Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 520/241/19
Провадження № 1-кс/520/281/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.01.2019 року
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органами прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про проведення огляду у кримінальному провадженні за №42018160000001012 відомості про яке 06.11.2018 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України
ВСТАНОВИВ:
В провадження слідчого судді надійшло клопотання слідчого, погодженого прокурором про проведення обшуку.
Як вбачається з клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 з 16.11.2010 року працює головою Шомполівської сільської ради Лиманського району Одеській області.
У своїй діяльності, ОСОБА_5 керується Конституцією та законами України, у т.ч. «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад».
Відповідно до ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста, та має згідно зі ст.42 вказаного Закону наступні повноваження, у т.ч.: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету; є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Відповідно примітки 2 до ст.368 КК України керівники органів місцевого самоврядування відносяться до службових осіб, які займають відповідальне становище.
Таким чином ОСОБА_5 є службовою особою органу місцевого самоврядування, який займає відповідальне становище.
Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що 26.10.2018 року, працівник ФОП ОСОБА_6 ОСОБА_7 , з метою знаходження підрядів на проведення будівельних робіт, перебуваючи у приміщенні Шомполівської сільської ради Лиманського району (Одеська область, Лиманський район, с. Старі Шомполи, вул. Центральна, буд. 13) звернувся до голови вказаної сільської ради ОСОБА_5 , який повідомив що Шомполівською сільською радою планується виконання наступних робіт: капітальний ремонт автобусної зупинки у с. Шомполи, артезіанської свердловини, капітальний ремонт дитячого майданчика та водогону близько 4 об`єктів (по 300 тис. грн. вартістю робіт на кожному об`єкту) всього на суму 1200 тис. грн.
Однак, в той же день 26.10.2018 року, ОСОБА_5 , керуючись корисливим наміром направленим на отримання неправомірної вигоди, повідомив ОСОБА_7 , про те що за укладання договорів на проведення ФОП ОСОБА_6 зазначених вище робіт, йому необхідно передати 10 відсотків з вказаної суми робіт, а саме 120 тис. грн., визначивши, що передачу вказаної суми неправомірної вигоди, можливо відстрочити після перерахування грошей за виконану роботу на рахунок підприємця - відповідно до договорів і актів виконаних робіт. На вказані незаконні вимоги ОСОБА_5 щодо передачі йому неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів, сума яких складає 10 відсотків від суми договорів на проведення будівельних робіт, ОСОБА_7 вимушений погодиться.
В подальшому, рішенням Лимарської районної ради Одеської області №478/А від 30.11.2018 року «Про внесення змін та до доповнень до рішення Лимарської районної ради від 22.11.2017 року № 296-VII «Про районний бюджет Лиманського району на 2018 рік» Шомполівській сільської раді Лиманського району виділено дотацію з місцевого бюджету, а саме: на капітальний ремонт артезіанської свердловини по вул. Виноградна в с. Старі Шомполи Лиманського району Одеської області 299 тис. грн., капітальний ремонт дитячого майданчику по вул. Центральна в с. Старі Шомполи Лиманського району Одеської області 298 тис. грн.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного наміру направленого на отримання неправомірної вигоди шляхом вимагання, ОСОБА_5 , 26.12.2018 року уклав договори з ФОП ОСОБА_6 , на проведення капітального ремонту артезіанської свердловини по АДРЕСА_1 на суму 299 тис. грн., а також на проведення капітального ремонту дитячого майданчику по АДРЕСА_1 на суму 298 тис. грн. При цьому ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_7 суму неправомірної вигоди 10 % від суми договорів, що становила 60 000 грн., яку йому необхідно передати.
Далі, ОСОБА_5 , 29.12.2018 року, близько 12 годині, перебуваючи біля будинку Лимарської РДА Одеської області, що за адресою: смт. Доброслав, пр-т 40 річчя Визволення, 1, одержав, шляхом вимагання від ОСОБА_7 частку обумовленої раніше суми неправомірної вигоди у розмірі 10 000 грн.
В подальшому, ОСОБА_5 , бажаючи отримати другу частину обумовленої раніше неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів розмірі 50 000 гривень, продовжуючи реалізацію свого злочинного наміру направленого отримання шляхом вимагання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів, 03.01.2019 приблизно о 9 годині, перебуваючи біля будинку №42 по вулиці Центральна, в смт. Доброслав, Лиманського району Одеської області, одержав від ОСОБА_7 грошові кошти, частина з яких в ході проведення негласної слідчої (розшукової) дії була імітована, а саме отримав справжніх грошових коштів на загальну суму 5 000 гривень, а інші - імітовані.
03.09.2018 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні корупційного кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Слідчий зазначає, що 03.01.2019 року, з метою врятування майна від знищення, перероблення, відшукання речей та документів, які можуть мати доказове значення, прийнято рішення провести невідкладну слідчу дію в порядку ч. 3 ст. 233 КПК України, а саме обшук Шомполівської сільської ради Лиманського району Одеської області що за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Старі Шомполи, вулиця Центральна, 8, за результатами якого вилучено наступне: рішення сесії Шомполівської сільської ради №1-VII від 03.11.2015 на 3 аркушах; витяг з рішення ради №1-VII від 03.11.2015 на 1 аркушах; виступ до рішення на 5 аркушах; рішення №6-9ІІ від 20.11.2015 на 1 аркуші; регламент Шомполівської сільської ради на 23 аркушах; особова справа ОСОБА_5 на 4 аркушах; рішення №160-9І від 29.12.2012 на 1 аркуші; витяг з рішення №1-9І на 1 аркуші; копії особистих документів ОСОБА_5 на аркушах; присяга ОСОБА_5 на 1 аркуші; попередження встановлені ЗУ «Про державну службу» та «Про боротьбу з корпупцією» на 1 аркуші; виписка з ЗУ «Про державну службу» на 1 аркуші; декларація про доходи ОСОБА_5 на 1 аркуші; сертифікати щодо підвищення кваліфікації на 3 аркушах; декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2011 рік на 5 аркушах; довідка від 30.03.2012 на 1 аркуші; облікова картка на 2 аркушах; декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2012 рік на 10 аркушах; довідка від 25.03.2013 на 2 аркушах; декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2013 рік на 9 аркушах; довідка від 18.03.2014 на 2 аркушах; декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2014 рік на 9 аркушах; декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2015 рік на 9 аркушах; платіжне доручення №440 від 26.12.2018 на 1 аркуші. (Роздруківка з комп`ютера); платіжне доручення №441 від 26.12.2018 на 1 аркуші. (Роздруківка з комп`ютера)
Слідчий в своєму клопотанні, вказує на те, що мета обшуку була досягнута, оскільки вилучено документи, які містять в собі відомості щодо підтвердження вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, а також викрито його у вчиненні корупційного злочину.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав у повному обсязі. Крім того, слідчий повідомив, що підставами для невідкладного обшуку була необхідність забезпечення врятування майна.
Вивчивши клопотання та матеріали які обґрунтовують доводи клопотання, а також вислухавши думку прокурора та слідчого, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Згідно ч.1ст.223КПК України,слідчі (розшукові)дії єдіями,спрямованими наотримання (збирання)доказів абоперевірку вжеотриманих доказіву конкретномукримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Згідно ч.1 ст.234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ч.3ст.233 КПК України, слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.
Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогамистатті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.
В судовому засідання слідчим було зазначено, що невідкладність у проведенні обшуку без ухвали слідчого судді зумовлювалася необхідністю забезпечення врятування та збереження майна.
Приймаючи до уваги, що обшук службових кабінетів Шомполівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Старі Шомполи, вулиця Центральна, 8 був проведений до постановлення ухвали слідчого судді в зв`язку з необхідністю врятування та збереження майна, яке, зокрема, може мати важливе значення для встановлення обставин можливого вчинення зазначеного у клопотанні злочину, слідчий суддя приходить до переконання, що були наявні достатні підстави для проникнення до зазначених приміщень до постановлення ухвали слідчим суддею.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги наявність правових підстав для проникнення до службових кабінетів Шомполівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Старі Шомполи, вулиця Центральна, 8, до постановлення ухвали слідчим суддею, враховуючи правове обґрунтування клопотання слідчого, слідчий суддя приходить до переконання, що останнє підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.233, 234, 235, 369, 370, 372 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органами прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про проведення огляду у кримінальному провадженні за №42018160000001012 відомості про яке 06.11.2018 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України задовольнити.
Надати т.в.о. слідчого СУ ГУНП в Одеській області лейтенанту поліції ОСОБА_8 , який входить до складу групи слідчих по розслідуванню кримінального провадженні №42018160000001012 від 06.11.2018 року, співробітникам оперативного підрозділу УЗЕ в Одеській області ДЗЕ Національної поліції України, дозвіл на проведення обшуку службових кабінетів Шомполівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Старі Шомполи, вулиця Центральна, 8, з метою відшукання та вилучення:
- рішення сесії Шомполівської сільської ради №1-VII від 03.11.2015 на 3 аркушах;
- витяг з рішення ради №1-VII від 03.11.2015 на 1 аркушах;
- виступ до рішення на 5 аркушах;
- рішення №6-9ІІ від 20.11.2015 на 1 аркуші;
- регламент Шомполівської сільської ради на 23 аркушах;
- особова справа ОСОБА_5 на 4 аркушах;
- рішення №160-9І від 29.12.2012 на 1 аркуші;
- витяг з рішення №1-9І на 1 аркуші;
- копії особистих документів ОСОБА_5 на аркушах;
- присяга ОСОБА_5 на 1 аркуші;
- попередження встановлені ЗУ «Про державну службу» та «Про боротьбу з корупцією» на 1 аркуші;
- виписка з ЗУ «Про державну службу» на 1 аркуші;
- декларація про доходи ОСОБА_5 на 1 аркуші;
- сертифікати щодо підвищення кваліфікації на 3 аркушах;
- декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2011 рік на 5 аркушах;
- довідка від 30.03.2012 на 1 аркуші;
- облікова картка на 2 аркушах;
- декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2012 рік на 10 аркушах;
- довідка від 25.03.2013 на 2 аркушах;
- декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2013 рік на 9 аркушах;
- довідка від 18.03.2014 на 2 аркушах;
- декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2014 рік на 9 аркушах;
- декларація про майно, доходи, витрати ОСОБА_5 за 2015 рік на 9 аркушах;
- платіжне доручення №440 від 26.12.2018 на 1 аркуші (Роздруківка з комп`ютера);
- платіжне доручення №441 від 26.12.2018 на 1 аркуші (Роздруківка з комп`ютера).
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1