Рішення № 79087613, 10.01.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
620/3543/18
Номер документу
79087613
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3543/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Сосницьке ОУ ПФУ) про: визнання протиправною бездіяльності Сосницького ОУ ПФУ щодо не встановлення та не виплати ОСОБА_1 з 25.11.2015 по 10.09.2018 надбавки до пенсії, згідно з пунктом 7 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»; зобов'язання Сосницького ОУ ПФУ встановити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії, згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та з урахуванням змін до нього, з 25.11.2015 по 10.09.2018.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що він у період з 25.11.2015 по 10.09.2018 мав право на отримання надбавки до пенсії як депутат 4-х скликань. Однак відповідачем протиправно у зазначений період не встановлено та не виплачено йому таку надбавку з підстав, що на момент звернення 25.11.2015 позивач не був депутатом чотирьох повних скликань. Разом з тим, відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (у редакції на момент звернення 25.11.2015) така надбавка встановлюється депутатам всього чотирьох і більше скликань.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.

Відповідачем, в установлений судом строк, подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки право на надбавку за особливі заслуги перед Україною позивач набув коли став депутатом Сосницької районної ради 7 скликання, однак з моменту набуття права на вказану надбавку пройшло більше 12 місяців, у зв'язку з чим вважає, що відповідачем правомірно встановлено позивачу оскаржувану надбавку з дня звернення з усіма необхідними документами - з 11.09.2018.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якій останній зазначив, що його обрано депутатом Сосницької районної ради вчетверте 10.11.2015, до відповідача із заявою про встановлення надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною вперше він звернувся 25.11.2015, проте ні відповіді на звернення, ні надбавки до пенсії не отримав. Також звернув увагу суду на зазначення відповідачем у відповіді на заяву позивача та у відзиві на позовну заяву різних підстав для відмови ОСОБА_1 у встановленні оскаржуваної надбавки.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 23.03.2012 перебуває на обліку в Сосницькому ОУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пенсійне посвідчення позивача від 18.10.2013 № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 (а.с.33).

Як вбачається з довідки керуючого справами виконавчого апарату Сосницької районної ради Чернігівської області від 10.09.2018 № 01-02/66, ОСОБА_1 є депутатом Сосницької районної ради чотирьох скликань, а саме: 1) депутат Сосницької районної ради 4 (24) скликання - 2002-2006 роки; 2) голова районної ради, депутат Сосницької районної ради 5 скликання - 2006-2011 роки; 3) депутат Сосницької районної ради 6 скликання - 2011-2015 роки; 4) депутат Сосницької районної ради 7 скликання - 2015-2018 роки (а.с.34-36).

11.09.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за особливі заслуги перед Україною (а.с.37).

19.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Сосницького ОУ ПФУ із заявою про надання пояснень щодо не встановлення йому надбавки за особливі заслуги перед Україною з дати його первинного звернення - 25.11.2015 (а.с.38).

Листом від 19.10.2018 № 17/04/В-2 Сосницьким ОУ ПФУ, на звернення позивача щодо встановлення надбавки за особливі заслуги перед Україною, яке було зареєстровано у журналі обліку особистого прийому громадян 25.11.2015 за № 4013, повідомлено останнього, що йому відмовлено у встановленні вказаної надбавки, оскільки на момент звернення він не був депутатом чотирьох повних скликань Сосницької районної ради. Також відповідачем у листі зазначено, що на підставі поданої ОСОБА_1 11.09.2018 заяви з необхідними документами, йому було встановлено надбавку за особливі заслуги (а.с.20).

Вважаючи протиправною оскаржувану бездіяльність відповідача щодо не встановлення та не виплати надбавки за особливі заслуги перед Україною, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, що передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною, є Закон України від 01.06.2000 № 1767-ІІІ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі - Закон № 1767-ІІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: депутатам - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР.

Згідно зі статтею 2 Закону № 1767-ІІІ особам, зазначеним у пунктах 1, 3 - 5 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються Пенсійним фондом України. Особам, зазначеним у пунктах 2, 6 - 8 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Органи виконавчої влади, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, здійснюють підготовку документів для встановлення пенсій за особливі заслуги. Пенсійний фонд України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим розглядають скарги щодо відмови в установленні пенсій за особливі заслуги відповідно органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону (стаття 4 Закону № 1767-ІІІ).

Частиною 1 статті 5 Закону № 1767-ІІІ передбачено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: 1) від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону; 2) від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2 - 5 статті 1 цього Закону; 3) від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.

У свою чергу, у відповідності до частини 3 статті 5 Закону № 1767-ІІІ, пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення за встановленням пенсії, але не раніше дати набрання чинності положеннями Закону, що встановлює право на таку пенсію. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і при цьому подаються всі необхідні документи, то днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, вказана на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі, коли до заяви додані не всі необхідні документи, орган, що здійснює підготовку документів для встановлення пенсії за особливі заслуги, повідомляє заявнику, які документи повинні бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше 3 місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

Як встановлено судом вище та підтверджено Сосницьким ОУ ПФУ у листі від 19.10.2018 № 17/04/В-2, позивач звернувся до відповідача щодо встановлення надбавки за особливі заслуги перед Україною, і його звернення було зареєстровано у журналі обліку особистого прийому громадян 25.11.2015 за № 4013. Разом з тим йому було відмовлено у встановленні вищевказаної надбавки з підстав, що на момент звернення він не був депутатом чотирьох повних скликань Сосницької районної ради (а.с.20).

Водночас, як вбачається з довідки керуючого справами виконавчого апарату Сосницької районної ради Чернігівської області від 10.09.2018 № 01-02/66, ОСОБА_1 є депутатом Сосницької районної ради чотирьох скликань, а саме: 1) депутат Сосницької районної ради 4 (24) скликання - 2002-2006 роки; 2) голова районної ради, депутат Сосницької районної ради 5 скликання - 2006-2011 роки; 3) депутат Сосницької районної ради 6 скликання - 2011-2015 роки; 4) депутат Сосницької районної ради 7 скликання - 2015-2018 роки (а.с.34-36).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що на момент звернення щодо встановлення надбавки за особливі заслуги перед Україною - 25.11.2015 позивач був депутатом чотирьох скликань Сосницької районної ради і мав право на надбавку до пенсії, згідно з пунктом 7 статті 1 Закону № 1767-ІІІ.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач у відзиві не заперечує той факт, що право на надбавку за особливі заслуги перед Україною позивач набув коли став депутатом Сосницької районної ради 7 скликання, тобто - у 2015 році.

Вирішуючи справу, суд враховує, що згідно зі статтею 2 Закону № 1767-ІІІ, чинної на момент розгляду даної справи, пенсії за особливі заслуги встановлюються територіальним органом Пенсійного фонду України.

При цьому суд також враховує, що позивачу було встановлено надбавку за особливі заслуги перед Україною тільки з 11.09.2018, проте позивач звернувся щодо виплати йому даної надбавки до Сосницького ОУ ПФУ 25.11.2015.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності Сосницького ОУ ПФУ щодо не встановлення та не виплати ОСОБА_1 з 25.11.2015 по 10.09.2018 надбавки до пенсії, згідно з пунктом 7 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» і задоволення позовних вимог у цій частині.

Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Сосницького ОУ ПФУ встановити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії, згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», з 25.11.2015 по 10.09.2018, то остання також підлягає задоволенню, оскільки є похідною від основної позовної вимоги, яку судом задоволено.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького ОУ ПФУ на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704,80 грн.

Керуючись статтями 139, 227, 241, 243, 244-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не встановлення та не виплати ОСОБА_1 з 25.11.2015 по 10.09.2018 надбавки до пенсії, згідно з пунктом 7 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

Зобов'язати Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України встановити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії, згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», з 25.11.2015 по 10.09.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.

Відповідач: Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України, вул. Чернігівська, 54, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16100, код ЄДРПОУ - 40377912.

Суддя В.В. Падій