
Справа № 420/6282/18
У Х В А Л А
11 січня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконуючий обов’язки начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2, начальник митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування наказів та висновку, визнання незаконними дії, стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
03 грудня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, треті особи на стороні відповідача виконуючий обов’язки начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2, начальник митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3, в якому позивач просив суд:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ «Про проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В» у 2018 році» №337 від 28 вересня 2018 року зі змінами, внесеними наказом Одеської митниці ДФС №404 від 26.10.2018 р. в частині проведення оцінювання заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_1;
2. Визнати незаконними дії по проведенню оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_1;
3. Визнати протиправним та скасувати висновок щодо результатів оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС;
4. Стягнути з Одеської митниці Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 20000 гривень.
Ухвалою суду від 07 грудня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху та надано 5-денний термін на усунення недоліків позову.
11 грудня 2018 року за вх. №38474/18 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків адміністративного позову разом із належним чином оформленим адміністративним позовом, належним чином засвідченою копією виписки-епікризу з медичної картки стаціонарного хворого №4048/878 та належним чином засвідченими копіями документів, оригінали яких наявні у позивача (з копією сторонам).
Так, у позовній заяві позовні вимоги викладені у такій редакції:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ «Про проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В» у 2018 році» №337 від 28 вересня 2018 року зі змінами, внесеними наказом Одеської митниці ДФС №404 від 26.10.2018 р. в частині проведення оцінювання заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_1;
2. Визнати незаконними дії Одеської митниці ДФС по проведенню оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_1;
3. Визнати протиправним та скасувати висновок щодо результатів оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_1, складений 21.11.2018 року;
4. Стягнути з Одеської митниці ДФС на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 20000 гривень.
Ухвалою суду від 17 грудня 2018 року прийнято до розгляду дану позовну заяву, відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
27 грудня 2018 року до суду за вх. №40624/18 представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог, в якій позовні вимоги викладені у такій редакції:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ «Про проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В» у 2018 році» № 337 від 28 вересня 2018 року із змінами, внесеними наказом Одеської митниці ДФС №404 від 26.10.2018 р. в частині проведення оцінювання заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_1;
2. Визнати незаконними дії Одеської митниці ДФС по проведенню оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_1;
3. Визнати протиправним та скасувати висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності у 2018 році заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_1, затверджений наказом Одеської митниці ДФС від 10 грудня 2018 року №475;
4. Визнати протиправним та скасувати наказ Одеської митниці ДФС від 10 грудня 2018 року №475 «Про затвердження оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В» у 2018 році» в частині затвердження негативних результатів оцінювання службової діяльності ОСОБА_1;
5. Визнати протиправним та скасувати наказ Одеської митниці ДФС від 21 грудня 2018 року №490 «Про проведення повторного оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В»» в частині призначення повторного оцінювання результатів службової діяльності ОСОБА_1.
6. Стягнути з Одеської митниці Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_1 відшкодування моральної шкоди в розмірі 20000 гривень.
7. В порядку статті 249 КАС України постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності виконуючого обов'язки начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2 та начальника митного поста «Одеса-центральний» ОСОБА_3.
Ухвалою суду від 10 січня 2019 року прийнято до розгляду вказану заяву про збільшення позовних вимог.
10 січня 2019 року до суду від представника відповідача за вх.№904/19 надійшла заява із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, у якій з посиланням на п.1 ч.6 ст.12 КАС України та примітку до ст.50 Закону України «Про запобігання корупції»зазначено, що посада позивача «начальник відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС» належить до посад категорії «Б» посад державної служби, та є службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Суд зазначає, що одним із основних засад (принципів) адміністративного судочинства є офіційне з’ясування всіх обставин у справі.
Згідно ч.1 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч.5 ст.12 КАС України умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.257 КАС України у за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до положень п.20 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно частини 3 статті 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до п.1 ч.6 ст.12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно примітки до ст.50 Закону України «Про запобігання корупції» під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються, зокрема, особи, посади яких належать до посад державної служби категорії "А" або "Б", керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, їх апаратів та самостійних структурних підрозділів, керівники, заступники керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва або Севастополя, керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міста республіканського в Автономній Республіці Крим або обласного значення, району в місті, міста районного значення,
Відповідно до абз.3 п.2 ч.2 ст.6 Закону України «Про державну службу» встановлюються такі категорії посад державної служби категорія "Б" - посади: керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників.
Частина 4 статті 260 КАС України встановлює, що якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обгрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Згідно з частиною 3 статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно ч. 6 ст. 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Згідно з положеннями ст. 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з’ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, складність вказаної справи, її значення для сторін, зважаючи на заяву представника відповідача із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд дійшов висновку про доцільність подальшого розгляду справи за правилами загального позовного провадження та у зв’язку з тим, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін - про призначення підготовчого засідання.
Разом з цим, суд зазначає, що всі подані сторонами до 11.01.2019 року письмові докази будуть враховані судом при постановленні рішення по справі.
Керуючись ст.ст. 12, 173, 179-181, 248, 257, 260 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконуючий обов’язки начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2, начальник митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування наказів та висновку, визнання незаконними дії, стягнення моральної шкоди проводити за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 06 лютого 2019 року о 12:00 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №14 (2-й поверх).
Роз’яснити, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити третім особам п’ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для надання пояснень до позову разом із відповідними доказами та десятиденний строк з дня отримання відзиву для надання пояснень.
Встановити позивачу п’ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив.
Встановити відповідачу п’ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Зазначити учасникам справи, що копії заяв по суті справи одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Вовченко