Рішення № 79119543, 11.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
200/11184/18-а
Номер документу
79119543
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2019 р. Справа№200/11184/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ МВС України в Донецькій області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, та премії - 50%, та зобов'язати Головне Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 1450,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; премія 50%;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в частині не здійснення своєчасного перерахунку та не виплати в повному обсязі пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015р., ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 "Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції що була дійсною станом на 01.01.2016р., виходячи з 74% грошового забезпечення (вислуга років 28), починаючи з 01 січня 2016 року, зобов'язати також здійснити виплату нарахованої, але не отриманої пенсії, починаючи з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. (не менше 35338,86грн.), та виплатити недоотриману пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01.2016р. по дату прийняття рішення судом за цим позовом, та зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити виплату нарахованої та неотриманої з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, на підставі ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003р., з нарахуванням компенсації втрати частини доходів;

- стягнути з відповідачів на користь позивача судовий збір;

-допустити негайне виконання рішення суду за позовом;

-встановити судовий контроль за виконанням прийнятого вішення.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Згідно повідомлення про призначення пенсії № 6128/05 від 10.09.2010 року та листа ГУ ПФУ №ШЕ-801891/2 від 03.08.2018року - до травня 2018 року мені виплачувалася пенсія виходячи з наступних складових та розміру грошового забезпечення: посадовий оклад - 620 грн.; оклад за спеціальним званням - 65 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 274 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 50%. Основний розмір пенсії до травня 2018 року становив 74% від розміру грошового забезпечення (28 років вислуги). Також виплачувалися додаткові надбавки: учасника бойових дій в інших країнах - 328грн.; підвищення учаснику бойових дій -40грн.; за особливі заслуги 33% - 432,96грн.; підвищення по Постанові КМУ №355 від 2012р. -220,79грн. Враховуючи це, розмір пенсії складав 2617,56 грн. Законом України від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» - №900-VIII, були внесені зміни до Закону № 2262-ХII від 09.04.1992 року та Закону України «Про Національну поліцію» №580- VIII від 02.07.2015року. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2015 року № 988 та наказом МВС України від 06.04.2016 року № 260 встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції та нинішніх пенсіонерів ОВС. В березні 2018 року відповідачем-1 здійснено перерахунок пенсії, але до теперішнього часу сума донарахованої пенсії за 2016 - 2017 роки не виплачена, а її перерахунок здійснено з порушенням вимог діючого законодавства.

Позивач вважає, що перерахунок та виплати пенсії повинні бути здійснені з 01.01.2016 року виходячи з наступного: посадовий оклад - 1 900,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн., надбавки за стаж служби (50%) - 1450,00грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1675,00 грн., премії (50%) - 2512,50грн.; (виходячи з чого) розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинен складати - 7537,50грн.; розмір пенсії - 74% грошового забезпечення (вислуга років-28) - 5 577,75грн. (наразі лише 3351,94грн.).

Звжаючи на викладене вище, позивач вважає, що Відповідач-1 зобов'язаний виготовити та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку, в якій, окрім вказаних раніше складових, вказати дані щодо надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, та премію - 50%, а Відповідач-2 повинен врахувати ці дані, та перерахувати мою пенсію, виходячи з 74% від розміру грошового забезпечення.

Враховуючи положення ст.11 Закону № 2262-Х11 від 09.04.1992 року, позивач вважає, шо Відповідач-2 додатково повинен виконати свої зобов'язання з урахуванням вимог ч. 2 ст. 46 ЗУ«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто виплатити нараховану, але не отриману з вини Відповідача-2 пенсію, за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 200/11184/18-а в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

У строк, встановлений судом через відділ документообігу та архівної роботи суду, Відповідачем-1 надано відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, в обґрунтування якого зазначено, що відповідно до додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок Х245 - № 45?) та внесення - змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, зазначено основні види грошового забезпечення ОСОБА_1 в розмірах: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) старший прапоргцик міліції 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби (50,00%) - 1450,00 грн.; премія (10,08%) - 438,48 грн. Усього: 4 788, 48 гривень. Згідно з ч. 2 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Враховуючи те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (вже чинною на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто на січень 2016 року) такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань вже не була передбачена та враховуючи вимоги ч. 2 п. 5 Порядку № 45, Відповідач-1 вважає, що ГУМВС України в Донецькій області правомірно не включено цю надбавку до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, як таку, що не виплачувалась на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Окрім того, зазначає, що абзацом 5 частини 1 пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою/(посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, такого виду як інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органу, звідки особа звільнилася на пенсію. Як вбачається із наявного у матеріалах справи листа Національної поліції України від 12.03.2018 № 3261/05/22-2018 середній розмір щомісячної премії за посадою позивача, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (за січень 2016 року) складав - 10,08 %. У зв'язку з чим, вважає, що вимоги позивача про внесення в довідку ГУ МВС України в Донецькій області премії у розмірі 50% є безпідставними.

На підставі вищевикладеного, просили суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

14 листопада 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду Відповідачем-2 надано відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, в обґрунтування якого зазначено, що Головне управління отримавши в березні 2018 року довідку нового зразка №7343лк від 13.03.2018 року одразу її відпрацювало та зробило позивачу перерахунок за (та?) виплату пенсії. Перерахунок пенсії проведено 02 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії здійснено з 01.01.2016 року, пенсія після проведення перерахунку складає 4234,10 грн., розмір доплати за період з 01.01.2016 року по 30.04.2018 року становить 40775,42 грн. (копія додається). Пенсія з 01.01.2018 року виплачується в повному обсязі.

Окрім того, зазначає, що Головне управління не отримувало довідку з складовими зазначеними в позовній заяві, бездіяльність головного управління відсутня, а позовні вимоги позивача передчасні.

Щодо позовної вимоги щодо призначення позивачу пенсійного забезпечення з 01.01.2016 року у розмірі 74% від грошового утримання, зазначає, що Законом України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 13 Закону України № 2262 максимальний розмір пенсії, що призначаються за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в статті 63 Закону №2262. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», позивачу здійснено перерахунок пенсії. У зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення змінився процент відповідних сум грошового забезпечення та на даний час складає 70% від грошового забезпечення. Щодо позовної вимоги про виплату пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, Відповідач-2 посилався на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою внесені зміни до законодавства.

На підставі вищевикладеного, просили суд відмовити позивачу у повному обсязі.

28 листопада 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, позивачем надано відповідь на відзив, в якій останній звертає увагу суду на те, що лист МВС України №3261/05/22-2018 (на який посилається представник позивача в відзиві) не є законодавчим, чи то нормативно-правовим актом та цей лист не має ніякого правового значення, а тому не може нести ніяких правових наслідків; постанова КМУ №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - якою встановлена надбавка за виконання особливо важливих завдань, та на яку посилається в відзиві представник відповідача, була відмінена Постановою КМУ №704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка, в свою чергу (Постанова №704), набула чинності лише 01.03.2018р., Закон № 900-VІІІ від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та Постанова КМУ № 988 від 11.12.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» були опубліковані в грудні 2015 року. Таким чином, відповідно до ст.51 Закону України № 2262-ХII від 09.04.1992 року, підстави для перерахунку пенсії виникли з наступного після цього місяця, тобто з січня 2016р. Зауважує також, що ні Закон № 900-VIII, ні Постанова КМУ № 988 не відміняли, а також не змінювали Постанову КМУ №1294 від 07.11.2007 року та Постанову КМУ №45 від 13.02.2008р. Наказ МВС № 260 від 06.04.2016 року (на який також посилається представник відповідача) став чинним лише з травня 2016 року. Зміни до Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008р., саме щодо форми довідки для перерахунку пенсії (Додаток 2 до Порядку) були внесені лише Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року. Таким чином, на момент виникнення правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, а саме на 01.01.2016 року ця надбавка скасована не була, та повинна враховуватися у відповідній довідці. Теж саме стосується і розміру премії для перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки Постанова КМУ №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» якою внесені зміни до Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року в тому числі й щодо врахування розміру премії при перерахунку раніше призначеної пенсії, набрала чинності лише в березні 2018 року, тому не може врегульовувати правові стосунки що виникли до набрання нею чинності, а саме з 01.01.2016 року.

Позивач вважає, що Відповідачем-1 в своєму відзиві не надано ніяких об'єктивних доказів того, чому саме ним не було вжито вичерпних заходів та дій для своєчасного виконання обов'язків по перерахуванню розміру його пенсії на підставі та на виконання нормативно-правових актів які діяли саме на момент виникнення цих правових підстав.

До відзиву на позовну заяву Відповідачем-2 надано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне. В силу приписів статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до положень ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

В клопотанні відповідача 2 не наведені конкретні обставини, що ускладнюють розгляд справи в порядку спрощеного провадження. Крім того, відповідачем надано відзив на позовну заяву та матеріали пенсійної справи позивача. Ознайомившись із матеріалами справи, враховуючи категорію справи та характер спірних правовідносин, обсяг та характер доказів у справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

10 грудня 2018 року, відповідачем 1 надані заперечення, в яких останній заперечував проти позовних вимог позивача та просив суд відмовити у їх задоволенні.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

З 29.12.2018 року по 10.01.2019 року (включно) суддя перебувала у відпустці, вирішення справи по суті здійснюється у перший робочий день судді.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 виданий 8 березня 1998 року Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області), проходив службу в органах внутрішніх справ.

З 02.09.2010 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Як вбачається з повідомлення про призначення пенсії від 10.09.10 р. № 6128/05, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 враховано грошове забезпечення:

- посадовий оклад -620,00 грн.,

- оклад за військове звання-65,00 грн.,

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 274,00 грн.,

- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. (надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 50%) - 1197,50 грн.

Всього: 2156,50 грн.

Основний розмір пенсії 74% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі - 1595,81 грн.

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

Бойві дії в інших країнах учасник бойових дій (ст.6) - 177,25 грн.,

Учасник бойових дій - 40,00 грн.

Підсумок пенсії (з надбавками) - 1 813,06 грн.

07.11.2015 року набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015 року, а Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.

29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015 року, яким внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 року пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Ст. 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, з 29.12.2015 року пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

На виконання норм цього Закону Головою Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Донецькій області виготовлено та направлено до Головного Управління Пенсійного Фонду України Донецькій області довідку № 7343лк від 13.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії із зазначенням наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

посадовий оклад - 1 900,00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) старший прапорщик міліції - 1 000,00 грн., надбавка за стаж служби - 50 % - 1 450,00 грн., премія - 10,08 % - 438,48 грн. Всього: 4 788,48 грн.

На запит позивача від 02.07.2017 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано виписку з розпорядження про перерахунок пенсії станом на 01.01.2018 року.

Разом з цим, листом № ШЕ -801891/2 від 03.08.2018 року ГУ ПФУ в Донецькій області, повідомило позивача про розмір його грошового забезпечення, яке після перерахунку встановлено у розмірі 4 788,48 грн. та складається з:

- посадового окладу - 1900,00 грн.,

- окладу за військове звання - 1000,00 грн.,

- процентної надбавки за вислугу років 50% - 1 450,00 грн.,

- премії - 10,08% - 438,48 грн.,

Основний розмір пенсії:

70% грошового забезпечення (вислуга років 28) - 3351,94 грн.

До основного розміру пенсії призначені надбавки та підвищення:

- надбавка учасника бойових дій в інших країнах - 363,00 грн.,

- підвищення як учаснику бойових дій - 40,00 грн.,

- надбавка за особливі заслуги - 479,16 грн.

Загальний розмір пенсії пенсії після перерахунку складає 4234,10 грн.

Між іншим, зазначеним листом позивача повідомлено, що пунктом 3 постанови № 103 визначено порядок здійснення виплати перерахованих пенсій.

Перерахований розмір пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 складає 35 338,86 грн. та виплачується у такому порядку:

- з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно окремою сумою виплачується 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, а саме 736,23 грн. щомісячно;

- з 01.01.2020 щомісячно окремою сумою виплачується 100 відсотків різниці між місячним розміром отриманої пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 року та місячним розміром підвищеної пенсії, а саме 1472,45 грн. щомісячно;

З 01.01.2018 року -100 відсотків суми підвищення пенсії (1359,14 грн.).

Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідачів, а свої права порушеними, з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В зв'язку з чим, суд розглядає позовну заяву ОСОБА_1 в межах заявлених позовних вимог.

Щодо вимог позивача про визнання протиправними дії ГУ МВС України в Донецькій області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% та премії - 50%, та зобов'язання Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 1450,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; премія 50%, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 (набрала чинності 02.12.2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається із матеріалів справи, головою ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області було виготовлено довідку № 7343 лк від 13.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

З вказаної довідки вбачається, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним званням)старший прапорщик міліції, надбавка за стаж служби, премія.

Разом з тим, у позовній заяві ОСОБА_1 просив суд зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 1450,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; премія 50%.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з п. 2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Матеріали справи свідчать, що Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку № 7343 лк від 13.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Отже, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача в цій частині.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в частині не здійснення своєчасного перерахунку та не виплати в повному обсязі пенсії та зобов'язання здійснити виплату нарахованої, але не отриманої пенсії, починаючи з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. (не менше 35338,86грн.), суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Донецькій області, надано до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку від 13.03.2018 року №7343лк про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно Постанови КМУ № 103, ця довідка є чинною.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ (пункт 4 Порядку № 45).

Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що після одержання від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в органу, що призначив пенсію, виник обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії колишньому працівнику міліції на момент виникнення такого права та у строки, що визначені частинами другою, третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки з набуттям чинності постановою № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13.03.2018 №7343лк з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, після отримання довідки № 7343 лк від 13.03.2018 року в березні 2018 року, здійснено позивачу перерахунок пенсії 02 квітня 2018 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи протоколом за пенсійною справою ОСОБА_1.

Суд відзначає, що вказана довідка є чинною, а тому обов'язкова до виконання органами пенсійного фонду, за змістом довідки вбачається, що остання складена відповідно до Постанови КМУ № 103.

Таким чином, виходячи зі змісту вищенаведених положень законодавства та висновків зроблених на підставі аналізу останніх, суд вважає, що орган пенсійного фонду зобов'язаний здійснювати перерахунок пенсії відповідно та в порядку, чинної довідки про розмір грошового забезпечення.

Тобто, ГУ ПФУ в Донецькій області при здійсненні перерахунку пенсії позивачу мало керуватись положеннями Постанови КМУ № 103.

Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 року у справі № 818/1076/18 дійшов висновку, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Пунктом 3 постанови № 103, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, постановив:

- перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року;

- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Враховуючи викладене, суд вважає правомірними дії відповідача щодо встановлення порядку погашення різниці перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 74% грошового забезпечення (вислуга років 28), починаючи з 01 січня 2016 року, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно із пунктом 4 Порядку № 45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року, отже відповідачем не обмежується розмір пенсій, а приводиться у відповідність до інших нормативно-правових актів.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії 02.09.2010 року), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, встановлених статтею 43 закону, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року №1166-VII (далі Закон №1166-VII), який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 закону 2262-ХІІ викладено в наступній редакції: "максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно із якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року №21-420а13 та №21-348а13, від 17 грудня 2013 року №21-445а13 та Верховним Судом у постанові від 03 квітня 2018 року, та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини пятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону №2262-ХІІ максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію з 02.09.2010 року за вислугу років у розмірі 74 % грошового забезпечення на підставі статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент звільнення).

Суд звертає увагу на те, що під час проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років, відповідач зобов'язаний був провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988. Водночас, при проведенні перерахунку відповідач не був наділений повноваженнями щодо зміни максимального розміру пенсії, який був обчислений під час призначення пенсії в розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення.

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач 2 під час проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 року № 7343-лк, протиправно змінив розмір пенсії позивача, обмеживши її максимальний розмір 70% відповідних сум грошового забезпечення.

В контексті викладеного, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в цій частині.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Відповідача-2 виплатити недоотриману пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01.2016р. по дату прийняття рішення, суд вважає необґрунтованою, оскільки судом раніше встановлено, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним званням) старший прапорщик міліції, надбавка за стаж служби, премія на підставі довідки № 7343 лк від 13.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, яка як встановлено судом вище відповідає вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Окрім того, суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розмірів грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.

Вказана правова позиція неодноразово висловлювалась Вищим адміністративним судом України, зокрема у справі К 800/19266/17 від 12.06.2017 року.

Крім того, суд відзначає, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, окрім цього, згідно ч. 1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1.ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Тобто, бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 54398764).

Позивач у своїх позовних вимогах просить суд визнати бездіяльність Відповідача-2 протиправною, в той час як встановлено судом, що Відповідачем-2 вчинено саме протиправні дії щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії з 74% до 70%.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії з 74% до 70% грошового забезпечення та зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії позивачу за вислугою років у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 року №7343-лк, з 01 січня 2016 року.

Щодо вимоги позивача про нарахування відповідачем компенсації втрати частини грошових доходів, суд зазначає про наступне.

Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом. Згідно статті 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати» виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Таким чином, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.

Як вбачається з позовної заяви, звертаючись до суду, позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми доходу, що не відповідає вимогам закону. Фактично вимоги позивача з цього приводу заявлені передчасно, а тому не підлягають задоволенню.

Що стосується зави про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.

За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з вимогами статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.

Нормами статті 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Таким чином, рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 16.10.2018 року було сплачено судовий збір у розмірі 1409,60 грн. за подання до суду адміністративного позову про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Судові витрати згідно ст. 139 КАС України підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача-2 пропорційно частині задоволених позовних вимог у розмірі 704,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ - 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл. Соборна, 3) щодо зменшення ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1) основного розміру пенсії з 74% до 70% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ - 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл. Соборна, 3) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1) за вислугою років у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 року №7343-лк, з 01 січня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Звернути до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ - 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 11 січня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Кочанова П.В.