Рішення № 79120630, 11.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
1140/3244/18
Номер документу
79120630
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2019 року м. Кропивницький справа № 1140/3244/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про скасування рішень та вимоги, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 11.09.2018 року №0070745302 в сумі 1808,12 грн., №0070755302 в сумі 1275,98 грн. та вимогу від 03.10.2018 року №Ф-516-12 про сплату заборгованості по єдиному внеску в сумі 3321,35 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані рішення не містять посилань, на підставі чого вони винесені, так само і не містить інформації про дату виникнення заборгованості (несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, в зв'язку з чим, контролюючим органом застосовано штрафні санкції та нарахована пеня, а відтак, неможливо встановити належність, достовірність та допустимість доказів використаних при винесенні оскаржуваних рішень. Позивач не погоджується з оскаржуваними рішеннями та вимогою, вважає їх такими, що винесені з порушенням норм матеріального права, вказував на те, що відрахування проводились ним у відповідності до вимог закону, а тому, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Заперечуючи проти задоволення позову представник відповідача у поданому відзиві зазначив, що оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені винесені в зв'язку з тим, що позивачем належним чином не виконувались норми ст.9 Закону №2464, а саме: за кодом класифікації 71040000 єдиний внесок за ІV квартал 2015 року, І - ІІІ квартали 2016 року, 2017 року, 2018 року, за кодом класифікації 71050000 єдиний внесок за 2014 рік сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.54-55).

Згідно до ст.ст.262, 263 КАС України справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши подані сторонами документи та матеріали суд зазначає наступне.

Відповідно до Закону України від 08.07.2010 № 2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності з 01.01.2011, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464), визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Згідно ч. 11 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі бажання осіб, зазначених в абзаці першому цієї частини, брати участь на добровільних засадах:

- у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,6 відсотка визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску;

- у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,21 відсотка визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.

У разі бажання зазначених осіб бути застрахованими за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пенсійним, на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності) єдиний внесок встановлюється у розмірі 38,11 відсотка визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.

У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника

Згідно ч. 10 ст. 9 Закону № 2464 днем сплати єдиного внеску вважається:

- у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

- у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Згідно п.2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (у редакції, що діє з 01.01.2015)

Відповідно до ч.10 ст.25 Закону № 2464, одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно з ч.13 ст.25 Закону № 2464, нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Відповідно до ч. 15 ст. 25 Закону № 2464 рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.

Згідно ч. 6 ст. 25 Закону № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Судом встановлено, що заступником начальника, начальником Олександрійського управління ГУ ДФС у Кіровоградській області 11.09.2018 року винесено рішення:

- №0070745302 про застосування до позивача штрафу в розмірі 1329,85 грн. та нарахування пені в розмірі 478,27 грн. (а.с.9);

- №0070755302 про застосування до позивача штрафу в розмірі 1009,74 грн. та нарахування пені в розмірі 266,24 грн. (а.с.10).

03.10.2018 року контролюючим органом винесено вимогу №Ф-516-12 про сплату заборгованості по єдиному внеску в сумі 3321,35 грн. (а.с.11).

Вказані рішення оскаржені позивачем в адміністративному порядку до ДФС України.

Рішенням про результати розгляду скарги від 05.11.2018 року рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 11.09.2018 року №0070745302 та №0070755302 залишено без змін, а скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - без змін (а.с.42-44).

Зі змісту рішення про результати розгляду скарги та відзиву судом встановлено, що оскаржувані рішення винесені відповідачем у зв'язку з тим, що позивачем належним чином не виконувались норми ст. 9 Закону № 2464, а саме: за кодом класифікації 71040000 єдиний внесок за IV квартал 2015 року, І-ІІІ квартали 2016 року, 2017, 2018 роки, за кодом класифікації 71050000 єдиний внесок за 2014 рік сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку.

Проте, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач здійснював нарахування єдиного внеску у відповідності до чинного законодавства, а саме до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний соціальний внесок, що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями квитанцій (а.с.14-36).

Крім того, відсутність заборгованості з єдиного соціального внеску підтверджується копіями акту звірення розрахунків платника та листа контролюючого органу від 18.09.2018 року (а.с.12-13).

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що відповідачем не доведена правомірність прийняття оскаржуваних рішень, а тому адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування ) єдиного внеску від 11.09.2018 року № 0070745302 в сумі 1808,12 грн., у тому числі: 1329,85 грн. - штраф та 478,27 грн. - пеня.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування ) єдиного внеску від 11.09.2018 року № 0070755302 в сумі 1275,98 грн., тому числі: 1009,74 грн. - штраф та 266,24 грн. - пеня.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 03.10.2018 року № Ф-516-12 про сплату заборгованості по єдиному внеску в сумі 3321,35 грн.

Присудити на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_3) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (код - 39393501, вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржена до третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько