Рішення № 79164839, 14.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
200/13322/18-а
Номер документу
79164839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2019 р. Справа№200/13322/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення від 31 жовтня 2018 року про відмову урахування довідок, зобов'язання зарахувати стаж роботи та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням страхового і пільгового стажу,

ВСТАНОВИВ:

28 листопада Позивач звернувся до суду із позовом до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського об'єднаного

управління Пенсійного фонду України Донецької області під вихідним номером 237(183)/с-19-01-15 від 31 жовтня 2018 року про відмову урахування довідки про заробітну плату на підприємстві «Донецьке орендне виробниче об'єднання «ТОЧМАШ», яка підтверджує стаж роботи на цьому підприємстві в період з 14 грудня 1993 року по 27 березня 1996 року;

- зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України

Донецької області зарахувати до стажу період роботи в якості водія на підприємстві «Донецьке орендне виробниче об'єднання «ТОЧМАШ», з 14 грудня 1993 року по 27 березня 1996 року, тобто 2 роки 3 місяці 13 днів;

- зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України

Донецької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням всього страхового і пільгового стажу роботи, у тому числі в якості водія на підприємстві «Донецьке орендне виробниче об'єднання «ТОЧМАШ» в період з 14 грудня 1993 року по 27 березня 1996 року.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відсутність можливості перевірити достовірність довідки, що видана підприємством, яке в свою чергу знаходиться на тимчасово окупованій території, не може бути правовою підставою для прийняття рішення про відмову у зарахуванні довідки про заробітну плату від 23 квітня 2018 року №201/з при призначенні пенсії. Право позивача на пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від можливості або на неможливості проведення відповідачем перевірки вказаної довідки.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2018 року позовну заяву залишено без руху.

На виконання ухвали суду позивач усунув виявлені недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 14 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача матеріали, які стали підставою для прийняття спірного рішення.

У встановлений судом строк відповідачем відзиву на позов не було подано.

Положеннями частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Таким чином, суд розцінює неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання даного позову.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується копіює паспорта серія НОМЕР_1.

31 січня 2018 року позивач звернувся до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 09.02.2018 № 430 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного загального стажу роботи.

До загального страхового стажу не зараховано, зокрема, період роботи з 14 грудня 1993 року по 27 березня 1996 року на підприємстві Донецьке орендне виробниче об'єднання «ТОЧМАШ», оскільки дата наказу на прийом написана іншим чорнилом, не завірена печаткою та підписом відповідальної особи та довідка, підтверджуюча зазначений період роботи заявником не надана.

22 грудня 2018 року Позивач звернувся до Управління із заявою про зарахування до трудового стажу період роботи з 14 грудня 1993 року по 23 березня 1996 року на підприємстві «Донецьке орендне виробниче об'єднання «ТОЧМАШ», додавши довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №201/З від 23 квітня 2018 року.

Листом від 31 жовтня 2018 року №237(183)/с-19-01-15 позивачу відмовлено у зарахуванні зазначеного стажу роботи, оскільки підприємство, що видало довідку знаходиться у м. Донецьку, яке визнано тимчасово окупованою територією. Крім того зазначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та /або особами, передбаченими ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом з цим, судом встановлено, що довідка від 23 квітня 2018 року №201/з містить відомості про розміри заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з грудня 1993 року по березень 1996 року на ВАТ «ТОЧМАШ» яка видана на підставі існуючих особових рахунків нарахування заробітної плати №82/16169.

Спірним питанням є неприйняття довідки про розмір заробітної плати через неможливість проведення перевірки достовірності зазначених в ній даних.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За положенням частини 3 статті 44 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV передбачено право відповідача на проведення перевірки. Згідно до п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 07 липня 2014 року № 13-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд зазначає, що за вимогами чинного законодавства, неможливість проведення перевірки з питань достовірності зазначених в ній даних не дає підстав для відмови у врахування такого документу.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до п.2.10 Порядку №22-1довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

В трудовій книжці БТ-І №6203724 зроблено запис від 14 грудня 1993 року про прийняття водієм автомобіля на Донецьке орендоване виробниче об'єднання «ТОЧМАШ» філіал ДАЗ «ТОЧМАШ», Донецьке орендоване виробниче об'єднання «ТОЧМАШ» перейменоване у Відкрите акціонерне товариство «ТОЧМАШ» Наказ №100 від 17 березня 1994 року, 27 березня 1996 року позивач звільнений за власним бажанням.

Отже, записами в трудовій книжці підтверджується, що в період з 14 грудня 1993 року по 27 березня 1996 року позивач працював на Донецькому орендованому виробничому об'єднанні «ТОЧМАШ» (з 1994 року - Відкрите акціонерне товариство «ТОЧМАШ»»).

Суд звертає увагу, що відповідачем не доведено, в даному випадку, що надана позивачем довідка оформлена неналежним чином або містить будь-які розбіжності, внаслідок чого може виникати необхідність перевірки обґрунтованості її видачі.

Разом з цим, суд зазначає, що ВАТ «ТОЧМАШ» знаходиться в місті Донецьку, тобто на території населеного пункту, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення").

Відповідно до частини 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

За наведених обставин, суд вважає, що відмова відповідача врахувати довідку про заробітну плату від 31 жовтня 2018 року № 237(183)/с-19-01-15 для призначення пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування до страхового стажу період роботи з 14 грудня 1993 року по 27 березня 1996 року на підприємстві «Донецьке орендне виробниче об'єднання «ТОЧМАШ».

Враховуючи той факт, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати стаж позивача, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача, буде зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву з врахуванням наведених обставин.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Відповідно до ч. 1ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Фактично позовні вимоги задоволені, оскільки не зарахування відповідних періодів стажу роботи визнано неправомірним, а задоволення позовних вимог в частині скасування відмови та зобов'язання зарахувати до стажу періоду роботи є похідними від першої вимоги, отже присудженню підлягає судовий збір у розмірі, який передбачений сплаті як за одну позовну вимогу немайнового характеру.

Згідно квитанції від 06 грудня 2018 року №39 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо врахування довідки про заробітну плату ОСОБА_1 виданої ВАТ «ТОЧМАШ», яка підтверджує стаж роботи на цьому підприємстві в період з 14 грудня 1993 року по 27 березня 1996 року.

Зобов`язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Незалежності, б.28 А, код ЄДРПОУ 37755477) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_2) період роботи водієм на підприємстві «Донецьке орендне виробниче об'єднання «ТОЧМАШ» з 14 грудня 1993 року по 27 березня 1996 року.

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Незалежності, б.28 А, код ЄДРПОУ 37755477) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) від 22 жовтня 2018 року з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Незалежності, б.28 А, код ЄДРПОУ 37755477) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Рішення складене в повному обсязі 14 січня 2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитрієв В.С.