Постанова № 7910721, 18.01.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2010
Номер справи
2а-6478/09/2370
Номер документу
7910721
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2010 року м. Черкаси Справа № 2а-6478/09/2370

10 год. 20 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

при секретарі Музиченко В.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» про визнання дій неправомірними та стягнення переплаченої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними, а також стягнути з відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» суму переплаченої пенсії в розмірі 19980 грн. 87 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок надання відповідачем довідки № 12 від 16.01.2003р., яка містила недостовірні відомості про заробіток ОСОБА_1, позивачем були надміру виплачені суми пенсії останньому в розмірі 19980 грн. 87 коп., а тому, на підставі ч. 1 статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої суми пенсій, виплачені надміру внаслідок подання страхувальником недостовірних даних можуть бути стягнуті в судовому порядку, позивач просить стягнути з відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» надміру виплачену суму пенсії.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд розглянути дану справу по суті без участі представника управління за наявними в справі матеріалами.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, на адресу суду направив заперечення проти адміністративного позову, згідно яких просить суд відмовити у задоволенні позову про стягнення переплаченої пенсії, справу розглядати без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами з урахуванням викладених заперечень.

В обґрунтування заперечень відповідач посилається на те, що згідно статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що є спеціальним в частині регулювання порядку утримання надмірно виплачених сум пенсій та відрахування з пенсій, повернення сум пенсій, виплачених надміру, можливе лише за рахунок пенсіонера. Більше того, положення статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до правовідносин з 01.01.2004р. взагалі не повинні застосовуватись, оскільки з цього часу набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який, як зазначалось вище, є спеціальним в частині регулювання порядку утримання надмірно виплачених сум пенсій.

Окрім того, відповідач звертає увагу на відсутність в управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області права на звернення до суду з позовом про визнання неправомірними дій юридичної особи-страхувальника та стягнення з нього суми переплаченої пенсії.

В мотивування поданих суду заперечень відповідач посилається також на незаконність проведеної позивачем перевірки відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат», за наслідками якої встановлено розбіжності між наведеними у довідці № 12 від 16.01.2003р. по заробітній платі даними та книзі по нарахуванню заробітної плати за 1992 рік, адже перевірку було проведено за відсутності керівника субєкта господарювання без завчасного повідомлення про проведення планової перевірки.

При зверненні до суду з позовом про стягнення переплаченої пенсії позивачем окрім викладеного вище пропущено встановлений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України річний строк для звернення до суду, адже помилкові дані містились в довідці № 12 від 16.01.2003р. у звязку з чим позивач мав можливість і повинен був дізнатись про останні ще в 2003 році.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991р. останнім відповідно до Конституції України гарантується всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Для призначення пенсії непрацюючі особи мають подати до органів Пенсійного фонду України заяву про призначення пенсії, процедуру щодо подання та оформлення якої визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України № 224/30 від 30.04.2002р. та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2002р. за № 536/6824, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин.

Серед документів, що додаються до заяви про призначення пенсії за віком, означеним вище Порядком встановлено: документи про трудовий стаж; довідка про заробіток особи (додатки 1, 2), а в разі, коли законодавством передбачено необхідність підтвердження заробітку за даними системи персоніфікованого обліку, - інформація про заробіток особи із системи персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 3; документи про місце проживання заявника тощо.

При цьому довідка про заробіток видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією, або годувальник. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами (п.13 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України № 224/30 від 30.04.2002р.).

Визначення в якості обовязкового документу для призначення пенсії довідки про заробітну плату кореспондується зі статтею 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991р., згідно якої пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах саме до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

В свою чергу обовязок підприємства, установи чи організації, де працювала особа, надавати безоплатно застрахованій особі та на вимогу - членам сім'ї померлої застрахованої особи відомості про заробітну плату (дохід), суми сплачених страхових внесків та інші відомості, що стосуються застрахованої особи та подаються до територіальних органів Пенсійного фонду визначений ч. 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р.

Судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області на підставі довідки відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» про заробіток для обчислення пенсії № 12 від 16.01.2003р., виданої ОСОБА_1, останньому 24.01.2003р. призначено пенсію за віком виходячи з заробітку за період з 01.01.1992р. по 31.12.1992р., який враховується при обчисленні пенсії, що згідно даної довідки склав 254127крб. 90 коп.

З 01 липня 2008 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» № 654 від 16.07.2008р. управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, розмір якої з урахуванням визначених даною постановою мінімальних виплат становить з 01.07.2008р. 1477 грн. 72 коп., а з 01.10.2008р. 1653 грн. 47 коп.

09 вересня 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області на підставі статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991р., згідно якої органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі, проведено зустрічну перевірку відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» на предмет достовірності видачі довідки про заробітну плату за 1992 рік, поданої до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області для призначення пенсії ОСОБА_1, за наслідками якої встановлено розбіжності між наведеними у довідці по заробітній платі даними та книзі по нарахуванню заробітної плати за 1992 рік (акт № 47 від 09.09.2009р.).

Так, згідно довідки відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» про заробіток для обчислення пенсії № 12 від 16.01.2003р., виданої ОСОБА_1, заробіток останнього за період з 01.01.1992р. по 31.12.1992р., який враховується при обчисленні пенсії, склав, як зазначалось вище, 254127крб. 90 коп. В той час, коли за даними книги по нарахуванню заробітної плати за 1992 рік, заробіток ОСОБА_1 за період з 01.01.1992р. по 31.12.1992р. становив з розшифруванням 1,18305 грн.

Як вбачається з матеріалів справи акт перевірки № 47 від 09.09.2009р., підписано і керівником відповідача Гайшук В.Г., і головним бухгалтером Сенич О.В. без заперечень. Дані, зазначені в акті перевірки, відповідачем в установленому чинним законодавством не оскаржувались.

Суд звертає увагу на те, що посадові особи відповідача допустивши органи Пенсійного фонду України до проведення перевірки правомірності нарахування пенсії фактично визнали як право позивача на проведення даної перевірки, так і правомірність підстав проведення останньої, адже в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу субєкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду до здіснення планового заходу.

Більше того, 09 вересня 2009 року відкритим акціонерним товариством «Молочноконсервний комбінат» на підставі особових рахунків за 1992 рік видано нову (повторну) довідку про дійсну заробітну плату ОСОБА_1 № 180 від 09.09.2009р., сума заробітку згідно якої з розшифруванням склала 1,18305 грн., що відповідає даним книги по нарахуванню заробітної плати за 1992 рік, дослідженим під час перевірки управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області. Таким чином, надаючи нову довідку відповідач фактично визнав свою вину у виникненні переплати пенсії ОСОБА_1

Як наслідок, з урахуванням розбіжностей між заробітком ОСОБА_1, визначеним в довідці № 12 від 16.01.2003р. та заробітком останнього, визначеним згідно даних книги по нарахуванню заробітної плати за 1992 рік і довідки № 180 від 09.09.2009р., загальний розмір переплаченої з вини відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» пенсії ОСОБА_1 складає 19980 грн. 87 коп.

З метою погашення виниклої внаслідок видачі недостовірних документів переплати пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області на адресу відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» направлено претензію №7397 від 22.10.2009р., згідно якої управління просить відповідача відшкодувати суму переплати, про що повідомити позивача в передбачений законодавством термін. Станом на час звернення позивача до суду заборгованість з надміру виплаченої пенсії відповідачем не погашена.

Згідно зі статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р. суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

За приписами статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991р. підприємства та організації також несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів , і відшкодовують її. Відповідний обовязок підприємств, установ чи організацій, де працювала особа, щодо надання безоплатно застрахованій особі відомостей про заробітну плату (дохід), сум сплачених страхових внесків та інших відомостей, що стосуються застрахованої особи територіальним органам Пенсійного фонду, як зазначалося вище, встановлений статтею 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р.

У цьому контексті та з урахуванням посилання відповідача на обовязок саме пенсіонера відшкодовувати переплачену згідно недостовірної довідки про заробітну плату пенсії, суд зазначає, що у справі не отримано жодного доказу того, що суми пенсій були виплачені надміру внаслідок зловживань саме з боку пенсіонера. Отже, не можна поставити пенсіонеру за вину те, що відповідачем видано довідку, яка містить недостовірні відомості.

Таким чином, належним відповідачем у справі щодо відшкодування надміру виплаченої пенсії, розрахованої на підставі виданої недостовірної довідки, є саме відкрите акціонерне товариство «Молочноконсервний комбінат», що повинно нести відповідальність за належне виконання покладеного на нього статтею 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р. обовязку.

Щодо права управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області на звернення до суду з позовом про стягнення з відповідача сум переплаченої з вини останнього пенсії слід зазначити наступне.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширена на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Так, відповідно до абз. 2 п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р. у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001р., Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.

При цьому здійснює свої повноваження Пенсійний фонд України як безпосередньо, так і через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Безпосереднє право на звернення до суду суб'єктів загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо спорів, які виникають у цій сфері правовідносин, передбачено статтею 12 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 16/98-ВР від 14.01.1998р.

Окрім того, право територіальних органів Пенсійного фонду України на звернення до суду передбачено також статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р., відповідно до положень якої спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Насамкінець суд зазначає, що стаття 50 даного Закону прямо передбачає можливість стягнення суми пенсій, виплачені надміру внаслідок подання страхувальником недостовірних даних, в судовому порядку.

Стосовно пропуску позивачем річного терміну, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду, слід підкреслити, що згідно даної статті строки для звернення до адміністративного суду обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи зміст статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р., якою встановлено, що загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, зокрема обовязку щодо надання відомостей про заробітну плату (дохід) застрахованої особи, страхувальник зобовязаний надавати достовірні дані про заробітну плату застрахованої особи і повинен нести відповідальність за неналежне виконання цього обовязку.

У звязку з чим про факт порушення відповідачем обовязку надати достовірні дані про заробітну плату застрахованої особи позивач дізнався не під час призначення на підставі недостовірної довідки пенсії за віком, а вже під час проведення відповідної перевірки правомірності нарахування пенсії, що свідчить про дотримання управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області річного строку, визначеного статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Разом з тим, приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно положень Кодексу адміністративного судочинства України право на звернення до суду з адміністративним позовом про визнання дій неправомірними належить саме фізичним чи юридичним особам із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Субєктам владних повноважень права на звернення до суду з позовом про визнання дій фізичних чи юридичних осіб чинним законодавством не надано.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача 19980 грн. 87 коп. надміру виплаченої пенсії.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат» про визнання дій неправомірними та стягнення переплаченої пенсії задовольнити частково.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Молочноконсервний комбінат», ідентифікаційний код 00451837, на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області 19980 (девятнадцять тисяч девятсот вісімдесят)грн. 87 коп. надміру виплаченої пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Т.М. Чубар