
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2019 р. Справа№200/12531/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення №66 від 2 квітня 2018 року про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання перерахувати пенсію з урахуванням наданих довідок,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення №66 від 2 квітня 2018 року про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання перерахувати пенсію з урахуванням наданих довідок.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. АвдіївціДонецької області із заявою про призначення пенсії. З квітня 2018 року йому призначена пенсія, проте частина довідок про заробітну плату не прийняті Пенсійним органом.Рішенням управління від 2 квітня 2018 року відмовлено у перерахунку пенсії за віком, з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки первинні документи знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території, що унеможливлює проведення зустрічної перевірки первинних документів. Із вказаним рішенням позивач не згоден, вважає його протиправним.
Ухвалою суду від 10 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, поновлено позивачу строк звернення до суду, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 17 грудня 2018 року вирішено залишити без задоволення заяву Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження її нарахування первинними документами, оскільки підприємства, що видали довідки про заробітну плату ОСОБА_1 знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території, що унеможливлює проведення перевірки, рішення про відмову в перерахунку пенсії прийнято правомірно.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач -ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України та пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача як внутрішньо переміщена особа.
Відповідач - Торецькеоб'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Положенням про Пенсійний фонд України", затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
27 березня 2018 року Позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. АвдіївціДонецької області №66 від 2 квітня 2018 року відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком, з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки первинні документи знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території, що унеможливлює проведення зустрічної перевірки первинних документів.
Із вказаним рішенням позивач не згоден, вважає його протиправним. За захистом своїх прав звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії прийнято управлінням Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області, проте відповідачем по справі є Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України як правонаступник всіх майнових прав і обов`язків управлінням Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 №821 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України".
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".
Закон України "Про пенсійне забезпечення" №1788 від 05.11.1991, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп - Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Приписами частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацами 5, 6 частини 1 статті 40 Закону № 1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Судом встановлено, що 27 березня 2018 року Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївцііз заявою про перерахунок, до якої були долучені, зокрема, довідка про заробітну плату відокремленого підрозділу Донецьке управління по гасінню, профілактиці породних відвалів, рекультивації земель державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» №102 від 20 березня 2017 року та №166 від 22 травня 2017 року, довідка приватного акціонерного товариства «Донецьке спеціалізоване управління екскавації» №30 від 2 серпня 2017 року, довідка Публічного акціонерного товариства «Шахта імені О.Ф. Засядька» №583 від 30 червня 2017 року, довідка про перейменування підприємства №29 від 2 серпня 2017 року, довідка про виконання обов'язків №31 від 2 серпня 2017 року.
Проте, як вбачається зі спірного Рішення, зазначені довідки не були враховані, оскільки видані підприємствами, які згідно даних ЄДРПОУ знаходяться у м. Донецьку, який визнано тимчасово окупованою територією, що унеможливлює проведення зустрічної перевірки первинних документів.
Однак, суд вважає дії відповідача щодо не прийняття довідок про заробітну плату протиправними з наступних підстав.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Публічне акціонерне товариство «Шахта імені О.Ф. Засядька» зареєстровано за адресою: 86065, Донецька обл., місто Авдіївка, проїзд Індустріальний, б. 1 (територія підконтрольна українській владі).
Так, відокремлений підрозділ Донецьке управління по гасінню, профілактиці породних відвалів, рекультивації земель державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстровано у м. Донецьку, проте юридична особа - державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зареєстровано у м. Вугледарі Донецької області, тобто на території підконтрольній українській владі.
Суд зазначає, що відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Приписами частини 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
З аналізу вищезазначених положень, суд приходить до висновку про те, що органи, які призначають пенсію мають право перевіряти надані заявником документи, а саме вимагаючи відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряючи обґрунтованість їх видачі.
Згідно довідкивідокремленого підрозділу Донецьке управління по гасінню, профілактиці породних відвалів, рекультивації земель державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» №102 від 20 березня 2017 року заробітна плата ОСОБА_1, яка враховується при призначені пенсії за період з січня 1991 року по грудень 1995 року склала 1782,93538 грн., за січень 1996 року - 373,68 грн., що підтверджується довідкою № 166 від 22 травня 2017 року.
Відповідно до довідки приватного акціонерного товариства «Донецьке спеціалізоване управління екскавації» №30 від 2 серпня 2017 року заробітна плата ОСОБА_1, яка враховується при призначені пенсії за період з лютого 1996 року по травень 2000 року склала 19046,43 грн.
З довідки Публічного акціонерного товариства «Шахта імені О.Ф. Засядька» №583 від 30 червня 2017 року убачається, що заробітна плата ОСОБА_1, яка враховується при призначені пенсії за період з квітня 2000 року по червень 2000 року склала 1518,15 грн.
Надані довідки мають печатки підприємства та підписи керівника та головного бухгалтера.
Крім того, матеріали справи містять копії розрахункових листків за спірні періоди, якими підтверджено дані зазначені у наданих довідках.
Суд звертає увагу, що відповідачем не надано суду доказів, які б підтверджували той факт, що відповідач вчиняв якісь дії для перевірки інформації зазначених у довідках про заробітну плату виданих Публічним акціонерним товариством «Шахта імені О.Ф. Засядька» та Державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія».
Оцінюючи зазначені довідки, як отриманий в ході розгляду справи доказ, суд визнає його належним і допустимим для використання в процесі доказування, оскільки вони містить інформацію щодо предмета доказування, підтверджує обставини, що підлягають доказуванню, перебуває в об'єктивному взаємозв'язку з іншими доказами. Інформація, вказана у довідці, має важливе значення для позивача з метою реалізацією ним права на отримання пенсії у належному розмірі з врахуванням усього періоду трудового стажу.
Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що частиною 2 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Однак, законодавством на сьогоднішній день не врегульовано порядок надання та використання інформації, яка необхідна для підтвердження позивачем права на призначення пенсії коли доступ у позивача до такої інформації відсутній з причин, що не залежать від його волі.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
З огляду на викладене, відповідач зобов'язаний прийняти довідку про заробітну плату відокремленого підрозділу Донецьке управління по гасінню, профілактиці породних відвалів, рекультивації земель державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» №102 від 20 березня 2017 року та №166 від 22 травня 2017 року, довідку приватного акціонерного товариства «Донецьке спеціалізоване управління екскавації» №30 від 2 серпня 2017 року, довідку Публічного акціонерного товариства «Шахта імені О.Ф. Засядька» №583 від 30 червня 2017 року, довідку про перейменування підприємства №29 від 2 серпня 2017 року, довідку про виконання обов'язків №31 від 2 серпня 2017 року.
На підставі викладеного, суд приходить висновку, що пенсійний орган не приймаючи довідки про заробітну плату порушив гарантовані Конституцією України права і свободи позивача.
Наведене свідчить, що дії відповідача були протиправними тому, рішення суб'єкта владних повноважень підлягає визнанню протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Враховуючи, що позов підлягає задоволенню повністю, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України судовий збір в сумі 704,80 грн., сплачений під час подання позову, належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 66 від 2 квітня 2018 року Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов`язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22, код ЄДРПОУ 42170475) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з урахуванням довідок про заробітну плату відокремленого підрозділу Донецьке управління по гасінню, профілактиці породних відвалів, рекультивації земель державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» №102 від 20 березня 2017 року та №166 від 22 травня 2017 року, довідки приватного акціонерного товариства «Донецьке спеціалізоване управління екскавації» №30 від 2 серпня 2017 року, довідки Публічного акціонерного товариства «Шахта імені О.Ф. Засядька» №583 від 30 червня 2017 року, довідки про перейменування підприємства №29 від 2 серпня 2017 року, довідки про виконання обов'язків №31 від 2 серпня 2017 року, за заявою від 27 березня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22, код ЄДРПОУ 42170475) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; місце реєстрації: АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Рішення складене в повному обсязі 10 січня 2019 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитрієв В.С.