
Єдиний унікальний номер 722/1744/18
Номер провадження 2/722/65/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2019 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Римлянської Г.О.
при секретарі імак О.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м.Сокиряни цивільну справу за позовом першого заступника керівника Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області, в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,–
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області, посилаючись на положення ст.131-1 Конституції України, ч.1,3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», ч.3 ст.56 ЦПК України, діючи в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області з вказаним вище позовом до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Посилався на те, що до Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області надійшла інформація з Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області щодо наявної заборгованості за перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великоваговими транспортними засобами.
Зокрема, 15.04.2018 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області в місті Миколаїв, по вулиці Заводській, 23 проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки SCANIA, модель R420L, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа марки KELBERG, реєстраційний номер НОМЕР_2 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0004352 від 15.04.2018).
За результатами проведеної перевірки складено довідку №0012976 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, на підставі чого проведено розрахунок від 15.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд у сумі 480,60 євро. Платником за вище вказаними документами визначено ОСОБА_1, який є власником великовагових транспортних засобів, що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів серії СХО №734939, серії СХМ №351672, а також інформацією територіального сервісного центру №7345.
Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху України. Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тон, здійснюється за спеціальними правилами.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч.2 статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об’єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно з п.4 Правил №30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з п.28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року (далі – Порядок №879) плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п.31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п’ятикратному розмірі.
Пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Згідно з даними офіційного сайту Національного банку України курс гривні, встановлений Національним банком України на день проведення розрахунку (15.04.2018) до 100 євро становив 3202,2979 гривень.
На підставі вищезазначеного, відповідачу ОСОБА_1 Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у сумі 480,60 євро, що згідно з даними офіційного сайту Національного банку України станом на 15.04.2018 року становить 15338,80 грн.
Незважаючи на те, що відповідно до п.31-1 Порядку №879, перевізник зобов’язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, за інформацією наявною в Управлінні Укртрансбезпеки у Миколаївській області, у зазначений вище термін ОСОБА_1 дані кошти добровільно не сплатив, хоча даний розрахунок 31.05.2018 року направлений Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області на адресу відповідача.
Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області не є самостійною юридичною особою, а є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
У зв’язку із вищенаведеним, враховуючи, що законодавством України не передбачено механізму примусового стягнення Укртрансбезпекою та її територіальними підрозділами плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у випадку несплати у добровільному порядку, або звернення із позовом про таке стягнення до суду, а також той факт, що несплата коштів тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави, Кельменецька місцева прокуратура звернулася із даним позовом до суду на захист інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті.
Просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 15388,80 грн., що еквівалентно 480,60 євро, відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 15.04.2018 року в дохід Державного бюджету України; стягнути з відповідача судовий збір на користь прокуратури Чернівецької області.
Представник Кельменецької місцевої прокуратури ОСОБА_2 та представник позивача Державної служби з безпеки на транспорті ОСОБА_3 в підготовче судове засідання не з’явилися, однак подали до суду заяви, якими позовні вимоги підтримали та просили суд розглянути справу без їхньої присутності.
Відповідач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання також не з’явився, проте направив до суду заяву, якою позовні вимоги визнав повністю та просив суд розглянути справу без його присутності.
Ст.211 ч.3 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч.ч.3,4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Ч.4 ст.206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Передбачених ч.4 статті 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст.247 ч.3 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст. 82 ч. 1 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Судом встановлено, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області 15.04.2018 року в м.Миколаїв, вул.Заводська,23 проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки SCANIA модель R420L, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа марки KELBERG, реєстраційний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_4
З копій свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу СХО 734939 та СХМ 351672 вбачається, що власником вантажного автомобіля марки SCANIA модель R420L, реєстраційний номер НОМЕР_1 та спеціалізованого напівпричіпа марки KELBERG, реєстраційний номер НОМЕР_2 є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_2. Крім того, дані відомості підтверджуються листом ТСЦ-7345 регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області №31/24/15-970 від 12.09.2018 року.
За результатами вищевказаного контролю, 15.04.2018 року складено акт №0004352 про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів, яким зафіксоване порушення вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень. Так, фактична повна маса транспортного засобу становить 59,84 т при допустимій 40 т.
Крім того, згідно направлення Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області №010496 від 06.04.2018 року в ході проведеної перевірки було складено акт №039154 від 15.04.2018 року щодо додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом про вчинення порушення: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, визначених ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: не оформлено дозвіл на рух транспортним засобом автошляхами України з перевищенням вагових норм. Водій ОСОБА_4 був ознайомленим зі складеним актом, однак від дачі пояснень та його підписання відмовився.
Також, було складено довідку №0012976 від 15.04.2018 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю, на підставі чого відповідно до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2017 № 879 проведено розрахунок (№045/15 від 15.04.2018 року) плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, визначено плату за проїзд 480,60 євро.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов’язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно п.3 Правил №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тон (для контейнеровозів понад 44 т), навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні осі - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) здійснюється за спеціальними правилами.
Згідно п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об’єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Відповідно до п.27 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України «Про єдиний збір», який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України, справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які, в установленому порядку, не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Згідно з даними офіційного сайту Національного банку України курс гривні, встановлений Національним банком України на день проведення розрахунку плати за проїзд щодо перевізника ОСОБА_1 (15.04.2018 року) становив 3202,2979 грн. за 100 євро.
Тобто, нарахована Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області ОСОБА_1 плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у сумі 480,60 євро складає 15388,80 грн.
Згідно п.31-1 Порядку №879 перевізник зобов’язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Пунктом 26 Порядку №879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до Державного бюджету.
Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області ОСОБА_1 було направлено письмове повідомлення №3262/30/1-18 від 31.05.2018 року про необхідність здійснення оплати за проїзд на розрахунковий рахунок Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області у розмірі 15388,80 грн. в добровільному порядку, а також його було попереджено, що в разі несплати буде мати місце звернення до прокуратури про ініціювання перед судом примусового стягнення вказаних коштів. Проте, відповідачем ОСОБА_1 дані кошти добровільно не сплачені.
За таких обставин, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, тому його слід прийняти, а позовні вимоги задовольнити.
Також з відповідача на користь прокуратури Чернівецької області необхідно у відповідності до вимог ст.141 ЦПК України стягнути сплачений судовий збір в розмірі 1762 грн.
На підставі наведеного та керуючись 4, 6, 76-81, 83, 141, 258-259, 268, 273, 352, 354, 355, п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, суд, –
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_3, виданий 29.01.2003 року Сокирянським РВ УМВС України в Чернівецькій області, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер – НОМЕР_4 на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, в дохід Державного бюджету України (отримувач: УК у м.Миколаїв, р/р 31213216700003 в ГУ ДКСУ у Миколаївській області, код ЄДРПОУ 37992781, МФО 826013, код бюджетної класифікації 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи, у сумі 15388 (п’ятнадцять тисяч триста вісімдесят вісім) грн. 80 коп., що відповідно до офіційного курсу Національного банку України на день проведення розрахунку еквівалентно 480,60 євро.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_3, виданий 29.01.2003 року Сокирянським РВ УМВС України в Чернівецькій області, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер – НОМЕР_4 на користь прокуратури Чернівецької області (код ЄДРПОУ 02910120, банк платника ДКСУ м.Київ, код банку 820172, р/р 35219056004946, класифікація видатків бюджету -2800) понесені судові витрати у виді судового збору у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сокирянського
районного суду ОСОБА_5.
Повний текст рішення підписано головуючим 11.01.2019 року.