Ухвала суду № 79138652, 14.01.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
307/3223/18
Номер документу
79138652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

про закриття провадження у адміністративній справі

14 січня 2019 рокум. Ужгород№ 307/3223/18

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Іванчулинець Д.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) поданої представником ОСОБА_2 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тячівського РУЮ (вул. Жовтнева, 2, м. Тячів, Тячівського району, Закарпатської області) про внесення змін в актовий запис, -

В С Т А Н О В И В:

23 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася (далі - позивач) до Тячівського районного суду Закарпатської області із позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тячівського РУЮ про внесення змін в актовий запис (далі - відповідач), в якому просить встановити факт неправильності запису в акті громадського стану №107 від 06.09.1956 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції внести зміни до актового запису цивільного стану № 107 від 06.09.1956 року про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 вказавши ім'я народженої ОСОБА_4.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування вимог позову зазначає, що згідно паспортних даних, свідоцтва про укладення шлюбу та всіх інших документів окрім свідоцтва про народження, позивачка по справі - ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року в (Діброві) Нижня Апша, Тячівського району, Закарпатської області. Відповідно до її свідоцтва про народження, яке було видано повторно 30 січня 1973 року, в графі громадянка, її ім'я значиться як «ОСОБА_3», а не як «ОСОБА_4». З метою усунення неправильності запису в свідоцтві про народження, а саме в її імені «ОСОБА_3» позивачка звернулась до Тячівського районного управління юстиції з заявою про внесення змін в актовому записі, однак у відповідь отримала роз'яснення про неможливість внесення змін до актового запису цивільного стану за № 107 від 06.09.1956 року, у зв'язку з документальною непідтвердженістю. Позивачка вважає, що внесення змін до актового запису про народження має для неї юридичне значення, а відповідні розбіжності в документах стають на заваді в здійсненні особистих громадянських прав, приведення право установчого документа у законну відповідність. Отримання в подальшому належного її спадкового майна, тому звернулася до суду з цим позовом.

02 січня 2019 року до суду надійшла заява, в якому відповідач просить розглянути дану справу без участі представника відповідача та вирішення даного питання залишити на розсуд суду.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали даної справи, дослідивши предмет спору та характер спірних правовідносин , суд вважає за необхідне зазначити наступне.

ОСОБА_1 зверталась до Тячівського районного управління юстиції з заявою про внесення змін в актовому записі цивільного стану № 107 від 06.09.1956 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, вказавши ім'я народженої «ОСОБА_4», однак у відповідь отримала роз'яснення про неможливість внесення змін до актового запису цивільного стану за № 107 від 06.09.1956 року, у зв'язку з документальною непідтвердженістю.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України №2398-VI від 01.07.2010 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398-VI), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частиною 1 ст. 9 Закону №2398-VІ визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно роз'яснень, що містяться в пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 07.07.1995 року "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта.

Відповідно до ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суд розглядає справи про встановлення фактів, та наведено перелік таких.

Водночас, згідно з ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Відповідно до ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає такі справи в порядку окремого провадження.

14 листопада 2018 року Велика Палата Верховного Суду у справі №425/2737/17 (провадження №14-408 цс 18) зробила висновок, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність законних підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.

При цьому судом встановлено, що в паспорті позивачки зазначено, що її ім'я - ОСОБА_4, проте зазначення в даному документі імені є похідним від актового запису про народження, а не навпаки. Компетенція органів державної реєстрації актів цивільного стану визначена статтею 6 Закону № 2398-VI і до їх повноважень не належить встановлення юридичних фактів.

Відтак, позивачка фактично просить встановити факт, що її власне ім'я "ОСОБА_4", а не "ОСОБА_3", про що вказує у позові, однак не враховує вищевказаний висновок Верховного Суду, тому суд приходить до висновку, що цей спір не відноситься до адміністративної юрисдикції.

Отже, суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують в тому числі факт народження особи. З урахуванням цього вирішується питання про неправильність актового запису в частині зазначення імені особи і зобов'язання відповідача внести зміни до цього запису, вказавши правильне ім'я.

Пунктом 1 ч. 1 ст.238 КАС України визначено, що суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд, з урахуванням висновку Великої Палати Верховного Суду у справі №425/2737/17 (провадження №14-408 цс 18), приходить до висновку, що спір, у якому позивач фактично просить суд встановити, що її ім'я "ОСОБА_4", а не "ОСОБА_3", шляхом внесення відповідного запису щодо імені до актового запису, не підлягає вирішенню за правилами адміністративного судочинства, а є справою про встановлення фактів, які мають юридичне значення, тому наступає наслідок визначений п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.

Частиною 2 ст. 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Згідно з квитанцією № 2541220086 від 12 грудня 2018 року позивачка сплатила судовий збір у розмірі 704,80 гривень (а.с. 31).

Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Закрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) поданої представником ОСОБА_2 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тячівського РУЮ (вул. Жовтнева, 2, м. Тячів, Тячівського району, Закарпатської області) про внесення змін в актовий запис.

Позивачу роз'яснити, що встановлення фактів, які мають юридичне значення вирішуються у порядку встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Роз'яснити сторонам, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Повернути ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок), відповідно до квитанції № 2541220086 від 12 грудня 2018 року.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч.1 Перехідних положень КАС України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 року №2147-VIII).

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Суддя Д.В. Іванчулинець