
12.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 січня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3510/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Петросян К.Є.,
за участю: секретаря судового засідання - Солошенка П.В.,
позивача - не прибув,
представника відповідача - Матусевича Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення залишку одноразової грошової допомоги при звільненні,-
ВСТАНОВИВ:
02.11.2017 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі ГУНП в Луганській області або відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення залишку одноразової допомоги при звільненні, в обґрунтування якого зазначено наступне.
Наказом ГУНП в Луганській області від 30.03.2018 №138 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію» з 03.04.2018.
13.09.2018 при ознайомленні з листом ГУНП в Луганській області від 11.09.2018 №6448/111/22/03-2018 позивачу стало відомо, що згідно довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Луганській області від 05.09.2018 №809/111/22-2018 йому була розрахована одноразова грошова допомога при звільненні в сумі 103534,20 грн, яка була отримана фактично 27.04.2018 у розмірі 101981,19 грн.
Позивач вважає нарахування вказаної одноразової грошової допомоги з порушенням застосування її складових, оскільки, на його думку, сума одноразової грошової допомоги повинна була бути розрахована виходячи із премії у розмірі 140% згідно наказу від 30.03.2018 №1219 «Про преміювання за березень 2018 року та внесенні змін до наказів ГУНП». Разом з тим, відповідач наказом ГУНП в Луганській області від 26.04.2018 №1605 «Про преміювання за квітень 2018 року та внесення змін до наказів ГУНП» встановив позивачу премію у розмірі 54%, яку в подальшому використав для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, внаслідок чого вона була виплачена позивачу у меншому розмірі.
02.10.2018 позивач звернувся до відповідача з вимогою перерахувати йому одноразову допомогу при звільненні із виплатою залишку, однак 01.11.2018 отримав відмову від відповідача в перерахунку одноразової грошової допомоги.
На підставі викладеного просить суд визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Луганській області щодо відмови в перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та невиплати ОСОБА_2 залишку одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі 57817,80 грн, а також стягнути з ГУНП в Луганській області на користь ОСОБА_2 залишок одноразової грошової допомоги при звільненні на суму 57817,80 грн, перерахувавши її на картковий рахунок.
12.12.2018 через канцелярію суду позивач надав відповідь на відзив ГУНП в Луганській області, в якій зазначив наступне.
Згідно п.23 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС від 06.04.2016 №260, поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення.
Днем звільнення позивача є 03.04.2018, тому при розрахунку його одноразової грошової допомоги при звільненні посадові особи управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Луганській області повинні були використовувати премію, встановлену на день звільнення ОСОБА_2 останнім до дня звільнення наказом про преміювання, а саме наказом ГУНП в Луганській області від 30.03.2018 №1219 у розмірі 140%, яка становить 10458,00 грн.
На думку позивача, відповідач при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні використовує незаконно зменшену суму премії, встановленому через 23 доби після звільнення наказом ГУНП в Луганській області від 26.04.2018 №1605. Цей наказ є неправомірним, так як на дату його видання, позивач вже був звільнений з ГУНП в Луганській області, та відповідно на нього не може поширюватися наказ по особовому складу ГУНП в Луганській області.
Зазначив про безпідставність посилання відповідача на п.4 Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Луганській області, затвердженого наказом ГУНП в Луганській області від 02.02.2018 №397, оскільки визначений у ньому термін встановлення премії не може застосовуватися до спірних правовідносин, а підлягає застосуванню до діючих працівників, які відпрацювали повний календарний місяць, а не до звільнених на початку місяця. Посилання відповідача на копію розписки, наданої ОСОБА_2 працівникам управління кадрового забезпечення вважає безпідставною, оскільки вона не стосується суті позовних вимог. При цьому зауважив, що відповідач не надав копію грошового атестату від 14.06.2018 №48, в якому позивач повинен був поставити свій підпис та підтвердити правильність записів за проведеними розрахунками. З встановленою премією на день звільнення як складовою грошового забезпечення позивач не погодився відразу, та не поставив свій підпис в грошовому атестаті. На підставі викладеного, просить суд задовольнити позовні вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 07.11.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено в порядку спрощеного позовного провадження (а.с.1-2).
У судове засідання позивач не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог ОСОБА_2, надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, з огляду на наступне (а.с.27-31).
Відповідно до ч.1 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Пунктом 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 встановлено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Згідно наказу ГУНП в Луганській області від 30.03.2018 №138 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію» з 03.04.2018.
Наказом ГУНП в Луганській області від 26.04.2018 №1605 «Про преміювання за квітень 2018 року та внесення змін до наказів ГУНП» заступнику начальника відділу розкриття злочинів проти особи карного розшуку ГУНП в Луганській області ОСОБА_2 було встановлено відсоток премії у розмірі 54% за квітень 2018 року.
Відповідно до довідки УФЗБО від 05.09.2018 №809/111/22-2018, ОСОБА_2 у квітні 2018 року відповідно до умов п.9 розд.1 Порядку було нараховано та виплачено грошове забезпечення у розмірі 2468,77 грн.
Таким чином, відповідач вважає, що премія позивача на день звільнення складала 54%, до того ж позивачем наказ ГУНП в Луганській області від 26.04.2018 №1605 взагалі не оскаржується. Тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є внутрішньо-переміщеною особою згідно довідки від 23.08.2016 №919058150, проходив службу в органах поліції, де отримав травму, пов'язану з безпосередньою участю а антитерористичній операції при виконанні службових обов'язків, що не заперечується відповідачем.
Наказом від 30.03.2018 №138 о/с підполковника поліції ОСОБА_2, заступника начальника відділу розкриття злочинів проти особи управління карного розшуку ГУНП в Луганській області було звільнено зі служби в поліції за ст.77 ч.1 п.2 (через хворобу) з 02.04.2018 (а.с.11).
13.09.2018 при ознайомленні з листом ГУНП в Луганській області від 11.09.2018 №6448/111/22/03-2018 позивачу стало відомо, що згідно довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Луганській області від 05.09.2018 №809/111/22-2018 йому була розрахована одноразова грошова допомога при звільненні в сумі 103534,20 грн, яка була отримана фактично 27.04.2018 у розмірі 101981,19 грн.
При цьому, одноразова грошова допомога при звільненні ОСОБА_2 була розрахована з урахуванням премії у розмірі 54%, встановленої наказом ГУНП в Луганській області від 26.04.2018 №1605 «Про преміювання за квітень 2018 року та внесення змін до наказів ГУНП».
02.10.2018 позивач звернувся до відповідача з вимогою перерахувати йому одноразову грошову допомогу при звільненні з урахуванням премії у розмірі 140%, встановленої на день звільнення ОСОБА_2 наказом ГУНП в Луганській області від 30.03.2018 №1319 «Про преміювання за березень 2018 року та внесення змін до наказів ГУНП» ( та виплатити залишок в сумі 57817,80 грн (а.с.14-15).
Листом від 26.10.2018 №677/1/111/22-2018 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахування ОСОБА_2 сплаченої суми одноразової грошової допомоги (а.с.16).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Отже, спірним питанням у справі є правомірність нарахування відповідачем одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_2 з розрахунку премії у розмірі 54% згідно наказу від 26.04.2018 №1605.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських та порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VII (далі Закон №580-VII).
Згідно із статтею 60 Закону №580 проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 77 Закону №580 поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється, зокрема через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
Згідно із частиною першою статті 94 Закону №580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга сттаті 94 Закону №580).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі Порядок №260).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
В силу частини першої статті 97 Закону №580 одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України (частина друга статті 97 Закону №580).
Згідно із пунктом 12 розділу ІІ Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання зазначеного Порядку, наказом ГУНП в Луганській області від 02.02.2018 №397 затверджено «Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Луганській області», пунктом 3 якого визначені показники преміювання (а.с.35).
Відповідно до пункту 4 даного Положення наказ про встановлення розміру премії поліцейським готує відповідний підрозділ фінансового забезпечення на підставі поданих списків, погоджених з заступником начальника відповідно до функціональних повноважень та підписаний начальником ГУНП в Луганській області терміном до 25 числа місяця, за який встановлюється премія.
Виплата премії проводиться в поточному місяці в день виплати грошового забезпечення.
В силу пункту 13 розділу І Порядку виплата грошового забезпечення поліцейським здійснюється щомісяця в останній день місяця за поточний місяць.
Відповідно до пункту 9 розділу і Порядку при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.
Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення (частина друга статті 77 Закону №580).
Отже, відповідно до вимог діючого законодавства преміювання поліцейських є правом керівника яке реалізується шляхом видання наказу до 25 числа кожного місяця. Виплата ж премії здійснюється щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Матеріалами справи підтверджено, що наказом ГУНП в Луганській області від 30.03.2018 №1219 «Про преміювання за березень 2018 року та внесення змін до наказів ГУНП» встановлено відсоток премії поліцейським ГУНП в Луганській області за березень місяць поточного року згідно додатку 1, яким ОСОБА_2 премія за березень 2018 року встановлена у розмірі 140% (а.с.17-18).
Натомість, наказом від 26.04.2018 №1605 «Про преміювання за квітень 2018 року та внесення змін до наказів ГУНП» встановлено відсоток премії поліцейським ГУНП в Луганській області за квітень місяць поточного року, згідно додатку 1, яким ОСОБА_2 встановлено 54% премії, з якої відповідачем і було розраховано одноразову грошову допомогу при звільненні (а.с.19-20).
При цьому, позивача було звільнено зі служби наказом від 30.03.2018 №138 о/с з 02.04.2018, тобто вже у квітні 2018 року (а.с.11).
Отже, у відповідача були відсутні підстави для розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням премії у розмірі 140%, оскільки дана премія була встановлена саме за березень 2018 року.
Премія за квітень 2018 року була встановлена саме наказом ГУНП в Луганській області від 26.04.2018 №1605 у розмірі 54%, яка і була включена до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_2 та виплачена йому в поточному місяці (27 квітні 2018 року), в день виплати грошового забезпечення відповідно до вимог Закону №580 та Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Луганській області.
Таким чином, суд дійшов висновку, що підстави для нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 з урахуванням розміру премії 140%, встановленої наказом саме за березень 2018 року, у квітні 2018 року відсутні.
Посилання позивача на п.23 Порядку №260, яким передбачено нарахування одноразової грошової допомоги з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення суд вважає безпідставним, оскільки днем звільнення позивача є 02.04.2018, а тому підстави для застосування премії за березень 2018 року у квітні 2018 року відсутні.
До того ж суд звертає увагу, що позивачем відповідний наказ від 26.04.2018 №1605 «Про преміювання за квітень 2018 року та внесення змін до наказів ГУНП» не оскаржується, а тому наказ є чинним.
Доводи позивача про те, що пункт 4 Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Луганській області, затвердженого наказом ГУНП в Луганській області від 02.02.2018 №397 підлягає застосуванню тільки до діючих працівників, які відпрацювали повний календарний місяць, а не до звільнених на початку місяця на увагу не заслуговують, оскільки саме Положення не містить відповідного застереження. Крім того, Законом №580 встановлені аналогічні підстави встановлення та виплати премії поліцейським.
Також, з грошового атестата ОСОБА_2 за №48 вбачається, що станом на дату звільнення, тобто 03.04.2018, останній задоволений визначеними у ньому видами грошового забезпечення, де в пункті 6 та 11 премія зазначена саме у розмірі 54%. Грошовий атестат містить підпис позивача про правильність відомостей, поданих в ньому, що не спростовано позивачем.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_2 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення залишку одноразової грошової допомоги при звільненні, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено та підписано 14 січня 2019 року.
Суддя К.Є. Петросян