Рішення № 79137128, 23.11.2018, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
589/5098/17
Номер документу
79137128
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 589/5098/17

Провадження № 2/589/681/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2018 року

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді - Курбанової А.Р.

за участю секретаря судового засідання Ніколаєнко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шостка цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-

ВСТАНОВИВ:

27 грудня 2017 року управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення одержаної суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2017 по 31.07.2017р.р. в розмірі 11670,06 грн.. В обгрунтування позову посилається на те, що при отриманні вказаної допомоги відповідач навмисно приховала відомості про припинення реєстрації у міськрайцентрі зайнятості її чоловіка ОСОБА_2 з 17.02.2017 р., що вплинуло на встановлення права на цю державну соціальну допомогу.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву, відповідно до якої просить розглядати справу у її відсутність, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, у судове засідання повторно не з'явилась, причини неявки суду не повідомила, із заявою про розгляд справи у її відсутності до суду не зверталась, відзив на позов з правовим обґрунтуванням доводів та заперечень не надала.

З урахуванням викладеного, в судовому засіданні 23 листопада 2018 року ухвалою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області у відповідності із ч. 4 ст. 223, 280, 281 ЦПК України постановлено провести заочний розгляд справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

При первинному зверненні 21.02.2017р. за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідач вказала, що її чоловік ОСОБА_2 знаходиться на обліку в міськрайонному центрі зайнятості як безробітний та надала довідку № 900 від 17.02.2017р. Шосткинського МРЦЗ, зі змісту якої вбачається, що чоловік відповідача перебуває у центрі зайнятості на обліку як безробітний з 15.02.2017р.

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради від 30.03.2017р. відповідачу було призначено державну соціальну допомогу на період з 01.02.2017р. по 31.07.2017р.

В подальшому, 25.07.2017р., відповідач звернулась до управління з заявою та декларацією за призначенням державної соціальної допомоги на період з 01.08.2017р. по 31.01.2018р., в цій заяві остання вказала, що її чоловік з 01.01.2017р. по 15.02.2017р. та з 17.02.2017р. по 25.07.2017р. ніде не працював та на обліку в міськрайонному центрі зайнятості не перебував, при цьому, відповідач надала довідку № 1800 від 04.07.2017р. про припинення 17.02.2017р. реєстрації ОСОБА_2 у центрі зайнятості.

Слід зазначити, що реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям визначається Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-III (Закон №1768-III).

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (Порядок №250).

Згідно зі ст. 1 Закону №1768-III малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

За змістом ч. 3 ст. 4 Закону №1768-III до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів (ч. 5 ст. 4 Закону №1768-III).

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону №1768-III якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Аналогічні положення містяться і в п. 12 Порядку № 250.

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради від 03.08.2017 року було скасовано вказане вище рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 30.03.2017р. з посиланням на наявність обставин, передбачених ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-III (Закон №1768-III), для відмови у призначенні такої допомоги.

Так, згідно з ч. 1 ст. 7 Закону №1768-III державна соціальна допомога не призначається у випадках, зокрема, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

У даному випадку факт умисного неповідомлення ОСОБА_1 про зняття її чоловіка з реєстраціїї в центрі зайнятості як безробітного 17.02.2017р. (у той же день, коли чоловік відповідача отримав довідку в Шосткинському центрі зайнятості про те, що він з 15.02.2017р. перебуває там на обліку, надану при первинному зверненні) знайшов своє підтвердження. Таке подання недостовірних відомостей призвело до безпідставого встановлення права відповідача на державну соціальну допомогу, внаслідок чого їй були надміру виплачені кошти.

Відповідно до п. 27 Порядку № 250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Пунктом 28 Порядку № 250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Законом № 1768-IIІ та Порядком № 250 передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню у разі якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.

Крім того, відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з розрахунком позивача /а.с. 21/, неповідомлення відповідачем про припинення реєстрації у центрі зайнятості як безробітного її чоловіка з 17.02.2017р. призвело до надмірної виплати державної соціальної допомоги в сумі 11670 грн. 06 коп.

28.08.2018р. на адресу ОСОБА_1 було надіслано листа з проханням повернути суму надміру сплачену суму державної соціальної допомоги, проте остання в добровільному порядку кошти не повернула.

Таким чином, аналізуючи наведені обставини, досліджені докази, враховуючи, що відповідач в судове засідання не з'явився та доказів на спростування вимог позивача не надав, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1600 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст. 1, 4, 5, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», п. п. 12, 27, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ № 250 від 24.02.2003 р., ст.ст. 4, 5, 12, 76-81,83, 141, 223, 258, 259, 263-268, 280-282 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 /ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, проживаючої за адресою: АДРЕСА_2/ на користь управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради /код ЄДРПОУ 03198103, адреса: вул. Свободи, буд. 43-А, м. Шостка, Сумська область/ надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 11670 (одинадцять тисяч шістсот сімдесят) грн. 06 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 /ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, проживаючої за адресою: АДРЕСА_2/ на користь управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради /код ЄДРПОУ 03198103, адреса: вул. Свободи, буд. 43-А, м. Шостка, Сумська область/ судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складання.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржене іншими особами до Апеляційного суду Сумської області через Шосткинський міськрайонний суду Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в апеляційному порядку.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області А.Р.Курбанова