
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
10 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/5922/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання протиправними відмови, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом у якому просить:
- визнати протиправною відмову Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в нарахуванні та виплаті підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат та щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - 40% від мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в нарахуванні та виплаті щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - 40% від мінімальної заробітної плати у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести донарахування та виплату підвищення до пенсії, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" щомісячно за період з 17.07.2018;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі, що дорівнює 40% мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про державний бюджет України на 2018 рік" щомісячно з 17.07.2018.
В позовній заяві позивач просила звільнити від сплати судового збору. Вказує, що проживає з дочкою-Гуріною ОСОБА_2, яка є інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням серії ААГ № 234587, долученим до матеріалів справи. Зазначила, що на лікування дочки витрачає значні кошти, у зв'язку з чим перебуває у скрутному матеріальному становищі.
Вирішуючи питання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру. Таким чином, при зверненні з даним позовом до суду позивач повинна була сплатити судовий збір у розмірі 1409,60 грн.
Вирішуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною 2 ст.8 Закону України "Про судовий збір" визначено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зі змісту викладених норм випливає, що у випадку наявності однієї із альтернативних умов, передбачених ст.8 Закону України "Про судовий збір" та враховуючи майновий стан сторони, суд має право звільнити особу від сплати судового збору. Суд також відмічає, що умовою для звільнення особи від сплати судового збору є її незадовільний майновий стан. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з частиною 1 статті 77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Позивачем до суду надано копію посвідчення серії ААГ № 234587, видане УПСЗН Овруцької РДА, яке підтверджує, що дочка позивача - ОСОБА_3 є інвалідом 2 групи.
Судом встановлено, що предметом позову є захист соціальних прав позивача, позивач є людиною похилого віку та проживає з дитиною-інвалідом, яка потребує догляду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в даному випадку, відповідно до норм статті 8 Закону №3674-VI є достатні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.
Тому, з метою забезпечення доступу позивача до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_1 та звільнити її від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.8 Закону України "Про судовий збір", суд,
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_1 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 1409,60 гривень за подання до Житомирського окружного адміністративного суду позовної заяви до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання протиправними відмови, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Капинос
інше звільнення від сплати судового збору