Рішення № 79120926, 10.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
2540/2758/18
Номер документу
79120926
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №2540/2758/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника відповідача ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2В.) 03.08.2018 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з вимогою зобов’язати ГУ ПФУ у Львівській області з 01.01.2018 нарахувати та проводити виплату пенсії із врахуванням основного розміру пенсії 90% від відповідних сум грошового забезпечення, оскільки саме такий розмір (90%) було визначено позивачу при звільненні в запас в 2007 році, без обмеження пізніше запровадженим максимальним розміром, що становить 70% грошового забезпечення. На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При призначенні йому пенсії в 2007 році її розмір обчислено виходячи із розрахунку максимального на той час розміру - 90% від суми грошового забезпечення. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018; в процесі перерахунку було безпідставно та протиправно зменшено відсоток грошового забезпечення, що враховується для визначення основного розміру пенсії, - з належних позивачеві 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія. Оскільки максимальний розмір пенсії у розмірі 70% сум грошового забезпечення запроваджено вже після призначення ОСОБА_2 пенсії, відповідач протиправно застосував такий при перерахунку пенсії, призначеної ще у 2007 році.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду № 2540/2758/18 від 06.08.2018 матеріали адміністративної справи № 2540/2758/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання вчинити певні дії передано на розгляд Львівського окружного адміністративного суду за територіальною юрисдикцією (підсудністю).

За наслідками автоматизованого розподілу 18.09.2018 року справу № 2540/2758/18 передано на розгляд судді Москалю Р.М.

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області, позов не визнає з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов від 10.10.2018, просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 в повному обсязі. Зокрема, відповідач вказує, що згідно із статтею 13 Закону №2262 із змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до І категорії, - 100%, до II категорії - 95%. Відповідач вважає, що ГУ ПФУ у Львівській області правомірно перерахувало пенсію ОСОБА_2, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.01.2018 встановлений максимальний розмір пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:

ОСОБА_2 є пенсіонером, з 02.09.2007 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 (далі – Закон №2262). Пенсія позивачу призначена з 02.09.2007 за вислугу років у розмірі 90 % грошового забезпечення (а.с. 11, 13).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям громадян» ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018, при цьому основний розмір пенсії визначено як 70% грошового забезпечення (а.с.16, 13).

15.05.2018 ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, в якій вказав, що орган ПФУ порушив його право на отримання основного розміру пенсії в сумі 90% відповідного грошового забезпечення, який було встановлено у вересні 2007 року при призначенні пенсії, просив усунути ці порушення (а.с. 12).

ГУ ПФУ у Львівській області листом № 2593/Б-20/07.05-06від 18.06.2018 (а.с. 13) надало відповідь та повідомило заявника, що відповідно до статті 13 Закону №2262 в редакції, що діяла до 01.05.2014, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. З 01.05.2014 Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» визначено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначеної пенсії здійснено з 01.01.2018 за нормами законодавства, що діє на момент перерахунку пенсії, - виходячи із 70% суми грошового забезпечення.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі – Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII, в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з пунктом а) частини першої статті 13 Закону № 2262-XII, у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії, пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). Цією постановою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»

Згідно з пунктом 2 Постанова № 103 визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі – Закон № 3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», цифри "90" замінено цифрами "80" (підпункт 8 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI). Пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» цифри « 80» замінено цифрами "70" (пунктом 23 розділу II Закону № 1166-VII).

Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

При прийнятті цього рішення суд враховує усталену практику Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду з цього питання (постанови від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17). Суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років; при перерахунку пенсії застосуванню підлягає норма закону, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

З 02.09.2007 ОСОБА_2 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII. На підставі частини другої статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) розмір пенсії ОСОБА_2 обмежено максимальним розміром – 90 % відповідних сум грошового забезпечення. Визначений при призначенні в 2007 році максимальний розмір пенсії (90 % грошового забезпечення) застосовувався органами ПФУ при перерахунку пенсії ОСОБА_2 до 2017 року включно, востаннє – 01.10.2017 (а.с.15).

ГУ ПФУ у Львівській області 17.03.2018 на виконання Постанови КМУ № 103 провело перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018, при цьому обмежило її максимальний розмір до 70% відповідних сум грошового забезпечення. У відповідь на звернення ОСОБА_2 орган ПФУ пояснює такі дії тим, що при перерахунку пенсії застосовано частину другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ зі змінами, внесеними підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI та пунктом 23 розділу II Закону № 1166-VII.

Оцінюючи такі дії ГУ ПФУ у Львівській області суд враховує, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом процедурами. Внесені в частину другу статті 13 Закону № 2262-XII зміни щодо встановлення (зменшення) граничного розміру пенсії за вислугу років з 90 до 80, а надалі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій. Відсотковий розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії визначається з урахуванням вислуги років, при цьому норма закону, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, застосовується у редакції, що діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на це суд дійшов висновку, що при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 орган ПФУ діяв протиправно та незаконно зменшив максимальний розмір його пенсії з 90 до 70 відсотків грошового забезпечення на підставі чинної на момент проведення перерахунку редакції частини другої статті 13 Закону № 2262-XII; максимальний розмір пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення застосовується при призначенні пенсії, а не при перерахунку пенсії, що була призначена до запровадження цього обмеження.

Такий висновок суду відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, висловленій в постановах №175/1665/17(2-а/175/41/17) від 03.04.2018, №686/12623/17 від 24.04.2018, № 583/2264/17 від 19.06.2018.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ у Львівській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення є протиправними. З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зазначити про це у резолютивній частині рішення суду.

Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 до ГУ ПФУ у Львівській області слід задовольнити, при цьому вийшовши за межі позовних вимог. При цьому ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ у Львівській області прав позивача суд вважає спонукання (зобов'язання) відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи із розміру 90% грошового забезпечення. Водночас відповідачу при перерахунку та виплаті пенсії на виконання цього рішення суду слід врахувати суми пенсії, виплачені на підставі раніше проведеного перерахунку.

Суд не застосовує правила розподілу судових витрат, визначених статтею 139 КАС України, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

задовольнити адміністративний позов повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) здійснити ОСОБА_2 (16600, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виходячи із розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Судові витрати не розподіляти.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 11.01.2019.

Суддя Москаль Р.М.