від 06.06.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 згідно довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області №11/149-290 (4429) від 06.06.2017.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 змінено постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.11.2017. В абзаці п'ятому резолютивної частини постанови суду від 23.11.2017 замість слів "за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області" вказано "за рахунок Державного бюджету України". В іншій частині постанова залишена без змін.
На виконання вищевказаного судового рішення відповідач, у березні 2018 року виплатив позивачу пенсію у новому розмірі та її доплату за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у сумі 29666,88 грн. Також ГУ ПФУ в Сумській області листом повідомило позивача, що виконуючи вказані рішення судів, відповідно до змін, внесених Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які набрали чинності з 01.05.2014, максимальний розмір пенсії, обчислений згідно з цією статтею, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому перерахунок пенсії позивача був здійснений з розрахунку 70% від грошового забезпечення.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 у справі 818/1406/18, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років із 76 до 70 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2016 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із розрахунку 76 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.
Судом встановлено, що на час розгляду даної справи, відповідач виконав рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 по справі 818/1406/18 лише частково, а саме здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, а виплату було проведено лише за 2018 рік.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
У даному випадку, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що 02 грудня 2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Внаслідок прийняття цієї постанови, було збільшене грошове забезпечення поліцейських, у зв'язку з чим у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому виникло право на перерахунок).
На виконання приписів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, Головним управлінням МВС України в Сумській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ГУ ПФУ в Сумській області була надана Довідка № 11/149-290 (4429) від 06.06.2017 за встановленою формою.
Отже, отримавши в червні 2017 року вказану довідку, на виконання ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ГУ ПФУ в Сумській області в безумовному порядку зобов'язане було 01 липня 2017 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року. Проте, всупереч приписів зазначених норм, відповідач перерахунок пенсії не здійснив, у зв'язку з чим, позивач змушений був звернутись за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом до суду.
Згідно зі статтями 1, 2 Закону України "Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).
Аналогічні норми містяться і в Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001.
Так, відповідно до п. 2, 3, 4 вказаного Порядку, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається.
Системний аналіз вказаних норм, на переконання суду, дає підстави для висновків, що дія згаданих нормативних актів поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності і господарювання та вони мають застосовуватись у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата). Основною умовою для виплати громадянину компенсації втрати частини доходів є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Вказані висновки щодо застосування норм права, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в Постанові від 20.02.2018 по справі № 522/5664/17, та повинні застосовуватись до спірних правовідносин на виконання ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
У даному випадку, судом встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області зобов'язане було 01 липня 2017 року здійснити перерахунок (нарахування та виплату) пенсії позивача на підставі Довідки про грошове забезпечення № 11/149-290 (4429) від 06.06.2017.
Втім, фактично вказаний перерахунок (нарахування та виплата) пенсії позивачу були здійсненні відповідачем на виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.11.2017 по справі № 592/11585/17, лише в березні 2018 року, тобто з порушенням встановленого строку.
Таким чином, за наведених обставин, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, передбачену Законом України "Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 в розмірі 29666,88 грн.
Щодо частини позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області розрахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 по справі 818/1406/18, суд зазначає, що вказана вимога не підлягає задоволенню, оскільки сума нарахованої пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 фактично на час розгляду справи не виплачена, а тому вказана вимога є передчасною.
Слід зазначити також те, що визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, не є належним способом захисту прав позивача, які захищені судом шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію, а тому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 704,80 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 15.11.2018, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати в сумі здійсненого перерахунку та виплати пенсії в розмірі 29666,88 грн. за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 на виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.11.2017 по справі № 592/11585/17.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько