
Справа № 161/301/19
Провадження № 2-а/161/65/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Ярмолюк В.С.
з участю:
представника позивача - Коваленко М.Р.
відповідача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
перекладача - Поліщука М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 про продовження строку затримання
В С Т А Н О В И В:
09.01.2019 року УДМС України у Волинській області звернулося в суд з позовом до громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 про продовження строку затримання, мотивуючи свої вимоги тим, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області 19.01.2018 року у справі № 161/931/18 було задоволено позовні вимоги УДМС України у Волинській області про затримання іноземця, відповідача у даній справі, з метою забезпечення його ідентифікації та примусового видворення за межі території України. Останнього поміщено до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, терміном на 6 місяців. Крім того, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області 24.01.2018 року у справі № 161/923/18 задоволено адміністративний позов УДМС України у Волинській області про примусове видворення громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 за межі України. Зазначає, що листом від 01.10.2018 року (№ 8637/1/0701) позивач звертався до Міністерства закордонних справ України (Посольства Сенегалу в Москві) щодо сприяння у пришвидшенні ідентифікації, виготовлення документів та повернення відповідача на батьківщину. Однак, станом на момент подачі позову від Посольства Сенегалу жодних документів, необхідних для ідентифікації відповідача не надходило. Вказує, що з заявою про визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту, громадянин Республіки Сенегал ОСОБА_2 до позивача не звертався. У зв'язку з наведеним, з метою вжиття заходів щодо ідентифікації та примусового видворення відповідача, позивач просить суд продовжити строк затримання громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк 6 місяців.
Від відповідача ОСОБА_2 10.01.2019 року на електронну адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він повністю заперечує щодо задоволення адміністративного позову УДМС України у Волинській області. Зазначив, що ним не здійснювалося ніяких перешкод щодо його ідентифікації та навпаки, він сприяв цьому. Ним було надано позивачу копію свого паспорта, однак це було проігноровано. Протягом його знаходження в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства він не підписав жодного документу, що не дає підстави стверджувати про відсутність співпраці з позивачем з його боку. Крім того, УДМС України у Волинській області не зробило всього можливого для того, щоб ідентифікувати його якнайшвидше.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у адміністративному позові, просила їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні адміністративний позов не визнав та заперечував щодо його задоволення із зазначених у його відзиві підстав. Крім того, відповідач суду пояснив, що він не бажає бути витвореним за межі України в примусовому порядку, оскільки має можливість залишити Україну самостійно.
Представник відповідача в судовому засіданні надала пояснення по суті анадогічні поясненням відповідача, просила у задовоелнні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19.01.2018 року у справі № 161/931/18 було задоволено позовні вимоги УДМС України у Волинській області, затримано громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання (а.с. 4-5).
Також, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24.01.2018 року у справі № 161/923/18 задоволено адміністративний позов УДМС України у Волинській області про примусове видворення громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 за межі України (а.с. 6-7).
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12.07.2018 року у справі № 161/10651/18 було задоволено позовні вимоги УДМС України у Волинській області, затримано громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на строк шість місяців, з метою вжиття заходів щодо його ідентифікації та примусового видворення (а.с. 8-9).
Вказані рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області набрали законної сили.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш, як на 18 місяців. Аналогічне зазначення закріплене ч. 11 ст. 289 КАС України
Згідно ч. ч. 12, 13 ст. 289 КАС України про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні. Умовами, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
20.02.2018 року УДМС України у Волинській області на адресу Міністерству закордонних справ України з метою подальшого скерування їх Посольству Сенегалу в Москві, було направлено лист № 0701/1171, яким Посольство Сенегалу у Москві повідомлено, що працівниками УДМС України у Волинській області повідомляється про факт затримання громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, який документований паспортом НОМЕР_1 (виданим 17.01.2013 року та дійсним до 16.01.2018 року) та про поміщення його у Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебуваються без громадянства. У зв'язку з викладеним просять сприяти у виготовленні документів на повернення до країни походження вищевказаного громадянина.
Аналогічний лист повторно був направлений працівниками УДМС України у Волинській області Посольству Сенегалу у Москві 08.06.2018 року.
Також, як вбачається з листа Міністерства закордонних справ України (далі - Міністерство) від 24.09.2018 року № 71/ВКЗ/6111-500-71218, Міністерство звернулося до Посольства України в Російській Федерації з проханням звернутися до Посольства Республіки Сенегал в Російській Федерації щодо підтвердження особи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, документування необхідним паспортним документом для виїзду за кордон та про результати перевірки повідомити УДМС України у Волинській області.
Відповіді на вищезазначені листи позивачем не було отримано, що унеможливлює ідентифікацію відповідача для подальшого примусового видворення за межі України.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що доводи відповідача, які викладені у його відзиві на адміністративний позов, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог, відповідач зазначив, що ним здійснювалися заходи щодо співпраці з працівниками УДМС України у Волинській області з метою його ідентифікації, проте позивач не зробив всього можливого для того, щоб ідентифікувати його якнайшвидше.
Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства яка затверджена спільним Наказом МВС України, Адміністрацією ДПС України, Службою безпеки України від 23.04.2012 (далі - Інструкція) регламентовано порядок дій посадових осіб територіальних органів, територіальних підрозділів Державної міграційної служби України, органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства (далі - іноземців), їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
Так, п. 2.7 Інструкції передбачено, що у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу).
У разі відсутності відповіді від компетентних органів країни походження іноземця запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно (абз. 3 п. 2.7 Інструкції).
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, під час розгляду справи було встановлено, що запити щодо ідентифікації відповідача надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України неодноразово, що підтверджується встановленими обставинами у рішенні Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12.07.2018 року у справі № 161/10651/18, а також з листа Міністерства закордонних справ України від 24.09.2018 року № 71/ВКЗ/6111-500-71218, досліджених у судовому засіданні.
Разом з тим, неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, згідно ч. 13 ст. 289 КАС України є самостійною та достатньою підставою для продовження строку затримання відповідача.
Крім того, доводи відповідача про його співпрацю з органами ДМС України, свого об»єктивного підтвердження в ході судового засідання не знайшли.
При ухваленні даного рішення судом також враховуються рішення ЄСПЛ з питань обмеження права на свободу, передбаченого підпунктом "f" п.1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в якому вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.
З огляду на це, право на свободу та особисту недоторканність не є абсолютним і може бути обмежене, але тільки на підставах та в порядку, які чітко визначені в законі.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявні підстави для продовження строку затримання громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2, у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України с. Журавичі Ківерцівського району Волинської області, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України, терміном на 6 місяців.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 77, 79, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 про продовження строку затримання - задовольнити.
Продовжити строк затримання громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в України, на строк 6 (шість) місяців, з метою вжиття заходів щодо його ідентифікації та примусового видворення.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення складений 14 січня 2019 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська