
Справа № 697/13/19
№ пров. 2/697/164/2019
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.01.2019 р. м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Льон О.М. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради про встановлення факту перебування на роботах в зоні відчуження при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, -
ВСТАНОВИВ:
04.01.2018 ОСОБА_1 звернувся в суд в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради про встановлення факту перебування на роботах в зоні відчуження при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, в якому просив встановити факт перебування (роботи) ОСОБА_2 на роботах в зоні відчуження в м. Прип'ять Київської області при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС п'ять днів з 1 липня 1986 року.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Стаття ст.15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, представник позивача просить встановити вказаний юридичний факт для отримання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Ч. 1 ст. 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до п.11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 (далі - Порядок), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів: довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби); - довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
Такої підстави для встановлення статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як рішення суду про встановлення факту роботи у зоні відчуження в певний період, указаним Порядком не передбачено.
Відповідно до ч. 2 п.13 Порядку спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінсоцполітики, до складу якої, крім його фахівців, входять представники МОЗ, ДАЗВ, МВС, Міноборони, Київської облдержадміністрації та громадських об'єднань, статутна діяльність яких пов'язана із соціальним захистом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (за згодою), за поданням уповноважених органів. В даному випадку Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА. У разі відмови у задоволенні вимог заявник має право звернутися за захистом свого права в суд зі скаргою на рішення цього органу.
Тобто, законом визначено інший порядок, який дає змогу особі підтвердити факт участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в тому числі підтвердити факт роботи в певний період чи час.
Аналогічні роз'яснення містить п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», згідно якого не можуть розглядатися судами заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відмова відповідно органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду у встановленому порядку.
Відповідно до правила п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Оскільки судом встановлено, що законом визначено інший порядок, який дає змогу особі підтвердити факт своєї участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
При вищевикладених обставинах, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради про встановлення факту перебування на роботах в зоні відчуження при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ч.5 ст. 186 ЦПК України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Керуючись ст.ст.186, 260,261,353,354 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради про встановлення факту перебування на роботах в зоні відчуження при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС - відмовити.
Роз'яснити представнику позивача, що йому необхідно звернутися з вищевикладеним позовом в порядку адміністративного судочинства до Черкаського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом 15 днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.
Суддя О . М . Льон