Ухвала суду № 79084986, 10.01.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
240/6263/18
Номер документу
79084986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

(в порядку ст. 290 КАСУ)

10 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/6263/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попової О. Г., розглянувши у порядку письмового провадження питання про направлення справи до Верховного Суду в порядку статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Зокрема, позивач просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, з урахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для обрахунку пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 4 892 грн 17 коп., яка була встановлена рішенням суду станом на 31 грудня 2017 року.

Ухвалою суду від 28.12.18 відкрито провадження у справі № 240/6263/18 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

В обґрунтування позову зазначає, що з 17.09.2015 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб".

Однак, у жовтні 2018 року, позивачем встановлено, що після проведення перерахунку пенсії з квітня 2018 року, до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, перерахованої з 01 січня 2018 року,безпідставно не включено середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, встановлених позивачу рішенням суду на 31 грудня 2017 року в розміні 4892 грн 17 коп.

Не погоджуючись з безпідставним зменшенням розміру пенсії, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіз вимогою усунути порушення законодавства України щодо нарахуванню пенсії в меншому розмірі та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, починаючи з часу перерахунку, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та виплачувати в повному обсязі пенсію, а також детально пояснити підстави безпідставного зменшення основного розміру моєї пенсії.

Відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, позивачу було відмовлено в задоволенні вимог та повідомлено, що перерахунок пенсії здійснений виключно на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату, яку надану до відповідача на підставі списків, направлених в ОВК із Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Крім того, наголошено, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії.

Пунктом 1 вказаної Постанови передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення визначеного на 01.03.2018 - посадовий оклад, оклад за військовим і (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Врахування і інших видів грошового забезпечення Постановою не передбачено.

На виконання Постанов №103 та у зв'язку з надходженням з Житомирського обласного військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії становить 7330,50 грн., в т.ч.:

- посадовий оклад - 4 230,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 200,00 грн;

- надбавка за вислугу років 35% - 1900,50 грн.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення.

Крім того, наголошує, що ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чітко передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.10 ст. 29 АКС України, передача справи на вирішення Верховного Суду, як зразкової справи здійснюється відповідно до вимог статті 290 цього Кодексу.

Відповідно до п. 21 ст. 4 КАС України, під типовою справою розуміється адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких, позивачами заявлено аналогічні вимоги, а в силу п. 22 цієї норми, зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження верховним Судом, як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

Крім того, за приписами п. 9 ст. 4 КАС України, відповідачем в адміністративній справі - є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Наразі, крім даної справи, в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувають справи №№240/6137/18, 240/5838/18, 240/6028/18, 240/6078/18, 240/5911/18, 240/6098/18, 240/6232/18, 240/6261/18, 240/5847/18, 240/6190/18, 240/6186/18, 2406149/18, 240/5814/18, 240/5738/18, 240/94/19, 240/66/19, 240/44/19 відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень, спір у яких, виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких, позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Крім того, тривала відсутність чіткого правового врегулювання та відсутність сталої правової позиції щодо спірних правовідносин також підтверджується різносторонньою практикою Верховного Суду. Зокрема, правова позиція, викладена у постановах Верховного Суду № 286/2987/16-а (К/9901/1465/17) від 20.02.2018 та № 335/2071/15-а (К/9901/1372/18) від 20.02.2018, яка також була сформована до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та застосування її положень до спірних правовідносин.

Відтак, із вирішенням Верховним Судом як судом першої інстанції даної категорії спорів буде постановлено зразкове рішення та буде встановлено єдину практику, а судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними та їх об'єднаннями на території України.

В силу ч.1 ст.290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодексу.

Дані справи містять всі ознаки типової справи, що передбачені п.21 ч.1 ст.4 КАС України, а значна їх кількість у суді, визначає доцільність ухвалення Верховним Судом зразкового рішення для формування єдиної судової практики вирішення даної категорії справ.

З огляду на вказане, суд зазначає, що існують об'єктивні підстави для направлення адміністративної справи № 240/6263/18 в порядку ст. 290 КАС України як типової до Верховного Суду із поданням про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ухвалив:

Передати адміністративну справу № 240/6263/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії до Верховного Суду із поданням про її розгляд Верховним Судом в порядку ст. 290 КАС України, як судом першої інстанції.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду, у строк та за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу суду у повному обсязі складено: 10 січня 2019 року.

Суддя О.Г. Попова