Рішення № 79140178, 10.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
1340/4244/18
Номер документу
79140178
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/4244/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Цимбора Ю.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) 18.09.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з вимогами: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення; - зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям громадян» перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 із врахуванням проведених виплат. На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII); пенсію призначено з 29.10.2007 в розмірі 90% від грошового забезпечення (вислуга становить 34 роки). На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, в процесі перерахунку протиправно зменшив відсоток грошового забезпечення, що враховується для визначення основного розміру пенсії, з належних позивачеві 90% до 70%. Позивач вказує, що внесення змін в частину другу статті 13 Закону № 2262-XII (зменшення максимального розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулося після призначення йому пенсії. Процедури призначення (стаття 43) та перерахунку (стаття 63) пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення; нова редакція частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення максимального розміру пенсії у відсотках від грошового забезпечення застосовується при призначенні нових пенсій та не є підставою для зменшення максимального розміру пенсії при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії.

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області, позов не визнає з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов від 10.10.2018 (а.с. 29-34), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Зокрема, відповідач вказує, що в статтю 13 Закону № 2262 після призначення позивачеві пенсії внесені зміни на підставі Закону України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», а саме: максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому ГУ ПФУ у Львівській області діяло правомірно, коли при перерахунку з 01.01.2018 пенсії позивача на підставі Постанови №103 визначило максимальний розмір пенсії виходячи з 70% розміру грошового забезпечення позивача, оскільки саме такий розмір встановлено Законом станом на момент виникнення підстав для перерахунку пенсії.

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером Міністерства обороним України, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII. Пенсія за вислугу років призначена позивачу з 29.10.2007 у розмірі 90% грошового забезпечення (а.с. 12, 16).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, при цьому основний розмір пенсії визначило в розмірі 70% грошового забезпечення (а.с.18).

27.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії. В цій заяві просив перерахувати пенсію з 01.01.2018 в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-XII та на виконання Постанови № 103 (а.с. 13).

ГУ ПФУ у Львівській області листом № 17037/02.02-06 від 31.08.2018 (а.с. 15) повідомило заявника, що йому з 29.10.2017 пенсію призначено за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII у розмірі 90% грошового забезпечення (при вислузі років у пільговому обчисленні 34 роки 07 місяців 06 днів). Зазначило, що відповідно до статті 13 Закону №2262-XII в редакції, що діяла до 01.05.2014, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. З 01.05.2014 Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» визначено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Після прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови № 103 перерахунок раніше призначеної пенсії здійснено з 01.01.2018 за нормами законодавства, що діє на момент перерахунку пенсії, - виходячи із 70% суми грошового забезпечення.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII, в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з пунктом а) частини першої статті 13 Закону № 2262-XII, у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії, пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Частиною другою цієї статті визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», цифри "90" замінено цифрами "80" (підпункт 8 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI). Пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» цифри « 80» замінено цифрами "70" (пунктом 23 розділу II Закону № 1166-VII).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). Цією постановою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»

Згідно з пунктом 2 Постанова № 103 визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

При прийнятті цього рішення суд враховує усталену практику Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду з цього питання (постанови від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17). Суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років; при перерахунку пенсії застосуванню підлягає норма закону, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

З 29.10.2007 ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII. На підставі частини другої статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) розмір пенсії ОСОБА_1 обмежено максимальним розміром - 90 % відповідних сум грошового забезпечення. Визначений при призначенні в 2007 році максимальний розмір пенсії (90 % грошового забезпечення) застосовувався органами ПФУ при перерахунку пенсії ОСОБА_1 до 2017 року включно (а.с.16).

ГУ ПФУ у Львівській області на виконання Постанови КМУ № 103 19.03.2018 провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, при цьому обмежило її максимальний основний розмір до 70% відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 18). У відповідь на звернення ОСОБА_1 орган ПФУ пояснює такі дії тим, що при перерахунку пенсії застосовано частину другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ зі змінами, внесеними підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI та пунктом 23 розділу II Закону № 1166-VII.

Оцінюючи такі дії ГУ ПФУ у Львівській області суд враховує, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом процедурами. Внесені в частину другу статті 13 Закону № 2262-XII зміни щодо встановлення (зменшення) граничного розміру пенсії за вислугу років з 90 до 80, а надалі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій. Відсотковий розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії визначається з урахуванням вислуги років, при цьому норма закону, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, застосовується у редакції, що діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на це суд дійшов висновку, що при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 орган ПФУ діяв протиправно та незаконно зменшив максимальний розмір його пенсії з 90 до 70 відсотків грошового забезпечення на підставі чинної на момент проведення перерахунку редакції частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, оскільки максимальний розмір пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення не застосовується при перерахунку пенсії, що була призначена до запровадження цього обмеження.

Такий висновок суду відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, висловленій в постановах №175/1665/17(2-а/175/41/17) від 03.04.2018, №686/12623/17 від 24.04.2018, № 583/2264/17 від 19.06.2018.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ у Львівській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення є протиправними. Ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ у Львівській області прав позивача суд вважає спонукання (зобов'язання) відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103, виходячи із розміру 90% грошового забезпечення. Водночас відповідачу при перерахунку та виплаті пенсії на виконання цього рішення суду слід врахувати суми пенсії, виплачені на підставі раніше проведеного перерахунку.

Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

З огляду на висновки суду про задоволення позову та встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

задовольнити адміністративний позов повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виходячи із розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 14.01.2019.

Суддя Москаль Р.М.