
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 січня 2019 року № 826/15076/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди; надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки яка передбачає доступ до державної таємниці; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії (згідно з пп.2 п.5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року);
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди; надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки яка передбачає доступ до державної таємниці; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії (згідно з пп.2 п.5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року) та здійснити перерахунок і виплату пенсії за минулий час, починаючи з 30 грудня 2017 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідачем при проведенні перерахунку пенсії протиправно до грошового забезпечення не були віднесені вказані виплати, з яких сплачувалися відповідні страхові/соціальні внески.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за цим законом обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати, про які зазначає позивач, не входять до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив, що Наказом Командувача Сухопутними військами № 497 від 19.12.2017 року ОСОБА_1 був звільнений у запас у зв'язку із закінченням строку контракту з посади заступника начальника служби радіоелектронної боротьби управління оперативного забезпечення штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по стройовій частині) №250 від 29.12.2017 року ОСОБА_1 був виключений зі списків особового складу частини та направлений для зарахування на військовий облік до Шевченківського РВК у м. Києві.
З 30.12.2017 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де отримує пенсію, призначену йому довічно відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка розрахована з урахуванням наступних видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу 7 470,00 грн.; окладу за військовим званням 1410,00 грн.; 50% надбавки за вислугу років 4 440,00 грн.
16 січня 2018 року позивачем було отримано довідку військової частини А0105 про фактично виплачене грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з листопада 2015 року по 29 грудня 2017 року, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. З вказаної довідки вбачається, що окрім грошового забезпечення, з якого було призначено пенсію позивачу, до складу грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування також входили:
- щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій»;
- грошова допомога на оздоровлення;
- матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань;
- премія (пп.2 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року);
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року);
- надбавка, яка передбачає доступ до державної таємниці (Постанова Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року).
13 лютого 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із проханням провести перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням всіх видів мого грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Однак листом від 23.02.2018 року №3588/03/С-1516 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку із посиланням на те, що в статті 43 Закону № 2262-XII та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 не зазначені такі види грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, індексація, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до закону.
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач і звернувся з даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Даним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Приписами ч. 1 ст. 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до положень п. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно з пунктами 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено, зокрема, схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, у тому числі установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, за аналогічними посадами; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Наведене вище вказує на те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, надбавки, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 31 серпня 2018 року у справі № 607/11772/16-а, від 31 серпня 2018 року у справі № 350/1370/16-а, від 22 листопада 2018 року у справі №344/10953/17, від 20.02.2018 року у справі №346/2949/17, від 20.02.2018 року у справі №335/2071/15-а, від 14.03.2018 року у справі №272/963/17, від 22.03.2018 року у справі №604/319/17, від 10.05.2018 року у справі №638/21271/15-а.
Така правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України від 20.10.2015 року у справі №559/3342/14-а (21-2942а15) та від 10.03.2015 року у справі №21- 70а15.
Крім того, позиція узгоджується і з постановою Верховного Суду України від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, який, аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-XII, дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Таким чином, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, надбавки, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відповідно до довідки військової частини А0105 про фактично виплачене грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з листопада 2015 року по 29 грудня 2017 року, окрім грошового забезпечення, з якого було призначено пенсію позивачу, до складу грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування також входили:
- щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій»;
- грошова допомога на оздоровлення;
- матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань;
- премія (пп.2 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року);
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року);
- надбавка, яка передбачає доступ до державної таємниці (Постанова Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року).
На вказані виплати нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди, надбавки, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при обчисленні ОСОБА_1 розміру основної пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби, є протиправною.
У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка полягає у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1), з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди; надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки яка передбачає доступ до державної таємниці; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії (згідно з пп.2 п.5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року).
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди; надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки яка передбачає доступ до державної таємниці; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; премії (згідно з пп.2 п.5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року) та здійснити перерахунок і виплату пенсії за минулий час, починаючи з 30 грудня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.В. Патратій