
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1726/18
03 січня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Канюка Н.В.
представника позивача Запісоцького А.О.
представника відповідача Олексюк Р.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтомаз Сервіс" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтомаз Сервіс" до Головного управління ДФС у Тернопільській області, в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області №0057991207 від 07.12.2017 року та №0006871207 від 05.02.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами.
Головним управління ДФС у Тернопільській області 20.11.2017 року проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Укравтомаз Сервіс" по питанню порушення термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за період з 21.08.2017 року по 09.11.2017 року, за результатами якої складено Акт перевірки №2118/19-00-12-07/39289729. Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН та контролюючим органом винесено податкове повідомлення - рішення №0057991207 від 07.12.2017 року на суму 207293,57 грн.
Також, 16.01.2018 року відповідачем проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Укравтомаз Сервіс" по питанню порушення термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за період з 20.10.2017 року по 30.11.2017 року, за результатами якої складено Акт перевірки №205/19-00-12-07/39289729 від 16.01.2018 року. Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН та контролюючим органом винесено податкове повідомлення - рішення №0006871207 від 05.02.2018 року на суму 42351,10 грн.
Позивач вважає винесені податкові повідомлення-рішення протиправними з огляду на те, що вина позивача у вчиненні встановленого податковим органом порушення відсутня, оскільки затримка реєстрації податкових накладних сталась з вини контролюючого органу, який обмежив можливість позивачем реєстрації податкових накладних у ЄРПН шляхом блокування податкових накладних контрагента, що надавали б податковий кредит. Підприємством було вчасно подано звітність по податку на додану вартість за період з серпня по жовтень 2017 року. Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту даного податкового періоду сплачено у строк.
Зважаючи на викладене, позивач просить суд визнати неправомірними та скасувати спірні рішення.
Ухвалою суду від 14.09.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 15.10.2018 року.
Ухвалами суду від 22.10.2018 року та від 08.11.2018 року, постановленими в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підготовче засідання відкладено до 28.11.2018 року.
Ухвалою суду від 28.11.2018 року постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 КАС України, підготовче засідання закрито та призначено справу до судового розгляду на 17.12.2018 року.
Ухвалою суду від 17.12.2018 року постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 КАС України, розгляд справи відкладено на 03.01.2019 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що викладені в позовній заяві і відповіді на відзив та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, наведених у відзиві на адміністративний позов та пояснив, що податковим органом при проведенні перевірок ТОВ "Укравтомаз Сервіс" встановлено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. У зв'язку з виявленим порушенням до позивача у відповідності до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України винесено податкове повідомлення - рішення від 07.12.2017 року №0057991207, яким застосовано штраф у розмірі 207293,57 грн. та податкове повідомлення - рішення від 05.02.2018 року №0006871207, яким застосовано штраф у розмірі 42351,10 грн. Просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, 20.11.2017 року посадовими особами Головного управлінням ДФС у Тернопільській області, на підставі п.20.1.4 п.20.1 розділу І, п.57.2 ст.57 розділу ІІ, п.200.10 ст.200 розділу V, у порядку ст.76 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Укравтомаз Сервіс" по питанню порушення термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за період з 21.08.2017 року по 09.11.2017 року.
Як слідує з Акту перевірки №2118/19-00-12-07/39289729 від 20.11.2017 року, ГУ ДФС у Тернопільській області встановлено порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцю - платнику податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), на яких відповідно до вимог ст.192 та ст.201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації (а.с.80).
На підставі висновків зазначених у акті перевірки, ГУ ДФС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0057991207 від 07.12.2017 року, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 207293,57 грн., а саме: у розмірі 10% на суму 102001,01 грн. - за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів; у розмірі 20% на суму 105292,56 грн. - за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів (а.с.10).
16.01.2018 року посадовими особами Головного управлінням ДФС у Тернопільській області, на підставі п.20.1.4 п.20.1 розділу І, п.57.2 ст.57 розділу ІІ, п.200.10 ст.200 розділу V, у порядку ст.76 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Укравтомаз Сервіс" по питанню порушення термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за період з 20.10.2017 року по 30.11.2017 року.
Як вбачається з Акта перевірки №205/19-00-12-07/39289729 від 16.01.2018 року, ГУ ДФС у Тернопільській області встановлено порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцю - платнику податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), на яких відповідно до вимог ст.192 та ст.201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації (а.с.78).
На підставі висновків зазначених у акті перевірки, ГУ ДФС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0006871207 від 05.02.2018 року, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% на суму 42351,10 грн. - за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів (а.с.12).
Не погоджуючись з висновками викладеними в Актах перевірок, товариство оскаржило їх в адміністративному порядку, шляхом направлення до ДФС України скарги №21/12-01 від 21.12.2017 року та скарги №15/02-01 від 15.02.2018 року.
За результатами розгляду зазначених скарг, ДФС України, листами від 23.02.2018 року №6870/6/99-99-11-03-01-25 та від 13.04.2018 року №12972/6/99-99-11-03-01-25, повідомило ТОВ "Укравтомаз Сервіс" про те, що подані скарги не підлягають до задоволення.
Товариство з обмежено відповідальністю "Укравтомаз Сервіс" вважає такі рішення суб'єкта владних повноважень протиправними та такими, що підлягають до скасування, відтак звернулось до суду з даною позовною заявою.
Приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Підпунктом 75.1.1 ст.75 Податкового кодексу України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
У відповідності до приписів ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Якщо сума, визначена відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Згідно із п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечте формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за приписами частини чотирнадцятої п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
За приписами п.120-1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст.192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів: 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
Суд, після детального дослідження письмових доказів у справі, зокрема граничних термінів реєстрації податкових накладних (а.с.16,19,22,26,29,32,35,38,42) № 8, 6, 10 від 30.11.2017 року, № 1,2 від 21.08.2017 року, №3 від 22.08.2017 року, № 4 від 27.09.2017 року, №4 від 09.10.2017 року, №3 від 04.10.2017 року, погоджується з висновками кемеральної перевірки про порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН вищевказаних податкових накладних.
Відповідачем вірно відображено в актах перевірки кількість днів понад граничні терміни реєстрації податкових накладних № 8, 6, 10 від 30.11.2017 року, № 1,2 від 21.08.2017 року, №3 від 22.08.2017 року, № 4 від 27.09.2017 року, №4 від 09.10.2017 року, №3 від 04.10.2017 року (а.с. 78, 80) та розраховано штрафні санкції у відповідності до вимог п.120-1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Щодо обґрунтувань представника позивача суд звертає увагу на наступні норми та висновки.
В розумінні положень абз. 22 п. 201.10 ст. 201 ПК України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Отже, відсутність факту реєстрації податкової накладної не дає права позивачу на включення зазначеної в ній суми податку на додану вартість до складу податкового кредиту.
Однак, обов'язок ТОВ "Укравтомаз Сервіс" щодо реєстрації податкових накладних пов'язується з датою виписки цих накладних на користь покупця товарів. При цьому, Податковий кодекс України не ставить в залежність обов'язок позивача щодо реєстрації податкових накладних від того чи зареєстрував податкові накладні попередній контрагент позивача щодо поставки тогож товару.
Позивач здійснив продаж товару на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Техноторг-Дон", виписав податкові накладні (а.с.16,19,22,26,29,32,35,38,42), тому зобов'язаний їх зареєструвати не чекаючи реєстрації податкових накладних попереднім контрагентом TOB "Авто-Маз".
З огляду на вказане, суд відхиляє посилання товариства, що затримка реєстрації органами ДФС податкових накладних TOB "Авто-Маз", виписаних на користь позивача, є підставою для звільнення його від відповідальності за невчасну реєстрацію податкових накладних виписаних ним на користь ТОВ "Техноторг-Дон".
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність обставин які б свідчили про протиправність дій відповідача щодо винесення спірних податкових повідомлень - рішень №0057991207 від 07.12.2017 року та №0006871207 від 05.02.2018 року, а відповідно оскаржені рішення відповідають вимогам ч. 2 ст.2 КАС України., що обумовлює відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтомаз Сервіс" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомленнь-рішеннь №0057991207 від 07.12.2017 р. та №0006871207 від 05.02.2018 р.- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11 січня 2019 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.