Рішення № 79121560, 10.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
520/11128/18
Номер документу
79121560
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2019 р. № 520/11128/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення з виключенням в обрахування пенсії всіх видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2018 року провести перерахунок пенсії на виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення з включенням в обрахування пенсії всіх видів грошового забезпечення врахованого для обчислення пенсії: надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу + оклад за військовим званням + процентна надбавка за вислугу років; надбавка за кваліфікацію, 1 клас 12% від посадового окладу; надбавка за особливі умови служби 35% від посадового окладу; надбавка за таємність 20% від посадового окладу; премія 10% від посадового окладу.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії, на виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» помилково застосувало розмір 70 % від суми грошового забезпечення з виключенням в обрахування пенсії всіх видів грошового забезпечення. ОСОБА_1 вважає, що відповідачем здійснено перерахунок його пенсії з порушенням норм чинного законодавства України, оскільки при здійсненні такого перерахунку необхідно враховувати показник грошового забезпечення під час призначення йому пенсії, а саме, у розмірі 90 %.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року відкрито спрощене провадження у справі в порядку передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія зазначеної ухвали надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

04.01.2019 року на адресу Харківського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позов від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що підстав для перерахунку пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення відсутні, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані Харківським обласним військовим комісаріатом та не могло визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У період з 29.12.2018 р. по 09.01.2019 р. суддя знаходився у відпустці, а тому розгляд справи здійснюється у перший робочий день.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

З довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №7136 від 20.11.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років (47 років) в розмірі 90 % грошового забезпечення.

З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" № 103 від 21.02.2018 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 в розмірі 70 % грошового забезпечення.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 підвищення складає 3876,14 грн., з них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення 1938,07 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення 2907,11 грн., з 01.01.2020 100% від підвищення 3876,14 грн.

Не погоджуючись із таким розрахунком пенсії та розміром її виплати, позивач звернувся до суду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону на момент призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014 р., до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії з 90 % до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку на підставі довідки Харківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення.

Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, як Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України [перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, при здійснення перерахунку пенсії позивача максимальний її розмір має обраховуватися виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які ОСОБА_1 набув на момент виходу на пенсію.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13, та Верховним Судом в постановах від 03.04.2018 № 175/1665/17 та від 24.04.2018 № 686/12623/17.

З урахуванням вищевказаного, суд приходить до висновку, що відповідач при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії протиправно зменшив розмір пенсії за вислугу років з 90 % на 70% грошового забезпечення.

Таким чином, дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 90 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення при проведенні перерахунку позивачу з 01.01.2018 року є протиправними, а позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині вимог про визнання протиправними дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2018 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій при проведенні перерахунку пенсії з виключення в обрахування пенсії всіх видів грошового забезпечення та зобов'язання відповідача з 01.01.2018 року провести перерахунок пенсії з включенням в обрахування пенсії всіх видів грошового забезпечення врахованого для обчислення пенсії, а саме, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу + окладу за військовим званням + процентної надбавки за вислугу років; надбавки за кваліфікацію, 1 клас 12% від посадового окладу; надбавки за особливі умови служби 35% від посадового окладу; надбавки за таємність 20% від посадового окладу; премії 10% від посадового окладу, суд зазначає наступне.

Механізм і порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №45).

Пунктом 5 Постанови КМУ №45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Пунктами 1-3 Постанови КМУ №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Аналіз викладених норм свідчить про те, що перерахунок пенсій, призначених згідно і Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. При цьому, перерахунок вказаних пенсій здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих відповідними державними органами.

Органи Пенсійного фонду провели перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які були видані уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств. В даному випадку уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України є Харківський обласний військовий комісаріат.

Судом встановлено, що на виконання вимог постанови КМУ № 103, з урахуванням вимог постанов КМУ №704 та 45, відповідачу надано Харківським обласним військовим комісаріатом довідку №ФХ87302 від 22.03.2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії по пенсійній справі позивача та містить розмір посадового окладу в сумі 5920,00 грн., окладу за військовим званням в сумі 1410,00 грн. та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою в сумі 3665,00 грн.

Вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення, такі як надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу; надбавка за кваліфікацію, 1 клас 12% від посадового окладу; надбавка за особливі умови служби 35% від посадового окладу; надбавка за таємність 20% від посадового окладу; премія 10% від посадового окладу. Таким чином, у вказаній довідці зазначено лише посадовий оклад; оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років.

В свою чергу, відповідач - орган пенсійного фонду не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, перерахунок пенсії позивачу, здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі довідки №ФХ87302 від 22.03.2018 року, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом та з урахуванням вимог Закону №2262, постанови КМУ №103 та постанови КМУ №45.

Зважаючи на наведене суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щодо не включення в обрахування пенсії всіх видів грошового забезпечення, а відтак, відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з включенням в обрахування пенсії всіх видів грошового забезпечення врахованого для обчислення пенсії: надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу + окладу за військовим званням + процентної надбавки за вислугу років; надбавки за кваліфікацію, 1 клас 12% від посадового окладу; надбавки за особливі умови служби 35% від посадового окладу; надбавки за таємність 20% від посадового окладу; премії 10% від посадового окладу.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, з підстав викладених вище.

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2018 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) судовий збір у розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 40 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин