Рішення № 79088092, 21.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
752/5837/18
Номер документу
79088092
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 грудня 2018 року №752/5837/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, третя особа Публічне акціонерне товариство «Київгума» про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (далі також - суд) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1П.) з вимогами до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, третя особа Публічне акціонерне товариство «Київгума» (далі також - третя особа), про визнання неправомірними дій Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та зобов'язання Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №2 з 19.10.2017.

У встановленому порядку судом замінено відповідача Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві (далі також - відповідач).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що досяг відповідного віку, має необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до абзацу 1 пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В установленому порядку він звернувся із заявою до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у задоволенні якої йому безпідставно відмовлено.

Відповідач у наданому до суду відзиві просив відмовити у задоволенні позову, стверджуючи про правомірну відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки до заяви про призначення пенсії за Списком №2 ним не надано довідку підприємства, установи, організації для підтвердження його пільгового стажу роботи та не надано наказів підприємства/установи, організації, що підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці.

Третя особа своїх пояснень до суду щодо заявлених позовних вимог не надала, хоча належним чином повідомлена про судовий розгляд справи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою від 19.10.2017 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 24.10.2017 №56979/05 позивача повідомлено про відсутність підстав для призначення указаної пенсії.

Не погоджуючись із такими діями Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, при розгляді якого суд виходить із наступного.

За змістом статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 8 цього ж Закону передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України надано право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Особи, які мають право на пенсію на пільгових умовах та умови її призначення визначені статтею 13 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон).

Так, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За змістом статей 80-82 Закону заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.

Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 1.1 та 1.2 указаного Порядку:

- заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

- заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.

Пунктами 1.6-1.7 Порядку встановлено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Пунктом 2.1 Порядку визначено перелік документів, які подаються до заяви про призначення пенсії за віком.

Згідно з пунктами 3.1-3.2 Порядку посадова особа підприємства, установи, організації зобов'язана не пізніше місяця до дня досягнення працівником пенсійного віку письмово повідомити його про виникнення права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах.

У 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.7 розділу І цього Порядку.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Згідно з пунктом 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи установленої форми та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку. Наслідком розгляду заяви особи про призначення пенсії за віком, є прийняття органом, що призначає пенсію, рішення щодо призначення пенсії.

Сторонами у справі не заперечується факт подання позивачем до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві заяви від 19.10.2017 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, жодна зі сторін не надала суду копію указаної заяви і доданих до неї документів, що позбавило суд можливості оцінити відповідність цієї заяви і доданих до неї документів вимогам законодавства.

При цьому Верховний Суд в постанові від 13.02.2018 у справі № 520/8695/17 звернув увагу на необхідності встановлення обставин щодо відповідності законодавству згаданої заяви та долучених до неї документів і надання їм оцінки.

За відсутності копії заяви та доданих до неї документів суд не може оцінити доводи Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії.

Водночас суд звертає увагу, що згідно з пунктом 4.3 Порядку наслідком розгляду заяви особи про призначення пенсії має бути рішення органу Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії. Тобто дії останнього щодо призначення пенсії оформляються рішенням начальника управління (заступника начальника управління відповідно до розподілу обов'язків), яке завіряється печаткою управління.

У ході судового розгляду справи судом не здобуто доказів прийняття Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві рішення, оформленого належним чином, прийнятого за результатами розгляду заяви позивача від 19.10.2017, зокрема, про відмову в задоволенні його заяви.

Лист Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 24.10.2017 №56979/05, яким позивача повідомлено про відсутність законних підстав для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, фактично містить роз'яснення йому умов призначення для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а, відтак не є рішенням про відмову в призначенні позивачу пенсії, оформленим належним чином.

Такий висновок суду узгоджується із висновком Верховного Суду, що міститься в постанові від 13.02.2018 у справі № 520/8695/17.

За відсутності рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, суд не вбачає підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та зобов'язання Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві призначити йому згадану пенсію з 19.10.2017.

Водночас суд зауважує, що відсутність вищевказаного рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві свідчить про його протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 19.10.2017 відповідно до вимог Закону та Порядку.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог і з метою ефективного захисту прав позивача, що зумовило його звернення до суду з цим адміністративним позовом, зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.10.2017 відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, з прийняттям рішення, оформленого належним чином.

При цьому суд не вбачає за можливо задовольнити вимогу позивача про зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки задоволення такої вимоги призведе до втручання суду в дискреційні повноваження відповідача, що не допускається.

Беручи до уваги викладене позовні вимоги підлягають до часткового задоволення судом.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 15.03.2018.

Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного кодексу України та з огляду на часткове задоволення позову суд дійшов висновку про необхідність присудити на користь позивача 50% від суми сплаченого ним судового збору, що складає 352,40 грн.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ :

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), третя особа Публічне акціонерне товариство «Київгума» (03039, м. Київ, пр. 40-річчя Жовтня, 6, код ЄДРПОУ 00152253) задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.10.2017 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, з прийняттям рішення, оформленого належним чином.

3. У задоволенні решти вимог відмовити.

4. Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві понесені ним витрати по сплаті судового збору в сумі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко