
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 грудня 2018 року №826/7244/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Генеральної прокуратури України (місцезнаходження: 01011, м.Київ, вул. Різницька, 13/15, код ЄДРПОУ 00034051) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва (далі також - суд) звернувся ОСОБА_1 (далі також - позивач) з позовом до Генеральної прокуратури України (далі також - відповідач, Прокуратура), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Генеральної прокуратури України щодо неналежного розгляду адвокатських запитів про надання інформації адвоката ОСОБА_1 № 1203/1 від 12.03.2018 р., № 0204/1 від 02.04.2018 р. в інтересах ОСОБА_2;
- зобов'язати Генеральну прокуратуру України надати вичерпні відомості чи провадиться Генеральною прокуратурою України (структурними підрозділами, територіальними органами прокуратури) досудове розслідування по кримінальним провадженням, за якими до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про вчинення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, кримінальних правопорушень та кримінальних проваджень, у яких учасником (стороною) є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а у разі якщо провадиться, то повідомити: повний перелік кримінальних проваджень та коли саме, за яким номером, щодо яких обставин, та за якою кваліфікацією внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань; яким саме учасником (стороною) є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і яких саме кримінальних проваджень, номер (номери) кримінального провадження (кримінальних проваджень) та чи здійснювались стосовно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень і, якщо, так, то коли, у яких кримінальних провадженнях та за якими статтями Кримінального кодексу України.
Ухвалою суду від 14.05.2018 відкрито провадження в адміністративній справі №826/7244/18, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позов мотивовано тим, що дії відповідача стосовно ненадання запитуваної в порядку Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» інформації суперечать вимогам Конституції України та Закону України «Про інформацію».
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що для отримання запитуваної інформації адвокат має право звернутися в порядку Кримінального процесуального кодексу. Подав клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України, яке мотивоване тим, що справу належить розглядати в порядку Кримінального процесуального кодексу України.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
27.01.2015 між адвокатом ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було укладено договір №2708/1 про надання правової допомоги.
Позивач звернувся до Управління організаційного забезпечення Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформаційно-аналітичної роботи Генеральної прокуратури України з адвокатським запитом від 12.03.2018 №1203/1, у якому просив надати відомості, чи провадиться Генеральною прокуратурою України (структурними підрозділами, територіальними органами прокуратури) досудове розслідування по кримінальним провадженням, за якими до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про вчинення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, кримінальних правопорушень та кримінальних проваджень, у яких учасником (стороною) є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а у разі якщо провадиться, то повідомити: повний перелік кримінальних проваджень та коли саме, за яким номером, щодо яких обставин, та за якою кваліфікацією внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань; яким саме учасником (стороною) є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і яких саме кримінальних проваджень, номер (номери) кримінального провадження (кримінальних проваджень) та чи здійснювались стосовно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень і, якщо, так, то коли, у яких кримінальних провадженнях та за якими статтями Кримінального кодексу України.
Листом від 21.03.2018 №14/2/1-34275-15 Генеральна прокуратура України надала відповідь на вищевказаний адвокатський запит, у якій, покликаючись на абз.4 ч.1 ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», зазначила про те, що при виникненні необхідності в отриманні інформації чи документів, у зв'язку із наданням правової допомоги сторонам чи учасникам кримінального провадження, позивач має право звернутися у межах та спосіб, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України.
03.04.2018 позивач звернувся до Управління організаційного забезпечення Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформаційно-аналітичної роботи Генеральної прокуратури України з адвокатським запитом від 02.04.2018 №0204/1, у якому просив надати таку ж інформацію, як і у попередньо вказаному запиті.
Листом від 06.04.2018 №14/2/1-30385-14 Генеральна прокуратура України надала відповідь на адвокатський запит позивача від 02.04.2018 №0204/1 аналогічного попередній відповіді змісту.
Вважаючи, що Прокуратурою допущено протиправну бездіяльність, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із такого.
Відповідно до ст.3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 32 Конституції України передбачено, що кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею.
Інформація про фізичну особу (персональні дані), згідно з вимогами ч.1 ст.11 Закону України «Про інформацію», - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом (абз.2 ч.2 ст.11 Закону України «Про інформацію»).
Одним із видів інформації про фізичну особу є відомості щодо фактичного здійснення правоохоронними органами України перевірки окремих дій, рішень, дій та (або) бездіяльності такої особи в рамках проведення досудових розслідувань кримінальних проваджень. Така інформація зафіксована у Єдиному реєстрі досудових розслідувань.
Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань затверджене Наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 № 139 та ареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 травня 2016 р.за № 680/28810 (далі - Положення).
Реєстр - створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюються збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних, зазначених у пункті 1 глави 2 цього розділу, які використовуються для формування звітності, а також надання інформації про відомості, внесені до Реєстру, з дотриманням вимог кримінального процесуального законодавства та законодавства, яким врегульовано питання захисту персональних даних та доступу до інформації з обмеженим доступом (пп.2 п.1 глави І Положення).
Пунктом 4 глави І врегульовано питання надання відомостей з Реєстру та передбачено наступне.
Відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу в порядку, встановленому КПК України, за формою, наведеною у додатку 6 до цього Положення (пп.1).
Витяг з Реєстру - документ, який засвідчує факт реєстрації в Реєстрі відомостей про кримінальне правопорушення, отриманих за параметрами, визначеними в пункті 3 цієї глави (пп.2).
До витягу з Реєстру включається інформація про:
- номер кримінального провадження;
- дату надходження заяви, повідомлення та дату і час внесення відомостей про заяву, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення до Реєстру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, наслідок розслідування кримінального правопорушення;
- прізвище, ім'я, по батькові потерпілого, заявника (найменування юридичної особи та ідентифікаційний код Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР));
- короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
- прізвище, ім'я, по батькові та дату народження особи, яку повідомлено про підозру, наслідки розслідування щодо особи та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування щодо неї;
- найменування, код ЄДР, юридичну адресу, розрахунковий рахунок, місце та дату державної реєстрації юридичної особи, щодо якої здійснюється кримінальне провадження, а також анкетні дані її представника;
- орган досудового розслідування;
- прізвище, ім'я, по батькові слідчого (слідчих) органів досудового розслідування, працівника (працівників) підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного бюро, які здійснюють досудове розслідування, та прокурора (прокурорів), який (які) здійснює (ють) процесуальне керівництво.
При цьому, правові засади здійснення адвокатської діяльності в Україні врегульовано Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Відповідно до пп.1 ч.1 ст. 20 зазначеного Закону, під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Частинами 1, 2 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що адвокатський запит - це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
З системного аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що право особи на інформацію є одним з її основних конституційних прав та передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
При цьому, право особи (клієнта позивача, якому надається правова допомога) на отримання інформації щодо себе, зокрема, інформації про провадження органами прокуратури досудового розслідування відповідних кримінальних проваджень, є складовою її конституційного права та не може бути обмежене органами державної влади (вказана правова позиція відповідає правовій позиції Вищого адміністративного суду України, викладеній в ухвалі від 21.06.2017 № К/800/21455/15).
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що Прокуратурою безпідставно не надано позивачу запитаної у адвокатських запитах від 12.03.2018 №1203/1, від 02.04.2018 №0204/1, інформації.
При цьому, викладені у листах від 21.03.2018 №14/2/1-34275-15 та від 06.04.2018 №14/2/1-30385-14 посилання Прокуратури на абз.4 ч.1 ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є необґрунтованими з огляду на наступне.
Вказаною нормою Закону передбачено, що надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом.
Разом з тим, позивач не запитував інформацію чи копії документів (а також витяг з Реєстру), отриманих під час здійснення конкретного кримінального провадження, натомість суть запиту зводиться до надання інформації стосовно здійснення органами прокуратури досудового розслідування у кримінальних провадженнях за фактом або відносно ОСОБА_2 Решта питань, порушених у запиті, є уточнюючими та випливають із наведеної суті.
Також суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі. Даний спір, відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України, має публічно-правовий характер, а оскаржувана бездіяльність не є такою, яка вчинена у тому чи іншому кримінальному провадженні, та не належить до визначеного статтею 303 КПК України переліку рішень, дій чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування.
Приймаючи до уваги викладене в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та задоволення позовних вимог.
Позивач, в силу положень ч.1 ст.77 КАС України, довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.
Відповідач, всупереч вимог частини 2 статті 77 КАС України, не довів відповідність оскаржуваної бездіяльності вимогам ч.3. ст.2 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За змістом статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
З огляду на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Генеральної прокуратури України (місцезнаходження: 01011, м.Київ, вул. Різницька, 13/15, код ЄДРПОУ 00034051) щодо належного розгляду адвокатських запитів про надання інформації адвоката ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) № 1203/1 від 12.03.2018 р., № 0204/1 від 02.04.2018 р. в інтересах ОСОБА_2.
3. Зобов'язати Генеральну прокуратуру України (місцезнаходження: 01011, м.Київ, вул. Різницька, 13/15, код ЄДРПОУ 00034051) надати запитувану у адвокатських запитах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) № 1203/1 від 12.03.2018 р. та № 0204/1 від 02.04.2018 р. інформацію.
4. Присудити на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Генеральної прокуратури України (місцезнаходження: 01011, м.Київ, вул. Різницька, 13/15, код ЄДРПОУ 00034051) сплачений ним судовий збір в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко