Рішення № 79164230, 15.01.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
140/2563/18
Номер документу
79164230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2563/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області), Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Луцьке ОУПФУ) про визнання протиправним та скасування рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області від 17.07.2018 №57/1045 про результати розгляду заяви про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах та зобов'язання зарахувати до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період роботи у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» з 01.01.1992 по 01.02.1998 за професією прядильник - календарно, визнання протиправним та скасування рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 02.08.2018 №31/1 про результати розгляду заяви від 24.07.2018 про призначення пенсії на пільгових умовах та зобов'язання перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати її з 24.07.2018, зарахувавши у пільговий стаж роботу за професією - прядильник за періоди з 01.01.1992 по 01.02.1998 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» та з 27.10.2003 по 20.12.2005 у ЗАТ «Волинський шовковий комбінат» календарно.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Луцькому ОУПФУ як одержувач пенсії по інвалідності. 24.07.2018 позивач звернулась до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії - за віком на пільгових умовах, оскільки має достатній пільговий стаж роботи та досягла відповідного пенсійного віку для призначення пільгової пенсії. Проте рішенням комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 17.07.2018 №57/1045 зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи з 20.10.1983 по 31.12.1991, з 02.02.1998 по 17.10.2003 - календарно, та з 01.01.1992 по 01.02.1998 - за фактичною тривалістю на посаді прядильниці 5-го розряду на ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс». На підставі даного рішення Луцьким ОУПФ прийнято рішення від 02.08.2018 №31/1, яким позивачу відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах, оскільки у неї відсутній необхідний пільговий стаж.

Із таким рішенням позивач не погоджується, вважає його протиправним, оскільки відповідачі помилково дійшли висновку, що за періоди з 01.01.1992 по 01.02.1998 та з 27.10.2003 по 20.12 2005 до пільгового стажу зараховуються лише фактично відпрацьовані дні на підставі архівних довідок. Законодавець не пов'язує обчислення пільгового стажу відповідно до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зайняттям на цих роботах повний робочий день. Чинним законодавством не передбачено, що до пільгового стажу роботи «прядильник» включається тільки той стаж, коли працівник працював повний робочий день.

Відповідно до ухвали судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.12.2018 розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача (Луцьке ОУПФУ) у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що відповідно до рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області від 17.07.2018 №57/1045 до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зараховано періоди роботи з 20.10.1983 по 31.12.1991, з 02.02.1998 по 17.10.2003 - календарно, та з 01.01.1192 по 01.02.1998 - за фактичною тривалістю. Таким чином, відповідно до поданих документів пільговий стаж позивача становить 18 років 10 місяців 05 днів. У зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу ОСОБА_1 права на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає.

Представник відповідача (ГУ ПФУ у Волинській області) у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році. В спеціальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах включається фактично відпрацьований час в шкідливих і важких умовах праці. Відповідно до відомостей в архівній довідці від 05.07.2018 №1499/1-11 робота на підприємстві з 1992 року була неритмічною, є місяці, в яких кількість робочих днів складає 18, 14, 12, 8, 4, а також є місяці, в яких відсутні робочі дні (1995-1997). У зв'язку з цим період з 01.01.1992 по 01.02.1998 можна зарахувати до пільгового стажу лише за фактичною тривалістю.

Крім того, у відзиві на позовну заяву представник відповідача просив проводити розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень в обґрунтування своїх вимог та заперечень.

Щодо клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Частинами п'ять, шість статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, оскільки дана справа відповідно до статті 263 КАС України підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні), тому розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, 24.07.2018 ОСОБА_1 звернулася до Луцького ОУПФ із заявою про перехід на інший вид пенсії - за віком на пільгових умовах по списку №2 (а.с.33).

Рішенням Луцького ОУПФ від 02.08.2018 №31/1 позивачу відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах, оскільки у позивача відсутній необхідний пільговий стаж (а.с.35). Відповідно до поданих документів було встановлено, що пільговий стаж позивача становить 18 років 10 місяців 05 днів.

При прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем було враховано рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області від 17.07.2018 №57/1045, відповідно до якого до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зараховано періоди роботи з 20.10.1983 по 31.12.1991, з 02.02.1998 по 17.10.2003 - календарно, та з 01.01.1192 по 01.02.1998 - за фактичною тривалістю (а.с.34).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до підпункту «в» пункту 16 розділу II «Пенсії по старості» Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 №590 - на пільгових умовах мають право на пенсію по старості робітниці підприємств текстильної промисловості - за списком виробництв і професій, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР, при досягненні 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Список виробництв і професій, робота на яких дає право робітницям текстильної промисловості право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.1967 №1021, який включає виробництва: бавовняне, ватне, льняне, вовняне, шовкове, конопле-джутове, трикотажне, текстильно-галантерейне і валяльно-повстяне; текстильні цехи у виробництвах штучного та синтетичного волокна. Професії: прядильники.

Згідно із пунктом «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсію за віком на пільгових умовах призначають робітницям текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту «б» частини першої цієї статті.

Відповідно до Списку текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 №583, право на отримання пільгової пенсії за віком після досягнення 55-річного віку мають жінки, які пропрацювали на виробництвах: бавовняне, ватне, льняне, вовняне, шовкове, конопле-джутове, трикотажне, текстильно-галантерейне і валяльно-повстяне, текстильні цехи (дільниці, відділення) у виробництвах штучного та синтетичного волокна, виготовлення металевих сіток. Професії: прядильники.

Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частина перша статті 48 Кодексу законів про працю України передбачає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_2 всі записи внесені у відповідності до норм чинного законодавства.

Комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області дійшла невірного висновку, що за періоди роботи з 01.01.1992 по 01.02.1998 до пільгового стажу позивача зараховуються лише фактично відпрацьовані дні на підставі архівних довідок, оскільки законодавець не пов'язує обчислення пільгового стажу, згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», із зайняттям на цих роботах повний робочий день. Ні даним Законом, ні іншим нормативно-правовим актом не передбачено, що до пільгового стажу роботи «прядильниці» включається тільки той стаж, коли працівник працював повний робочий день.

Періоди роботи позивача у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» з 01.01.1992 по 01.02.1998 підтверджуються підписом відповідальної особи та печаткою підприємства відповідно до записів у її трудовій книжці (а.с.13-14).

Крім того, із архівних довідок від 05.07.2018 №1496/1-11, №1497/1-11, №1498/1-11, №1499/1-11 слідує, що ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата за період з 1992 по 1998 роки, з якої сплачувався збір на обов'язкове пенсійне страхування.

Законодавець не пов'язує обчислення пільгового стажу згідно з пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з зайняттям на цих роботах повний робочий день. Ні цим Законом, ні іншим нормативно-правовим актом не передбачено, що до пільгового стажу роботи «прядильники» включається тільки той стаж, коли працівник працював повний робочий день.

Посилання ГУ ПФУ у Волинській області на Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, є безпідставним, оскільки в самому Порядку (пункт 1) зазначено, що він регулює застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а відтак він не поширює свою дію на обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту «є» статті 13 цього Закону.

Крім того, суд звертає увагу, що стаття 113 Кодексу законів про працю України передбачає, що час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до трудового стажу зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях (далі-підприємство) і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховувалась також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків. Незалежно від того, коли призначатиметься пенсія, робота до 01 січня 2004 року, як постійна, так і тимчасова, як з повним, так і з неповним робочим днем, незалежно від суми сплачених внесків зараховується до страхового стажу в повному обсязі.

Таким чином, період роботи ОСОБА_1 на посаді прядильниці з 01.01.1992 по 01.02.1998 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» є періодом, який включається до спеціального стажу, зараховується календарно і який дає право на пенсію за вислугу років.

Згідно із частиною першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, оскільки ГУ ПФУ у Волинській області не доведено правомірність рішення комісії від 17.07.2018 №57/1045 щодо зарахування до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періодів роботи з 20.10.1983 по 31.12.1991, з 02.02.1998 по 17.10.2003 - календарно, та з 01.01.1192 по 01.02.1998 - за фактичною тривалістю, тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення комісії від 17.07.2018 №57/1045 та зобов'язання зарахувати до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період роботи у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» з 01.01.1992 по 01.02.1998 за професією прядильник - календарно підлягають задоволенню.

Окрім того, оскільки суд дійшов висновку про протиправність та скасування рішення комісії від 17.07.2018 №57/1045, на підставі якого Луцьким ОУПФУ прийнято рішення від 02.08.2018 №31/1, яким позивачу відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах, тому рішення Луцького ОУПФУ від 02.08.2018 №31/1 про результати розгляду заяви від 24.07.2018 про призначення пенсії на пільгових умовах слід визнати протиправним та скасувати, а також зобов'язати Луцьке ОУПФУ перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати її з 24.07.2018, зарахувавши у пільговий стаж роботу за професією - прядильник за періоди з 01.01.1992 по 01.02.1998 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» та з 27.10.2003 по 20.12.2005 у ЗАТ «Волинський шовковий комбінат» календарно.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що позивач сплатила судовий збір у сумі 1 409 грн. 60 коп. відповідно до квитанцій від 07.12.2018 №0.0.1205343379.1 та від 17.12.2018 №0.0.1214089569.1, який зараховано до спеціального фонду державного бюджету України.

Таким чином, враховуючи задоволення позову повністю, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області та Луцького ОУПФУ судовий збір пропорційно по 704 грн. 80 коп. з кожного.

Керуючись статтями 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області від 17 липня 2018 року №57/1045 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період роботи у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» з 01 січня 1992 року по 01 лютого 1998 року за професією прядильник - календарно.

Визнати протиправним та скасування рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 02 серпня 2018 року №31/1 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 липня 2018 про призначення пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та підпункту 6 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати її з 24.07.2018, зарахувавши у пільговий стаж роботу за професією - прядильник за періоди з 01.01.1992 по 01.02.1998 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» та з 27.10.2003 по 20.12.2005 у ЗАТ «Волинський шовковий комбінат» календарно.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 1, код ЄДРПОУ 40370530) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок сплаченого судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок сплаченого судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Дмитрук