
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/3471/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника відповідача ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) 03.08.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з вимогою зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 64% від суми грошового забезпечення з 01.02.2018 з врахуванням грошового атестату № 5 від 22.01.2018 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 36/75 від 22.01.2018. Позовні вимоги обґрунтовано такими обставинами (а.с. 5-6): ОСОБА_2 є пенсіонером органів Національної поліції та вважає, що ГУ ПФУ у Львівській області безпідставно не здійснює йому перерахунок пенсії та виплату перерахованої пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 64% від суми грошового забезпечення з 01.02.2018 з врахуванням грошового атестату № 5 від 22.01.2018 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 36/75 від 22.01.2018, які були видані відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2017 у справі № 876/9962/17 на наказу ГУНП у Львівській області від 27.12.2017 № 1017о/с. Підгайний В.Є. звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з даних довідки ГУ НП у Львівській області. У відповідь отримав лист № 2917/П-20/0705-06 від 16.07.2018, відповідно до змісту котрого постанова Львівського апеляційного адміністративного суду № 876/9962/17 від 06.12.2017 жодних зобов'язань на ГУ ПФУ у Львівській області не покладає, тому в ГУ ПФУ у Львівській області немає підстав для виконання судового рішення. Позивач не погоджується з такою відповіддю ГУ ПФУ у Львівській області, просить суд спонукати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років та виплачувати таку з 01.02.2018.
Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 28-30), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 в повному обсязі. Зокрема, відповідач вказує, що судові рішення у справі №876/9962/17 стосуються лише питань донарахування та виплати ОСОБА_2 премії за грудень 2017 року та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з 31.12.2016 по 31.03.2017, цими рішеннями жодних зобов'язань на ГУ ПФУ у Львівській області не покладено, тому відсутні підстави для їх виконання. Також відповідач вказує, що відповідь ГУ ПФУ у Львівській області на заяву позивача від 18.06.2018 надана листом від 16.07.2018 № 2917/П-20/0705-06 в порядку Закону України «Про звернення громадян». Стверджує, що ця відповідь не погоджує для позивача жодних правових наслідків, носить інформаційних характер та не набуває статусу рішення в розумінні п.1 ч.1 ст. 19 КАС України.
Позивач подав відповідь на відзив (а.с. 48-50). Вказує, що документи, які підтверджують збільшення розміру грошового забезпечення (премії) подані безпосередньо ГУНП у Львівській області, тому звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, вважає відмову відповідача у вчинення таких дій протиправною та необґрунтованою.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:
ОСОБА_2 перебував на службі в органах Національної поліції, остання посада старший інспектор з дорожнього нагляду сектору превенції Червоноградського відділення поліції Головного управління Національної Поліції у Львівській області (далі - ГУНП у Львівській області). Позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Львівський окружний адміністративний суд прийняв постанову № 813/2642/17 від 31.08.2017, якою визнав протиправним та скасував наказ ГУНП у Львівській області №157 о/с від 24.02.2017 в частині встановлення ОСОБА_2 розміру премії 39,46 % та зобов'язав ГУНП у Львівській області донарахувати та виплатити ОСОБА_2 премію за грудень 2017 року у розмірі 126,66 % (а.с. 13-15). Аналогічного висновку дійшов Львівський апеляційний адміністративний суд в постанові № 876/9962/17 від 06.12.2017 за результатами перегляду в апеляційному порядку постанови Львівського окружного адміністративного суду від 31.08.2017 року у справі № 813/2642/17 (а.с. 10-12).
19.02.2018 ГУ НП у Львівській області листом № 60/31/01-2018 скерувало ГУ ПФУ у Львівській області грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_2 відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду № 876/9962/17 від 06.12.2017 та наказу ГУНП у Львівській області від 27.12.2017 № 1017 о/с (а.с. 38).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 18.06.2018, просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі даних згаданої вище довідки ГУ НП у Львівській області (а.с. 41).
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 16.07.2018 № 2917/П-20/0705-06 надало відповідь на звернення позивача в порядку Закону України «Про звернення громадян» (а.с. 8) та повідомило, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду №876/9962/17 від 06.12.2017 жодних зобов'язань на ГУ ПФУ у Львівській області не покладено, тому підстав для виконання судового рішення немає.
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до приписів статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
При прийнятті цього рішення суд враховує висновки Верховного Суду України, які викладені у постанові 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду з цього питання (постанови від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 №573/2476/16-а). Суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання. Відсутність такого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, а ефективним способом захисту прав заявника за таких обставин визнається зобов'язання ПФУ розглянути заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до законів про пенсійне забезпечення.
При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:
ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію по за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII.
ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 18.06.2018 та просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з даних грошового атестата та довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_2, виданих на виконання рішення суду.
Суд встановив, що ГУ ПФУ у Львівській області не приймало рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 18.06.2018 в порядку, визначеному Законом № 2262-XII та Порядком № 3-1. Натомість цю заяву ОСОБА_2 розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян», про що позивачу надіслало лист від 16.07.2018. В цьому листі ГУ ПФУ у Львівській області підтвердило про надходження з ГУПН у Львівській області грошового атестату № 5 від 22.01.2018 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 36/75 від 22.01.2018, які видані відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду № 876/9962/17 від 06.12.2017 та наказу ГУНП у Львівській області від 27.12.2017 № 1017 о/с. При цьому в листі відповідач зазначив, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду № 876/9962/17 від 06.12.2017 жодних зобов'язань на ГУ ПФУ у Львівській області не покладено, тому відсутні підстави для виконання цього судового рішення.
На переконання суду, такі дії відповідача не є законним способом поведінки державного органу та є формальною відпискою на заяву ОСОБА_2, оскільки не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже - не можуть вважатися «відмовою у перерахунку пенсії» у розумінні частини другої статті 49, частини 18 статті 43 та статті 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Порядку № 3-1. Застосовуючи наведені вище норми законодавства суд дійшов висновку, що рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії повинно бути оформлене розпорядчим індивідуальним правовим актом - розпорядженням ГУ ПФУ у Львівській області. Таке рішення, на переконання суду, не може оформлятися листом у відповідь на заяву про перерахунок пенсії.
Оцінюючи такі дії ГУ ПФУ у Львівській області через призму вимог статті 49 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 3-1, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 18.06.2018. Відсутність належним чином оформленого рішення ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 після спливу встановленого законом строку розгляду заяви особи, не зважаючи на надіслання заявнику листа, свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 № 573/2476/16-а.
Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 18.06.2018, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 18.06.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону №2262-XI та Порядку №3-1. При цьому зобов'язання вчинити ці дії не є втручанням у дискреційні повноваження ГУ ПФУ у Львівській області, оскільки відповідача зобов'язано вчинити конкретні дії, а саме - прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.
З огляду на це суд вважає передчасним вирішення судом питання щодо зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 64% від суми грошового забезпечення з 01.02.2018 з врахуванням грошового атестату № 5 від 22.01.2018 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 36/75 від 22.01.2018, адже відповідач ще не прийняв жодного рішення з цього питання у встановленому законом порядку. Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 до ГУ ПФУ у Львівській області слід задовольнити частково, при цьому вийшовши за межі позовних вимог.
З огляду на висновки суду про часткове задоволення позову та встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 18.06.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) розглянути заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) про перерахунок пенсії від 18.06.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 11.01.2019.
Суддя Москаль Р.М.