
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2019 р. Справа№200/12956/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
21.11.2018 року на адресу суду надійшов адміністративний позов з позовними вимогами Головного управління Національної поліції України в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про:
- визнання протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області та Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документів для призначення пенсії за вислугу років без зазначення у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, а також доплати за несення служби в нічний час та премії (за листопад 2015 року в розмірі 2000 грн. та грудень 2015 року в розмірі 1500 грн.), передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року № 24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій", Інструкцією про розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій, затвердженої наказом МВС України від 06.04.2016 № 259, виданим на підставі пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 та постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
- зобов'язання Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області скласти оновлені довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням нижченаведених доплат, надбавок та грошових винагород на загальну суму (85810,20 грн.) що складається з: грошової винагороди за участь в АТО за грудень 2014 р -9770,95 грн.; за січень 2015 р.- 9594,58 грн.; за лютий 2015 р.- 9030,20 грн.; за березень 2015 р-8889,10 грн.; за квітень 2015 р. -8854,00 грн.; за червень 2015 р.- 8508,00 грн.; за липень 2015 р -2762,00 грн.; за серпень 2015 р.- 8524 грн.; за вересень 2015 р.- 8524 грн.; за жовтень 2015 р.- 9533 грн.; за листопад 2015 р-1705 грн. (всього 85694,83 грн.); доплати за роботу в нічний час з травня 2014 по квітень 2016 р.р. -115,37 грн.
- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Донецькій області скласти оновлені довідки про додаткові види мого грошового забезпечення з урахуванням нижченаведених доплат, надбавок та грошових винагород на загальну суму (3700 грн). що складається з: грошової винагороди за участь в АТО: за квітень 2016 р. - 200 грн.; Премія: за період з 07.11.2015 по 30.11.2015 р. - 2000 грн. (виплачена на підставі наказу ГУНП в Донецькій області № 150 від 06.02.2016 р. "Про преміювання поліцейських, органів та підрозділів ГУНП в Донецькій області"); за грудень 2015 р. - 1500 грн. (виплачена на підставі наказу ГУНП в Донецькій області № 426 від 28.03.2016 р. "Про преміювання поліцейських, органів та підрозділів ГУНП в Донецькій області");
- зобов'язання Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та Головне управління Національної поліції в Донецькій області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про додаткові види грошового забезпечення за останні повні 24 місяці служби в органах внутрішніх справ України та Національній поліції України, перед звільненням, на загальну суму 85810,20 грн. та 3700 грн. відповідно.
В обґрунтування позивач зазначив, що з жовтня 2016 року почав отримувати пенсію за вислугою років, призначену з 31.05.2016 року, пенсія обчислена відповідно до Закону України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», розмір пенсії складає 9881,97 грн, при нарахуванні були враховані: посадовий оклад 3400грн, оклад за спеціальним званням 2200 грн,надбавка за вислугу років 45% 2520 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення у вигляді премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за службу в умовах режимних обмежень за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням 5997,10 грн., усього 14117,10 грн. Також призначено надбавки за участь в АТО і як учаснику бойових дій - 363 грн. та 40 грн. Загальний розмір пенсії станом на 01.10.2018 року складає 10284,97 грн. Вважає розмір пенсійного забезпечення не відповідає нормам чинного законодавства. Зазначив, що у довідках №491 від 30.05.2016 року, №239 від 08.06.2016 року, №34 від 01.06.2016 року не були зазначені всі додаткові види грошового забезпечення, проте у довідках №34 від 11.09.2018 року,№35 від 11.09.2018 року,№44 від 11.10.2018 року, №465 від 11.09.2018 року були зазначені і інші додаткові види грошового забезпечення,яке отримував впродовж служби. Зазначає, що грошова винагорода за участь в антитерористичній операції відносить до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження, не є разовою виплатоб, ба мала реальних фіксований та постійний (щомісячний) характер.Доплата за роботу в нічний час також відноситься до додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, тобто тако не є разовою виплатою, ба мала і має щомісячний характер, тобто є однією зі складових грошового забезпечення. Премії також відносяться до складової грошового забепечення для обчислення пенсії. Отже отримані за період служби в органах внутрішній справ та Національної поліції України за період з травня 2014 року по квітень 2016 року одаткові види грошового забезпечення мали реальних, фіксований та постійний (щомісячний) характер, а тому, підлягають обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення,з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років та підлягають включенню до довідки про додаткові види грошового забезпечення. З урахуванням зазначеного вважає, що відповідачем грубо порушено право на належне отримання пенсії.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволені позову, мотивуючи тим, що пенсії даної категорії позивачів обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою,військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки,доплати,підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством,з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначає, що управлінням правомірно сформовані довідки, оскільки винагорода за безпосередню участь в АТО не відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення, і, які не зазначаються у довідці для нарахування пенсії. Нарахована премія за наказом №260 та №142, що виплачувалась позивачеві у лютому та березні 2016 року на загальну суму 3500 грн відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення, отже не включається в довідку про грошове забезпечення для призначення пенсії. Отже управління діяло відповідно до вимог законодавства та ніяким чином права позивача не порушувало.
23.11.2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням учасників справи на 17.12.2018 року.
17 грудня 2018 року ухвалою суду відкладено розгляд справи на 14 січня 2019 року.
Сторони у судове засідання не з'явились про час, дату та місце судового засідання повідомлялись належним чином.
Позивач 11 груня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач із заявами та клопотаннями не звертався.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вказаних приписів процесуального законодавства, 14.01.2018 року суд перейшов до розглянути справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.
Відповідач, Головне управління Національної поліції України в Донецькій області, (ЄДРПОУ 40109058) Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (08592158), в даних правовідносинах, у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатні особисто здійснювати свої права та обов'язки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в органах міністерства внутрішній справ та 07.11.2015 року працював у Національній поліції України до 30.05.2016 року.
Відповідно до Рішення комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни) №6/I/V/182 від 15.04.2016 року та посвідчення серії НОМЕР_2 від 22.06.2016 року є учасником бойових дій.
Позивач є пенсіонером за вислугу років, що підтверджується посвідченням НОМЕР_3.
Згідно протоколу за пенсійною справою загальний розмір пенсії становить 10284,97 грн, до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії увійшли: посадовий оклад 3400грн, оклад за військове звання 2200 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% 2520 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надбавка за умови режимних обмежень, допуск ф.2 15%, премія% 5997,10 грн.,в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 14117,10 грн. Додатково підвищення або надбавка пенсії: учасник АТО учасник бойових дій (ст.6) 363 грн., учасник бойових дій 40 грн.
Відповідно до наданих довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 491 від 30.05.2016 року з 01 травня 2014 року по 31 жовтня 2014 року наявні надбавки за виконання особливо важливих завдань та премія; №239 від 08.06.2016 року за 01.11.2014 року по 06.11.2015 року наявні надбавки за службу в умовах режимних обмежень, за виконання особливо важливих завдань та пермія; №34 від 01.06.2016 року за період з 07.11.2015 року по 30.04.2016 року наявні надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премія, в яких зазначено, що на всі виплати,включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до довідок про грошове забезпечення з додатковими виплатами №35 від 11.09.2018 року за період з 01.05.2014 року по 31.10.2014 року позивачу нараховані оклад посадовий, оклад за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, ОУ за роботи слідчих, премія, індексація, нічні,свядкові, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, матеріальна допомога на соціально побутові потреби (довідкою №44 від 11.10.2018 року внесли зміни, у зв'язку технічними помилками щодо сум у довідці № 35); №34 від 11.09.2018 року за за період з 01.11.2014 року по 06.11.2015 року позивачу нараховані оклад посадовий, оклад за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, таємність, ОУ за роботи слідчих, премія, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, матеріальна допомога на соціально побутові потреби, винагорода АТО; №465 від 11.06.2018 року за період з 07.11.2015 року по 30.04.2016 року позивачу нараховані оклад посадовий, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби, надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень, премія, винагорода АТО.
02.10.2018 року управління Національної поліції надано відповідь №97зі/26/02-2018 про підстави для нарахування та виплати грошової винагороди за участь в АТО, та нарахування і виплати грошової винагороди в травні 2014 року, листопаді-грудні 2015 року, в якій зазначено, що підставами є Наказ ГУНП в Донецькій області від 06.02.2016 року №150 (сума 2000 грн), та №426 від 28.03.2006 року (сума 1500 грн.)
На звернення позивача до управління Національної поліції з проханням надати оновлені довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення з урахуванням доплат за службу в нічній час та грошову винагороду за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду за період проходження служби в ГУМВС України в Донецькій області та ГУНП в Донецькій області, надано відповідь № Л-163/26/02-2018 від 12.10.2018 року, що зазначені виплати не мають постійного характеру, у зв'язку з чим не входять до складових довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
На повторне звернення позивача про надання оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення з урахуванням доплат за службу в нічній час та грошову винагороду за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду за період проходження служби в ГУМВС України в Донецькій області та ГУНП в Донецькій області, надано відповідь №Л-183/26/01-2018 від 09.11.2018 року, яка за своїм змістом аналогічна відповіді відповідь №Л-163/26/02-2018 від12.10.2018 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірним питанням даної справи є наявність підстав для внесення до довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення доплат за службу в нічній час та грошову винагороду за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду за період проходження служби.
Статтею 94 ЗУ «Про Національну поліцію» визначено, що Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.
При цьому, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичної операції, інших заходах в умовах особливого періоду» та постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських» (надалі постанова № 18), встановлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції особам рядового і начальницького складу правоохоронних органів за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення. Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі. Видатки, пов'язані з виконанням цієї постанови, здійснюються в межах призначень, передбачених у державному бюджеті для утримання органів.
Нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 Ко 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, правова природа вказаної винагороди визначає, що одноразова грошова винагорода за безпосередню участь в АТО не входить до структури і складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та поліцейських для нарахування пенсій. Ця винагорода має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим особам, які включені до сил антитерористичної операції, беруть безпосередню участь в АТО, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати. Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до склад;/ одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Таким чином, винагорода за безпосередню участь в АТО відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які не зазначаються у довідці для нарахування пенсії.
Крім того, преміювання позивача у розмірі 2000 грн та 1500 грн, також не повинні зазначатись у довідці для нарахування пенсії.
Так, відповідно до копій наказів у листопаді та грудні 2015 року поліцейським ГУНП в Донецькій області, які здійснювали заходи в умовах особливого періоду на території Донецької області, і позивачу в тому числі, додатково нараховано грошове забезпечення.
При цьому накази мають назву «Про преміювання поліцейських органів та підрозділів ГУНП в Донецькій області».
Відповідно до п. 3.1. Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області, затвердженого наказом ГУНП в області від 22.12.2015 № 142, преміювання визначається за результатами служби за місяць за такими показниками:
- неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів;
- професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;
- виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, відповідного територіального органу та підпорядкованого йому структурного підрозділу;
- виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та відповідного територіального органу);
- своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції У країни;
- виявлення причин та умов, що сприяють учиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття в межах компетенції заходів для їх усунення;
- уживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'я фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення.
Пунктом 13 розділу І наказу № 260 визначено, що виплата грошового забезпечення поліцейським та курсантам ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання здійснюється щомісяця в останній день місяця за поточний місяць.
Пунктом 12 розділу II наказу № 260 визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Так наказами ГУНП в Донецькій області № 150 та № 426 поліцейським, які здійснювали заходи в умовах особливого періоду на території Донецької області (участь у заходах забезпечення правопорядку). Зазначена винагорода виплачувалась тільки у лютому та березні 2016 року та за здійснення заходів в умовах особливого періоду на території Донецької області. Тобто зазначена винагорода не є таким видом грошового забезпечення як премія, вимоги до нарахування та виплати якої визначені наказом № 260 та наказом ГУНП № 142.
Таким чином винагорода, яка виплачувалась позивачеві у листопаді та грудні 2015 року у загальному розмірі 3500 грн. відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, вказана одноразова додаткова винагорода не має включатись у довідку про грошове забезпечення для призначення пенсії і тому правомірно не була включена відповідачем.
Так, позивач, виходячи із назви наказів, не враховуючи безпосередньо природу нарахування даного грошового забезпечення, помилково вважає що цими наказами йому нараховано премію, яка є окремою складовою грошового забезпечення.
Таким чином, відповідно до вимог ст. 19 Конституції України та законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, відповідачем правомірно не визначено у довідці зазначену винагороду.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Причому, як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України. В свою чергу граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Щодо доплати у нічний час суд зазначає наступне.
Зі змісту наявної в матеріалах справи копії довідоки № 35 від 11.09.2018 року вбачається, що позивачем отримувались надбавка за роботу у нічний час у травні 2014 року - 91,38 грн. та в червні 2014 року - 23,99 грн.
Вище вказані обставини свідчать про нарахування та виплату позивачу під час проходження ним служби надбавки за роботу в нічний час.
Відповідно до положень ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
З аналізу вище зазначеної норми слід дійти висновку, що єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку, що надбавки за роботу в нічний час, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновкам Верховного Суду України, викладеним у постановах від 20.10.2015 року по справі №21-2942а15 та від 10.03.2015 р. №21-70а15, відповідно до яких грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а також щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Таким чином, доплата за роботу у нічний час з травня 2014 року по червень 2014 року є такою, що повинна враховуватись при обчислені пенсії позивачу.
На підставі викладеного, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗАкону України "Про судовий збір".
Відповідно до абз. 2 ч. 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Позовні вимог позивача задоволені частково, тому з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області підлягає стягненню судовий збір у сумі 176, 20 грн.
Керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області (проспект Нахімова, б.86, м. Маріуполь Донецька область, код ЄДРПОУ 40109058), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (проспект Нахімова, б.86, м. Маріуполь Донецька область, код ЄДРПОУ 08592158) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду україни в Донецькій області документів для призначення пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без зазначення у складі грошового забезпечення доплати за нічний час з травня 2014 року по червень 2014 року.
Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області надати до Головного управління Пенсійного фонду України довідку, з включенням до неї забезпечення доплати за нічний час з травня 2014 року по червень 2014 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 176 (сто сімдесят шість) гривень 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту його підписання суддею.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 15.01.2019 року.
Суддя Христофоров А.Б.