Рішення № 79165748, 14.01.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
240/5530/18
Номер документу
79165748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/5530/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах з 07 листопада 2017 року.

В обґрунтування позову зазначає, що у листопаді 2017 року звернувся до відповідача із заявою щодо призначення йому пенсії. Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 20.08.2018 відмовило йому у призначенні пенсії на пільгових умовах. Позивач вважає, що вказані дії відповідача щодо відмови йому у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та відмові зарахувати до стажу роботи відповідних періодів роботи є неправомірними та такими, що суперечать чинному законодавству.

Ухвалою суду від 04.12.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.

3 січня 2018 року до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 07.11.2017 позивачу виповнилось 55 років (а.с.10).

18 грудня 2017 року позивач звернувся до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії (а.с.34).

Листом від 20.08.2018 №907/032 Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з посиланням на неможливість зарахувати до пільгового стажу період з 23.06.1992 по 27.05.2003 в ПАТ "Цукровий завод ім.Цюрупи" та на посаді електрогазозварника в ТОВ "Сігнет-центр" з 27.05.2015 по даний час, так як посада газоелектрозварник відсутня в Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003, який чинний на період роботи позивача, атестація робочих місць проведена на посаду електрозварник; так як неможливо встановити на якій посаді працював протягом 1992-1997 років (а.с. 26-27).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до п.16 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України №1058-IV) положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Абзацом першим ч.2 ст.24 Закону України №1058-IV встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 24.06.2016 №461 затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно зі ст.62 Закону України №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів.

Відповідно до положень п."б" ст.13 Закону України №1788-XII право на пенсію мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 затверджено "Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (далі - Порядок №383), який регулює застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема Список №2.

Згідно з п.3 Порядку №383 при встановленні права на пенсію за віком і пільгових умовах використовуються Списки, що були дійсні на період роботи особи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" на робочому місці машиніста навантажувальної машини за показниками умов праці кваліфікується як робоче місце з шкідливими та важкими умовами праці, що відповідає Списку №2, розділ 1, п.1.1.а та зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Крім того, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право упродовж цього періоду повинно бути підтверджене за результатами атестації робочих місць, що затверджується висновком державної експертизи умов праці.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01.09.1992 №41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з п.2 Преамбули Порядку №442 установлено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць. Результати атестації використовуються підприємствами й організаціями також для здійснення пільг і компенсацій, передбачених чинним законодавством.

Згідно з п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

У відповідності до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано - періоди роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, розділом ХХХШ якого визначено посаду електрогазозварника, яка відноситься до робіт із шкідливими умовами праці Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

Згідно Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 посада електрогазозварника у відповідності до розділу ХХХШ відноситься до робіт із шкідливими умовами праці Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

Згідно Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 посада електрогазозварника у відповідності до розділу ХХХШ відноситься до робіт із шкідливими умовами праці Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

Комплексний аналіз норм Закону України №1788-ХІІ та Порядку №442 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" ст.13 Закону України №1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Як встановлено з матеріалів трудової книжки позивача НОМЕР_2:

- з 17.01.1984 по 25.07.1985 на посаді електрогазозварника Цукрокомбінату імені Цюрупи;

- з 03.09.1985 по 11.07.1986 на посаді електрозварника в Управлінні будівництва Рівненської АЕС тресті "Південатоменергобуд";

- з 16.07.1986 по 10.02.1987 на посаді електрогазозварника Цукрокомбінату імені Цюрупи;

- з 04.03.1987 по 12.07.1988 на посаді газоелектрозварника у Попільнянському автопідприємстві 11839;

- з 14.07.1988 по 06.01.1990 на посаді газоелектрозварника Цукрокомбінату імені Цюрупи;

- з 22.01.1990 по 04.05.1992 на посаді газоелектрозварника у Кооперативі "ВИМПЕЛ";

- з 23.06.1992 по 19.09.1992 на посаді газоелектрозварника Цукрозаводу ім.Цюрупи;

- з 02.02.2009 по 29.02.2012 на посаді зварника ручної аргонно-дугової зварки у ПП "Техноцукор" (а.с.13-22).

Згідно з трудовою книжкою від 03.05.2012 НОМЕР_2:

- з 03.05.2012 по 31.05.2013 на посаді електрозварника ручної аргонно-дугової зварки у ТОВ "Реммонтажсервіс";

- з 03.06.2013 по 30.09.2014 на посаді електрозварника ручної аргонно-дугової зварки у ТОВ "Буд-монтаж-сервіс";

-01.10.2014 по 18.05.2015 на посаді електрозварника ручної аргонно-дугової зварки у ТОВ "РЕОДОН ЛТД";

- з 27.05.2015 та по час подання матеріалів до суду, позивач працював у ТОВ "Сігнет Центр" електрогазозварником (а.с.23-25).

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.1956 № 1173 затверджено Список №2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

В розділі загальні професії, що віднесені до Списку №2 Постановою № 1173 визначно професії: зварювальник аргонного та атомно-водневого зварювання та електрозварювальник.

Суд критично ставиться до посилань відповідача на відсутність у Списку 2, затвердженого Постановою КМУ від 16.01.2003 №36 посади позивача, оскільки у розділі 33 "Загальні професії" зазначено професію електрозварювальника ручного зварення.

Таким чином, стаж роботи ОСОБА_1 електрозварювальником на момент зверненння до відповідача із заявою про призначення пенсії становив 16 років 11 місяців 21 день.

Відповідно до п.3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

У відповідності до розділу XXXII постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 посада електрозварювальника, відноситься до робіт із шкідливими умовами праці Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

Як вже зазначалось, згідно пункту 3 Порядку №383 до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Пунктом 5 Порядку №383 визначено, що у разі підтвердження за результатами атестації та висновку Державної експертизи умов праці права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками №1 чи №2 працівникам окремих видів виробництв, робіт, професій чи посад, які мають виражену специфіку, до пільгового стажу зараховується період їх роботи на даному підприємстві, за який умови праці на відповідних робочих місцях не змінювалися і який визначений наказом по підприємству чи організації про затвердження результатів проведення цієї атестації.

Аналіз норм законодавства дозволяє зробити висновок, що проведення атестації робочих місць при виконанні робіт зі шкідливими умовами праці до 21 серпня 1992 року не вимагалась, а тому відсутність записів про атестацію робочого місця в трудовій книжці позивача, в даному випадку, не може бути підставою для відмови у зарахуванні спірного періоду як стажу, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

З огляду на наведене, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та не може вважатися доказом того, що позивач не перебував на посаді або не виконував роботи, що містяться у Списку №2.

Суд критично ставиться до сумнівів відповідача у листі-відмові щодо достовірності видачі довідки для призначення пенсії та обґрунтованості довідки "Про підтвердження наявного пільгового стажу для призначення пенсії" в книгах по нарахуванню заробітної плати ПАТ "Цукровий завод ім. Цюрупи", оскільки наявність трудового стажу, що надає можливість призначити пільгову пенсію підтверджується матеріалами трудових книжок позивача.

Вказана правова позиція підтверджується висновками Верховного Суду у постанові №754/14898/15-а від 6 березня 2018 року, зокрема вказано, що для призначення пенсії на пільгових умовах має значення відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки, на яких наполягає ПФУ.

Таким чином, позивачем доведено протиправний характер дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

З приводу вимоги зобов'язального характеру суд зазначає наступне.

Позивач у позовній заяві просить зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах з 07 листопада 2017 року.

Водночас, по змісту позову стверджує що звертався до відповідача із заявою у листопаді 2017 рокі, однак доказів в підтвердження вказаного факту не надає.

В свою чергу відповідачем до відзиву на позовну заяву від 03.01.2019 надано копію заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 18.12.2017 (а.с.34).

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позивач набуває права на призначення пенсії з моменту звернення із заявою, тобто з 18.12.2017, а тому вказана позовна вимога підлягає задоволенню в частині.

Частиною 1 та 2ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, з метою відновлення порушеного права позивача, позов підлягає задоволенню в частині, шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, згідно Списку № 2 з 18 грудня 2017 року.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Встановлено, що позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн, про, що свідчить квитанція від 28.11.2018 №П13710 (а.с.4).

Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З урахуванням часткового задоволення позову ОСОБА_1, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України сплаченого судового збору у сумі 352,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Вобяна,15, м.Андрушівка, Андрушівський р-н, Житомирська обл., 13401, ЄДРПОУ 40381604) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інд. код НОМЕР_1) у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з 18.12.2017.

Зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та провести ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, з дня звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з 18.12.2017.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань з Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 352,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва