
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2018 року справа № 320/5865/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Вказував, що протягом 1986 року він більше п'яти днів працював в зоні відчуження, а відтак має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На думку позивача, Пенсійний орган безпідставно відмовив йому у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі.
26.11.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позов, за змістом якого Пенсійний орган вказує на відсутність у позивача права на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з огляду на не підтвердження останнім факту роботи в зоні відчуження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
До заяви позивачем додано документи на підтвердження факту роботи в зоні відчуження, а саме: архівна довідка від 08.10.2018 в якій зазначено, що позивач проводив евакуацію сільськогосподарської техніки та майно в селі Варовичі в період з 02.09.1986 по 29.09.1986.
Рішенням відповідача від 14.05.2018 №3260/05 позивачу відмовлено в призначенні пенсії з мотивів, що ОСОБА_1 не підтвердив факт роботи в зоні відчуження, тому не має підстав для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За змістом ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали у зоні відчуження не менше 5 календарних днів у період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 10 років.
Суд зазначає, що для правильного вирішення даного спору слід встановити, чи працював позивач у період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження не менше 5 календарних днів.
Судом встановлено, що відповідно до архівної довідки від 08.10.2018, позивач проводив евакуацію сільськогосподарської техніки та майно в селі Варовичі в період з 02.09.1986 по 29.09.1986.
Факт перебування позивача в зоні відчуження, відповідачем під сумнів не ставився.
Підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії стало те, що на думку Пенсійного органу у поданих документах ОСОБА_1 не підтверджено факт перебування в зоні відчуження, що є недостатньо для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд наголошує, що Закон надає особам право на отримання пенсії зі зниженням віку за умови роботи в зоні відчуження не менше 5 календарних днів протягом періоду 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року.
При цьому, конкретний період роботи не має значення для наявності у особи права на пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Визначальним в даному випадку є саме те, що позивач працював у зоні відчуження не менше 5 календарних днів саме у проміжок часу з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що відповідач незаконно відмовив позивачу в призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, інших документально підтверджених витрат сторонами не понесено, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 9, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 291, 382 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати неправомірними дії Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
3. Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.