Рішення № 79164509, 14.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
200/13160/18-а
Номер документу
79164509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2019 р. Справа№200/13160/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, б. 28А) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у перерахунку пенсії з 23 січня 2018 року та зобов`язання з 01 жовтня 2017 року зробити перерахунок пенсії у відповідності з коефіцієнтом, згідно розрахунку №147474 від 28 листопада 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 21 жовтня 2002 року отримував пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

09 липня 2003 року було прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з чим йому було проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2004 року.

26 жовтня 2004 року йому проведено перерахунок призначеної пенсії з більшого заробітку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 3,49033, а коефіцієнт страхового стажу склав 0,48250 - 579 місяців.

13 листопада 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з доданням стажу та заробітку, якщо йому це вигідно.

У відповідності з розпорядженням № 147474 від 28 листопада 2014 року коефіцієнт його стажу з урахуванням кратності 1,35 склав 0,85.

23 січня 2018 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за стажем та заробітною платою, якщо для нього це вигідно.

Відповідачем було проведено перерахунок пенсії. У відповідності з розпорядженням № 147474 від 31 січня 2018 року коефіцієнт його стажу склав 0,74083.

З даним перерахунком пенсії по стажу він не згоден і зв'язку з тим, що ним у заяві було вказано проводити перерахунок пенсії тільки у випадку, якщо йому це вигідно.

13 листопада 2014 року позивач звернувся до відповідача і заявою про перерахунок пенсії із додаванням стажу і заробітку, якщо йому це вигідно.

Відповідачем було проведено перерахунок пенсії. У відповідності з розрахунком відповідача індивідуальний коефіцієнт для перерахунку пенсії після оптимізації склав 2,70848.

23 січня 2018 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії з додаванням стажу і заробітку, якщо це йому вигідно.

У відповідності з розрахунком відповідача індивідуальний коефіцієнт для перерахунку пенсії після оптимізації склав 2,62316.

З даним перерахунком пенсії по індивідуальному коефіцієнту заробітної плати він не згоден у зв'язку з тим, що ним у своїй заяві було вказано проводити перерахунок пенсії лише у випадку, якщо це для нього вигідно.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що пенсія позивачу була призначена відповідно до положень Закону України № 1058-IV до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03 жовтня 2017 року у зв'язку з чим підлягала перерахунку з 01 жовтня 2017 року. Відповідно до частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вказано, що раніше призначена пенсія з 01.10.2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Внаслідок чого осучаснено пенсію позивача шляхом перерахунку пенсії із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн., з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%. Станом на 01 вересня 2017 року загальний страховий стаж позивача врахований по 31 жовтня 2014 року складає 37 років 01 місяць 10 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 складав 0,85. З 01 жовтня 2017 року відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо підвищення пенсії" позивачу проведено перерахунок пенсії. Станом на 01 жовтня 2017 року коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 складає 0,70083, індивідуальний коефіцієнт заробітної пати - 2,70840. 23 січня 2018 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу та заробітної плати (якщо вигідно) згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після обчислення перерахунку із заробітної плати коефіцієнт заробітної плати зменшувався з 01 лютого 2018 року з 2,70840 до 2,62316, тому перерахунок виконаний лише з додаванням стажу. Перерахунок пенсії позивачу здійснювався з 01 жовтня 2017 року із застосуванням таких показників: 3764,40 грн. середньої заробітної плати (доходу) в Україні, 10195,50 грн. середньомісячний заробіток, а тому застосування коефіцієнту заробітної плати у розмірі 2,70840 є очевидним. З вказаного слідує, що зменшення коефіцієнту заробітної плати позивача та змінам розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні. У зв'язку з чим, представник УПФ вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України.

21 жовтня 2002 року позивачу була призначена пенсія згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення".

23 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі.

Розпорядженням № 147474 від 31 січня 2018 року ОСОБА_1 визначено коефіцієнт стажу 0,74083, індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) 2,62316.

Відповідно до розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі № 147474 від 28 листопада 2014 року коефіцієнт стажу ОСОБА_1 з урахуванням кратності 1,35 склав 0,85.

Спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно проведення перерахунку позивачу пенсії із заниженням коефіцієнту стажу та індивідуального коефіцієнту заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в преамбулі якого зазначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

10.10.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148), яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено п.4-3 наступного змісту: "Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Із матеріалів справи вбачається, що розмір пенсії позивача станом на 01 вересня 2017 року складав 4616,62 грн., а саме:

- розмір пенсії за віком -3799,52 грн. (середньомісячний заробіток 4470,02 грн.*0,85);

- доплата за понаднормовий стаж (45 років) - 590,40 грн.;

- підвищення по ст. 42 - 126,70 грн.;

- доплата відповідно Постанови № 327 від 23 квітня 2012 - 100 грн.

На підставі п.4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2017 року, за наслідками якого станом на 01 жовтня 2017 року коефіцієнт стажу з урахуванням кратності склав - 0,70083. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,70840, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії після осучаснення склав 10195,50 грн., розрахований із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2017 - 3764,40 грн.

- розмір пенсії за віком - 7145,31 грн. (10195,50 грн. * 0,70083);

- доплата за понаднормовий стаж (45 років) - 653,40 грн.;

- доплата шахтарям до 80% від заробітку - 357,69 грн.

Після обчислення перерахунку із заробітної плати коефіцієнт заробітної плати зменшувався з 01 лютого 2018 року з 2,70840 до 2,62316, перерахунок проведений лише з додаванням стажу.

З 01 лютого 2018 року розмір пенсії позивача становить 8286,66 грн., а саме:

- коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 склав - 0,74083 - стаж врахований по 31 жовтня 2016 року;

- розмір пенсії за віком - 7553,13 грн. (10195,50 грн.*074083);

- доплата за понаднормовий стаж (49 років) -733.53 грн.

Згідно з пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058.

Тому, в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 року відповідно до п.4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017 року.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з цим, позивачем у позовній заяві не було заявлено позовної вимоги щодо скасування розпорядження Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України № 147474 від 31 січня 2018 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог та замість визнання неправомірним дій відповідача при призначенні та розрахунку пенсії за віком встановити спосіб захисту порушення права позивача шляхом скасування розпорядження Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України № 147474 від 31 січня 2018 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1.

Суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, б. 28А) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати розпорядження Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 147474 від 31 січня 2018 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 жовтня 2017 року зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності з коефіцієнтом, згідно розрахунку № 147474 від 28 листопада 2014 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, б. 28А) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) документально підтверджений сплачений ним судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.