
н.с. 621/3606/18
н.п. 3/621/12/19
Постанова
Іменем України
11 січня 2019 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Бібік О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДФС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, громадянина України, директора НВП "Сігма" у формі ТОВ, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1, до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 114 від 14.12.2018, складеного головним державним ревызором - інспектором відділу перевірок інших галузей економіки управління аудиту Головного управління ДФС у Харківській області Горай Т.В., ОСОБА_1 ставиться в вину порушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, яке виявилося у заниженні суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню по сплаті в бюджет на загальну суму 91046 грн, в тому числі, за червень 2016 року - 50770 грн, за травень 2017 року - 8388 грн, за серпень 2017 року - 31888 грн, чим порушив п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, абз. 'а' п. 198.1, абз. 1 та 2 п. 198.3 ст. 198, п. 201.1, 201.10, 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, судова кореспонденція, направлена за адресою, зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення, повернулася до суду за закінченням терміну зберігання.
Ознайомившись з матеріалами справи та доданими документами, дійшов наступного:
У відповідністю зі ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від підписання.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення № 114 від 14.12.2018 вбачається, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не був присутній при складанні даного протоколу.
В протоколі відсутній підпис ОСОБА_1 щодо ознайомлення з даним протоколом, так само як і відсутні відомості про отримання ним копії протоколу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин ОСОБА_1 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення було позбавлено можливості реалізувати передбачені законом (ст. 268 КУпАП) права особи, що притягається до адміністративної відповідальності, зокрема права давати пояснення, надавати докази, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою тощо. Це є порушенням не тільки процесуального закону, а й вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо забезпечення рівності та змагальності сторін, що випливає із практики Європейського Суду з прав людини ( Рішення у справах «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року (заява № 7460/03),«Гурепка проти України» від 08 липня2010 року (заява № 38789/04) «Лучанінова проти України» від 09 вересня 2011 року (заява №16347/02) та ін.)
Зокрема, у справі «Гурепка проти України», заявник за аналогічних обставин стверджував, що його було позбавлено можливості іособисто брати участь у розгляді своєї справи. Суд у цій справі нагадував, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом. Суд визнав що у провадженнях в адміністративній справі щодо заявника не забезпечувалися важливі процедурні гарантії і що, враховуючи обставини справи, ці процедурні недоліки були достатньо серйозними, аби ставити під сумнів справедливість провадження, та констатував порушення пункту 1 статті 6 Конвенції.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним з основних доказів в даній категорії справ, без усунення зазначеної неповноти і неправильності протоколу про адміністративне правопорушення неможливо виконати вимоги ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо прав особи, яка притягається до відповідальності, а також ст. ст. 245, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повного, всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Усунути зазначену неповноту і неправильність, допущенні при складанні протоколу про адміністративне правопорушення у судовому засіданні неможливо, тому матеріал підлягає поверненню для доопрацювання.
Керуючись ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали пропритягнення доадміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1ст. 163-3 Кодексу Українипро адміністративніправопорушення повернути до Головного управління ДФС у Харківській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: