
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи , буд.6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
02 січня 2019 р. справа №520/9700/18
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, в особі Відділу реєстрації місця проживання у Холодногірському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, в особі Відділу реєстрації місця проживання у Холодногірському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд зобов'язати Департамент реєстрації Харківської міської ради, в особі Відділу реєстрації місця проживання у Холодногірському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, 19.10.2018 ОСОБА_3, як уповноважена особа ОСОБА_1 звернулася до Відділу реєстрації місця проживання у Холодногірському районі міста Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради із відповідною заявою про знаття довірителя з реєстрації місця проживання в квартирі за вказаною адресою. Проте, у зняті з реєстрації ОСОБА_1 було відмовлено відповідно до абз.2 п.11 Правил, оскільки до заяви про зняття з місця реєстрації не додано паспорт ОСОБА_1 Позивач не погоджується з визначеними відповідачем підставами відмови, вважаючи їх протиправними та такими, що порушують права позивача на зняття її з реєстрації місця проживання.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження разом з судовими документами була надіслана відповідачу та ним отримана 30.11.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, що надійшло до суду 04.12.2018, яке міститься в матеріалах справи. Проте, у визначений судом строк, відповідачем не надано до суду письмового відзиву на позов. Таким чином, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами справи. на підставі ч.2 ст. 175 КАС України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_3 (позивач) на праві спільної сумісної власності належить житло (квартира) за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою про право власності на житло №1042202 від 16 03.08.2018, виданим КП «ХМБТІ» ХМР (а.с.17).
Як вбачається з пояснень, наданих в позовній заяві, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у липні 2013 році (коли їй було 14 років) виїхала до бабусі на постійне місце проживання до Російської Федерації та проживає на її території у м. Волгоград. Водночас, позивач пояснила, що всі співвласники вказаної квартири виявили намір продати квартиру. Перед укладенням договору купівлі-продажу, усі особи, що зареєстровані у квартирі (2 особи - ОСОБА_1 та ОСОБА_3.), повинні знятися з реєстрації місця проживання. У зв'язку з чим 22.08.2018 року нотаріально засвідченою довіреністю ОСОБА_1 уповноважила - ОСОБА_3 продати усю належну їй частку у праві власності на квартиру АДРЕСА_1 та виконати всі дії, пов'язані з виконанням цієї довіреності, надавши ОСОБА_3 відповідні повноваження.
Зазначені обставини підтверджується відповідною довіреністю, копію якої долучено до матеріалів справи (а.с. 14).
19.10.2018 ОСОБА_3, як уповноважена особа ОСОБА_1 звернулася до Відділу реєстрації місця проживання у Холодногірському районі міста Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради із відповідною заявою про знаття довірителя з реєстрації місця проживання в квартирі за вказаною адресою (а.с.18).
Проте, у знятті з реєстрації ОСОБА_1 було відмовлено відповідно до абз.2 п.11 Правил, оскільки до заяви про зняття з місця реєстрації не додано паспорт ОСОБА_1
Як вбачається з пояснень позивача, наданих в позовній заяві, ОСОБА_1 паспорт громадянина України не отримувала, у зв'язку з тим, що у липні 2013 року вона виїхала на постійне місце проживання до РФ, а у вересні 2014 року ОСОБА_1 отримала паспорт громадянина Російської Федерації. Таким чином, на момент звернення до відповідача про зняття з реєстрації місця проживання особи ОСОБА_1 остання не є та не була громадянкою України.
Суд зазначає, що позивачем на підтвердження того, що ОСОБА_1 є громадянкою Російської Федерації надано до суду копію відповідного паспорту.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом (ст. 33 Конституції України).
Питання реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання осіб врегульовано Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-VI та Правилами реєстрації місця проживання та Порядком передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації (ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»).
Орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру (ч. 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»).
Відповідно до п. 6 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, у разі коли особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.
Документи для здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги". Особа може доручити в установленому законодавством порядку подати заяву про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання відповідній посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку за місцем її проживання (п. 8 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру).
З огляду на викладене, законодавець передбачив можливість звернення осіб до відповідного суб'єкта владних повноважень для зняття з реєстрації місця проживання через своїх представників, за умови наявності довіреності, якою представники уповноважуються на здійснення відповідних дій.
Суд зазначає, що при зверненні ОСОБА_6, як уповноваженою особою ОСОБА_7 до відповідача із заявою про зняття останньої з реєстрації від 19.10. 2018, уповноважена особа надала органу державної влади належним чином завірену довіреність, якою підтвердила своє право на представлення її інтересів при вирішенні відповідного питання, а також власний паспорт громадянки України та квитанцію про сплату адміністративного збору.
Згідно п. 26 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:1) заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11; 2) рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; 3) свідоцтва про смерть; 4) повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; 5) інших документів, які свідчать про припинення; 6) підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні); 7) підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту); 8) підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Разом із заявою особа подає:1) документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору;2) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:1) документ, що посвідчує особу представника;2) документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Наведене кореспондується із положеннями ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відомості про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1 (п. 9 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру).
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону (абз. 2 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»).
Орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику (п. 11 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру). Зазначені приписи кореспондуються зі ст. 9(1) Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
З аналізу наведених норм вбачається, що для зняття з реєстрації з місця проживання, крім паспорта можуть подаватися інші документи, передбачені п. 9 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, до яких вносяться відповідні відомості.
Як вбачається з матеріалів справи, представнику позивача відмовлено у знятті позивача з реєстрації місця проживання, оскільки при подачі відповідної заяви не надано документа, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання (паспорт громадянина України ОСОБА_7.) відповідно до п.26 Правил №207.
Проте, суд бере до уваги посилання представника позивача на те, що вона не має змоги надати відповідачу вказаний документ (паспорт громадянина України) довірителя, оскільки остання не проживає на території України та не є фактично громадянкою України, відтак право позивача на зняття з реєстрації місця проживання за відповідною адресою, яке визначене приписами Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та конституційне право на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, не можуть обмежуватись відмовою суб'єкта владних повноважень у відповідному знятті з реєстрації із посиланням на неподання документа, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, у зв'язку з тим, що неподання вказаного документу не являється безумовною підставою для відмови у знятті з реєстрації місця проживання.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у знятті позивача з реєстрації місця проживання є безпідставними.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, в особі Відділу реєстрації місця проживання у Холодногірському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради про зобов'язання вчинити певні ді - задовольнити.
Зобов'язати Департамент реєстрації Харківської міської ради, в особі Відділу реєстрації місця проживання у Холодногірському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 08 січень 2019 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.