Рішення № 79167044, 11.01.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
440/4402/18
Номер документу
79167044
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/4402/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України /далі - відповідач, Миргородський ОУПФУ/ про визнання неправомірним рішення Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №15 від 26 червня 2018 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 19 червня 2018 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він у період з 02 червня 1986 року по 13 червня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та є учасником ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи 2 категорії. 19 червня 2018 року він звернувся до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: із зменшенням пенсійного віку на десять років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, котрий працював у зоні відчуження у період з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів. Однак, рішенням Миргородського ОУПФУ №15 від 26 червня 2018 року у призначенні пенсії йому відмовлено у зв'язку з наданням неповної інформації щодо періодів роботи та населених пунктів чи об'єктів, де заявником проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та відсутністю підстав видачі документів /а.с.5-9/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Вказану ухвалу позивач отримав 27 грудня 2018 року, а відповідач - 20 грудня 2018 року /а.с. 57-58/.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву посилався на те, що позивач звернувся до Миргородського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та надав документи для такого призначення. Зі змісту наданих документів слідує, що у них зазначено період участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, але відсутні відомості про населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виключає призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до закону /а.с.34-35/.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у період з 10 листопада 1984 року по 26 листопада 1986 року проходив строкову військову службу в Радянській Армії згідно військового квитка серії НОМЕР_2, трудової книжки серії НОМЕР_3 та довідки Миргородського об'єднаного військового комісаріату №6/373 від 20 жовтня 2015 року /а.с. 17, 20-22, 43/.

У період з 02 червня 1986 року по 13 червня 1986 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серії НОМЕР_4 від 29 грудня 1992 року, військовим квитком серії НОМЕР_2, довідкою Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату №6/374 від 20 жовтня 2015 року та довідкою Військової частини 28684 за № 33 від 05 листопада 1992 року /а.с. 20-22, 44, 46/.

19 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До вказаної заяви додано наступні документи: довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року; довідку про присвоєння ідентифікаційного номера; паспорт; трудову книжку; військовий квиток; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання, посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС; документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (довідку Військової частини 28684 №33 від 05 листопада 1992 року, довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/803/389 від 29 лютого 2016 року, лист Галузевого державного архіву Служба безпеки України №24/5-840 від 03 березня 2016 року, лист 3 територіального Одеського вузла урядового зв'язку Державної служби Спеціального зв'язку та захисту інформації України №54/2-376 від 25 березня 2016 року, лист Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації №ОГ/104152 від 27 серпня 2016 року, лист Федеральної служби охорони Російської Федерації № 9/20/4-371у від 15 квітня 2016 року, лист Центрального прикордонного архіву Федеральної служби безпеки Російської Федерації №21/59/2911 від 02 серпня 2016 року) /а.с. 39-54/.

Рішенням Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №15 від 26 червня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з наданням неповної інформації щодо періодів роботи та населених пунктів чи об'єктів, де заявником проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та відсутністю підстав видачі документів. Зі змісту поданих документів слідує, що у довідці Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату №6/374 від 20 жовтня 2015 року та у довідці Військової частини 28684 за № 33 від 05 листопада 1992 року зазначено період участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, але відсутні відомості про населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації аварії Чорнобильській АЕС. Галузевий державний архів Міністерства оборони України повідомив, що дані по Військовій частині 28684 відсутні та на зберігання не надходили. Галузевий державний архів Служби безпеки України повідомив, що будь-які документи в фондах ГДА СБУ стосовно рядового ОСОБА_1 не зберігаються. Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації надав інформацію, що дані по Військовій частині 28684 відсутні та на зберігання не надходили. В архівній довідці Федеральної служби охорони Російської Федерації №9/20/4-371у від 15 квітня 2016 року зазначено період проходження військової служби та зазначено, що особовий склад військової частини 28684 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, але відсутній період та відомості про населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС /а.с. 36-37/.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаних у заявах по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України/.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 вказаного Закону право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника /частина перша статті 9 згаданого Закону/.

Частиною першою статті 26 зазначеного Закону встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року /далі - Закон № 796-ХІІ/.

Статтею 55 Закону № 796-ХІІ встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.

З аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, працювали визначену кількість днів у зоні відчуження та мають не менше 15 років страхового стажу.

За змістом пункту 2 частини першої статті 14 Закону № 796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.

Згідно із частиною першою статті 15 вказаного Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Частинами першою, третьою та четвертою статті 65 Закону № 796-ХІІ встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Відповідно до пунктів 1-3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР №44 від 18 червня 1991 року /чинної, на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серії НОМЕР_4/, цей Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції від 19 грудня 1991 року із змінами і доповненнями від 1 липня 1992 р.), іншими актами законодавства України. Інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня до 31 грудня 1986 року - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесених до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Пунктом 10 вказаного Порядку визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження; в) довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту); г) рішення суду про встановлення факту перебування в зоні відчуження; інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки МСЕК про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи; хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - на підставі висновку експертної медичної ради і акта форми №Н-1; потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження і особам, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення Уряду про відселення, - на підставі довідки, виданої Київським чи Житомирським облвиконкомом (додаток №3 або 4); громадянам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 р. прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток № 5); громадянам, які постійно проживають або працюють у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток № 6); громадяни, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток № 7).

Таким чином, статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується посвідченням "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" .

Згідно з підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року /далі - Порядок №22-1/, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема:

посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Із аналізу цієї норми вбачається, що обставини, з якими стаття 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пов'язує призначення пенсії за віком на пільгових умовах, мають бути підтверджені: 1) посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та 2) або довідкою про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідкою військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідкою архівної установи. За відсутності наведених довідок можуть бути надані інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, надання позивачем посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідки військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є достатнім для підтвердження участі особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та визначення кількості днів такої участі згідно зі статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З матеріалів справи слідує, що позивачем на підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та періоду роботи у зоні відчуження до заяви про призначення пенсії за віком додавалися копії: трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3; військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії ОСОБА_1 серії НОМЕР_4; довідки Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату №6/373 від 20 жовтня 2015 року; довідки Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату №6/374 від 20 жовтня 2015 року; довідки Військової частини 28684 № 33 від 05 листопада 1992 року /а.с. 17-22, 44-46/.

Так, відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 у період з 10 листопада 1984 року по 26 листопада 1986 року ОСОБА_1 проходив строкову службу в Радянській Армії /а.с.17-19/.

Згідно з військовим квитком ОСОБА_1 серії НОМЕР_2, довідками Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату №6/373 від 20 жовтня 2015 року та №6/374 від 20 жовтня 2015 року у період з 10 листопада 1984 року по 26 листопада 1986 року ОСОБА_1 проходив строкову службу в Радянській Армії, а у період з 02 червня 1986 року по 13 червня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /а.с.20-22, 43-44/.

Посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 року 2 категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи /а.с.45/.

Довідка Військової частини 28684 № 33 від 05 листопада 1992 року видана рядовому запасу ОСОБА_1 в тому, що він в складі військової частини 28684, яка дислокувалась в м. Чорнобилі в зоні відчуження, у період з 02 червня 1986 року по 13 червня 1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /а.с.46/.

Таким чином, ОСОБА_1 надав всі документи, необхідні для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та періоду виконання робіт у зоні відчуження відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 2.1 Порядку № 22-1.

Підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з оскаржуваним рішенням відповідач зазначає неповноту інформації щодо періодів роботи та населених пунктів чи об'єктів, де заявником проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /а.с.36-37/.

Відхиляючи зазначений довід відповідача, суд зауважує, що вищеперелічені документи, які подані позивачем разом із заявою про призначення пенсії за віком, у своїй сукупності дозволяють ідентифікувати особу позивача та визначити період його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Надання інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбачається лише у разі відсутності довідок про участь особи у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Оскільки позивачем надано документи, визначені пунктом 2.1 Порядку № 22-1, наведена підстава для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком є безпідставною.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність рішення Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №15 від 26 червня 2018 року та необхідність його скасування.

Зауважень до інших документів, наданих позивачем для призначення пенсії та встановлених переліком у підпунктах 1-4 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також інших умов призначення пенсії за віком на пільгових умовах (наявність необхідного страхового стажу) відповідач не висував та в основу оскаржуваного рішення не покладав.

Паспортом ОСОБА_1 серії НОМЕР_6 та його трудовою книжкою серії НОМЕР_5 підтверджується, а відповідачем не заперечується, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, досяг пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та має страховий стаж не менше 15 років /а.с. 12-14, 11-13, 17-19, 41/.

При таких фактичних обставинах суд вважає, що у відповідача відсутній вибір альтернативного способу поведінки, а тому, вирішуючи спір на користь позивача, суд не вбачає втручання у дискреційні повноваження відповідача.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Згідно з пунктами 1.6 та 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку /пункт 1.6/; днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви /пункт 1.7/.

Отже, пенсія за віком на пільгових умовах має бути призначена позивачу з дня звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 19 червня 2018 року /а.с.39-40/.

Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд вважає за можливе зобов'язати Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України (вул. Гоголя, буд. 107, м. Миргород, Полтавська область, 37600, ідентифікаційний код 37844949) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37600, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на десять років, як особі, яка працювала у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 19 червня 2018 року.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.

Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не поніс, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37600, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Гоголя, буд. 107, м. Миргород, Полтавська область, 37600, ідентифікаційний код 37844949) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №15 від 26 червня 2018 року.

Зобов'язати Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України (вул. Гоголя, буд. 107, м. Миргород, Полтавська область, 37600, ідентифікаційний код 37844949) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37600, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на десять років, як особі, яка працювала у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 19 червня 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства.

Суддя Н.І. Слободянюк