
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.11.2018 р. Справа № 917/1879/17
м. Полтава
за позовною заявою ОСОБА_1 селищної ради вул. Кобеляцька, 53-А,с. Білики, Кобеляцький район, Полтавська область, 39220
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції", вул. Будівельників,1, с. Білики, Кобеляцький район, Полтавська область, 39220
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Державна екологічна інспекція у Полтавській області, адреса: вул. Коцюбинського,6, м. Полтава, 36039
про розірвання договору оренди землі
Суддя Солодюк О.В.
Секретар судового засідання Олійник Н.І.
від позивача: ОСОБА_2, дов. в протоколі, ОСОБА_3, дов. в протоколі
від відповідача: ОСОБА_4, дов. в протоколі
від третьої особи: не з’явився
Розглядається позовна заява про розірвання договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 року.
Представники позивача в судовому засіданні на позовних вимогах наполягають.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що всупереч вимогам законодавства, ТОВ “Сільські традиції” використовувало орендовану земельну ділянку, передану йому згідно договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р. площею 57,3 га з завданням незручностей власнику сусідніх земельних ділянок - ОСОБА_1 селищній раді, адже, розведення свиней, що здійснювалося ТОВ “Сільських традиції" на орендованій ділянці, як зазначає позивач, супроводжувалося утворенням великої кількості гною, а відсутність запроектованих очисних споруд призвело до того, що землі ОСОБА_1 селищної ради несанкціоновано використовувалися для складування гноївки, що стало причиною забруднення земель та завданню збитків державі у розмірі 3 630 217, 50 грн., а відсутність фільтрів призвела до появи нестерпного запаху.
Отже, як зазначає позивач, невиконання всіх природоохоронних заходів, які передбачаються в проектній документації, порушення вимог щодо охорони земель, здійснення виробничої діяльності без дозволу на викиди, забруднення води і грунту, перевищення гранично-допустимого поголів’я свиней на підприємстві є порушенням ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища”, а відтак, порушенням екологічних вимог, що є підставою для розірвання договору оренди землі.
Невиконання відповідачем обов’язків, передбачених п.28, п. 31 договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р., як зазначає позивач, відповідно до п. 38 договору є підставою для його розірвання за рішенням суду.
Ухвалою суду від 14.11.2017р. порушено провадження у справі та призначено розгляд в судовому засіданні на 05.12.2017р. на 11-00 год.
05.12.2017р. ухвалою судом продовжено строк розгляду спору та відкладено розгляд справи на 17.01.18 р. на 13 год. 00 хв.
Відповідач у відзиві (вх. № 534 від 16.01.2018р. та вх. № 798 від 25.01.2018р.) проти позову заперечує, посилаючись на те, що вимоги позивача протиправні, необґрунтовані та безпідставні, оскільки ТОВ «Сільські традиції» (код ЄДРПОУ 36156348) є власником комплексу будівель та споруд, розташованого за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, смт. Білики, вул. Будівельна, 1, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 27.12.2011 року, виданого ОСОБА_1 селищною радою на підставі Рішення 13 сесії 6 скликання ОСОБА_1 селищної ради Кобеляцького району Полтавської області від 26.12.2011р. № 436.
Відповідач зазначає, що з метою належного обслуговування комплексу будівель і споруд, ТОВ «Сільські традиції» (попередня назва ТОВ «Белгранкорм - Полтавщина») уклало договір оренди землі №3 від 20.04.2011 року на земельну ділянку площею 57,3 га (кадастровий номер 5321855300:30:003:0399) з ОСОБА_1 селищною радою (підстава - Рішення шостої сесії ОСОБА_1 селищної ради шостого скликання № 131 від 13.04.2011 року).
Зазначений договір оренди укладений на строк 49 років, підписаний уповноваженими представниками сторін, зареєстрований у встановленому чинним законодавством порядку.
Відповідач також зазначає, що відповідно до договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 року, ТОВ «Сільські традиції» передана земельна ділянка площею 57,3 га земель ведення товарного сільськогосподарського виробництва - під господарськими будівлями і дворами, на земельній ділянці в момент передачі були розташовані господарські будівлі, асфальтні площадки та дороги (власність Орендаря).
Зазначена земельна ділянка використовувалася Орендарем у повній відповідності до умов договору, не змінюючи цільового призначення землі, вчасно і в повному обсязі сплачуючи орендну плату.
Прийняті на себе зобов'язання по договору оренди землі ТОВ «Сільські традиції» виконувало і виконує в повному обсязі та належним чином, що фактично і сам позивач підтверджує у своєму позові.
ОСОБА_1 селищна рада, аналізуючи в своїй позовній заяві листи компетентних органів, акти представників громади, на власний розсуд трактуючи проектну та дозвільну документацію ТОВ «Сільські традиції», безпідставно робить висновки про порушення ТОВ «Сільські традиції» норм природоохоронного законодавства при використанні спірної земельної ділянки, які на думку позивача, є підставою для розірвання договору оренди.
Відповідач у відзиві посилається також на те, що у відповідності до чинного законодавства України, зокрема, до Положення про державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №275 від 19,04.2017року, виключно Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, основним завданням якої в тому числі є здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо охорони земель.
ТОВ «Сільські традиції», як зазначає відповідач, в процесі здійснення своєї господарської діяльності неодноразово перевірялася Державною екологічною інспекцією в Полтавській області на предмет дотримання ТОВ «Сільські традиції» вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними речовинами.
При проведенні кожної перевірки досліджувалося, в тому числі, питання в галузі охорони земельних ресурсів. І в актах численних перевірок ДЕІ в Полтавській області Товариства зазначено, що ТОВ «Сільські традиції» має необхідний пакет документів на право користування земельною ділянкою, виконує заходи з охорони земель та дотримується екологічних обмежень у використанні земель, передбачених проектами землеустрою, вживає заходи щодо запобіганню забруднень земель хімічними та радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами, екологічні нормативи при використанні та охороні земель додержуються.
Відповідач також зазначає, що на момент подачі позовної заяви та розгляду справи по суті, ТОВ «Сільські традиції» припинило свою господарську діяльність на території ОСОБА_1 селищної ради Полтавської області на підставі рішення загальних зборів учасників Товариства (Протокол № 25 від 17 жовтня 2016 року), що підтверджується Наказом по підприємству № 234/1 - ОС від 18.10.2016 року. Тому факти порушення ТОВ «Сільські традиції» природоохоронного законодавства не відповідають дійсності, оскільки господарську діяльність по вирощуванню свиней Товариство на території ОСОБА_1 селищної ради не проводить, проте, покладені договором оренди землі обов’язки орендаря виконуються в повному обсязі, орендна плата сплачується у встановлені строки та розмірі.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечує і просить суд відмовити позивачу в його задоволенні.
Третя особа у відзиві (вх. № 14798 від 05.12.2017р.) позов позивача підтримує, посилаючись, зокрема на те, що на адресу Держекоінспекції 30.08.2016 р. надійшов лист ОСОБА_1 селищної ради від 30.08.2016 р. за № 02-27/438 щодо перевірки факту відкачування ТОВ «Сільскі традиції» відходів на землі запасу ОСОБА_1 селищної ради.
Держекоінспекцією у Полтавській області було проведено обстеження земельної ділянки, яка розташована в межах населеного пункту смт. Білики, загальною площею 27000 м.кв., за результатами якого виявлено факт розміщення рідких відходів тваринного походження з характерним фекальним запахом, відповідно до чого був складений протокол вимірювання показників складу та властивостей грунтів від 19.09.2016р. №40, в якому зазначено про забруднення земельних ресурсів, а саме, за показниками: щільного залишку водної витяжки у порівнянні з фоновим показником водної витяжки, амонію (обмінного) у перерахунку на азот амоній.
В обґрунтування своїх пояснень третя особа посилається на ч.2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 167 Земельного кодексу України, ст.ст. 37,45 Закону України «Про охорону земель».
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився. Про дату, час та місце судового засідання третя особа повідомлена, що підтверджується відміткою в журналі про отримання представником третьої особи ухвали суду від 22.11.2018р.
Від позивача до суду надійшло клопотання про долучення уточнення позовних вимог до позовної заяви про розірвання договору оренди землі (вх. № 546 від 17.01.2018р.), в якому позивач вважає, що даний договір оренди землі №3 від 20.04.2011р. повинен бути ліквідований, та як він є на даний час юридично нікчемним.
17.01.2018р. суд ухвалою здійснив перехід з господарського процесу по ГПК України від 06.11.1991 р. № 1798-ХІІ (зі змінами та доповненнями) на господарський процес по ГПК України в редакції Закону України № 2147-VІ від 03.10.2017 р., який набрав чинності 15.12.2017 р. в загальне позовне провадження, стадія підготовчого провадження (підготовче засідання).
Ухвалою від 17.01.2018 р. відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 14.02.2018р. на 16-00 год.
25.01.2018р. від позивача надійшла заява про залишення клопотання від 17.01.2018р. про долучення уточнення позовних вимог до позовної заяви про розірвання договору оренди землі без розгляду (вх. № 808 електронна пошта та заява вх. № 973 від 30.01.2018р.)
Позивач у відповіді на відзив відповідача (вх. № 3354 від 30.03.2018р.) посилається на те, що всупереч обов’язкам, покладеним на відповідача договором оренди землі та Земельним кодексом України, відповідач здійснював використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам. Такі висновки базуються на актах перевірки Державної екологічної інспекції, листах ГУ ветеринарної медицини у Полтавській області та інших органів державної влади, що є в матеріалах справи, а не на припущеннях, про що вказує відповідач. Наявні в матеріалах справи докази свідчать про обслуговування комплексу будівель і споруд з порушенням висновків державної екологічної та санітарно-епідеміологічної експертизи, з відсутністю устаткування для очистки викидів, відсутністю дозволу на викиди, з недодержанням проектної документації, забрудненням земель та іншими порушеннями.
Сплата ж орендної плати вчасно і в повному обсязі, чим відповідач обґрунтовує свої заперечення, є ж абсолютно іншим обов’язком, як зазначає позивач, що не є предметом розгляду у даному випадку.
Також позивач посилається на п. 2.21 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають у земельних відносинах” та судову практику, яка свідчить, що порушення екологічних вимог при використанні орендованої земельної ділянки є підставою для розірвання договору оренди землі.
Твердження ж відповідача, як зазначає позивач, що договір оренди землі укладений на 49 років, підписаний уповноваженими представниками та зареєстрований у встановленому чинним законодавством порядку, абсолютно не спростовує факт використання орендованої земельної ділянки з порушенням екологічних вимог, а відтак, не стосується підстав для розірвання договору оренди землі.
З поданого відповідачем акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, складеного Державною екологічною інспекцією вбачається, як зазначає позивач, що підприємство здійснювало виробничу діяльність не у відповідності до існуючої проектно-технічної документації та висновку державної екологічної експертизи, а також не отримало позитивний висновок державної екологічної експертизи на проведення реконструкції систем очисних споруд. Такі дії, як зазначає позивач, є порушенням чинної на час складення акту ст. 29 ЗУ “Про охорону навколишнього середовища”, відповідно до якої висновки державної екологічної експертизи є обов’язковими для виконання. Реалізація програм, проектів і рішень без позитивного висновку державної екологічної експертизи, як зазначає позивач, забороняється.
Позивач також зазначає, що протягом 2015 року ТОВ “Сільські традиції” здійснювало утворення відходів I-IV клacy небезпеки без дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Це в свою чергу є порушенням ст. 32 ЗУ “Про відходи”, відповідно до якої, провадження будь-якої господарської діяльності, пов’язаної з утворенням відходів без дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами забороняється.
Таким чином, відповідач сам же й підтверджує те, що ТОВ “Сільські традиції” здійснювало використання земельної ділянки для обслуговування свинокомплексу з порушенням вимог екологічного законодавства.
Крім того, наголошує позивач, у поясненнях третьої особи щодо позовної заяви - Державної екологічної інспекції у Полтавській області вказано, що останньою було встановлено факт відкачування ТОВ “Сільські традиції” гноївки на землі смт. Білики, що спричинило забруднення земель. Цей факт також підтверджується рішенням господарського суду Полтавської області від 07.02.2017 року у справі № 917/1916/16. Такі дії є порушенням ст. 55 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища”, ЗУ “Про відходи”, а також порушенням обов’язку землекористувача дотримуватися правил добросусідства (п. е ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України) та обов’язку використовувати земельну ділянку способом, що не суперечить екологічним вимогам.
Зауваження відповідача про те, що ТОВ “Сільські традиції” припинило свою виробничу діяльність, а тому факти порушення природоохоронного законодавства не відповідають дійсності, як зазначає позивач, не може братися до уваги. Той факт, що на даний момент підприємство не здійснює діяльності по вирощуванню свиней не спростовує порушення умов договору та вимог земельного законодавства до моменту прийняття рішення про припинення господарської діяльності, наслідком чого є погіршення екологічної ситуації в регіоні.
Третя особа у відповіді на відзив (вх. № 1291 від 07.02.2018р.) зазначає, що Держекоінспекція звернулась до господарського суду Полтавської області з позовом про стягнення збитків в розмірі 3 630 217,50 грн., завданих забрудненням земель. Рішенням господарського суду Полтавської області від 07.02.2017р. у справі № 917/1916/16 позовні вимоги Держекоінспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільські традиції» про стягнення збитків задоволено в повному обсязі. Харківським апеляційним господарським судом та Вищим господарським судом України дане рішення залишено без змін.
Господарським судом Полтавської області видано наказ від 13.04.2017 р. про примусове стягнення з відповідача 3 630 217,50 грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу, який перебуває на виконані в Кобеляцькому районному ВДВС ГТУ Полтавській області.
14.02.2018р. ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено розгляд справи на 26.03.2018р. на 13-00 год.
26.03.2018р. від позивача надійшло клопотання (вх. № 3117) про витребування у відповідача оригіналу документу - Санітарно-гігієнічної оцінки матеріалів обґрунтування скорочення санітарно-захисної зони свинокомплексу на 2500 основних свиноматок в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області для розгляду на комісії при головному державному санітарному лікарю України (до договору № 4665 від 05.10.2011р.), клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів (вх. № 3118), клопотання про приєднання до матеріалів справи листа Головного управління держсанепідемслужби у Полтавській області від 29.04.2014р. № 02-01/842/1 (вх. № 3119).
26.03.2018р. в судовому засіданні суд відмовив позивачу в задоволенні клопотання про витребування у відповідача оригіналу документу - Санітарно-гігієнічної оцінки матеріалів обґрунтування скорочення санітарно-захисної зони свинокомплексу на 2500 основних свиноматок в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області для розгляду на комісії при головному державному санітарному лікарю України (до договору № 4665 від 05.10.2011р.) за його безпідставністю.
Для надання можливості відповідачу надати заперечення чи міркування щодо клопотання позивача про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів (вх. № 3118 від 26.03.2018 р.) та клопотання про приєднання до матеріалів справи листа Головного управління Держсанепідемслужби у Полтавській області від 29.04.2014р. № 02-01/842/1 (вх. № 3119від 26.03.2018 р.) в судовому засіданні 26.03.2018р. оголошувалась перерва до 18.04.2018р. до 15-00 год.
В судовому засіданні 18.04.2018р. вищезазначені клопотання позивача судом задоволені, як обґрунтовані.
18.04.2018р. позивач подав суду клопотання про долучення до матеріалів справи документів (вх. № 3955), в зв’язку з чим для надання можливості відповідачу надати заперечення чи міркування щодо клопотання позивача, розгляд справи відкладався до 16.05.2018р. на 10-00 год.
Від позивача надійшли клопотання про долучення до матеріалів справи доказів (вх. № 4011 від 20.04.2018р., вх. № 4832 від 16.05.2018р., вх. № 4833 від 16.05.2018р.).
16.05.2018р. в судовому засіданні суд відмовив в задоволенні клопотання позивача про витребування у Кобеляцького БТІ документів щодо права власності відповідача на комплекс будівель та споруд за адресою: вул. Будівельна, 1с.м.т. Білики Кобеляцького району Полтавської області (клопотання вх. № 4833 від 16.05.2018р.) за його безпідставністю (див. протокол судового засідання), та в зв’язку зі зміною представника відповідача оголосив перерву до 18.05.2018 р. до 14-00 год. для надання можливості представнику відповідача ознайомиться з матеріалами справи.
Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив відповідача (вх. № 4712 від 14.05.2018р. та вх. № 4698 від 14.05.2018р.) зазначає, що ОСОБА_1 селищна рада не є тим уповноваженим та компетентним органом, який може стверджувати (приймати ОСОБА_3, давати висновки) про порушення вимог екологічного, а також земельного законодавства для обслуговування свинокомплексу.
Відповідач зазначає, що по адміністративних справах №816/2104/14 та №816/2129/14 за позовами Державної екологічної інспекції у Полтавській області про тимчасову заборону діяльності та про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності ТОВ «Сільські традиції» відповідно, судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій, у задоволенні позовів було відмовлено у зв’язку з відсутністю порушень норм екологічного законодавства з боку ТОВ «Сільські традиції» в процесі роботи свинокомплексу.
Відповідач також зазначив, що з 19.10.2016 року ТОВ «Сільські традиції» припинило свою виробничо-господарську діяльність (вирощування свиней) на території ОСОБА_1 селищної ради Полтавської області на підставі рішення загальних зборів учасників Товариства (Протокол № 25 від 17 жовтня 2016 року), що підтверджується Наказом по підприємству № 234/1-ОС від 18.10.2016 року.
При цьому, покладені договором оренди землі обов’язки орендаря виконуються в повному обсязі, а саме, постійно проводяться роботи по благоустрою території, орендна плата сплачується у встановлені строки та розмірі. Так, щомісячно ТОВ «Сільські традиції" сплачує в бюджет ОСОБА_1 селищної ради близько 144 611,58 грн. орендної плати за користування земельною ділянкою площею 57,3 га (кадастровий номер 5321855300:30:003:0399) згідно Договору оренди землі №3 від 20.04.2011 року, а річна вартість оренди складає 1 735 338,85 грн.
В судовому засіданні 18.05.2018 р. долучено до матеріалів справи пояснення третьої особи (вих. № 1694/01-14/02-15 від 18.05.2018 р.) та задоволено клопотання відповідача (вих. № 45 від 18.05.2018р.) про долучення до матеріалів справи документів. Задоволені також клопотання позивача про долучення до матеріалів справи документів (вх. № 3955 від 18.04.2018р., вх. № 4832 від 16.05.2018р., вх. № 4833 від 16.05.2018р.).
В задоволенні клопотання позивача (вх. № 4011 від 20.04.2018р.) про витребування у відповідача оригіналу документу - Санітарно-гігієнічної оцінки матеріалів обґрунтування скорочення санітарно-захисної зони свинокомплексу на 2500 основних свиноматок в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області для розгляду на комісії при головному державному санітарному лікарю України (до договору № 4665 від 05.10.2011р.) судом відмовлено, оскільки відповідач не заперечує відповідність копії вищезазначеного документу його оригіналу.
18.05.2018р. ухвалою судом закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 24.05.2018р. на 15-00 год.
24.05.2018р. в судовому засіданні судом оголошувалась перерва до 19.07.2018р. до 14-00 год. відповідно до ст. 216 ГПК України.
06.08.2018р. ухвалою призначено розгляд справи на 17.09.2018р. на 14-00 год., оскільки судове засідання призначене на 19.07.2018р. на 14-00 год. не відбулося у зв’язку з перебуванням судді на лікарняному.
17.09.2018р. в судовому засіданні оголошувалась перерва до 02.10.2018р. до 15-00 год.
02.10.2018р. від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі в порядку ст. 207 ГПК України (вх. № 9169), в задоволення якого (з урахуванням думки представників позивача та третьої особи) судом відмовлено, оскільки поважності причин неподання цього клопотання до суду в підготовчому провадженні відповідач не надав.
В судовому засіданні 02.10.2018 р. оголошувалась перерва до 16.10.2018р. до 15-00 год.
Ухвалою суду від 22.10.2018р. призначено розгляд справи на 22.11.2018р. на 15-00 год., оскільки судове засідання призначене на 16.10.2018р. на 15-00 год. не відбулося у зв’язку з перебуванням судді на лікарняному.
В судовому засіданні 22.11.2018р. суд задовольнив клопотання відповідача про долучення документів до матеріалів справи (вх. № 9287 від 05.10.2018 р.), клопотання позивача про долучення до матеріалів справи доказів (вх. № 9516 від 12.10.2018 р. та подане в судовому засіданні 22.11.2018 р.) та оголосив перерву до 30.11.2018 р. до 11 год. 00 хв.
28.11.2018р. та 30.11.2018р. від позивача та відповідача до суду надійшли клопотання про долучення до матеріалів справи доказів (вх. № 11119 від 28.11.2018р. та вх. № 11239 від 30.11.2018 р. відповідно), які задоволені судом в судовому засіданні 30.11.2018 р.
30.11.2018р. в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 240 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд встановив:
Між ОСОБА_1 селищною радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Белгранкорм-Полтавщина» (орендар) був укладений договір оренди землі №3 від 20.04.2011р., який укладено строком на 49 років (том 1, а.с.11-13).
Відповідно до умов договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 57,3 га у тому числі 57,3 га земель ведення товарного сільськогосподарського виробництва/під господарськими будівлями і дворами, яка знаходиться по вул. Будівельній, 1 в смт. Білики Білицької селищної ради (п. 1, п.2 договору).
На земельній ділянці розміщені об’єкти нерухомого майна - господарські будівлі, а також інші об’єкти інфраструктури – асфальтні площадки та дороги.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8489568 грн. (п. 5 договору).
Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1% від грошової нормативної оцінки земельної ділянки площею 57,3 га на рік, що становить 84 895,68 грн.
Згідно п. 15 договору земельна ділянка передається в оренду для обслуговування господарських будівель та споруд, ведення товарного с/г виробництва.
Відповідно до п. 16 договору цільове призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення - ведення товарного с/г виробництва (під господарськими будівлями і дворами).
Умови збереження стану об’єкта оренди – використання за цільовим призначенням (п. 17 договору).
Відповідно до п. 19 дозволяється передача земельної ділянки в суборенду.
На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб – продаж та зміна цільового призначення земельної ділянки (п.26 договору).
Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку (п.27 договору).
Договір зареєстрований у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.06.2011 р. за №532180004000646.
Відповідно до п. 28 умов договору орендодавець має право вимагати від орендаря використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором; дотримуватись екологічної безпеки землекористування, додержуватись державних стандартів, норм і правил, у т.ч. місцевих правил забудови населених пунктів; своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до п. 30 договору орендар має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього договору; зводити виробничі та інші будівлі і споруди; отримувати доходи; здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліораторських систем.
Відповідно до п.31 договору орендар зобов’язувався приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором, який буде зареєстрований у відповідності до закону; виконувати встановлені щодо земельної ділянки обмеження в обсязі, передбаченому законом та цим договором; дотримуватись режиму природоохоронного використання земель.
Відповідно до п. 38 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до Наказу генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Белгранкорм-Полтавщина» ОСОБА_5 № 73-ос від 23.07.2014 р. (том 4, а.с.220) назву Товариства з обмеженою відповідальністю «Белгранкорм-Полтавщина» змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільські традиції» (далі - відповідач).
03.03.2015р. між ОСОБА_1 селищною радою (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільські традиції» (відповідачем) була укладена додаткова угода №3 до договору оренди землі №3 від 20.04.2011р. (том 1, а.с 23), якою були внесені зміни до договору, а саме викладена преамбула договору в наступній редакції: «Орендодавець ОСОБА_1 селищна рада в особі голови селищної ради ОСОБА_6, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування» з одного боку, та орендар Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільські традиції» в особі в.о. генерального директора ОСОБА_7, що діє на підставі Статуту з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене». Викладено розділ «Реквізити сторін» в іншій редакції, з зазначенням реквізитів сторін.
Позивач зазначає, що земельна ділянка площею 57,3 га, кадастровий номер 5321855300:30:003:0399 по вул. Будівельна,1, смт. Білики використовувується ТОВ «Сільські традиції» для розміщення та обслуговування свинокомплексу і протягом всього часу функціонування свинокомплексу відповідачем порушувались норми ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища”, умови договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р., а відтак, порушення відповідачем екологічних вимог, є підставою для розірвання договору.
Судом встановлено, що свинокомплекс на 2500 основних свиноматок з повним циклом передбачений до улаштування на території колишнього відгодівельного комплексу на 15 тис. голів ВРХ шляхом реконструкції існуючих будівель і споруд. Земельна ділянка тваринницького об’єкту площею 57,3 га знаходиться на околиці смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області. Ділянка під свинокомплекс передана ТОВ “Белгранкорм-Полтавщина» (відповідачу) в оренду (договір оренди землі №3 від 20.04.11 p.). Розташоване на ділянці нерухоме майно належить відповідачу на правах власності (договір купівлі-продажу від 14.01.11p.), що підтверджується свідоцтвом на право власності на нерухоме майно від 27.12.2011 р., виданим ОСОБА_1 селищною радою (том 1, а.с.115-117). Ділянка свинокомплексу розташована у західному напрямку від житлової забудови смт. Білики. З загальної площі ділянки 57,3 га площа комплексу в межах огорожі становить 18,23 га.
Відповідно до Висновку державної екологічної експертизи щодо матеріалів «Оцінка впливу реконструкції свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт. Білики, вул. Бідівельна, 1 Кобеляцького району Полтавської області на навколишне середовище від 01.12.2011 р. № 16/30.09.2011-189 (том 1, а.с. 24-31) та Санітарно-гігієнічної оцінки матеріалів обґрунтування скорочення санітарно-захисної зони свинокомплексу на 2500 основних свиноматок в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області для розгляду на комісії при Головному державному санітарному лікарю України (том 1, а.с.32-36) майданчик комплексу поділяється на дві частини існуючим водовідвідним каналом. На ділянці між каналом та вул. Будівельна розташований адміністративно-побутовий корпус, кнурник з лабораторією, мійка, дезбар’єр, ваговий майданчик та господарсько-складські будівлі. На ділянці вище каналу на захід розташовані: 30 виробничих корпусів, що переобладнуються під свинарники у дві черги послідовно (20 і 10); закрита каналізаційно-насосна станція, трансформаторна підстанція та окремим блоком відвантажувальний і ваговий майданчики, санбойня із приміщеннями зберігання падіжу та дезбар’єр, окремо локальні очисні споруди і біоставки. З північного боку комплексу за межами ділянки на підвищенні рельєфу розташовані дві свердловини для госппитного водопостачання об'єкту, 30,0 м перший пояс санохорони вододжерел витриманий. Кількість утримуваних тварин розрахована відповідно до нормативів площі, на свинокомплексі передбачено постійне утримання: 2500 продуктивних свиноматок, 38 кнурів, 1205 голів ремонтного молодняку та оборотну кількість молочних і відлучених поросят, та підсвинків. Загальна потужність комплексу з урахуванням оборотного поголів’я поросят і підсвинків у перерахунку на загальну кількість дорослого поголів’я одночасного утримання з урахуванням щотижневої відбраковки становить до 12 тис. голів.
В листі Державної установи “Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва Національної академії медичних наук України” від 28.03.2017 року за № 22/1070 (том 1, а.с. 45), адресованому президенту ГО «Правозахисна організація «Полтавський медіа клуб» ОСОБА_8 зазначено, що відповідно до висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 25.11.11 р. № 05.03.02-07/114429 загальна потужність комплексу відповідача з урахуванням оборотного поголів’я поросят і підсвинків у перерахунку на загальну кількість дорослого поголів’я з урахуванням щотижневої вибраковки і потоковості опоросу (групами по 250 свиноматок) становить 6000-6100 голів одночасного утримання. З урахуванням впровадження на свинокомплексі сучасної технології закритого утримання тварин з природоохоронними заходами (біофільтри очистки повітря, що сприяють зниженню викидів специфічних забруднюючих речовин на 70-95%) і належне поводження з тваринницькими відходами (чотирьохступенева очистка з отриманням біодобрив для власних потреб та використання рідкої фракції для зрошення сільгоспугідь) для свинокомплексу була встановлена ССЗ розміром 400 м у південно-східному, 560 м у південно-західному напрямках та 500 м по всіх інших напрямках сторін світу від джерел викидів будівель утримання тварин з обов’язковим дотриманням нормативних розмірів ССЗ у повному обсязі для всіх інших структурних елементів свинокомплексу (500 м від біоставків, 200 м від ветпункту, 300 м від санбойні (вимушений забій обмеженої кількості хворих тварин) 100 м від кормокухні і складів.
Відповідно до Санітарно-гігієнічної оцінки матеріалів обґрунтування скорочення санітарно-захисної зони свинокомплексу на 2500 основних свиноматок в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області всі технологічні приміщення утримання тварин з’єднані між собою закритими перехідними галереями. Кількість утримуваних тварин розрахована відповідно до нормативів площі. Для забезпечення тварин кормами передбачені бункери зберігання кормів, для обробки рідкого гною - закрита система гноєвидалення через КНС па локальні очисні споруди з сепарацією і доочищенням (рідка фракція - на каскаді існуючих біоставків, а тверда - вивозиться на майданчик компостування, розташований окремо за межами території об'єкту); для обслуговування тварин - ветлабораторія і санбойня. Об’єкт працюватиме за принципом закритого виробництва з утворенням санпропускників, дезбар’єрів і приміщення відвантаження тварин на забій живою вагою. Повний цикл вирощування і відгодовування свиней до 7-місячного віку здійснюється за сучасною технологією, що базується на потоковому способі виробництва, яким передбачений безперервний і рівномірний випуск протягом року однакової кількості молодняку свиней для подальшої відгодівлі. Завдяки цьому досягається більш раціональне використання приміщень і устаткування, та зниження впливу на довкілля. Технологією комплексу передбачено: утримання свиноматок та кнурів, запліднення свиноматок, одержання приплоду та відгодовування поросят до 28-тижневого віку з подальшою передачею на м’ясокомбінат.
Свинарники (корпуси) розподілені на секції, що дозволяє травин утримувати ізольованими групами. У свинарниках підтримується оптимальний мікроклімат, є набір технологічного обладнання, комплексна система кормороздачі та технологічне освітлення. За регламентом виконуються санітарно - ветеринарні заходи (вакцинація, імунізація, вітамінізація поголів’я та дезінфекція приміщень утримання).
Видалення гною з корпусів для утримання тварин здійснюється гідравлічним способом - трубна самоплинна система періодичної дії «ОСОБА_9 під станком». Під щілинною підлогою станків облаштовані залізобетонні ванни, які крізь "патрубки зі зливними пробками сполучнені з прокольними трубами корпусу. Останні сполучені з центральною каналізаційною трубою.
Відповідно до Санітарно-гігієнічної оцінки матеріалів обґрунтування скорочення санітарно-захисної зони свинокомплексу на 2500 основних свиноматок в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області всі бокси обладнані автоматичними (з можливістю ручного керування) системами припливно-витяжної вентиляції з механічним спонуканням. Вентиляція кожного боксу здійснюється через впускні клапани в бокових стінах та вентиляторами, вмонтованими у вентшахти, для викиду відпрацьованого повітря через біофільтри «ВІО FLEX”.
На всіх вентвикидах свинарників передбачені до встановлення біофільтри “ВІО FLEX” для очистки відпрацьованого повітря від неприємних запахів та зниження вмісту аміаку і пилу, біофільтри “BIOFlex” є системою триступеневої біологічної вологої очистки (мийки) відповідного обсягу повітря. Очищення повітря відбувається крізь поглинаючий прошарок з целюлозного паперу, вкритого нітрофікуючими бактеріями і мікроорганізмами, які перетворюють аміак на сіль азотисті кислоти, та шар зволоження, де частина аміаку з’єднується з водою і затримуються пилові частки. Затриманий і перетворений аміак надходить у бак-гідрозмішувач і може використовуватися як азотне добриво, зволожений пил відводиться до системи промканалізації. Для більш ефективного видалення запахів повітря проходить крізь фільтр з сульфатредукуючими мікроорганізмами з розкладанням до дисульфідів і гідрооксидів вуглецевих сполук. Фільтри обладнані автоматичним промивачем для очищення водою. Вміст речовин з неприємним запахом у викидному повітрі після фільтрів знижується: аміаку і сірководню - менше 1 ppm (70%), метил-меркаптанів - менше 0,01 ppm, пилові частки затримуються на рівні 95%.
Відповідно до Висновку державної екологічної експертизи щодо матеріалів «Оцінка впливу реконструкції свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт. Білики, вул. Бідівельна, 1 Кобеляцького району Полтавської області на навколишне середовище від 01.12.2011 р. № 16/30.09.2011-189 вентиляція виробничих корпусів - природна припливно-витяжна, яка забезпечує 3-х кратний обмін повітря за годину. Кількість припливного повітря прийнята з розрахунку повітрообміну та витрат на горіння газу. Подача повітря передбачається через витяжні каміни GВ - 600 та стінові клапани CL-2-1211/1; видалення повітря передбачено через витяжні каміни GВ-600.
При експлуатації об’єкт здійснюватиме вплив на довкілля переважно за рахунок викидів в атмосферне повітря та рівнів шуму від роботи технологічного обладнання та руху автотранспорту. Вплив на грунти та водні об’єкти матиме незначний характер (закриті системи каналізування, здійснюється відведення дощових стоків з території, тверда фракція вивозиться на компостування).
На об'єкті існуватимуть стаціонарні організовані, неорганізовані та пересувні джерела викидів, всі організовані джерела викидів, обладнані системами очистки. Валові викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за розрахунками, виконаними відповідно до діючих офіційних методик, становитимуть 69,42 т/рік, в тому числі: аміак (4 клас, ГДК-0,2 мг/м3) - 8,22 т/рік, сірководень (2 клас, ГДК-0,008 мг/м3 )- 2,265 т/рік, метилмеркаптан (2 клас, ГД1(-9х10‘6 мг/м3) - 0,08 т/рік, фенол (2 клас, ГДК-0,01 мг/м3) - 0,076 т/рік, пропіоновий альдегід (3 клас, ГДК-0,01 мг/м) - 0,373 т/рік, кислота капронова (3 клас, ГДК-0,01 мг/м3) - 0,187 т/рік, диметилсульфід (4 клас, ГДК-0,08 мг/м3)- 0,384 т/рік, диметиламін (2 клас, ГДК-0,005 мг/м3) - 9,279 т/рік, пил хутряний (3 клас, 1 ДК-0,2 мг/м3)- 8,272 т/рік, оксиди азоту у перерахунку на диоксидазоту (3 клас, ГДК-0,2 мг/м3) - 1 1,27 т/рік, оксид вуглецю (4 клас, ГДК-5,0 мг/м3) - 1/42 т/рік, диоксид сірки (3 клас, ГДК-0,5 мг/м') - 0,042 т/рік, сажа (3 клас ГДК- 0,15 мг/м3) - 0,063 т/рік, речовини у вигляді твердих суспендованих часток - 0,002 т/рік, вуглеводні насичені (4 клас, ГДК-1,0 мг/м3) - 0,074 т/рік, мікроорганізми та , мікроорганізми-пролуценти – 27,16 т/рік, пил комбікормовий (ОБРВ-0,01 мг/м3) - 0,269 т/рік.
Розрахункові викиди забруднюючих речовин складатимуть – 2,7165 г/с; 69,4169 т/рік.
Відповідно до вищезазначеного Висновку для зниження викидів шкідливих речовин в атмосферу на підприємстві запроваджується біологічна система очищения повітря. Системи «ВІО Flex» розроблені на основі принципу «очищения повітря у відповідності з кубатурою», реалізація яких дозволить при мінімальних витратах знизити викиди забруднюючих речовин і досягти рівня, який не перевищує граничнодопустимих концентрацій.
Таким чином, вплив тваринницького підприємства на довкілля обмежується лише викидами, рівні яких не перевищать ГДК сумарно з фоновими показниками.
Максимальний повітрообмін відповідає вимогам ВНТП-АПК-02.05. Проектом передбачені організаційно-технічні заходи для забезпечення ветеринарно-санітарної безпеки при експлуатації тваринницького комплексу: витримані розміри санітарних розривів між будівлями і структурними елементами всередині комплексу; запроваджується режим закритого типу (територія комплексу огороджується по периметру з улаштуванням дезбар’єрів і санпропускників на в’їзді); запланований благоустрій території з улаштуванням твердого покриття проїздів і майданчиків та озелененням; передбачено озеленення периметру території комплексу та майданчику розміщення очисних споруд; передбачено проведения постійного ветсанконтролю власною ветлабораторією.
Відповідно до висновку державної екологічної експертизи щодо матеріалів "Оцінка впливу реконструкції свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області на навколишнє середовище" від 02.12.2011 №16/30.09.2011-189 на підприємстві відповідача передбачено закриту систему гнойовидалення на ЛОС та для забезпечення необхідного ступеня очищення на очисних спорудах передбачено чотирьох стадійне очищення: 1 стадія - механічна очистка на шнековому сепараторі (фільтрпрес), розділення на тверду (гній 70-80% вологості) та рідку фракції (фугат), 2 стадія - хімічна очистка шляхом введення реагентів (зниження запаху в 2 рази), коагулянту препарату заліза і молочної сироватки до або після сепаратора, 3 стадія - біологічна очистка та біологічне знезараження у природних та штучних умовах рідкої фракції на каскаді біоставків і твердої – на майданчиках компостування (розташовані окремо на відстані понад 2,0 км від ферми і житла), 4 стадія - фізико-хімічна доочистка на реагентному напірному флотаторі з введенням коагулянту та флокулянта, доочисткою на фільтрі з плаваючим завантаженням та знезараженням гіпохлоритом натрію.
Усереднене добове водовідведення 300м. куб. на добу, максимальне добове - 400 м.куб. на добу.
Комплекс очисних складається з внутрішньомайданчикових та зовнішньомайданчикових очисних споруд (біологічних очисних споруд). Внутрішньомайданчикові - центральна насосна станція перекачування стоків першого підйому (КНС 01), зовнішньомайданчикові - центральна насосна станція перекачування стоків другого підйому (КНС 02), станція механічної та хімічної очистки стоків (СМО), КНС (03.1), КНС (03.2) подачі після станції механічної очистки на станцію біологічної очистки, блок хімічної очистки, майданчик компостування твердого гною в кількості 2 шт.
Очисні споруди, що проектуються, призначені для очищених виробничих стічних вод - гнойових стоків до нормативів скиду очищених стічних вод на землеробні та комунальні поля зрошування в якості поливних вод та вод зворотнього використання у відповідності з вимогами ВСНЗЗ-2.2.01 - 85 "Оросительные системи с использованием животноводчевких стоков".
Відповідно до Санітарно-гігієнічної оцінки матеріалів обґрунтування скорочення санітарно-захисної зони свинокомплексу на 2500 основних свиноматок в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області для розгляду на комісії при Головному державному санітарному лікарю України рекомендовоно комісії МОЗУкраїни погодити матеріали обгрунтуванняня скорочення санітарно-захисної зони свинокомплексу на 2500 основних свиноматок в с.м.т. Білики Кобеляцького району Полтавської області як такі, що не суперечить вимогам санітарного законодавства. Для впорядкування правової діяльності сільськогосподарського об’єкту, керуючись п.5.7 і 5.9. ДСП 173-96 на підставі розглянутих особливостям впроваджуваної сучасної технології організації підприємства і розрахункових показників впливу об'єкту на оточуюче середовище встановити скорегований розмір і конфігурацію СЗЗ підприємства на рівні 400 м у південно-східному напрямку в бік існуючої найближчої житлової будівлі, залишивши незмінним нормативний розмір 500 м по всіх інших напрямках сторін світу.
У вищезазначеній оцінці зазначено, що згідно додатку 5 ДСП 173-96 нормативний розмір СЗЗ для свинофабрик промислового типу потужністю до 12 тис. голів становить 500 м від території до житлово-громадської забудови. У перерахунку на загальну кількість дорослого поголів’я одночасного утримання потужність запроектованого свинокомплексу становить до 12 тис. голів, з нормативним розміром СЗЗ 500 м, яким за умови існуючої забудови території порушується лише в одному місці - 400 м на південний схід по відношенню до окремо розташованого будинку, а з усіх інших боків повністю витримується. При цьому відстані від складових дільниць (ветлабораторія, санбойня) комплексу перевищують їх нормативні розміри СЗЗ, а об’єкти поводження з промстоками (ЛОС і біоставки) розташовані на віддалі з дотриманням нормативних 500 м розмірів СЗЗ по всім напрямкам. На запроектованому тваринницькому комплексі буде запроваджений закритий технологічний процес утримання тварин; свині утримуються в закритих корпусах, розподілених на відокремлені секції; вигульні майданчики та забійне відділення відсутні; переведення тварин між корпусами та на вивіз живою вагою по закритим галереям; готування і роздача кормів здійснюється закритою системою з незначними викидами при транспортуванні; видалення гною по закритим трубопроводам до герметичних споруд очистки з подальшим доочищенням на існуючих біоставках та компостуванням твердої фракції в іншому місці; очищені зворотні води використовуються для технічних потреб та поливу зелених насаджень. Внесення у грунт необробленого і непідготовленого гною заборонено і не здійснюватиметься, зрошення сільгоспугідь рідкими стоками після витримки у біоставках здійснюватиметься з дотриманням вимог ВСН 33-2.2.01-85. Отже, за характером впливу на довкілля розглянутий комплекс відрізняється від свиноферм з утриманням і відгодовуванням тварин за традиційною технологією. Згідно наведених розрахунків перевищення сукупного негативного впливу на навколишне середовище при діяльності свинокомплексу відсутнє (концентрації шкідливих речовин у атмосферному повітрі не перевищать ГДК згідно ДСП 201-97, санітарно-ветеринарні умови утримання тварин дотримуються; рівні шуму не поширюватимуться поза межі СЗЗ, що відповідає вимогам ДСП 173-96 і СП №3977-84). В цілому вплив об’єкту на довкілля обмежується лише викидами у атмосферне повітря в межах дозволених параметрів, територія СЗЗ буде впорядкована і озеленена відповідно до вимог п. 5.13 ДСП 173-96. Беручі до уваги впровадження на свинокомплексі сучасної технологи з природоохоронними заходами, які сприятимуть значному зниженню впливу об’єкту на довкілля (зниження викидів специфічних забруднюючих речовин в атмосферне повітря на 70-96% без перевищення ГДК) і належне поводження з тваринницькими відходами (чотирьохступенева очистки з отриманням біодобрив для власних потреб) і було рекомендовано скорочення ССЗ свинокомплексу.
Відповідно до Висновку державної екологічної експертизи щодо матеріалів «Оцінка впливу реконструкції свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт. Білики, вул. Бідівельна, 1 Кобеляцького району Полтавської області на навколишне середовище від 01.12.2011 р. № 16/30.09.2011-189 для врегулювання правомірної діяльності свинокомплексу вирішено встановити конфігурацію СЗЗ наступним чином: зменшити СЗЗ від будівель утримання тварин об'єкту до 400 м з південного сходу, залишивши незмінним 500 м розмір СЗЗ на всіх інших напрямках сторін світу (підтверджена Висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи МОЗ України від 25.11.2011 N05.03.02-07/114429, протоколом експертизи ДЗ «Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва АМН України – від 17.10.2011 № 3206).
Вищезазначеним Висновком Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області погодило матеріали «Оцінки впливу реконструкції свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт. Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцького району Полтавської області на навколишне середовище (том 2, а.с.177-248, том 3, а.с.1-190, том 4, а.с.1-189).
Згідно ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний передати орендареві земельну ділянку за плату, а орендар зобов'язується використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про орендну землі" орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач використовував земельну ділянку площею 57,3 га всупереч умовам договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р. та нормам природоохоронного законодавства України.
Так, відповідно до листа Головного управління Дерсанепідслужби у Полтавській області за № 02-01/842/1 від 29.04.2014 р. (том. 1, а.с. 206-207), адресованого ОСОБА_1 селищній раді, зазначено, що відповідачем по факту здійснюється лише сепарація рідкого гною та накопичення рідкої фракції у біоставках (лагунах). Не вносяться реагенти для зниження запаху, не здійснюється біоочистка, не проводиться знезараження стоків, що й призводить до нестерпного запаху і скарг громади смт. Білики на незадовільні умови.
Під час проведення санепідслужбою перевірки підприємства встановлено, що не погоджено із санепідслужбою перелік забруднюючих речовин, періодичність та точки відбору проб повітря, не здійснюється виробничий лабораторний контроль за станом атмосферного повітря на території житлової забудови смт. Білики.
Санепідслужбою області за результатами перевірки діяльності свинокомплексу підприємства відповідача підготовлено припис керівництву щодо усунення виявлених порушень.
Листом Державної екологічної інспекції у Полтавській області від 19.06.2014р. № Б 102/01-16/06-19 (том1, а.с 44) повідомлено громадянина ОСОБА_10, що в рамках розгляду звернень мешканців селища Білики Кобеляцткого району Полтавської області, депутатів ОСОБА_1 селищної ради, вимог прокуратури проведено перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, і зазначено, що ТОВ «Белгранком-Полтавщина» (відповідач) продовжує здійснювати виробничу діяльність не у відповідності до проектної документації висновку державної екологічної експертизи, а саме, продовжує скид стічних вод на очисні споруди, які побудовані не у відповідності до проекту, та перевищено потужність по кількості поголів’я одночасного утримання свиней. За результатами перевірки надано припис щодо здійснення виробничої діяльності у відповідності до проектної документації та висновку державної екологічної експертизи.
З листа також вбачається, що Держекоінспекцією до Полтавського окружного адміністративного суду подано адміністративні позови про тимчасову заборону (зупинення) діяльності в частині експлуатації двох водних свердловин, розташованих за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Білики, вул. Будівельна,1, до отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) та про заборону (зупинення) діяльності ТОВ «Белгранком-Полтавщина» до приведення у відповідність локальних очисних до проектної документації та позитивного висновку державної екологічної експертизи.
В листі Головного управління Ветеринарної медицини в Полтавській області (вх. № 01-31/17 від 24.07.2014 р. (том 1, а.с. 46), адресованому Директору департаменту агропромислового розвитку ОДА ОСОБА_11, зазначено, що модернізація та поліпшення системи біоочистки повітря і очистки відходів виконуються підприємством відповідача на тлі вкрай повільного скорочення маточного поголів’я і основного поголів’я свиней та приведення цих показників за запроектованих. В листі також зазначено, що на початок 2014 року кількість утримуваного свинопоголів’я становила 57 247 голів, станом на 01.07.2014 року воно зменшилось всього на 7 517 голів і становила 49 730 голів. В листі зазначено, що за поданням начальника управління ветеринарної медицини в Кобеляцькому районі виданий внутрішній наказ по підприємству за № 11 від 21.04.14 р. «Скорочення поголів’я основного стада свиней», хід якого контролюється ветеринарними фахівцями району. Однак кардинальне вирішення питання лежить в площині висновків про достатність вживаних товариством заходів щодо зменшення негативного впливу на довкілля району свинокомплексу при поступовому зменшенні утримуваного поголів’я до проектного.
02.03.2015р. листом № 523/01-14/06-17 Державної екологічної інспекції у Полтавській області (том 1, а.с. 41-43) повідомлено голову Громадської організації «Своя земля» ОСОБА_12, що в межах перевірок встановлено, що локальні очисні споруди з 4-х стадійною очисткою, які передбачені матеріалами «Оцінка впливу на навколишнє середовище» та висновком державної екологічної експертизи, також проектом «Реконструкція очисних споруд згідно вимог на скидання на ЗПО (землеробські поля зрошування), в об’ємі 300м3 гнойних стоків на добу» не побудовані, в зв’язку з чим було встановлено, що ТОВ «Белгранкорм-Полтавщина» здійснює виробничу діяльність не у відповідності до проектної документації та висновку державної екологічної експертизи.
В листі також зазначено, що ТОВ «Белгранкорм-Полтавщина» здійснювалася господарська діяльність з порушенням висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 25.11.2011р. № 05.03.02-07/114429, оскільки погоджена санітарно-захисна зона свинокомплексу, що передбачає одночасне утримання до 12 тисяч голів, не розрахована на фактичну кількість поголів’я – 54 052 голови свиней (станом на 01.05.2014 р.), з відсутністю локальних очисних споруд з 4-х стадійною очисткою, передбачених матеріалами ОВНС та висновком державної екологічної експертизи від 01.12.2011р. № 16/30.09.2011-189, а також проектом «Реконструкція очисних споруд згідно вимог на скидання на ЗПО (землеробські поля зрошування), в об’ємі 300м3 гнойних стоків на добу».
З метою усунення виявленого порушення, Держекоінспекцією приписано ТОВ «Белгранкорм-Полтавщина» здійснювати виробничу діяльність у відповідності до проектної документації та висновку державної екологічної експертизи.
Листом за № 2729/01-43/08-17 від 01.10.2015 р. (том1, а.с. 52) Державною екологічною інспекцією у Полтавській області було направлено протокол вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 12.08.2015 р. № 7 (том. 1, а.с.53-54) на адресу голови ініціативної групи територіальної громади смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області ОСОБА_13, з якого вбачається, що відповідно до проби 1 на землях комунальної власності, зокрема, частини земляного рову до місця, де рів входить на територію ТОВ “Сільські традиції” з ознаками можливого забруднення грунту речовиною невідомого походження, перевищують норму показники щільного залишку водної витяжки, амонію (обмінного) у перерахунку на азот амонійний, а відповідно до проби 2 частини земляного рову після його виходу з території ТОВ “Сільські традиції” з ознаками можливого забруднення грунту речовиною невідомого походження, перевищують норму показники щільного залишку водної витяжки, амонію (обмінного) ) у перерахунку на азот амонійний та хлоридів.
Відповідно до ОСОБА_3 від 27.08.2016 року комісія у складі депутатів та громадських активістів зафіксувала, що землі селищної ради не санкціоновано використовуються під складування гноївки від ТОВ «Сільскі традиції», а саме, заповнені гноївкою близько 2,5 га землі. В момент обстеження зафіксовано викачування гноївки зі свинокомплексу ТОВ «Сільські традиції» (том.1, а.с.56).
Рішенням господарського суду Полтавської області від 07.02.2017 р. по справі № 917/1916/16 за позовом Державної екологічної інспекції в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 селищна рада про стягнення 3 630 217,50 грн., з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" стягнуто 3 630 217,50 грн. збитків, завданих державі, заподіяних порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (том1, а.с.59-62).
Судом по справі № 917/1916/16 встановлено, що 30.08.3016 року на адресу Державної екологічної інспекції в Полтавській області надійшов лист ОСОБА_1 селищної ради від 30.08.2016 № 02-27/438 щодо перевірки факту відкачування Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільські традиції» відходів на землі запасу ОСОБА_1 селищної ради.
За результатами розгляду вказаного листа позивачем було проведено обстеження в присутності землевпорядника ОСОБА_1 селищної ради – ОСОБА_14, слідчого Кобеляцького ВП ГУНП в Полтавській області – ОСОБА_9, члена виконавчого комітету ОСОБА_1 селищної ради, та встановлено, що на земельній ділянці, яка розташована в межах населеного пункту смт. Білики, загальною площею 27000 м2 (заміри здійснено рулеткою металевою ДЕІ у Полтавській області, тавро IV квартал 2015 року) виявлено факт розміщення рідких відходів тваринного походження з характерним фекальним запахом, про що складено відповідний акт обстеження (в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства) від 30.08.2016 № 06-22/52 (том 2, а.с.118-119).
Під час перевірки з метою підтвердження (заперечення) факту можливого забруднення ґрунту було проведено відбір 7-ми проб ґрунтів з 6 пробних площадок, площами: 3480 м2, 4500 м2, 5100 м2, 4620 м2, 4800 м2, 4500 м2 на території ОСОБА_1 селищної ради Кобеляцького району Полтавської області про, що складено акт відбору проб ґрунтів від 30.08.16р. № 34 (том 2, а.с.120-122) та карту схему розміщення точок відбору проб ґрунту до акту (том 2, а.с. 123).
В рішенні по справі № 917/1916/16 зазначено, що в протоколі вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 19.09.16р. №40 встановлено забруднення земельних ресурсів, а саме за показниками: щільного залишку водної витяжки у порівнянні з фоновим показником водної витяжки, амонію (обмінного) у перерахунку на азот амонійний.
Крім того, у листі прокуратури Полтавської області від 18.10.2016 № 04/2/4-6677-16 повідомляється, що під час досудового розслідування установлено факт вчинення службовою особою ТОВ «Сільські Традиції» (відповідач) - генеральним директором ОСОБА_7 порушення вимог ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища та ст. 46 Закону України «Про охорону земель», що виразилося у здійсненні ТОВ «Сільські Традиції» скидів рідини фракцій гною до карт очисних відстійників, які знаходяться на земельній ділянці, розташованій в межах населеного пункту смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області на землях комунальної власності (землі запасу).
В рішення також зазначено, що згідно ч.1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Положеннями ст. 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
У відповідності до ст. 23-2 Закону України «Про відходи» до компенсацій центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері поводження з відходами належить здійснення державного нагляду (контролю) за виконанням вимог законодавства про поводження з відходами.
Згідно п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затверджене указом Президента України від 13,04.2011 №454/2011, остання входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишню природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природи ресурсів.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києвіта Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011р. №429 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.11.2011р. №1347/20085 (далі Положення), Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях. містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, в тому числі, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства про охорону атмосферного повітря. (ст. 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища).
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про відходи", на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Частиною 1 ст.167 Земельного кодексу України передбачено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Статтями 37, 45 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється; господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Статтею 17 Закону України "Про відходи" визначено обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами, відповідно до яких вони зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.
Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Відповідно до приписів статей 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Факт забруднення відповідачем земельних ділянок ОСОБА_1 селищної ради встановлений відповідним актом перевірки, який є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Крім того, наявність у земельних ресурсах забруднень, а саме: щільного залишку водної витяжки у порівнянні з фоновим показником водної витяжки, амонію (обмінного) у перерахунку на азот амонійний підтверджується також і протоколом вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 19.09.2016р. №40 зробленого на підставі акту відбору проб ґрунтів №34 від 30.08.2016р., що проводився Державною екологічною інспекцією у Полтавської області під час перевірки.
Також матеріалами справи підтверджено, що скид гнійних стоків на земельні ділянки ОСОБА_1 селищної ради відповідачем було зроблено без відповідного дозволу, що свідчить про протиправну поведінку відповідача та наявність вини в забрудненні земельних ділянок та безпосередньо про наявність причинно-наслідкового зв'язку.
Таким чином, відповідач своїми діями порушив вимоги природоохоронного законодавства, зокрема, приписи ст. 47 «Про охорону земель», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 167 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим державі було завдано шкоду в розмірі 3 630 217,50 грн.
Рішення господарського суду Полтавської області від 07.02.2017 р. по справі № 917/1916/16 постановою Харківського апеляційного господарського суду від 27.03.2017 р. залишено без змін. Постанова Харківського апеляційного господарського суду від 27.03.2017 р. по даній справі залишена без змін Постановою Вищого господарського суду України від 24.07.2017 р. (том. 1. а.с. 63-68).
15.09.2016 р. за участю представників підприємства відповідача, представників громадськості була проведена комісійна перевірка роботи підприємства відповідача по наступним направленням: перерахунок фактичного поголів’я, яке знаходиться на підприємстві, огляд існуючої системи гнойовидалення та очисних споруд, перевірка наявної дозвільної документації, яка стосується екології, про що складено акт від 15.09.2016 р. (том 1, а.с.37-38).
З вищезазначеного акту вбачається, що в результаті повного перерахунку поголів’я проведеного впродовж двох днів 13-14 вересня 2016р, комісія виявила 37 981 тварин на підприємстві. Спостерігалось збільшення кількості тварин з затримкою росту, з наявністю канібалізму у вигляді поранених пошкоджень вух та хвостів. Під час подання корму спостерігалось скупчення великої кількості тварин, бійки біля кормушок.
Станом на 15.09.2016р. система очищення повітря «Bioflex» не встановлена. Проводяться роботи по реконструкції очисних споруд в частині аеробної очистки, де монтуються пластикові труби з воздуходувками. Планується монтаж озонатора. Завершення монтажних робіт заплановано на 01.10.2016 р., пусконаладжувальних до 15.10.2016 р.
В акті зазначено про заперечення та побажання представників громадськості с. Білики, а саме, зазначено, що на підприємстві каналізація відкрита, а згідно проекту реконструкції повинна бути закритого типу, для зберігання твердої фракції передбачено два майданчика з дренажем по 12000 м2. Використання однієї лагуни недостатньо, в зв’язку з чим 1000 тон гною в 2015 році було вивезено на землі запасу селищної ради. В кінці серпня 2016 року рідкою фракцією гною було зайнято близько 2,5 га земель запасу ОСОБА_1 селищної ради. Виходом з даної конфліктної ситуації громадськість с. Білики вбачає в припиненні роботи свинокомплексу ТОВ «Сільські традиції» або його перепрофілювання.
З листа Національної поліції України від 28.04.2017року за № 464нд/24/4/2-2017 (том 1,а.с.51) вбачається, що досудове розслідування в кримінальному провадженні №12015170190000516, яке розпочато стосовно незаконних дій службових осіб ТОВ «Сільські традиції» за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 242, ч. 2 ст. 367 КК України закінчено у 11.04.2017 року складанням обвинувального акту, який затверджено прокуратурою Полтавської області та направлено до Кобеляцького районного суду.
22.03.2017 р. в присутності депутатів ОСОБА_1 селищної ради, заступника голови селищної ради та жителів смт. Білики було відібрано 3 проби грунту на землях запасу ОСОБА_1 селищної ради (район відстійників) та дві проби води (на території ОСОБА_1 селищної ради), про що складено акт відбору проб грунтів та води в смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області (том 1, а.с.69) та карту-схему розміщення точок відбору проб ґрунту (том 1, а.с.70 ).
Лабораторія фізико-хімічних досліджень навколишнього середовища та промсанітарії ТзОВ “Євроекоскоп” здійснила аналізи відібраних проб ґрунту.
З результатів досліджень взірця-ґрунту проби № 1, що зафіксовані у Протоколі № 1 гр/17 від 10 квітня 2017 року, (том 1, а.с. 71) вбачається, що в районі відстійників свиноферми на площі 2,5 га має місце перевищення гранично-допустимих концентрацій нітратів практично у 2 рази. Фактична концентрація нітратів станом на 23.03.2017 року становила 207,32 мг/кг, в той час як ГДК для нітратів становить 130,0 мг/кг. Крім того, свідченням того, що вміст нітратів у грунтах перевищує допустиму норму є те, що згідно з Протоколом № 3 гр/17 від 10 квітня 2017 р. (том 1, а.с.72) фактична концентрація нітратів у фоновій пробі грунтів, взятій за межею відстійників свиноферми становить 54,49 мг/кг.
Перевищення нітратів у грунтах виявлено також і у пробі № 2 (том 1, а.с. 71), оскільки фактичне значення цієї забруднюючої речовини у цій пробі становить 189,16 мг/кг, в той час коли фонова концентрація та ГДК нітратів є значно меншою (130, 0 мг/кг).
Крім того, в пробі № 2 виявлено перевищення забруднення амонієм. Відповідно до Протоколу № 2 гр/17(1т., а.с.71) концентрація амонію у ґрунтах в районі відстійників свиноферми становить 353,13 мг/кг, в той час коли фонова концентрація амонію становить 32,68 мг/кг.
26.04.2017 р. було складено ОСОБА_3 відбору проб грунту та води (том.1, а.с.74) у складі представників Сумського аграрного університету, представників ОСОБА_1 селищної ради і громадського активіста в межах населеного пункту смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області.
Відповідно до акту дослідження проб води та грунту смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області (том. 1, а.с. 75-78) вода має перевищений вміст амонію в пробах № 1, № 2, № 3, № 4, №5 та перевищений вміст хлоридів у пробах № 1 і 5. Вода в пробах мала підвищену жорсткість - № 2, № 3, № 4, № 5.
При дослідженні проб грунтів встановлено підвищення рівня Coli-титру, що перевищують норму в пробах № 1, № 4; титру – perfringes в пробах № 1, № 4. Кількість яєць гельмінтів в пробах № 1 -76 шт., № 2-3 шт., № 3а – 1 шт., та № 4- 103 шт.
В листі від 19.05.2017 р. за № КОЛ-81/01-16/06-19 (том 1, а.с. 80-81) Державна екологічна інспекція у Полтавській області зазначає, що в період з серпня 2016 року по квітень 2017 року державних інспекторів не було допущено до позапланових перевірок ТОВ «Сільські традиції», що було зафіксовано відповідними актами та за результатами кожного недопущення матеріали були передані до ГУ НП України у Полтавській області в рамках КПК України.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.09.2016 р. у справі № 816/1504/16 зобов’язано відповідача допустити Держекоінспекцію у Полтавській області до здійснення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
За результатами виїздів старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в присутності начальника Кобеляцького районного ВДВС ГТУЮ у Полтавській області та дільничого офіцера поліції Кобеляцького ВП ГУНП у Полтавській області було не допущено до здійснення перевірки посадовими особами підприємства відповідача, про що були складені відповідні акти. Матеріали недопущення було скеровано до ГУ НП України в Полтавській області, яке листом від 30.03.2017 р. № 2524/115/122-2017 повідомило, що на даний час по кримінальному провадженню проводиться досудове розслідування.
Відповідно до листа Державної екологічної інспекції у Полтавській області за № Х-134/01-16/06-19 від 06.07.2017 р. (том 1, а.с.57-58) ТОВ «Сільські традиції не забезпечило утилізацію утворених і незаконно розміщених відходів тваринного походження на земельних ділянках запасу ОСОБА_1 селищної ради, про факт розміщення яких зазначено в рішенні господарського суду Полтавської області від 07.02.2017 р. по справі № 917/1916/16.
Листом від 24.10.2016 р. за № 3918/01-14/06-17 Державна екологічна інспекція у Полтавській області повідомила ТОВ «Сільські традиції» щодо необхідності в найкоротші терміни забезпечити утилізацію незаконно розміщених відходів тваринного походження та ліквідувати наслідки несанкціонованого скидання і розміщення відходів, про що повідомити Держекоінспекцію у встановлений законом термін.
05.04.2017 р. Держекоінспекцією в присутності землевпорядника ОСОБА_1 селищної ради, завідуючого сектору з питань цивільного захисту Кобеляцької РДА та дільничного офіцера поліції Кобеляцького ВП ГУ НП У Полтавській області встановлено факт наявності відходів тваринного походження з характерним фекальним запахом на земельній ділянці, на якій раніше було встановлено факт забруднення земельних ресурсів, про що складено відповідний акт та направлено матеріали до ГУ НП в Полтавській області для вжиття заходів реагування з метою виконання законних вимог Держекоінспекції.
Згідно листа Головного управління Держспоживслужби в Полтавській області від 06.11.2018 р. за № 01-31/1286 (том 4, а.с. 208) підприємство ТОВ «Сільські традиції» призупинило свою господарську діяльність з квітня 2017 року і на даний час не працює. Дозвіл № 5321855300-8 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (том1, а.с.48), виданий відповідачу, закінчився 14.02.2017 р.
Таким чином, здійснюючи господарську діяльність, що становить підвищену екологічну небезпеку, відповідач не дотримався вимог природоохоронного законодавства, а саме, не дотримувався кількості утриманих на свинофермі тварин відповідно до дозвільних документів, не забезпечив належної очистки гнойових стоків на свинокомплексі (відсутність належної кількості майданчиків для зберігання твердої фракції, в зв’язку з чим в кінці серпня 2016 року рідкою фракцією гною було зайнято близько 2,5 га земель запасу ОСОБА_1 селищної ради). Рішенням господарського суду Полтавської області від 07.02.2017 р. по справі № 917/1916/16 констатовано факт порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, зокрема, приписів ст. 47 «Про охорону земель», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 167 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим державі було завдано шкоду в розмірі 3 630 217,50 грн.
Факт негативного впливу діяльності відповідача на навколишнє природне середовище, забруднення земель та водних ресурсів підтверджено також результатами досліджень проб грунтів від 10.04.2017 р. та актом дослідження проб води та грунту смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області № 1711 від 19.06.2017 р.
Відповідачем також не встановлена система очищення повітря «Bioflex», яка відповідно до дозвільних документів необхідна для очистки відпрацьованого повітря від неприємних запахів та зниження вмісту аміаку і пилу.
Вищезазначене стало підставою для чисельних скарг мешканців смт. Білики та підставою для проведення позапланових перевірок Держекоінспекцією у Полтавській області підприємства відповідача щодо дотримання останнім вимог природоохоронного законодавства.
В зв’язку з не допущенням інспекторів Держекоінспекції до позапланових перевірок, відповідача в судовому порядку (постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 20.09.2016 р. у справі № 816/1504/16) зобов’язано допустити Держекоінспекцію у Полтавській області до здійснення позапланової перевірки.
Відповідачем також на вимогу Держекоінспекцією у Полтавській області не ліквідуються наслідки несанкціонованого скидання і розміщення відходів на земельній ділянці, на якій раніше було встановлено факт забруднення земельних ресурсів.
Згідно ч.2 ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів, їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів. Крім того, згідно тієї ж статті, забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об’єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію.
Згідно ч.3 ст. 31 Закону України "Про орендну землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно п. б ч.1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов’язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 Земельного кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і грунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Згідно ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам.
Відповідно до п. 28 умов договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р. позивач має право вимагати від відповідача використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором; дотримуватись екологічної безпеки землекористування, додержуватись державних стандартів, норм і правил, у т.ч. місцевих правил забудови населених пунктів.
Відповідно до п. 30 договору орендар має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього договору.
Відповідно до п. 31 договору відповідач зобов’язувався дотримуватись режиму природоохоронного використання земель.
Відповідно до п. 38 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач порушував умови договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р., а також вимоги природоохоронного законодавства України, Земельного кодексу України, що є підставою для розірвання договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р.
Посилання відповідача на те, що на момент подачі позову ТОВ «Сільські традиції» припинило свою господарську діяльність на підставі рішення загальних зборів учасників товариства від 17.10.2016 р. (протокол № 25, том 1, а.с. 131-132), що підтверджується наказом по підприємству № 234/1-ОС від 18.10.2016 р. (том 1, а.с. 133-134) суд вважає безпідставним, оскільки предметом доказування у даній справі є встановлення судом обставин щодо порушення чи відсутності порушень відповідачем умов договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р., вимог природоохоронного законодавства та екологічних норм під час здійснення ним господарської діяльності.
Не відповідає дійсності посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що при проведенні кожної перевірки Держекоінспекцією у Полтавській області не встановлено порушень вимог природоохоронного законодавства та інших порушень при здійсненні підприємством відповідача господарської діяльності, оскільки в акті перевірки № 180/01-01-14 дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 15.08.2016 р. (копія акту перевірки надана відповідачем до відзиву, том 1, а.с.118-130) зазначено, що станом на 15.08.2016 р. підприємством без отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи проводяться роботи по реконструкції системи очисних споруд. Враховуючи викладене, ТОВ «Сільські традиції» здійснює виробничу діяльність не у відповідності пректно-технічної документації та висновку державної екологічної експертизи, а також не отримано позитивний висновок державної екологічної експертизи на проведення реконструкції системи очисних споруд. У відповідності до представленої інформації ТОВ «Сільські традиції» протягом 2015 року здійснювало утворення відходів І-ІV класу небезпеки. Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відсутній. Припис від 06.11.2015 р. № 05-21-32 не виконано.
Є безпідставним посилання відповідача на судові рішення в адміністративних справах №816/2104/14 та №816/2129/14 за позовами Державної екологічної інспекції у Полтавській області про тимчасову заборону діяльності та про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності ТОВ «Сільські традиції» (том 2, а.с 36-64), в яких відповідач зазначає, що судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій у задоволенні позовів було відмовлено у зв’язку з відсутністю порушень екологічного законодавства з боку ТОВ «Сільські традиції» в процесі роботи свинокомплексу, оскільки обставини вищезазначених справ стосуються подій, які відбувались ще у 2014 році.
Зареєстровані Інспекцією державного архітектурного будівельного контролю у Полтавській області декларації про готовність об’єкта до експлуатації на першу та другу черги будівництва свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом, замовником якого є відповідач, не є доказом дотримання останнім вимог природоохоронного законодавства, екологічних норм та умов договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р. за весь період здійснення відповідачем господарської діяльності.
На посилання відповідача про те, що ТОВ «Сільські традиції» є власником комплексу будівель та споруд, що розташовані за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, смт. Білики, вул. Будівельна, 1, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 27.12.2011 року, виданого ОСОБА_1 селищною радою на підставі Рішення 13 сесії 6 скликання ОСОБА_1 селищної ради Кобеляцького району Полтавської області від 26.12.2011р. № 436, суд зазначає, що право власності на вищезазначені будівлі відповідач набув після укладення договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р., і відповідно до умов договору оренди земельна ділянка площею 57,3 га надавалась позивачем відповідачу не лише для обслуговування господарських будівель та споруд, а й для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, тобто, для ведення господарської діяльності, яку відповідач здійснював з порушенням умов договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р., норм Земельного кодексу України та вимог природоохоронного законодавства України.
Інші заперечення відповідача є безпідставними та необгрунтованими.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про розірвання договору оренди землі № 3 від 20.04.2011 р. обґрунтовані, підтверджені наявними в матеріалах справи доказами і підлягають задоволенню.
При цьому суд зазначає, що з урахуванням ст. 321 Цивільного Кодексу України та відповідно до ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. 120 Земельного кодексу України, відповідач, як власник комплексу будівель та споруд за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, смт. Білики, вул. Бідівельна, 1 має право на земельну ділянку під цими будівлями та спорудами (для їх обслуговування).
Відповідно ч. 1 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 210, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Розірвати договір оренди землі №3 від 20.04.2011р., укладений між ОСОБА_1 селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільські традиції».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" (вул. Будівельників,1, с. Білики, Кобеляцький район, Полтавська область, 39220, ідентифікаційний код 36156348) на користь ОСОБА_1 селищної ради (вул. Кобеляцька, 53-А,с. Білики, Кобеляцький район, Полтавська область, 39220, ідентифікаційний код 21051585) - 1600,00 грн. - витрати по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно ч.1, ч.2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Солодюк О.В.