Рішення № 79122073, 11.01.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
824/1231/18-а
Номер документу
79122073
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1231/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Цукровий комбінат" "Хрещатик" до Головного управління ДФС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду адміністративному позові товариство з обмеженою відповідальністю "Цукровий комбінат "Хрещатик" просить суд визнати протиправним та скасувати наказ №108 від 19.02.2018р. виконуючого обов'язки начальника Головного управління ДФС у Чернівецькій області Шпака В.П. "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" ТОВ "Цукровий комбінат "Хрещатик" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015р. по 01.09.2017р.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що відповідачем видано наказ №108 від 19.02.2018р., на підставі якого здійснено перевірку позивача та складено акт №975/24-13-14-08/33108794 від 06.03.2018р. Згодом на підставі указаного акту прийнято податкове повідомлення-рішення №0003702200, яке на даний час оскаржується в судовому порядку.

На думку позивача, спірний наказ видано з порушенням вимог чинного податкового законодавства, оскільки підставою для проведення перевірки стала ухвала слідчого судді Мамчина П.І. у справі №727/12522/17 від 18.12.2017р., якою задоволено клопотання прокурора та надано дозвіл відповідачу на проведення позапланової перевірки. Однак, як стверджує позивач, згідно положень Податкового кодексу України (далі - ПК України) позапланова документальна перевірка може бути здійснена на підставі судового рішення про призначення перевірки. Натомість ухвалою слідчого судді Мамчина П.І. не призначено таку перевірку, а надано дозвіл на її проведення.

Крім того, позивач зазначав про те, що у слідчого та прокурора відсутні повноваження призначати перевірки.

Відповідач у поданому до суду відзиві зазначив про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення. Вказував, що право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків, відповідно до приписів ПК України надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки. В свою чергу посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом: направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Відповідач вказав, що копію наказу та направлення на перевірку позивачу вручено 20.02.2018р. Допуск до проведення перевірки відбувся та контролюючим органом реалізовано право на проведення такої перевірки, а оскарження наказу на проведення перевірки можливе лише в разі, якщо до ухвалення судового рішення у даній справі не відбулося допуску до перевірки. Відтак, відповідач вважає, що позов не має підстав для задоволення.

Ухвалою суду від 12.12.2018р. відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (в письмовому провадженні).

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Цукровий комбінат "Хрещатик" (код ЄДРПОУ 33108794) зареєстровано як суб'єкт господарювання Заставнівською РДА Чернівецької області 09.12.2004р. (а.с.11).

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м.Чернівці Мамчина П.І. у справі №727/12522/17 від 18.12.2017р. задоволено клопотання прокурора відділу нагляду прокуратури Чернівецької області радника юстиції Рулякова О.В. та надано дозвіл Головному управлінню ДФС у Чернівецькій області на проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ "Цукровий комбінат "Хрещатик" за період з 01.01.2015р по 01.09.2017р. з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (а.с.13-15).

Відповідно до наказів Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 19.02.2018р. №108 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Цукровий комбінат "Хрещатик", від 26.02.2018р. №135 "Про продовження строків проведення документальної позапланової виїзної перевірки", направлень на перевірку від 19.02.2018р. №№229, 230, 231, у відповідності до ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м.Чернівці Мамчина П.І. у справі №727/12522/17 від 18.12.2017р., проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Цукровий комбінат "Хрещатик" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015р по 01.09.2017р. (а.с.44-48).

За результатами проведеної перевірки складено акт від 06.03.2018р. №975/24-13-14-08/33108794, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення №0001881408 від 28.03.2018р. про збільшення товариству суми грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб на суму 5 265 122,33 грн. (а.с. 49-52).

Податкове повідомлення-рішення №0001881408 від 28.03.2018р. оскаржено позивачем у адміністративному порядку до ДФС України. За результатами розгляду скарги, рішенням ДФС України від 07.06.2018р. №19619/6/99-99-11-03-01-25 скаргу позивача задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення №0001881408 від 28.03.2018р. в частині нарахування орендної плати за земельну ділянку у сумі 1175059,28грн. та застосування штрафу у сумі 293 764,82 грн., в іншій частині - залишено без змін (а.с.54-56).

З урахуванням рішення ДФС про результати розгляду скарги ТОВ "Цукровий комбінат "Хрещатик", Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №0003702200 від 26.06.2018р. та визначено грошове зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб в сумі 3 796 298, 23 грн. (а.с.57).

В подальшому податкове повідомлення-рішення №0003702200 від 26.06.2018р. оскаржено позивачем до Чернівецького окружного адміністративного суду (справа №824/637/18-а). Станом на 11.01.2019р. рішення у даній справі не прийнято. (а.с.59).

Позивач вважає, що наказ, на підставі якого щодо нього здійснено перевірку та відповідно прийнято податкове повідомлення-рішення, видано з порушенням чинного податкового законодавства, а тому підлягає скасуванню.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, як: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За змістом п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, серед яких, зокрема, коли отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону.

Відповідно до п.78.4 ст.78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу (п.78.5 ст.75 ПК України).

Пунктом 81.1 статті 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Аналіз вище викладених положень податкового законодавства дають підстави для висновку, що допуск посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки є фактично реалізацією його права на проведення такої перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.02.2018р. директору ТОВ "Цукровий комбінат "Хрещатик" вручено копію наказу від 19.02.2018р. №108 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки та пред'явлено службові посвідчення з направленнями від 19.02.2018р. №№229, 230, 231 на проведення перевірки, що підтверджується особистим підписом директора товариства ОСОБА_3 у вказаних направленнях (а.с. 46-48).

У поданому позові позивач сам зазначає, що перевірка товариства вже була проведена, за її результатами складено акт від 06.03.2018р. та в подальшому було прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.06.2018р.

Тобто допуск до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Цукровий комбінат "Хрещатик" відбувся, а отже контролюючим органом реалізовано право на проведення такої перевірки.

Суд звертає увагу, що платник податку, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки, зокрема виїзної, щодо нього, має захищати свої права шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до податкової перевірки відбувся, то в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За таких обставин, з огляду на викладене, суд доходить висновку, що оскарження позивачем наказу №108 від 19.02.2018р. про проведення щодо нього перевірки немає підстав для задоволення, оскільки до моменту ухвалення судового рішення у даній справі допуск посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки вже відбувся, правові наслідки проведеної перевірки за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не зможе призвести до відновлення порушеного права позивача, оскільки, після проведення перевірки його права можуть порушувати лише наслідки проведення перевірки.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13.03.2018р. у справі №804/1113/16 (К/9901/19326/18), від 30.11.2018 р. у справі №808/1641/15 (К/9901/6626/18), від 18.12.2018р. у справі №826/3014/16 (№К/9901/27695/18).

Таким чином, позивач, допустивши посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, тим самим втратив своє право на оскарження наказу про проведення виїзної перевірки, скасування якого, за вказаних обставин, не може призвести до відновлення порушених прав ТОВ "Цукровий комбінат "Хрещатик", оскільки права останнього порушують лише наслідки проведення такої перевірки у вигляді податкового повідомлення-рішення від 28.03.2018р. №0001881408 та прийнятого за наслідками його адміністративного оскарження №0003702200 від 26.06.2018р.

При цьому, суд зазначає, що позивач не позбавлений права оскаржити вказане податкове повідомлення-рішення з підстав його невідповідності закону, у тому числі, з підстав призначення спірної перевірки на підставі ухвали слідчого судді про надання дозволу на проведення перевірки.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач не довів суду правомірності заявлених вимог, в той же час відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав належні, допустимі та достовірні докази правомірності свого рішення.

Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є необґрунтованими, а відтак позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи положення ст.139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Цукровий комбінат" "Хрещатик" (код ЄДРПОУ 33108794, вул.Заводська, 16, смт Кострижівка Заставнівський район Чернівецька область, 59410).

Відповідач - Головне управління ДФС у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013).

Суддя В.О. Кушнір