
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2557/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся з позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - відповідач, Камінь-Каширське ОУ ПФУ) про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII) та зобов'язання призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та, маючи необхідний стаж для призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-XII (понад 30 років), 09.10.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-XII, тобто зі зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Листом від 16.10.2018 №1135/Б-01 Камінь-Каширське ОУ ПФУ відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують період виконання робіт та населених пунктів в зоні відчуження.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку неправомірними, оскільки подані ним документи підтверджують факт його участі в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в період з 29.05.1986 по 22.07.1986 та є належними доказами для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-XII. З наведених вище підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.1-1а).
Відповідач у відзиві на адміністративний позов від 29.12.2018 №7787/06-17 (а.с.23а-33) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просить відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що за результатами розгляду по представлених документах неможливо зробити висновок про період роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження або населений пункт (об'єкт), де виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тому у зв'язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують період виконання робіт та населених пунктів у зоні відчуження, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, стверджує, що позивач пропустив строк звернення до суду, оскільки розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі від 22.03.2016 №6 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком із заниженням пенсійного віку передбаченого статтею Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що повідомлено ОСОБА_1 листом від 22.03.2016 №1084/02-39.
Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 09.10.2018 звернувся до Камінь-Каширського ОУПФУ із заявою про визнання права на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону №796-XII, до якої були надані: копія військового квитка НОМЕР_2 (а.с.13-14), копія архівної довідки Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу від 02.06.1993 №15986 (а.с.16), копія довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 10.03.2016 №179/1/2301 (а.с.32), копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серія НОМЕР_3 від 14.08.2015 (а.с.12).
Листом Камінь-Каширського ОУ ПФУ від 16.10.2018 №1135/Б-01 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.10.2018 повідомлено позивача про відмову в призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-XII у зв'язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують період виконання робіт та населених пунктів в зоні відчуження (а.с.19).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі статтею 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Зокрема, право на пенсію за віком, чоловіки набувають при досягненні 60-річного віку та за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Частиною першою статті 55 статті Закону №796-XII передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.
Згідно зі статтею 10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.
Згідно зі статтею 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Відтак, з аналізу вказаних норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічний правовий підхід щодо застосування зазначених норм матеріального права міститися у постановах Верховного Суду України від 21.11.2006 у справі №21-1048во06, від 04.09.2015 у справі №690/23/15-а та Верховного Суду від 28.03.2018 у справі №333/2072/17 (2-а/333/122/17) та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 14.08.2011 Волинською обласною державною адміністрацією було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії серії НОМЕР_3 (а.с.12).
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, законодавець визначає альтернативу довідці про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122. Основною підставою для врахування альтернативних документів є інформація у них про період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Судом встановлено, що факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується копією архівної довідки Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу від 02.06.1993 №15986, відповідно до якої позивач ОСОБА_1 дійсно в період з 31.05.1986 по 22.07.1986 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження (а.с.16), копією військового квитка НОМЕР_4, у якому зазначено, що з 31.05.1986 по 22.07.1986 ОСОБА_1 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.13-14), та карткою обліку доз радіоактивного опромінення за період з 29.05.1986 по 10.07.1986 (а.с.15).
Крім того, позивачу 20.07.1986 була висловлена подяка за роботу при виконанні державного завдання по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а також позивач був нагороджений 20.07.1986 грамотою за активну та самовіддану працю по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.17,18).
Відтак, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. В свою чергу відмова відповідача у призначенні пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону №796-XII з мотивів відсутності підтверджуючих документів про участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС є необґрунтованою.
При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що неможливо зробити висновок про період роботи в зоні відчуження або населений пункт (об'єкт), де виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки в архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/2301 від 10.03.2016 р. вказано, що в наказі командира військової частини 33835 с.Діброва (зона безумовного (обов'язкового) відселення), за № 21 від 30.05.1986 значиться рядовий ОСОБА_1 (ініціали не розшифровані), який прибув в склад оперативної групи, вибуття ОСОБА_1 в наказах командира військової частини 33835 по стройовій частині за період з 31.05.1986 р. по 22.07.1986 р. не відображено, а в перевірених наказах командира військової частини 55064 по стройовій частині за період 06 травня - 25 липня 1986 року, в книгах алфавітного обліку військовослужбовців в/ч 55064 за період 08 травня 1986 року - 24 червня 1987 року ОСОБА_1 не значиться, так як відповідачу були надані інші докази, що свідчать про виконання останнім робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що відповідно підтверджує факт його роботи у зоні відчуження з 31.05.1986 по 22.07.1986 - не залежно від кількості календарних днів, та є достатньою підставою для призначення пільгової пенсії, передбаченої частиною першою статті 55 Закону №796-XI, тому у відповідача відсутні підстави не призначати пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відтак, беручи до уваги зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що Камінь-Каширським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області безпідставно відмовлено у позивачу у призначенні пенсії за віком із заниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 31.05.1986 по 22.07.1986. За вказаних обставин позовні вимоги слід задовольнити шляхом прийняття судом рішення про: визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; про зобов'язання відповідача здійснити призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Водночас суд вважає необґрунтованими твердження відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 122 КАС України, з таких підстав.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено судом, позивач оскаржує дії Камінь-Каширського ОУПФУ щодо протиправної відмови у призначенні пенсії із заниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка викладена у листі відповідача від 16.10.2018 №1135/Б-01. Отже, звернення ОСОБА_1 з даним адміністративним позовом відбулось в межах встановленого шестимісячного строку. При цьому слід зазначити, що у листі від 16.10.2018 №1135/Б-01 відповідач не згадує про те, що позивач вже звертався із заявою про призначення пенсії у 2016 році та що про відмову в такому призначенні його повідомлено листом від 22.03.2016 №1084/02-39 (а.с.31).
Крім того, суд встановив, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і це право позивача є безумовним та не може обмежуватись строком звернення до суду.
Таким чином, суд вважає, що позивач не пропустив шестимісячний строк звернення до суду, передбачений частиною другої статті 122 КАС України.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська область, місто Камінь-Каширський, вулиця 1 Травня, будинок 1а, ідентифікаційний код юридичної особи 41248058) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій