Рішення № 79139793, 11.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
1140/3268/18
Номер документу
79139793
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2019 року справа № 1140/3268/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вул. Соборна,7а, м. Кропивницький, 25009

про визнання протиправними дій, рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

1) визнати протиправними дії ГУПФУ в Кіровоградській області щодо відмови у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,

2) визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення стажу при ГУПФУ в Кіровоградській області від 30.01.2018 р. за №7 про часткове підтвердження стажу роботи на посаді доярки ОСОБА_1;

3) зобов'язати ГУПФУ в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" наступні періоди роботи:

-на посаді доярки в колгоспі ім. Ульянова Олександрівського району Кіровоградської області в період з 21.08.1978 р. по 01.06.1979 р.;

- на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області в період з 01.06.1979 р. по 30.07.1987 р.;

- на посаді доярки в колгоспі "Мир" Новоархангельського району Кіровоградської області в період з 01.08.1987р. по 31.12.1987 р.;

- на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області (переіменований в КСП "Диминське") в період 05.01.1988 р. по 02.03.2000 р.;

4) зобов'язати ГУПФУ в Кіровоградській області призначити ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 19.02.2018 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно записів її трудової книжки, у вказаний ним термін, вона працювала дояркою, тому має право на призначення їй пенсії за вислугу років. Позивач зазначила, що наразі іншої можливості підтвердити спірний трудовий стаж, який дає право на пільгову пенсію, ніж записи у трудовій книжці та архівні довідки, немає. Але навіть такі обставини не повинні позбавляти позивача гарантованого конституційного права на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 03.12.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно наданого до суду відзиву на позов, сторона відповідача позовні вимоги не визнала у повному обсязі, в задоволенні позову просила відмовити, зважаючи на те, що позивач не має необхідного пільгового стажу - 20 років (а.с.81-82).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши доводи заяв по суті сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

З паспорта громадянина України встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с.13).

Відповідно записів копії трудової книжки позивача, остання має близько 40 років загального трудового стажу, у тому числі - період її роботи на посаді доярки з 21.08.1978р. по 02.03.2000р., згідно записів у трудовій книжці (а.с.24-29).

Судом встановлено, що в квітні 2017 року позивач звернулась до Новоукраїнського об'єднаного управління ПФУ Кіровоградської області з заявою про призначення пільгової пенсії, однак отримала відповідь про невідповідність документів, які підтверджують трудовий стаж, а саме - архівної довідки про стаж роботи та заробітну плату від 01.03.2017 р. за №01-10/87, документам, що посвідчують особу заявника (а.с.43).

Рішенням Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 16.08.2017 року встановлено факт, що архівна довідка №01-10/87 від 01.03.2017р., видана трудовим архівом виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради про стаж і заробітну плату, належить ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці с. Димине Новоукраїнського району Кіровоградської області. Вказане рішення набрало законної сили 27.08.2017 року (а.с.44).

01.01.2018 р. позивачу виповнилось 55 років і вона повторно звернулась до Новоукраїнського відділу обслуговування громадян ГУПФУ в Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до вимог п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

За результатом розгляду поданих позивачем документів, комісією з підтвердження пільгового стажу ГУПФУ в Кіровоградській області частково підтверджено стаж роботи на посаді доярки, зокрема: з 01.01.1982р. по 31.12.1982р. (за фактичною тривалістю); з 01.01.1983 р. по 31.12.1985р.; з 01.01.1987 р. по 31.12..1993р. (за фактичною тривалістю); з 01.01.1995 по 31.12.1995 р. (за фактичною тривалістю), що в підсумку становить 11 років 2 місяці 21 день.

30.01.2018 року відповідачем прийнято рішення №7 "Про результати розгляду заяви", яким ОСОБА_1 відмовлено в підтверджені стажу за інші періоди роботи, оскільки первинними документами про стаж та заробітну плату не підтверджується займана посада (а.с.21

19.02.2018 року позивач звернулась до Новоукраїнського відділу обслуговування громадян ГУПФУ в Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії відповідно до вимог пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

До заяви було додано:

1)архівну довідку від 01.03.2017р. №01-10/87;

2) архівну довідку №108/01-14 від 31.03.2017року ;

3) архівну довідку №74-07/03 від 26.04.2017 року;

4) архівну довідку №109/01-14 від 31.03.2017 року;

5) трудову книжку, серії НОМЕР_2;

6) трудову книжку, серії НОМЕР_3;

7) свідоцтво про народження;

8) свідоцтво про укладення шлюбу;

9) копію паспорту та ідентифікаційного коду;

10) рішення Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області (а.с.22,24-36,44-48).

Згідно відповіді від 27.02.2018р. за № 207/02-10 Новоукраїнського відділу обслуговування громадян ГУПФУ в Кіровоградській області про результати розгляду заяви відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах (а.с.23).

08.10.2018 р. позивач звернулась до ГУПФУ в Кіровоградській області з заявою про наданні відповіді на заяву щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.16-17).

Листом від 30.10.2018 року за вих. №586/Х-11 відповідач повідомив позивачу, що 30.10.2018р. Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні було прийнято рішення про часткове підтвердження стажу роботи на посаді доярки, а саме: з 01.01.1982р. по 31.12.1982р. (за фактичною тривалістю), з 01.01.1983 р. 31.12.1985р.; з 01.01.1987 р. по 31.12.1993 р. (за фактичною тривалістю); з 01.01.1995 по 31.12.1195 р. (за фактичною тривалістю), що склало 11 років 2 місяці 22 дні (а.с.20).

Спірним питанням у даній справі є правомірність не зарахування відповідачем до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, стажу роботи на посаді доярки в колгоспі ім. Ульянова Олександрівського району Кіровоградської області в період з 21.08.1978 р. по 01.06.1979 р.; на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області в період з 01.06.1979 р. по 30.07.1987 р.; на посаді доярки в колгоспі "Мир" Новоархангельського району Кіровоградської області в період з 01.08.1987р. по 31.12.1987 р.; на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області (переіменований в КСП "Диминське") в період 05.01.1988 р. по 02.03.2000 р., оскільки первинними документами про стаж та заробітну плату не підтверджується робота на посаді доярки.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок № 637), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі Порядок № 18-1).

Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Закон № 1058 доповнено розділом XIV-1"Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян" Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27та з урахуванням норм статті 28цього Закону.

Пунктом 5 частини другої статті 114 Закону № 1058 визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті;

Згідно з абзацами другим та третім пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058 до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно.

Аналогічні положення містяться в пункті «д» статті 13 Закону № 1788.

Позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, тобто станом на дату звернення за призначенням пенсії на пільгових умовах досягла достатнього віку (50 років).

Крім досягнення віку, необхідними умовами для призначення пенсії на пільгових умовах є стаж роботи свинаркою не менше 20 років та виконання встановлених норм обслуговування.

Так, згідно з даними трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_2, виданої на ім'я ОСОБА_1 (а.с.24-25), 01.06.1979р. звільнена з посади доярки з колгоспу ім. Ульянова за власним бажанням (а.с.25).

Так, згідно з даними трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_3, виданої на ім'я ОСОБА_1 (а.с.26-29), з 01.06.1979 р. прийнята на посаду доярки в колгосп ім. Ілліча, з 30.07.1987 р. звільнена з посади доярки в колгоспі ім. Ілліча за власним бажанням (а.с.26); з 01.08.1988 р. прийнята на посаду доярки ім. Ілліча (рішенням зборів колгосп ім. Ілліча перейменовано в КСП "Диминське"); з 02.03.2000 р. звільнено з займаної посади, за власним бажанням (а.с.27).

Відповідно до статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Порядок № 18-1 визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії) (пункт 3 Порядку № 18-1).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 18-1 Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у

місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема:

а) довідку про заробітну плату;

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно якого до свинарок безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «доярка» та «свинарка», запроваджена в 1961 році.

Строк зберігання первинних документів підприємств, організацій, установ визначено Наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України "Про затвердження переліку типових документів" №41 від 20.07.98 року. Згідно даного Наказу строк зберігання первинних документів, наряди, табелі обліку робочого часу, графіки та т.і. становить 3 роки.

Рішенням від 30.01.2018р. № 7, розглянувши заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії, останній вирішено відмовити в призначені такої, в зв'язку з відсутністю часткового підтвердження стажу (а.с.21).

Суд зауважує, що пільговий стаж роботи позивача дояркою підтверджується її трудовою книжкою, довідкою від 01.03.2017року №01-10/87, архівною довідкою від 01.03.2017 року за №01-10/87, архівною довідкою від 27.02.2015 року №У-54/01-20/54, рішенням Новоукраїнського районного cуду Кіровоградської області, архівною довідкою від 06.04.2017 р. за №84, архівною довідкою від 06.04.2017 за №83, архівною довідкою від 30.03.2017 року за №01-09/85/2, архівною довідкою від 31.03.2017 року за №109/01-14, архівною довідкою від 26.04.2017 року за вих. №74-07/03, архівною довідкою №108/01-14 від 31.03.2017року, з паспорту позивача вбачається, що їй виповнилося 55 років, іншим чином підтвердити пільговий стаж не можливо.

При цьому відповідач не заперечує, що позивач дійсно працювала саме дояркою у спірний період, а лише вказує на відсутність первинних документів, які підтверджували факт зайняття позивачем зазначеної посади.

Зокрема, у рішенні №7 від 30.01.2018 р. зазначено : «згідно з записами трудової книжки ОСОБА_1 значиться:

-з21.08.1978 - дояркою в колгоспі ім. Ульянова;

Звільнена 04.06.1979 р.

-з 01.06.1979 р. - прийнята дояркою у колгосп ім. Ілліча

Звільнена з 30.07.1987 року

-з 05.01.1988 року - прийнята у колгосп ім. Ілліча

Звільнена 02.03.2000р.

За 1978р. не виконано встановлений мінімум вихододнів. В трудовій книжці зазначено: навчалась в школі поважна причина (підстава внесення запису відсутня), за 1979 р. не вироблено встановлений мінімум вихододнів без поважної причини.

В трудовій книжці зазначено, що у 1981 р., 1984 р. перебувала у декретній відпустці.

За 1987 рік дані про посаду та встановлений мінімум вихододнів відсутні, є лише інформація про відпрацьовані вихододні - 108 в/д.

За 1996р., 1998р. не вироблений встановлений мінімум вихододнів без поважних причин. Записів про встановлений та вироблений мінімум вихододнів за 2000 рік в трудовій книжці немає.

Згідно з архівною довідкою про стаж, виданою на підставі книг нарахування заробітної плати колгоспникам ім. Ульянова ОСОБА_1 (ОСОБА_1.) працювала з серпня 1978 по травень 1979 р.

В довідці про посаду вказані: у вересні, листопаді 1978 року, де громадянка значиться свинаркою, в грудні 1978 року - кухарем, у січні 1979 - свинаркою.

Дані про встановлений мінімум вихододнів відсутні, є інформація про відпрацьовані вихододні, зокрема, за 1978р. - 113 в/д, за 1979 р. - 142 в/д.» (а.с.21).

З огляду на зазначені обставини, стаж позивача не відповідає стажу роботи на посаді доярки в колгоспі ім. Ульянова Олександрівського району Кіровоградської області в період з 21.08.1978 р. по 04.06.1979 р.; на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області в період з 01.06.1979 р. по 30.07.1987 р.; на посаді доярки в колгоспі "Мир" Новоархангельського району Кіровоградської області в період з 01.08.1987р. по 31.12.1987 р.; на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області (переіменований в КСП "Диминське") в період 05.01.1988 р. по 02.03.2000 р., оскільки первинними документами про стаж та заробітну плату не підтверджується робота на посаді доярки.

Відповідачем не зазначено, яким саме нормативно правовим актом встановлено норми обслуговування тварин, та яким чином вони мають визначатися, якщо підприємство ліквідовано та відомості в архіві не збереглися.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 липня 2018 року у справі № 709/1360/17.

Згідно наданої до матеріалів справи копії трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_2 встановлено, 21.08.1978 р. позивач призначена на посаду доярки в колгосп ім. Ульянова, 04.06.1979р. позивач звільнена з посади доярки на підставі поданої заяви (а.с. 25).

Згідно наданої до матеріалів справи копії трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_3 встановлено, що 01.06.1979 р. позивач призначена на посаду доярки в колгосп ім. Ілліча, 30.07.1979 р. позивач звільнена з посади доярки на підставі поданої заяви, 05.01.1988 року позивач прийнята на посаду доярки в колгосп ім. Ілліча (рішенням зборів колгосп ім. Ілліча перейменовано в КСП "Диминське"), з якої звільнена 02.03.2000р. (а.с. 26-27).

При цьому, суд зазначає, що згідно копії трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_3 встановлено, що 01.08.1987 року позивач прийнята в члени КСП "Мир", згідно поданої заяви, а 31.12.1987 р. звільнена з КСП "Мир", згідно поданої заяви (а.с.26). При цьому, в трудовій книжці відсутні записи, які б підтверджували, що ОСОБА_1 працювала в КСП "Мир" дояркою.

Також, зі змісту архівної довідки від 06.04.2017 р. за №83 також встановлено, що ОСОБА_1 працювала в колгоспі "Мир" з серпня 1987 року по грудень 1987 року, однак посада не вказана (а.с.47).

З огляду на викладені обставини, суд приходить до висновку, що позивачем на надано належних доказів щодо підтвердження роботи дояркою в період з 01.08.1987р. по 31.12.1987р..

Отже, позивачем надані суду належні і допустимі докази у підтвердження роботи на посаді доярки в колгоспі ім. Ульянова Олександрівського району Кіровоградської області в період з 21.08.1978 р. по 04.06.1979 р.; на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області в період з 01.06.1979 р. по 30.07.1987 р.; на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області (переіменований в КСП "Диминське") в період 05.01.1988 р. по 02.03.2000 р., що становить необхідні не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Згідно із ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Вказане узгоджується з позицією, яка викладена в постанові Верховного суду від 23 травня 2018 року ( справа №589/4238/16-а, провадження №К/9901/29450/1).

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як роз'яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму № 14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов:

- лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача;

- повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав;

- вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

В даному випадку, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення №7 від 30.01.2018 року в частині часткового підтвердження пільгового стажу за п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог вказав, що це не є рішенням, а лише відповіддю на звернення в порядку виконання вимог Закону України "Про звернення громадян".

Відповідно до п. 19 ст.4 КАС України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Вказане свідчить, що рішення №7 від 30.01.2018 року є актом індивідуальної дії.

Таким чином, суд враховуючи принцип ефективності судового захисту приходить до висновку про необхідність задоволення в частині скасуванні рішення №7 від 30.01.2018 року щодо часткового підтвердження стажу роботи на посаді доярки ОСОБА_1.

Додатково суд зазначає, що згідно ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків.

Згідно з ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ст.8 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.

Стаття 22 Загальної декларації прав людини проголошує, що кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення і на здійснення необхідних для підтримання її гідності і для вільного розвитку її особи прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної держави.

Згідно за загальним правилом, передбаченим ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Таким чином, судом встановлено, що позивач на момент звернення - 19.02.2018 року до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, досяг відповідного пенсійного віку та має відповідний загальний стаж трудової діяльності, а також пільговий стаж на посадах, внесених до Списку №2, як того вимагають приписи п. "д" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".

Так, позивач звернулася до відповідача із заявою - 19.02.2018 року. Відповідно позовні вимоги про призначення пенсії підлягають задоволенню починаючи з 01.03.2018 р., а не з 19.02.2018 р., як заявлено позивачем у позовних вимогах.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналізуючи положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної категорії справ відповідачу належить довести правомірність своїх дій або бездіяльності.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, з урахуванням всіх встановлених судом фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не довів правомірності своїх дій.

На думку суду, позивачем надано суду достатні документальні докази на часткове підтвердження заявлених позовних вимог, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802) щодо відмови ОСОБА_1 (ін. код - НОМЕР_1) у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення стажу при ГУПФУ в Кіровоградській області від 30.01.2018 р. за №7 про часткове підтвердження стажу роботи на посаді доярки ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_1 (ін. код - НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до вимог п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до пільгового стажу період роботи на посаді доярки в колгоспі ім. Ульянова Олександрівського району Кіровоградської області в період з 21.08.1978 р. по 04.06.1979 р.; на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області в період з 01.06.1979 р. по 30.07.1987 р.; на посаді доярки в колгоспі ім. Ілліча Новоукраїнського району Кіровоградської області (переіменований в КСП "Диминське") в період 05.01.1988 р. по 02.03.2000 р., з 01 березня 2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ін. код - НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1174,70 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Повний текст рішення складено та підписано 11.01.2019 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко