Рішення № 79137146, 13.12.2018, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
13.12.2018
Номер справи
589/3977/16-а
Номер документу
79137146
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 589/3977/16-а

Провадження № 2-а/589/5/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2018 року

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Курбанової А.Р.,

з участю секретаря судового засідання Нагорної Н.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача Похтеля В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з позовом (уточненим 29.11.2016р.) до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі -управління ПФУ), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо переведення пенсії за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2009 рік та скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області №149332 від 13.08.2015 року в частині перерахунку позивачу пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років, а також зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити позивачу з 10 серпня 2015 року призначення, розрахунок та виплату пенсії за віком згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-ІV) із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 2012, 2013, 2014 роки, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 03.07.2017р. справу було прийнято до свого провадження даним складом суду.

Під час розгляду справи даним складом суду представник позивача підтримав позов в редакції, викладеній вище. В обгрунтування вимог посилається на те, що в жовтні 2010 року позивач звернулась до управління ПФУ про призначення пенсії за вислугу років як працівник освіти. Їй було призначено пенсію за вислугу років довічно, у зв'язку з чим позивач, на виконання вимог ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-XII), 04.10.2010р. звільнилась з роботи. Але згодом позивач прийняла рішення працювати далі та відмовитись від пенсії, про що повідомила управління ПФУ, і з 13.10.2010р. була прийнята на посаду вихователя-методиста в ясла-садок «Незабудка», а виплату пенсії їй було припинено. 07 серпня 2015 року позивачу виповнилося 57 років, тобто вона досягла віку, який дає право на призначення пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону № 1058-ІV. 10 серпня 2015 року позивач звернулась до управління ПФУ із заявою про призначення їй пенсії за віком, однак з отриманого повідомлення №9689/05 від 14.08.2015р. позивачу стало відомо, що їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 985 грн. 90 коп. з врахуванням страхового стажу 39 років 8 місяців 15 днів і показника середньої заробітної плати за 2009р., що викликало сумніви у правильності визначення відповідачем розміру пенсії. Зазначає, що позивачу не призначено пенсію за віком, а проведено перерахунок з одного виду пенсії на інший, тобто з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Вказані дії відповідача вважає протиправними, оскільки на момент нарахування пенсії за віком позивач не була пенсіонером і пенсію за вислугу років не отримувала. Крім того, зазначеними діями управління ПФУ порушило її конституційне право на пенсійне забезпечення.

В свою чергу, відповідач надав до суду відзив, в якому заперечуючи проти позову зазначив, що ОСОБА_3 дійсно призначалась пенсія за вислугу років, виплата якої була припинена, в зв'язку поновленням позивача на роботі. 10.08.2015р. позивач подала до управління ПФУ заяву про переведення з одного виду пенсії на інший, тому позивача було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Оскільки позивачці вже призначалась пенсія, повторне призначення пенсії законодавством не передбачено, тому і перерахунок був проведений з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2009 рік, який враховувався при призначенні пенсії за вислугу років.

Також відповідачем заявлено клопотання про залишення позову ОСОБА_3 без розгляду у зв'язку з пропущенням нею строку звернення до суду. В обгрунтування вказаного відповідач посилався на те, що позивачу ще в серпні 2015 року, після отримання повідомлення №9689/05п/с, стало відомо про переведення її з одного виду пенсії на інший та про її розмір, однак з даним позовом вона звернулась до суду лише в вересні 2016 року, тобто після спливу строку звернення до суду.

13.06.2018р. представник позивача надав до суду відповідь на відзив, у якій, крім іншого, акцентував увагу суду на тому, що строк звернення до суду позивачем не пропущений, оскільки з повідомлення №9689/05п/с не вбачається про переведення ОСОБА_3 з одного виду пенсії на інший та який показник середньої заробітної плати був застосований при визначенні її розміру і лише в вересні 2016р. позивачу повідомили про переведення з одного виду пенсії на інший, більш того, відповідне розпорядження, яке містить зазначені відомості позивач отримала лише 28 листопада 2016 року вже під час розгляду справи в суді, а тому строк для звернення до суду нею не порушений. Також, представник позивача наполягав на обгрунтованості вимог позовної заяви, з підстав, зазначених у ній.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені вище, також вказав, що позивачу виплата пенсії за вислугу років була припинена через декілька днів з дня її призначення, у зв'язку з виходом позивача на роботу, тобто на момент звернення з заявою 10.08.2015р. про призначення пенсії за віком позивач не отримувала жодного виду пенсійного забезпечення, а переведення з одного виду пенсії на інший можливо лише за умови, якщо особа отримує пенсію. Але відповідач, не поновивши позивачу пенсії за вислугу років, перевів її на пенсію за віком, що призвело до зменшення розміру пенсії.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на обставини, викладені у його заяві по суті справи.

Суд, заслухавши думки представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

06 жовтня 2010 року ОСОБА_3 звернулась до управління ПФУ з заявою про призначення пенсії за вислугу років /а.с. 44/.

Згідно з протоколом № 449 від 10.11.2010р. позивачу було призначено пенсію за вислугу років як працівнику освіти на підставі Закону № 1788-XII /а.с. 44 (зворотній бік)/.

З записів в трудовій книжці ОСОБА_3 вбачається, що 04.10.2010р. вона звільнилась з посади вихователя-методиста, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, а 13.10.2010р. знову призначена на цю ж посаду /а.с.7-9/.

Згідно з розпорядженням № 149332 від 25.11.2010р. виплата пенсії за вислугу років ОСОБА_3 була припинена /а.с. 45/.

В заяві про призначення /перерахунок пенсії від 10.08.2015р. зазначено, що ОСОБА_3 просить перевести з одного виду пенсії на інший (з пенсії за вислугою років на пенсію за віком) /а.с. 46/.

14.08.2015р. управління ПФУ повідомило ОСОБА_3, що їй призначено (перераховано) пенсію за віком з 10.08.2015р. довічно у розмірі 985 грн. 90 коп., пенсію обчислено із заробітної плати за період роботи з 01.07.2000р. по 30.06.2015р. /а.с. 10/.

Позивач зазначає, що відповідач протиправно врахував показник середньої заробітної плати, який враховувався при призначенні попереднього виду пенсії, замість показника середньої заробітної плати в Україні за попередні три календарні роки, що призвело до зменшення розміру пенсійних виплат.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з п. 2, 16 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років.

Водночас ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV встановлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Суд звертає увагу, що ОСОБА_3 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулась вперше 10 серпня 2015 року після досягнення 57-річного віку.

Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону № 1788-XII право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Статтею 7 Закону № 1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Згідно з п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.

Наведене відповідає позиції, висловленій в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018р. №11-731апп18.

Щодо клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду з підстав пропуску строку зверення з ним, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Приписами частини 2 статті 99 КАС України (в редакції, чинній на час звернення до суду із даним позовом) дійсно встановлювався загальний строк звернення до суду особою за захистом своїх порушених прав, у шість місяців. Аналогічне положення містяться і у ст. 122 КАС України (в чинній редакції).

Однак, частиною 2 статті 46 Закону № 1058-IV передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Враховуючи, що спірні відносини виникли з приводу виплати пенсії, яка не є одноразовою грошовою допомогою, а носить щомісячний регулярний характер суд зазначає наступне.

Зважаючи на те, що пенсія за своєю правовою природою є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), суд вважає, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати ч.1 ст. 122 КАС України та при визначені права позивача на звернення до адміністративного суду керуватися строками, визначеними в інших законах, зокрема Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і дію принцип верховенства права.

Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх зокрема у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державою і за жодних умов не можуть бути скасовані а їх обмеження не допускаються, крім випадків передбачених Конституцією України.

З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях №8-рп/2013 і №9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення ч.3 ст.122 КАС України в системному зв'язку з положенням ч.2 ст.46 Закону № 1058-IV суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, які не були виплачені з вини пенсійного органу, може бути подано без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд по справі № 646/6250/17 у постанові від 24.04.2018 року.

Таким чином, у суду не має підстав вважати, що позивач пропустив строк звернення до суду з даним позовом, а відповідне клопотання представника відповідача задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку про обгрунтованість вимог позивача та необхідність задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 9, 19, 73-79, 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області /код ЄДРПОУ 37512104, адреса: вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область/ щодо переведення ОСОБА_3 /ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1/ пенсії за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2009 рік.

Скасувати розпорядження Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області /код ЄДРПОУ 37512104, адреса: вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область/ №149332 від 13.08.2015 року в частині перерахунку ОСОБА_3 /ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1/ пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років.

Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області /код ЄДРПОУ 37512104, адреса: вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область/ здійснити ОСОБА_3 /ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1/ з 10 серпня 2015 року призначення, розрахунок та виплату пенсії за віком згідно з вимогами ст.ст. 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012, 2013, 2014 роки, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області /код ЄДРПОУ 37512104, адреса: вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область/ на користь ОСОБА_3 /ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1/ судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення складений 28 грудня 2018 року.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області А.Р.Курбанова