
Справа № 560/3979/18
РІШЕННЯ
іменем України
10 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:
визнати протиправними, при проведенні на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунку пенсії з 01.01.2018, дії Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виключення з розрахунку пенсії ОСОБА_1 раніше сплачуваних додаткових видів грошового забезпечення: надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та щомісячну премію;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію з врахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та щомісячної премії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію, яка призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". До розміру призначеної пенсії позивачу було включено види грошового забезпечення такі, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та щомісячну премію. Пенсія із зазначеними складовими виплачувалась позивачу до 01.01.2018 року, що підтверджуються наявними розрахунками.
Після здійснення перерахунку пенсії 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби" та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка була надана Хмельницьким обласним військовим комісаріатом позивач отримує пенсію за складовими, які складаються із посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 50%.
Після здійснення перерахунку пенсії позивач не погоджуючись з такими діями та вважаючи їх протиправними звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 13.12.2018 року провадження у справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла довідка Хмельницького обласного військового комісаріату від 10.03.2018 року № ХС55662 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними па 01.03.2018 року, що враховується для перерахунку пенсії.
На виконання постанови № 103 та на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки від 10.03.2018 року № ХС55662 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 року головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року.
Відповідач наголошує, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 було перераховано пенсію позивачу з урахуванням, посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років станом на 01 березня 2018 року, врахування інших складових грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством не передбачено. У зв'язку з чим підстав для врахування при розрахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та щомісячної премії) немає, тому відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.
Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
04.01.19 до суду також надійшло клопотання представника позивача про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницький обласний військовий комісаріат.
В обґрунтування вказаного клопотання представник позивача зазначив, що враховуючи те, що саме Хмельницький обласний військовий комісаріат наділеній повноваженням щодо підготовки документів для призначення (перерахунку) пенсії позивача та у довідці виданій Хмельницьким обласним військовим комісаріатом №ХС55662 від 10.03.2018 року, що надана для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні складові грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та щомісячна премія.
Вирішуючи подане представником позивача клопотання про залучення третьої особи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
В даному випадку суд звертає увагу на те, що предметом даного позову є оскарження дій саме Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають в проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом, при цьому позивач не оскаржує дії військового комісаріату щодо правомірності складання та видачі зазначеної довідки, а прийняття по суті рішення у даній справі жодним чином не вплине на права, свободи, інтереси або обов'язки Хмельницького обласного військового комісаріату.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що рішення у даній справі не впливає на права, свободи, інтереси або обов'язки Хмельницького обласного військового комісаріату, відсутня необхідність у залученні останнього до участі в справі, як третю особу.
Тому, клопотання відповідача про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницький обласний військовий комісаріат до задоволення не підлягає.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 08.09.17 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пенсія позивачу була призначена із сум грошового забезпечення до складу яких включено, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та щомісячну премію. Пенсія в зазначеному розмірі виплачувалась до 01.01.2018 року.
З 01.01.2018 позивач отримує пенсію за складовими грошового забезпечення до яких включено: посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 50%.
Однак, позивач не погоджується із вказаним перерахунком пенсії, в зв'язку із чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив із наступного.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Частиною першою статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
В свою чергу, статтею 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відтак, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.
Враховуючи наведене, Головне управління як територіальний орган Песійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі №К/800/4242/13 та Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.
Відповідно до довідки виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Порядку №45, яка містить складові грошового забезпечення, які враховані при перерахунку пенсії (за відповідною посадою) і не містить таких складових, як надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та щомісячну премію.
За наведеного вище, підстави для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відсутні, оскільки відповідачем не було вчинено дії щодо виключення з розрахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення, оскільки відповідач не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, а лише здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом №ХС55662 від 10.03.2018 року.
Крім того, вимоги позивача щодо зобов'язання Головного управління здійснити перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення не підлягає задоволенню в силу того, що вона є похідною вимогою, яка залежить від задоволення іншої, основної вимоги (п. 23 ст. 4 КАС України).
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати в порядку ст. 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.І. Тарновецький