Рішення № 79119259, 03.01.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.01.2019
Номер справи
120/3855/18-а
Номер документу
79119259
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 січня 2019 р. Справа № 120/3855/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича,

за участю секретаря судового засідання: Шевченка Р.В.

позивача та його представника: ОСОБА_1, ОСОБА_2

представників відповідача: Козлачкової Ю.В., Кухрівського О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1)

до: Головного управління ДФС у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 39402165)

про: визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області, в якому просить: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № № 11670-0000-0208, 11671-0000-0208, 11672-0000-0208 від 26.09.2018 року. Вказаними рішеннями позивачу визначено суму грошового зобов'язання за 2018 рік за платежем: "орендна плата з фізичних осіб".

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що підставою для нарахування грошового зобов'язання стало те, що 29.11.2012 р. позивачу Погребищенською районною державною адміністрацією Вінницької області згідно договорів оренди землі від 29.11.2012 р. за № 607, №608 та №609 було передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, які знаходяться на території Плисківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області площею 11,1200 га, кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_2; площею 73,9300 га, кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_3 та площею 48,9500 га, кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_3 (за межами населеного пункту). Вказані договори оренди земельних ділянок укладено терміном на 25 років, орендна плата, згідно умов даних договорів, виплачувалась в грошовій формі з розрахунку: до 01.01.2013 року - в розмірі 6,5% від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, а починаючи з 01.01.2013 року в розмірі - 3% від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок. В подальшому, позивачем на вказаних земельних ділянках створено фермерське господарство "Перлина Чернявки", яке і є платником орендної плати за вказані земельні ділянки та сплачувало грошові зобов'язання вчасно та в повному обсязі. Тобто, на думку позивача, фізичні особи, які отримують в оренду земельні ділянки з цільовим призначенням «для ведення фермерського господарства» здійснюють діяльність на цих землях не особисто, а через створену ними юридичну особу - в даному випадку це фермерське господарство.

Відповідно до ухвали суду від 31.10.2018 про відкриття провадження розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання у справі.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого проти задоволення адміністративного позову заперечує. Окремо зазначає, що використання земельних ділянок через створене позивачем фермерське господарство не змінює статусу позивача як орендаря земельної ділянки та не звільняє його від визначеного чинним законодавством обов'язку сплачувати орендну плату за земельні ділянки.

Позивачем надано відповідь на відзив, відповідно до якої з доводами відповідача, наведеними у відзиві не погоджується, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили задовольнити посилаючись на доводи позовної заяви та відповіді на відзив.

В судовому засіданні представники відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечили, посилаючись на обґрунтування відзиву.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області від 03.04.2012 № 159 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельних ділянок із земель Плисківської сільської ради орієнтовною площею 144,2 га в тому числі ріллі 144,2 га, для створення фермерського господарства.

29.11.2012 між орендодавцем Погребищенською районною державною адміністрацією та орендарем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі. Відповідно до п. 1 вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Плисківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 48,9500 га, у тому числі ріллі - 48,9500 га (землі резервного фонду) (п. 2 Договору).

Згідно п. 8 Договору строк дії договору 25 років.

Орендна плата вноситься в грошовому вигляді за використання земельної ділянки до 01.01.2013 року - в розмірі 6,5% від нормативно-грошової оцінки землі, що становить 12188,55 грн. Починаючи з 01.01.2013 року в розмірі - 3,0% від нормативно грошової оцінки землі, 689,54 грн за 1 га в рік. Всього 33752,98 грн в рік. Термін внесення орендної плати: щомісячно рівними долями. Орендна плата вноситься в бюджет Плисківської сільської ради на р.р. 33214815500487 у УДК у Вінницькій області (п. 9 Договору).

Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними долями (п. 11 Договору).

Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки сільськогосподарське (п. 15-17 Договору).

Даний договір зареєстровано відділом Держкомзему у Погребищенському районі 14.12.2012 номер запису 052348424008427 (а.с. 135-137).

Факт передачі вказаної земельної ділянки підтверджується актом прийому-передачі об'єкту оренди від 18.12.2012.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 07.09.2018 № 2-10738/1518СГ та додаткової угоди № 609 внесено зміни до п. 2,5,9,11 договору оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки та орендної плати.

Так, відповідно до внесених змін в оренду передається земельна ділянка площею 48,95 га, кадастровий номер НОМЕР_4.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1686295,38 грн.

Орендна плата вноситься виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря - 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за ріллю - в сумі 134903 грн 63 коп/рік.

Орендна плата вноситься до місцевого бюджету, орендарем відповідно до Податкового кодексу України (а.с. 26-27, 28).

Вказані зміни внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області № 43084785 від 19.09.2018 (а.с. 30).

Крім того, 29.11.2012 між орендодавцем Погребищенською районною державною адміністрацією та орендарем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі. Відповідно до п. 1 вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Плисківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 73,9300 га, у тому числі ріллі - 73,9300 га (землі резервного фонду) (п. 2 Договору).

Згідно п. 8 Договору строк дії договору 25 років.

Орендна плата вноситься в грошовому вигляді за використання земельної ділянки до 01.01.2013 року - в розмірі 6,5% від нормативно-грошової оцінки землі, що становить 19985,01 грн. Починаючи з 01.01.2013 року в розмірі - 3,0% від нормативно грошової оцінки землі, 748,59 грн за 1 га в рік. Всього 55343,26 грн в рік. Термін внесення орендної плати: щомісячно рівними долями. Орендна плата вноситься в бюджет Плисківської сільської ради на р.р. 33214815500487 у УДК у Вінницькій області (п. 9 Договору).

Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними долями (п. 11 Договору).

Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки сільськогосподарське (п. 15-17 Договору).

Даний договір зареєстровано відділом Держкомзему у Погребищенському районі 28.12.2012 номер запису 052348424008659 (а.с. 143-145).

Факт передачі вказаної земельної ділянки підтверджується актом прийому-передачі об'єкту оренди від 28.12.2012.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 07.09.2018 № 2-11740/1518СГ та додаткової угоди № 608 внесено зміни до п. 2,5,9,11 договору оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки та орендної плати.

Так, відповідно до внесених змін в оренду передається земельна ділянка площею 73,93 га, кадастровий номер НОМЕР_3.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 2764941,28 грн.

Орендна плата вноситься виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря - 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за ріллю - в сумі 221195 грн 30 коп/рік.

Орендна плата вноситься до місцевого бюджету, орендарем відповідно до Податкового кодексу України (а.с. 21-22, 23).

Вказані зміни внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області № 43075600 від 19.09.2018 (а.с. 25).

Також, 29.11.2012 між орендодавцем Погребищенською районною державною адміністрацією та орендарем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі. Відповідно до п. 1 вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Плисківської сільської ради Погребищенського району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 11,1200 га, у тому числі ріллі - 11,1200 га (землі резервного фонду) (п. 2 Договору).

Згідно п. 8 Договору строк дії договору 25 років.

Орендна плата вноситься в грошовому вигляді за використання земельної ділянки до 01.01.2013 року - в розмірі 6,5% від нормативно-грошової оцінки землі, що становить 3327,36 грн. Починаючи з 01.01.2013 року в розмірі - 3,0% від нормативно грошової оцінки землі, 828,62 грн за 1 га в рік. Всього 9214,25 грн в рік. Термін внесення орендної плати: щомісячно рівними долями. Орендна плата вноситься в бюджет Плисківської сільської ради на р.р. 33214815500487 у УДК у Вінницькій області (п. 9 Договору).

Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними долями (п. 11 Договору).

Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки сільськогосподарське (п. 15-17 Договору).

Даний договір зареєстровано відділом Держкомзему у Погребищенському районі 14.12.2012 номер запису 052348424008426 (а.с. 151-153).

Факт передачі вказаної земельної ділянки підтверджується актом прийому-передачі об'єкту оренди від 18.12.2012.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 07.09.2018 № 2-11736/1518СГ та додаткової угоди № 607 внесено зміни до п. 2,5,9,11 договору оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки та орендної плати.

Так, відповідно до внесених змін в оренду передається земельна ділянка площею 11,1200 га, кадастровий номер НОМЕР_2.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 460342,93 грн.

Орендна плата вноситься виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря - 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за ріллю - в сумі 36827 грн 43 коп/рік.

Орендна плата вноситься до місцевого бюджету, орендарем відповідно до Податкового кодексу України (а.с. 16-19).

Вказані зміни внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області № 43084070 від 19.09.2018 (а.с. 20).

18.04.2013 позивачем ОСОБА_1 на виконання умов договорів оренди землі на вказаних земельних ділянках створено Фермерське господарство "Перлина Чернявки", про що свідчать виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 929593 та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 33-39).

Фермерським господарством "Перлина Чернявки" своєчасно подавались до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю з помісячною розбивкою суми орендної плати за земельні ділянки за період з 2016-2018 роки (а.с. 80-108) та сплачувались грошові зобов'язання з орендної плати за землю, що підтверджується платіжними дорученнями (а.с. 42-79).

Головним управлінням ДФС у Вінницькій області у відношенні ОСОБА_1 26.09.2018 сформовано податкові повідомлення-рішення № № 11670-0000-0208, 11671-0000-0208, 11672-0000-0208, якими позивачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем: "орендна плата з фізичних осіб" за 2018 рік в сумі 11704,06 грн, 70297,68 грн, 42873,48 грн відповідно. Дані рішення одночасно являються предметом оскарження у даній справі.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" від 19.06.2003 №973-IV (далі - Закон № 973-IV) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України (ст. 4 Закону № 973-IV).

Головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об'єднаннями відповідно до закону.

Надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України (ст. 7 Закону № 973-IV).

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до статті 7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Статтею 23 Податкового кодексу України визначено, що у випадках, передбачених цим Кодексом, один об'єкт оподаткування може утворювати кілька баз оподаткування для різних податків. У випадках, передбачених цим Кодексом, конкретна вартісна, фізична або інша характеристика певного об'єкта оподаткування може бути базою оподаткування для різних податків.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Згідно статті 37 Податкового кодексу України підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Відповідно до статті 270 ПК України об'єктами оподаткування земельним податком є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Як встановлено у судовому засіданні та слідує із матеріалів справи між Погребищенською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) 29.11.2012 року укладено договори оренди землі загальною площею 48,9500 га, 73,9300 га та 11,1200 га для ведення фермерського господарства.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 07.09.2018 № 2-10738/1518СГ та додаткової угоди № 609 внесено зміни до п. 2,5,9,11 договору оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки та орендної плати.

Так, відповідно до внесених змін в оренду передається земельна ділянка площею 48,95 га, кадастровий номер НОМЕР_4.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1686295,38 грн.

Орендна плата вноситься виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря - 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за ріллю - в сумі 134903 грн 63 коп/рік.

Орендна плата вноситься до місцевого бюджету, орендарем відповідно до Податкового кодексу України (а.с. 26-27, 28).

Вказані зміни внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області № 43084785 від 19.09.2018 (а.с. 30).

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 07.09.2018 № 2-11740/1518СГ та додаткової угоди № 608 внесено зміни до п. 2,5,9,11 договору оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки та орендної плати.

Так, відповідно до внесених змін в оренду передається земельна ділянка площею 73,93 га, кадастровий номер НОМЕР_3.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 2764941,28 грн.

Орендна плата вноситься виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря - 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за ріллю - в сумі 221195 грн 30 коп/рік.

Орендна плата вноситься до місцевого бюджету, орендарем відповідно до Податкового кодексу України (а.с. 21-22, 23).

Вказані зміни внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області № 43075600 від 19.09.2018 (а.с. 25).

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 07.09.2018 № 2-11736/1518СГ та додаткової угоди № 607 внесено зміни до п. 2,5,9,11 договору оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки та орендної плати.

Так, відповідно до внесених змін в оренду передається земельна ділянка площею 11,1200 га, кадастровий номер НОМЕР_2.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 460342,93 грн.

Орендна плата вноситься виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря - 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за ріллю - в сумі 36827 грн 43 коп/рік.

Орендна плата вноситься до місцевого бюджету, орендарем відповідно до Податкового кодексу України (а.с. 16-19).

Вказані зміни внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області № 43084070 від 19.09.2018 (а.с. 20).

18.04.2013 позивачем ОСОБА_1 на вказаних земельних ділянках створено Фермерське господарство "Перлина Чернявки", про що свідчать виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 929593 та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 33-39).

Отже, землекористувачем у спірних правовідносинах є Фермерське господарство "Перлина Чернявки", яке і має вносити плату за землю.

В розглянутому спорі орендар передав право користування земельною ділянкою створеній ним юридичній особі, реалізуючи таким чином форму підприємницької діяльності, а контролюючий орган оскаржує права фермерського господарства як землекористувача, визначаючи останнім фізичну особу орендаря, із чим пов'язує обов'язок внесення плати за користування земельною ділянкою.

При вирішенні даного адміністративного позову, суд враховує правову позицію викладену в постанові Верховного Суду від 04.09.2018 року у справі № 814/1005/16.

Так, приймаючи дане рішення, Верховний Суд врахував правову позицію, висловлену у справі "Щокін проти України" (заяви № 23759/03 та № 37943/06) від 14.10.2010, в якій ЄСПЧ дійшов висновку, що накладання органами державної влади на заявника додаткових зобов'язань зі сплати податку становило втручання в його майнові права у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції. Таким чином, Суд має встановити, чи таке втручання було виправданим відповідно до вимог цього положення.

Перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом", а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення "законів". Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (рішення у справі "Ятрідіс проти Греції" (Jatridis v. Greece) [ВП], №31107/96, пункт 58, ЄСПЛ 1999-II).

Говорячи про "закон", стаття 1 Першого протоколу до Конвенції посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях Конвенції (рішення у справі "Шпачек s.r.о." проти Чеської Республіки", № 26449/95, пункт 54, від 09.11.1999. Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (рішення у справі "Бейелер проти Італії" (Beyeler v. Italy), [ВП], № 33202/96, пункт 109, ЄСПЛ 2000-І).

Крім того, у подібних правовідносинах у постанові від 19.06.2018 по справі № 804/16045/15 адміністративне провадження № К/9901/28759/18, Верховний Суд висловив правову позицію, відповідно до якої визнав правомірним нарахування контролюючим органом фермерському господарству плати за землю, яка використовується на підставі договору оренди, укладеного між районною державної адміністрацією та громадянином, який є засновником та керівником такого фермерського господарства.

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 КАС України).

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд доходить висновку, що приймаючи податкові повідомлення-рішення № № 11670-0000-0208, 11671-0000-0208, 11672-0000-0208 від 26.09.2018 року посадові особи Головного управління ДФС у Вінницькій області діяли не в спосіб, визначений законом, а тому адміністративний позов слід задовольнити.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 39402165) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення № № 11670-0000-0208, 11671-0000-0208, 11672-0000-0208 від 26.09.2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1248,75 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 39402165).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Альчук Максим Петрович