
14.01.2019 227/4663/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
14 січня 2019 року. м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючої судді: Мацишин Л.С.,
за участю секретаря судового засідання: Овчиннікової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Добропілля в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених сум допомоги,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2018 року Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених сум допомоги за період з 01 листопада 2017 року по 31 січня 2018 рік у розмірі 11908,93 грн. В обґрунтування позову посилається на те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (далі УСЗН Додропільської міської ради) як утримувач допомоги при народженні дитини, допомоги одиноким матерям згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». 25 липня 2016 року відповідача звернулась до позивача про призначення державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми , а саме допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу при народженні дитини, допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям. Відповідні допомоги були призначенні. Згідно останнього звернення від 10 листопада 2017 року відповідачу була призначена допомога одиноким матерям на утриманців ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в розмірах : з 01 листопада 2017 року по 30 листопада 2017 року по 3132,24 грн., з 01 грудня 2017 року по 30 квітня 2018 року - 3364,24 грн.; та державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям у розмірі : з 01 листопада 2017 року по 30 листопада 2017 року у розмірі 3286 грн., з 01 грудня 2017 року по 30 квітня 2018 року у розмірі 3539,02 грн. Проте, згідно рішення виконавчого комітету Добропільської міської ради від 09 серпня 2017 року №378 дитині ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, надано статус «дитини, позбавленої батьківського піклування», а згідно рішення виконавчого комітету Добропільського комітету від 09 серпня 2017 року №379 влаштовано до державного дитячого закладу на повному державному забезпеченні з 11 серпня 2017 року. Розпорядженням позивача від 15 січня 2018 року особовий рахунок по виплаті допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 був закритий з 01 вересня 2017 року сума надміру виплачених коштів до даній допомозі складає 4300 грн. Сума надміру сплачених коштів по державні допомозі одиноким матерія за період з 01 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року склала 3220,74 грн., по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім’ям – 4388,19.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, звернувся в суд з заявою про розгляд справи у відсутності представника управління, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання повторно не з’явилась, хоча була належним чином повідомленна про час та місце розгляду справи.
Сторони по справі клопотань щодо її розгляду в порядку загального позовного провадження по справі до суду не надавали, тому суд вважає за доцільне на підставі ч. 8 ст. 279 ЦПК України, розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, шляхом дослідження доказів і письмових пояснень, викладених у заявах по суті справи.
Враховуючи вимоги ст. 280 ЦПК України, а також думку позивач, який не заперечує проти заочного вирішення справи, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку УСЗН Додропільської міської ради як утримувач допомоги при народженні дитини, допомоги одиноким матерям згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».
ОСОБА_1 25 липня 2016 року звернулась до позивача про призначення державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми, а саме допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу при народженні дитини, допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям. Та зазначено, що її повідомлено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги , компенсації та пільг, та зобов’язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. (а.с.21)
Рішенням УСЗН Добропілсьької міської ради віл 26 серпня 2016 року ОСОБА_1 призначено допомога по вагітності та пологам непрацюючим жінкам з 01 червня 2016 року по 30 червня 2016 року – 824,78 грн. , допомогу при народженні дитини з 01 червня 2016 року по 30 червня 2016 року – 10 320 грн., допомогу при народженні дитини з 01 липня 2016 року по 30 квітня 2019 року у розмірі 860 грн. (а.с.23)
10 листопада 2017 року відповідач повторно звернулась до позивача з заявою про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям. Та зазначено, що її повідомлено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги , компенсації та пільг, та зобов’язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. (а.с.12)
Рішенням УСЗН Добропільської міської ради від 12 грудня 2017 року ОСОБА_1 призначено розмір соціальної допомоги у розмірі: з 01 листопада 2017 року по 30 листопада 2017 року – 3286 грн., з 01 грудня 2017 року по 30 квітня 2018 року – 3539,02 грн. (а.с.17)
Рішенням УСЗН Добропілсьької міської ради від 12 грудня 2017 року ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям з врахуванням утриманців: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2; з 01 листопада 2017 року по 30 листопада 2017 року – 3132,24 грн., з 01 грудня 2017 року по 30 квітня 2018 року – 3364,24. (а.с.18)
Рішення виконавчого комітету Добропільської міської ради від 10 травня 2018 року 2017 року № 243 дитині ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, надано статус «дитини, позбавленої батьківського піклування». (а.с.10)
Рішення виконавчого комітету Добропільської міської ради від 10 травня 2018 року 2017 року № 243 дитині ОСОБА_7, 8 жовтня 2010року народження, надано статус «дитини, позбавленої батьківського піклування». (а.с.10)
Рішення виконавчого комітету Добропільської міської ради від 09 серпня 2017 року № 378 дитині ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, надано статус «дитини, позбавленої батьківського піклування». (а.с.15)
Рішення виконавчого комітету Добропільського комітету від 09 серпня 2017 року №379 ОСОБА_5 влаштовано до державного дитячого закладу на повному державному забезпеченні. А саме знаходиться в Краматорському будинку «Антошка» на повному державному забезпеченні з 11 серпня 2017 року. (а.с.14)
Розпорядженням УСЗН від 07 травня 2018 року ОСОБА_1 допомога на дітей одиноким матерям закрито особовий рахунок №406682 з 01 травня 2018 року. (а.с.8)
УСЗН Добропілсьької міської ради звертався до відповідача з повідомленням про повернення коштів за призначенням соціальних виплат на загальну суму 11 908,93 грн. (а.с.9)
Згідно наданих позивачем розрахунків надміру виплачених коштів державної допомоги одиноким матерям за період з 01 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року склала 3220,74 грн., (а.с.4), сума надміру виплачених коштів до допомозі при народженні дитини за період з 01 вересня 2017 року по 31 січня 2018 року складає 4300 грн. (а.с.5), сума надміру сплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім’ям за період з 01 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року – 4388,19. (а.с.6)
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Пунктом 46 Постанови КМ України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
Згідно п. 49 Постанови КМ України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 набула зазначеної допомоги без достатніх на те правових підстав та не повідомила про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї), а тому відповідач зобов'язана повернути переплачені кошти на загальну суму 11 908,93 грн, що складається з надміру виплачених коштів державної допомоги одиноким матерям за період з 01 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року у розмірі 3220,74 грн., надміру виплачених коштів до допомозі при народженні дитини за період з 01 вересня 2017 року по 31 січня 2018 року у розмірі 4300 грн., надміру сплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім’ям за період з 01 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року у розмірі 4388,19. (а.с.6)
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності суд вважає, що позов Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради є підставним і підлягає до задоволення.
У відповідності з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, суд приходить до висновку, що з відповідача на зазначений позивачем розрахунковий рахунок необхідно стягнути сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 10, 81, 258-259, 263-265, 268, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (ЄДРПОУ: 25954002, адреса місяця знаходження: 85000 Донецька область м. Добропілля пр. Шевченка буд. 15) до ОСОБА_1 ( РНОКПП: НОМЕР_1, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1) про стягнення надмірно сплачених сум допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради надміру сплачені бюджетні кошти в сумі 11 908 грн. 93 коп (одинадцяти тисяч дев’ятиста восьми гривень дев’яноста трьох копійок), що складається з надміру виплачених коштів державної допомоги одиноким матерям за період з 01 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року у розмірі 3220,74 грн., надміру виплачених коштів до допомозі при народженні дитини за період з 01 вересня 2017 року по 31 січня 2018 року у розмірі 4300 грн., надміру сплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім’ям за період з 01 листопада 2017 року по 31 січня 2018 року у розмірі 4388,19.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Добропілсьької міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інтанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне судове рішення складено 14 січня 2019 року.
Головуючий суддя Л.С. Мацишин
14.01.2019