Рішення № 79087290, 09.01.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2019
Номер справи
2340/4681/18
Номер документу
79087290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2019 року справа № 2340/4681/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Черкасибудматеріали" до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

27.11.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося ВАТ "Черкасибудматеріали" (18000, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Чкалова, 12; далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235; далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 16.11.2018 № 0013671407.

02.01.2019 перейдено до розгляду справи в порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовної вимоги представник позивача зазначив, що відповідачем неправомірно застосовано до позивача штрафні санкції на підставі податкового повідомлення-рішення №0013671407. Так, в акті перевірки міститься висновок про те, що грошові кошти в сумі 153641,12грн. не були здані до банків для зарахування їх залишків на банківські рахунки на суму перевищення залишку готівки в касі по АГЗК та є залишком готівки в касі АГЗК ВАТ «Черкасибудматеріали» на кінець робочого дня в період з 25.08.2016 по 30.08.2016, що є порушенням пунктів 1.2, 2.8, 2.9 Глави 2 Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637 в наслідок відсутності в період з 25.08.2016 по 30.08.2016 інформації в КОРО щодо службової видачі готівки. Представник стверджує, що кошти, які видані з каси АГЗК в повному обсязі зараховані на банківський рахунок позивача, оприбутковано та використано у зв'язку з господарською діяльністю товариства. Оскільки грошові кошти використані на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства, тому відсутні ознаки порушення норм п. 2.8 і 2.9 Положення №637 і відповідно, відсутні підстави для застосування фінансових санкцій. З урахуванням викладеного, позивачем було дотримано процедуру оприбуткування готівки в касі та внесено готівку на банківські рахунки. Відтак, висновок контролюючого органу про не оприбуткування позивачем у касі підприємства готівкових коштів є необгрунтованим.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач надав до суду відзив у якому заперечував проти задоволення позову зазначивши, що перевіркою встановлені порушення п. 1.2, п. 2.8, п. 2.9 Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 в частині перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі по АГЗК м. Черкаси, вул. Чигиринська, 25 ВАТ «Черкасибудматеріали» на загальну суму 153631,12 грн. в період з 25.08.2016 по 30.08.2016. Згідно книги ОРО, з урахуванням наказу «Про встановлення ліміту каси» № 2 від 01.07.2016 ВАТ «Черкасибудматеріали» у зв'язку з відкриттям автогазової заправки встановлено прогнозований ліміт залишку готівкових коштів згідно розрахунку у сумі 38000грн. по АГЗК м. Черкаси, вул. Чигиринська, 25 встановлено перевищення ліміту залишку готівки в касі, яку не здано для її зарахування на банківські рахунки товариства. Враховуючи вищевикладене, грошові кошти у сумі 153631,12 грн. є залишком готівки у касі по АГЗК м. Черкаси, вул. Чигиринська, 25 ВАТ «Черкасибудматеріали» на кінець робочого дня в період з 25.08.2016 по 30.08.2016 та не були здані до банку на суму перевищення залишку готівки в касі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав зазначених у відзиві.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство "Черкасибудматеріали", як суб'єкт господарювання зареєстроване 23.01.1995, ідентифікаційний код 00291994.

02.11.2018 Головним управлінням ДФС у Черкаській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ВАТ "Черкасибудматеріали" щодо дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 17.10.2018, за наслідками якої складено акт № 417/23-00-14-0907/00291994.

Згідно висновків акту перевірки ВАТ "Черкасибудматеріали", контролюючим органом встановлено зокрема порушення вимог п. 1.2, 2.8, 2.9 Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 (із змінами та доповненнями), в редакції, яка діяла до 05.01.2018, в результаті чого перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі по АГЗК м. Черкаси, вул. Чигиринська, 25 ВАТ «Черкасибудматеріали» на суму 153631, 12 грн. в період з 25.08.2016 по 30.08.2016.

Актом перевірки зазначено, шо при перевірці КОРО №3000243830 Р/1, зареєстрованій у ДПІ у м. Черкасах 15.06.2016 за адресою здійснення діяльності: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 25 встановлено:

- в графі 4 розділу 2 КОРО за 25.08.2016 сума готівки «Службова видача» значиться 0,00 грн., а відповідно до денного X - звіту №0049 від 25.08.2016 службове вилучення готівки не здійснювалось, початковий залишок готівкових коштів у касі у розмірі 37020,25 грн., а кінцевий залишок готівкових коштів у касі значиться у розмірі 44787,25 грн.

- в графі 4 розділу 2 КОРО за 26.08.2016 сума готівки «Службова видача» значиться 0,00 грн., а відповідно до денного X - звіту № 0050 від 26.08.2016 службове вилучення готівки не здійснювалось, початковий залишок готівкових коштів у касі у розмірі 44787,25 грн., а кінцевий залишок готівкових коштів у касі значиться у розмірі 57779,67 грн.

- в графі 4 розділу 2 КОРО за 27.08.2016 сума готівки «Службова видача» значиться 0,00 грн., а відповідно до денного X - звіту № 0051 від 27.08.2016 службове вилучення готівки не здійснювалось, початковий залишок готівкових коштів у касі у розмірі 57779,67 грн., а кінцевий залишок готівкових коштів у касі значиться у розмірі 65406,48 грн.

- в графі 4 розділу 2 КОРО за 28.08.2016 сума готівки «Службова видача» значиться 0,00 грн., а відповідно до денного X - звіту № 0052 від 28.08.2016 службове вилучення готівки не здійснювалось, початковий залишок готівкових коштів у касі у розмірі 65406,48 грн., а кінцевий залишок готівкових коштів у касі значиться у розмірі 67230,07 грн.

- в графі 4 розділу 2 КОРО за 29.08.2016 сума готівки «Службова видача» значиться 0,00 грн., а відповідно до денного X - звіту № 0053 від 29.08.2016 службове вилучення готівки не здійснювалось, початковий залишок готівкових коштів у касі у розмірі 67230,07 грн., а кінцевий залишок готівкових коштів у касі значиться у розмірі 71677,89 грн.

- в графі 4 розділу 2 КОРО за 30.08.2016 сума готівки «Службова видача» значиться 0,00 грн., а відповідно до денного X - звіту № 0054 від 30.08.2016 службове вилучення готівки не здійснювалось, початковий залишок готівкових коштів у касі у розмірі 71677,89 грн., а кінцевий залишок готівкових коштів у касі значиться у розмірі 74669,76 грн.

На підставі висновку акту перевірки відповідачем прийняте, податкове повідомлення-рішення від 16.11.2018 №0013671407, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 307262, 24 грн.

Позивач вважаючи висновки акту перевірки незаконними, а податкове повідомлення-рішення протиправним звернувся до суду з позовом.

Судом встановлено, що 25.08.2016 згідно чеку відділення № 30 Черкаського ГРУ "Приватбанк" №0.0.606754669.1 ВАТ «Черкасибудматеріали» перераховано кошти на власний рахунок №26007182393004 з призначенням платежу "надходження торгівельної виручки від продажу товарів (ГАЗ)" в розмірі 26143 грн., що узгоджується зі звітом про операції по рахунку №26007182393004 від 26.11.2018.

31.08.2016 згідно звіту про операції по рахунку ВАТ «Черкасибудматеріали» №26007182393004 "Приватбанк", позивачем перераховано кошти з призначенням платежу "надходження торгівельної виручки від продажу товарів (ГАЗ)" в розмірі 37649,76грн. та з призначенням платежу "за пісок для будівельних виробів" в розмірі 450грн.

Судом також враховано, що ВАТ «Черкасибудматеріали» до 25.08.2016 перераховувалися кошти на рахунок ВАТ «Черкасибудматеріали» №26007182393004 в КБ "Приватбанк" у відповідності до наданих фіскальних чеків.

Крім того, у відповідності до наказу ВАТ «Черкасибудматеріали» «Про встановлення ліміту каси» № 2 від 01.07.2016 у зв'язку з відкриттям автогазової заправки встановлено прогнозований ліміт залишку готівкових коштів згідно розрахунку у сумі 38000грн.

Також суд звернув увагу, що згідно п. 3.3.4.7 акту № 417/23-00-14-0907/00291994 не встановлено порушень ВАТ «Черкасибудматеріали» дотримання граничних обмежень на здійснення готівкових розрахунків.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 р. N2 436/95, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами і підприємцями, а також окремі питання організації банками роботи з готівкою за перевірений період було регламентовано Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (далі - Положення № 637).

Так, за вимогами п. 2.6 Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно з п. 2.8 Положення №637, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Відповідно до п. 2.9 Положення, готівкова виручка (готівка) підприємств (підприємців), у тому числі готівка, одержана з банку, використовуються ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами).

Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат.

Відповідно до п. 5.9 Положення № 637, готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Не вважаються понадлімітними в день їх надходження і ті готівкові кошти, що надійшли до кас підприємств у вихідні та святкові дні та були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного робочого дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Отже, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій і веденням КОРО на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: роздрукування фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій та своєчасне відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій, передача готівки на банківський рахунок.

Таким чином, процедура оприбуткування готівки в касі полягає не лише в роздрукуванні фіскального чеку і в здійсненні запису в книзі обліку розрахункових операцій на підставі відповідного z-звіту, а і у передачі готівкових коштів на рахунок товариства в банківській установі.

Наказом Міністерства фінансів України затверджений Порядок «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій» № 547 від 14.06.2016 (далі - Порядок № 547). Цей Порядок поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) для здійснення розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до п. 6 розділу III «Порядок застосування РРО «Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)», який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 р. № 547, та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 5 липня 2016 р. за № 918/29048, внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання z-звіту.

Однак, згідно наданих чеків перевищення ліміту каси і неоприбуткування готівкових коштів в касі підприємства, не вбачається, оскільки останні були здані в банківську установу. Кошти, які видані з каси АГЗК в повному обсязі зараховані на банківський рахунок позивача.

Таким чином, грошові кошти використані на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства, тому відсутні ознаки порушення норм п. 2.8 і 2.9 Положення № 637 і відповідно, відсутні підстави для застосування фінансових санкцій, передбачених абзацом 3 статті 1 Указу Президента України від 12 червням 1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

З урахуванням викладеного, позивачем було дотримано процедуру оприбуткування готівки в касі та внесено готівку на банківські рахунки. Відтак, висновок контролюючого органу про не оприбуткування позивачем у касі підприємства готівкових коштів є необгрунтованим та спростовується матеріалами справи.

В силу положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено правомірність прийнятих рішень.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 16.11.2018 № 0013671407.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39392109) на користь ВАТ "Черкасибудматеріали" (код ЄДРПОУ 00291994) судовий збір в сумі 4608 (чотири тисячі шістсот вісім) грн. 94 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.

Суддя П.Г. Паламар