Рішення № 79120941, 10.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
1340/5633/18
Номер документу
79120941
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/5633/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Гулкевича В.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області до Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства, в якому позивач просить: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме – зобов’язати відповідача зупинити виконання газополум’яних робіт; експлуатацію заточувального верстату інв. № 000090; сверлильного верстату № 000093; приставних драбин – 2 одиниці до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в результаті проведеної перевірки в Золочівському міському виробничому житлово-комунальному підприємстві щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства, і які не були своєчасно усунені на момент проведення планової перевірки.

Ухвалою суду від 26.11.2018 відкрито провадження у справі, встановлено відповідачу строк для подання відзиву до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Копія ухвали вручена відповідачу 30.11.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач правом на подання відзиву у порядку ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався.

Відповідно до ч.6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.

Дослідивши доводи позовної заяви та долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області начальником відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_2, головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_3 та головним державним інспектором відділу з питань гігієни праці ОСОБА_4 відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 14.09.2018 № 2141-П (а.с. 11) та направлення на проведення перевірки від 14.09.2018 № 1954 (а.с. 10) у присутності виконуючого обов’язки начальника Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства ОСОБА_5 з 10:00 18.09.2018 по 15:00 год 25.09.2018 проведено планову перевірку суб’єкта господарювання щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в Золочівському міському виробничому житлово-комунальному підприємстві.

В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров’ю працівників Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства, а саме:

1. До роботи допускаються працівники, без перевірки знань після проведення інструктажів з охорони праці (гр. 12), що є порушенням роз.6 п.6.9, 6.10 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05, затверджене наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 № 15, який містить вимогу, що первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі завершуються перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж. При незадовільних результатах перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного, повторного чи позапланового інструктажів протягом 10 днів додатково проводяться інструктаж і повторна перевірка знань. При незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу допуск до виконання робіт не надається. Повторна перевірка знань при цьому не дозволяється. Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів та їх допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, уносить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці.

2. Не розроблена інструкція під час робіт з інструментом та пристроями, згідно нових правил, що є порушенням роз.4.п.5. Положення про розробку інструкцій з охорони праці. НПАОП 0.00-4.15-98, яка затверджена наказом Держнаглядохоронпраці 29.01.1998 № 9 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України 30.03.2017 № 526), який містить вимогу, що здійснення систематичного контролю за своєчасним розробленням нових і відповідністю діючих інструкції вимогам законодавства, їх періодичним переглядом та своєчасним внесенням змін і доповнень до них, надання відповідної методичної допомоги розробникам та організація забезпечення їх текстами нормативно-правових актів з охорони праці, стандартів та інших нормативно-технічних та організаційно-методичних документів з охорони праці покладаються роботодавцем на службу охорони праці підприємства.

3. З працівниками не проведено інструктаж на І групу допуску з електробезпеки, що порушенням п.2.1.3. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів. НПАОП 40.1- 1.21-98, які затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 N 4, яка містить вимогу, що працівники, що обслуговують електроустановки, зобов'язані знати ці Правила відповідно де займаної посади чи роботи, яку вони виконують, і мати відповідну групу з електробезпеки згідно з такими вимогами: 1) для одержання групи І, незалежно від посади і фаху, необхідно пройти інструктаж з електробезпеки під час роботи в даній електроустановці з оформленням в журна- реєстрації інструктажів з питань охорони праці.

4. Інструкції з охорони праці не видані працівникам на руки під розпис, що є порушення- розділ 5. п.4. Положення про розробку інструкцій з охорони праці. НПАОП 0.00-4.15-98.

5. Експлуатуються та не проведено випробування приставних драбин 1 раз в 6 місяців, що є порушенням п.7.27 Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроям затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 19.12.2013 № 96с (далі – Правила), який містить вимогу, що усі переносні драбини та стрем'янки після виготовлені" їх та капітального ремонту, а також періодично під час експлуатації повинні випробовуватись статичним навантаженням: 1 раз на 12 міс. - металеві драбини та стрем’янки; 1 раз на 6 міс. - і ті драбини та стрем'янки; 1 раз на 6 міс. - підвісні мотузкові драбини.

6. На драбинах не нанесено інвентарний № та дату наступного випробування, що є порушенням розділу 4 п.7.14 Правила, який містить вимогу, що на кожній з драбин, що перебуває в експлуатації, повинні бути зазначені: інвентарний номер; дата проведення наступного випробовування; належність цеху (дільниці тощо). На дерев'яних та металевих драбинах написи -ні виконуватись на тятивах, а на мотузкових - на закріплених на них бирках.

7. Допускається до роботи заточувальний верстат інв. № 000090, без підручників, що є підтвердженням Гл. З. П. 1.12 Правил.

8. Свердлильний верстат № 000093 експлуатується в несправному стані, не обладнаний пристроєм, який повертає в початкове положення після його подавання, що є порушенням розд. 6 п.6.2 Правил, який містить вимогу, що встановлювати оброблювані деталі на верстат та знімати їх з нього під час роботи верстата допускається тільки у разі використання спеціальних позиційних пристроїв (поворотних столів, конвеєрів тощо). Верстати повинні бути повинні бути обладнані пристроями, які повертають шпиндель у початкове положення після його подавання. За відсутності зазначеного оснащення установлювати та знімати деталі дозволяється тільки після вимкнення та повного зупинення верстата.

9. Не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки - газополум’яні роботи, що є порушенням п. 3.1 р. III Правил безпеки систем газопостачання, які затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285 (далі - Правила газопостачання), який містить вимогу, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної пеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 - Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.

10. Виконуючий обов’язки начальника Золочівського МВ ЖКП ОСОБА_5 не пройшов спеціальне навчання і перевірку знань з Правил безпеки систем газопостачання відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 за № 231/10511, що п. 3.6 р. ІІІ Правил газопостачання.

11. На гумовотканинних рукавах газової апаратури не нанесено маркування із зазначенням номінального тиску, строків проведеного і чергового гідравлічних випробувань, що є порушенням 17 р. VI Правил газопостачання, який містить вимогу, що гумовотканинні рукави, що застосовують при операціях зливання-наливання і наповненні балонів, за наявності на них тріщин, зів, здуття і потертостей необхідно замінювати новими. Тривалість їх експлуатації не повинна перевищувати строку, визначеного документацією з експлуатації. Гумовотканинні рукави до встановлення, а надалі - один раз на 3 місяці, а металорукави або металеві шарнірні рукави – один раз на рік повинні підлягати гідравлічному випробуванню тиском, що становить 1,25 номінального. Рукави повинні мати маркування із зазначенням номінального тиску, строків проведеного і чергового гідравлічних випробувань.

12. Балони з ЗВГ зберігаються в не призначених для них спеціальних приміщеннях, що є порушенням п.2.6 р. VI Правил газопостачання, який містить вимогу, що балони з ЗВГ допускається зберігати як в спеціальних приміщеннях, так і на відкритому повітрі за умови їх захисту від атмосферних опадів і сонячних променів. Зберігання в одному приміщенні балонів ЗВГ з балонами інших газів забороняється. Допускається зберігання балонів з ЗВГ у кількості до 10 одиниць у спеціальних шафах.

Відповідно до вимог Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року за результатами проведеної перевірки та у зв’язку з виявленими порушеннями, посадовою особою структурного підрозділу Управління Держпраці було складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 25 вересня 2018 року за № 13/16/199/0942 (а.с. 12-17), в якому задокументовано зазначені вище факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю працівників Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства.

Два примірники акта підписані посадовими особами органу державного нагляду, що здійснювали захід державного нагляду ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та виконуючим обов’язки начальника Золочівського МВ ЖКП ОСОБА_5. Один примірник акта 25.09.2018 року вручено виконуючому обов’язки керівника суб’єкта господарювання.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V.

Приписами статті 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності” визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини 1 та 4 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі – загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до приписами Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

У відповідності до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення) загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушень вимог Кодексу України про надра;

- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Так, як вбачається з матеріалів справи, в результаті позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки від 25.09.2018 № 13/16/199/0942 (а.с. 12-17) порушення вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідачем жодним чином позовні вимоги не спростовані та відзиву у встановленому порядку не подано.

При вирішенні питання щодо необхідності застосування до відповідача заходів реагування, суд виходить, зокрема, з того, що згідно із статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Відповідно до ст.27 Конституції України, обов'язок держави - захищати життя людини.

Згідно з ч.3 ст.43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Статтею 44 Закону України “Про охорону праці” визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

З огляду на доведеність позивачем факту порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства, суд вважає за доцільне застосувати до відповідача заходи реагування у спосіб зупинення виконання газополум’яних робіт; експлуатації заточувального верстату інв. № 000090; сверлильного верстату № 000093; приставних драбин – 2 одиниці - до усунення зазначених в позовній заяві порушень. Таким чином, позов належить задовольнити.

Так, згідно з ч. 5 ст. 4 Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

При цьому, суд не вбачає підстав для звернення цього рішення до негайного виконання, про що просить позивач, з огляду на таке.

Відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов’язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.

Отже, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) не підлягає негайному виконанню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 72, 77, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Золочівського міського виробничого житлово-комунального підприємства (80700, Львівська область, м.Золочів, вул.Лермонтова, 2; код ЄДРПОУ 03348703), а саме зобов’язати відповідача зупинити виконання газополум’яних робіт; експлуатацію заточувального верстату інв. № 000090; сверлильного верстату № 000093; приставних драбин – 2 одиниці до усунення встановлених порушень.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 11.01.2019.

Суддя В.М. Сакалош