Рішення № 79120266, 11.01.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
807/439/18
Номер документу
79120266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

11 січня 2019 року м. Ужгород№ 807/439/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Іванчулинця Д.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) в особі представника ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) до Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Миру, буд. 43, м. Виноградів, Закарпатська область, 90300, код ЄДРПОУ - 41246253) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

17 травня 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника ОСОБА_2 (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (далі - відповідач), в якому просить: 1) прийняти позов до свого провадження; 2) вирішити клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, яке долучене до матеріалів справи; 3) визнати дії Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови зарахувати в загальний страховий стаж період роботи позивачу та щодо відмови нарахувати та виплатити позивачу безпідставно зменшений розмір пенсії - незаконними; 4) зобов'язати відповідача включити до страхового стажу позивача період роботи на Виноградівській меблевій фабриці в розмірі 2 років 10 місяців та 19 днів і призначити належну за Законом України "Про пенсійне забезпечення" пенсію; 5) зобов'язати відповідача включити до страхового стажу позивача період з 05 квітня 2013 року по 19 травня 2013 року, як період з дня встановлення інвалідності до досягнення позивачем пенсійного віку в розмірі 1 місяць 15 днів і призначити належну за Законом України "Про пенсійне забезпечення" пенсію; 6) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу безпідставно зменшений розмір його пенсії до 85% в період з 01.04.2015 по 30.11.2015 року; 7) розподілити судові витрати.

21 травня 2018 року винесена ухвала про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року було повернуто позовну заяву.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2018 року ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року скасовано та направлено справу на продовження розгляду в суд першої інстанції.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 згідно записів в трудовій книжці працював на різних посадах у Виноградівський меблевій фабриці в період з 03.03.1988 року по 19.04.2001 року. Позивачу цей період не було зараховано до пенсійного стажу, оскільки у деяких наказах відсутні відомості про нарахування останньому заробітної плати та деякі накази взагалі відсутні у зв'язку із підтопленням меблевої фабрики. За таких обставин позивачу не було враховано 2 роки, 10 місяців, 19 днів при визначенні пенсійного стажу, всупереч відомостям трудової книжки. В період з 01.04.2015 року по 31.11.2015 року позивачу було зменшено пенсійні виплати до 85 % на підставі положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213-VIII. Вважає що відповідач неправомірно обмежив останнього пенсійних виплат до 85 %, оскільки позивач 07 квітня 2015 року був прийнятий на посаду охоронця групи оборони кредитно фінансових установ міжрайонного відділу УДСО при УМВС України в Закарпатській області де працював до 30 листопада 2015 року. 13.03.2013 року ОСОБА_1 було присвоєно ІІІ групу інвалідності. 25 грудня 2014 року останньому виповнилося 60 років, тобто період з 13.03.2013 року по 25.12.2014 року повинен був бути зарахований до страхового стажу. Однак відповідачем з 05.04.2013 року по 19.05.2013 року страховий стаж не зараховано, оскільки останній вважає, що 04.04.2013 року позивач був звільнений з посади диспетчера ТОВ «АВЕ Виноградово», а виплати допомоги по безробіттю розпочав отримувати з 20.05.2013 року. Проте позивач зазначає, що це не звільняє відповідача від обов'язку виконання приписів абз.2 п.1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Внаслідок цього позивач вважає, що йому не зараховано ще додатково 1 місяць та 15 днів до загального трудового стажу.

З відзиву на позовну заяву від 08 жовтня 2018 року вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнає, проти задоволення таких заперечує, мотивуючи тим, що 23.04. та 18.06. 2013 року спеціалістами Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області були проведені зустрічні перевірки стажу роботи ОСОБА_1, під час якої були виявлені періоди роботи, за які відсутнє нарахування заробітної плати, що не підтверджено наказами про надання відпусток. Згідно первинних документів позивачу не нараховувалась заробітна плата за вищезгадані періоди роботи, а отже ним не проводилась трудова діяльність, тому відповідач не вбачає підстав для зарахування даних періодів. Також відповідач зазначає, що на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» 04 серпня 2015 року було прийнято рішення № 56 про утримання 15% пенсійних виплат від призначеного розміру пенсії. Обмеження щодо виплат пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовується протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які перебувають на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України. Крім того, відповідач наголошує, що відповідно до ч1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягання застрахованою особою віку. Отже, абз. 2 ч.1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується для обчислення розміру пенсії по інвалідності і по втраті годувальника. До пенсій за віком додатковий стаж не зараховується, оскільки додатковий стаж це період з дня інвалідності до досягнення особою пенсійного віку. Оскільки позивач набув пенсійного віку 25.12.2014 року і перевівся на пенсію за віком 19.10.2015 року, тому врахувати додатковий стаж до пенсії за віком за період з 05.04.2013 року по 19.05.2013 року, що складає 1 місяць 15 днів відповідач не вбачає законних підстав, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач у відповіді на відзив не погоджується із доводами відповідача з підстав, викладених у позовній заяві (а.с. 86-89).

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач з 12.03.2013 року перебував на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності, а з 19.10.2015 року отримає пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

21 лютого 2018 року адвокатом позивача ознайомлено з матеріалами його пенсійної справи.

22 лютого 2018 року позивач звернувся із письмовою скаргою до УПФ у Виноградівському районі щодо зарахування періоду його роботи до сукупного пенсійного (страхового) стажу для визначення належного пенсійного забезпечення та щодо нарахування безпідставно утриманої пенсії в період з 01.04.2015 року по 30.11.2015 року.

Виноградівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області повідомило листом від 07 березня 2018 року № 15/Ч-99-01, що позивачу призначено пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без жодних порушень, оскільки стаж розраховано вірно та відсутні підстави для повернення безпідставно утриманої пенсії, оскільки його посада не відноситься до органів МВС.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж. Розмір страхового стажу (стажу роботи) є одним із основних чинників для визначення розміру пенсійних виплат.

У відповідності до ч. 2 ст. 24 Закону N 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Приписами статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Судом встановлено наявність записів у трудовій книжці позивача періоду роботи на різних посадах у Виноградівській меблевій фабриці з 03.03.1988 по 19.04.2001 року, з яких не було зараховано періоди роботи з 01.01.1995 по 19.04.2001 року, загалом 2 роки 10 місяців 19 днів (а.с.92-95).

Таким чином, трудова книжка позивача є основним та достатнім документом, що підтверджує період його роботи з 01.01.1995 по 19.04.2001 року.

Відповідач зазначає, що за певні періоди роботи позивача відсутні відомості про нарахування йому заробітної плати, оскільки не підтверджено наказами про надання відпусток, однак до відзиву жодних належних та допустимих доказів цьому не надає.

Верховний Суд по справі № 754/14898/15-а виніс постанову від 06 березня 2018 року в якій зазначив, що згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними документами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. У тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Будь-які уточнюючі довідки та інші докази необхідні в тому випадку, коли певний стаж роботи не відображений в трудовій книзі, або така книга відсутня взагалі (втрачена чи пошкоджена)

Проте, в даному випадку, позивач пред'явив чинну трудову книжку з відображеними всіма періодами своєї трудової діяльності, а посилання відповідача на відсутність в архівах будь-яких наказів не може бути достатньою підставою для висновку про відсутність стажу взагалі.

За таких обставин, відповідач безпідставно не врахував до пенсійного стажу роботи позивача періоди роботи у Виноградівській меблевій фабриці з 01.01.1995 по 19.04.2001 року, що загалом становить 2 роки 10 місяців 19 днів.

Щодо зменшення пенсійних виплат позивачу в період з 01.04.2015 року по 30.11.2015 року до 85% суд зазначає наступне.

Згідно записів трудової книжки, 07 квітня 2015 року позивач був прийнятий на роботу на посаду охоронця групи оборони кредитно фінансових установ міжрайонного відділу УДСО при УМВС України в Закарпатській області де працював до 30 листопада 2015 року.

В період з 01.04.2015 року по 30.11.2015 року позивачу було зменшено пенсійні виплати до 85% на підставі положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, тобто на так званий «особливий період».

Згідно п. 3 Розділу ІІІ вищевказаного закону, обмеження не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які перебувають на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України.

Відповідач вказує, що обмеження щодо виплати пенсії позивачу є законним, оскільки нема підтверджень про те, що управління ДСО належить до структури органів МВС України.

Відповідно до положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 р. № 615, Державна служба охорони при Міністерстві внутрішніх справ створена для здійснення заходів щодо охорони нерухомих об'єктів та іншого майна, в тому числі вантажів, тимчасового зберігання валютних цінностей, забезпечення особистої безпеки громадян, а також технічного захисту інформації на договірних засадах в порядку, встановленому законодавством.

Державна служба охорони при Міністерстві внутрішніх справ України існує в рамках державного управління, здійснюваного Міністерством внутрішніх справ України, та є важливою ланкою системи управління органами внутрішніх справ, що взаємодіє з іншими її ланками на основі демократичних та спеціальних принципів.

Державна служба охорони підпорядкована Міністру внутрішніх справ єдиною централізованою системою, очолюваною Департаментом державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ, яка складається з управлінь, відділів Державної служби охорони при головних управліннях МВС в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, управліннях МВС в областях та м. Севастополі та підпорядкованих їм підрозділів охорони: міських, районних, міжрайонних відділів, відділень, підрозділів воєнізованої охорони та охоронних підрозділів (цивільна охорона), стройових підрозділів міліції охорони, спеціальних підрозділів «Титан», інкасації та груп затримання, пунктів централізованого спостереження, у тому числі на окремих об'єктах, а також установ та навчальних закладів професійної підготовки працівників охорони.

Департамент здійснює пряме керівництво Державною службою охорони, безпосереднє керівництво підпорядкованими йому управліннями, відділами та підрозділами охорони та діє на підставі положення, яке затверджується Міністром внутрішніх справ за поданням керівника Департаменту. Департамент очолює керівник, який за посадою є начальником Державної служби охорони, призначається на посаду та звільняється з посади Міністром внутрішніх справ України.

Управління, відділи здійснюють безпосереднє керівництво підпорядкованими їм підрозділами охорони та діють відповідно до положень про них, що затверджується Департаментом.

Створення та ліквідація управлінь, відділів здійснюється Міністерством внутрішніх справ України, а навчальних закладів та підрозділів охорони, а також внесення змін до штатів управлінь, відділів - Департаментом відповідно до положення про нього.

Аналізуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що Управління Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України в Закарпатській області належало до структури Міністерства внутрішніх справ України, а тому відповідач протиправно в період з 01.04.2015 року по 30.11.2015 року зменшив пенсійні виплати до 85%.

Щодо позовних вимог про не зарахування періоду з 05.04.2013 по 19.05.2013 року до страхового стажу позивача суд зазначає наступне.

13.03.2013 року позивачу було присвоєно ІІІ групу інвалідності, а 25.12.2014 року останньому виповнилось 60 років (а.с. 65).

Тобто період з 13.03.2013 по 25.12.2014 року повинен був бути зарахований до страхового стажу.

Відповідачем період з 05.04.2013 по 19.05.2013 року до страхового стажу зарахований не був, що загалом становить 1 місяць та 15 днів, оскільки останній вважає, що 04.04.2013 року позивач був звільнений з посади диспетчера ТОВ «АВЕ Виноградово», а виплати допомоги по безробіттю розпочав отримувати 20.05.2013 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач вдається до довільного тлумачення пенсійного законодавства та протиправно не зарахував період з 05.04.2013 по 19.05.2013 року до страхового стажу згідно приписів абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач не підтвердив належними, допустимими та достатніми доказами правомірності своїх дій щодо відмови в зарахуванні в загальний страховий стаж період роботи позивачу та щодо відмови у нарахуванні та виплати позивачу зменшений розмір пенсії, а тому позов слід задовольнити.

Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду не поніс судових витрат, відтак питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 241-246, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) в особі представника ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) до Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Миру, буд. 43, м. Виноградів, Закарпатська область, 90300, код ЄДРПОУ - 41246253) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у зарахуванні в загальний страховий стаж період роботи ОСОБА_1 та щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 безпідставно зменшений розмір пенсії.

3. Зобов'язати Виноградівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Миру, буд. 43, м. Виноградів, Закарпатська область, 90300, код ЄДРПОУ - 41246253) включити до страхового стажу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) період роботи на Виноградівській меблевій фабриці в розмірі 2 років 10 місяців та 19 днів та призначити належну за Законом України «Про пенсійне забезпечення» пенсію.

4. Зобов'язати Виноградівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Миру, буд. 43, м. Виноградів, Закарпатська область, 90300, код ЄДРПОУ - 41246253) включити до страхового стажу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) період з 05.04.2013 року по 19.05.2013 року як період з дня встановлення інвалідності до досягнення ОСОБА_1 пенсійного віку в розмірі 1 місяць та 15 днів і призначити належну за Законом України «Про пенсійне забезпечення» пенсію.

5. Зобов'язати Виноградівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Миру, буд. 43, м. Виноградів, Закарпатська область, 90300, код ЄДРПОУ - 41246253) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) безпідставно зменшений розмір його пенсії до 85% в період з 01.04.2015 по 30.11.2015 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя Д.В. Іванчулинець