Рішення № 79142623, 11.01.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
826/5503/18
Номер документу
79142623
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 січня 2019 року № 826/5503/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

Державної служби геології та надр України

до

Державного підприємства «Луганськвугілля»

про

анулювання спеціального дозволу на користування надрами

встановив:

Державна служба геології та надр України звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Луганськвугілля», в якому просила припинити користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3840 від 31.05.2006, наданого Державному підприємству «Луганськвугілля».

Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем вимог Угоди про умови користування надрами та норм чинного законодавства у сфері користування надрами.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.04.2018 відкрито провадження у справі №826/5503/18 та призначено справу до розгляду у порядку загального позовного провадження у підготовчому засіданні 07.06.2018.

У підготовче судове засідання учасники справи не з’явились. Позивач просив розглядати справу без участі представника позивача.

Від відповідача будь-яких клопотань та відзиву на позов не надходило, в зв’язку з чим судове засідання відкладено на 05.07.2018.

За відсутності учасників справи суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 06.09.2018.

В судове засідання 06.09.2018 сторони не прибули, хоча завчасно повідомлялись про дату, час та місце проведення судового засідання.

В зв’язку з неявкою у судове засідання учасників справи та наявним у матеріалах справи клопотанням представника Державної служби геології та надр України про розгляд справи без участі представника, - суд здійснив розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається із матеріалів справи Державному підприємству «Луганськвугілля» (код 32473323, 91022, Луганська область, Ленінський район, м. Луганськ) видано спеціальний дозвіл на користування надрами №3840 від 31.05.2006 переоформлений замість спеціального дозволу №1400 від 29.05.1998. Вид користування надрами: видобування; Корисні копалини: вугілля кам’яне супутні – метан, дренажні води.

В якості особливих (додаткових) умов спеціального дозволу зазначено: 1. На протязі двох років затвердити запаси вугілля, метану та дренажних вод ДКЗ України. 2. Виконання умов Мінекобезпеки від 05.01.98 р. №11-5/825, Держуправління екобезпеки в Луганській області від 27.08.97 р. №303 (екологічна картка). 3. Своєчасна і в повному обсязі сплата обов’язкових платежів (в тому числі, відрахувань за геологорозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством. 4. Щорічна звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

Крім того, в дозволі застережено, що у разі невиконання мети та умов надрокористування, а також чинного законодавства щодо користування надрами надрокористувач може бути позбавлений спеціального дозволу.

Також, матеріали справи містять Угоду про умови користування надрами від 31.05.2006, укладеної на підставі статей 4, 16 Кодексу України «Про надра», пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2006 за №168 «Про затвердження Порядку надання у 2006 році спеціальних дозволів на користування надрами» між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та власником спеціального дозволу Державним підприємством «Луганськвугілля», та яка є невід’ємною частиною спеціального дозволу (ліцензії) №3840 від 31.05.2006.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача надр виникають права та обов"язки, передбачені кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 р. №615 (далі - Порядок №615).

Враховуючи, що відповідачем систематично не виконується обов’язок щодо подання звітності Державна служба геології та надр України звернулась з позовом щодо анулювання такого дозволу.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції (частина перша цієї статті).

Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції (частина друга цієї статті).

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою (частина третя статті 24 Кодексу).

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано та визначено Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615).

У відповідності до угоди надрокористувач зобов"язаний у встановленому законом порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Втім, згідно листів Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України №02/302-0972 від 07.04.2015, №02/302-1493 від 26.04.2016, №03/303-2913 від 20.07.2017 інформація щодо руху запасів за формою ф. 5-гр. за 2014, 2015, 2016 роки від надрокористувача не надходила.

За таких обставин позивач дійшов висновку про порушення відповідачем як надрокористувачем умов угоди, що є обов"язковими ним до виконання в установленому законом порядку.

Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр визначено Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок №1294).

Так, у відповідності до пункту 4 цього Порядку органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за: своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

На підставі виявленого порушення Державною службою геології та надр України винесено наказ від 19.05.2015 р. №122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 30 календарних днів.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції – територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 (зі змінами від 02.12.2015), населений пункт в якому зареєстрований відповідач віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У зв’язку з тим, що УДППЗ «Укрпошта» не здійснюються поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, Державною службою геології та надр України було подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур’єр» (№101 від 09.06.2015) щодо зупинення спеціальних дозволів на користування надрами та надання 30 календарних днів для усунення порушень.

Наказами Державної служби геології та надр України від 16.08.2016 №257, від 25.10.2016 №378, від 15.12.2016 №482, від 17.05.2017 №231 відповідачу встановлювались та продовжувались додаткові терміни для усунення порушень, однак доказів надання відповіді учасниками справи не надано.

Пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Відповідно до частини другої статті 26 цього Кодексу право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

З метою з’ясування власної позиції відповідача щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами, позивач розмістив у газеті «Урядовий кур’єр» (№237 від 15.12.2017) оголошення відповідного змісту з пропозицією у 15-денний строк з моменту опублікування оголошення надати відповідь.

Окрім того, після з’ясування офіційного місцезнаходження відповідача, позивачем було направлено листа №45/03/14-18 від 02.01.2018 щодо з’ясування позиції з приводу анулювання дозволу. Однак, відповіді не надійшло.

Враховуючи наведені фактичні обставини справи, а також норми чинного законодавства, суд погоджується із доводами позивача щодо наявності підстав для анулювання спірного дозволу відповідача на користування надрами, враховуючи порушення ним законодавства у сфері надрокористування та не усунення відповідних порушень.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (частина третя цієї статті).

Позивач довів перед судом належними та допустимими доказами обгрунтованість заявлених позовних вимог, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва –

в и р і ш и в:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Державного підприємства «Луганськвугілля» про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3840 від 31.05.2006, наданого Державному підприємству «Луганськвугілля» задовольнити.

Припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3840 від 31.05.2006, наданого Державному підприємству «Луганськвугілля».

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295– 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко