
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2605/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання бездіяльності щодо відмови у перерахунку пенсії, виплати перерахованої та виплати пенсії в подальшому з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 протиправною та зобов'язати перерахувати пенсію, виплатити перераховану та виплачувати пенсію в подальшому з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В квітні-травні 2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії, зменшивши її основний розмір з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
14.11.2018 позивач звернувся із заявою до відповідача про здійснення перерахунку пенсії, виплату перерахованої та в подальшому виплату пенсії з врахуванням встановленого під час її призначення 79% розміру відповідних сум грошового забезпечення з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016 у відповідності до постанови Кабінету міністрів України №103 від 21.02.2018. Однак рішенням від 22.11.2018 №1276/Т-01 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку та збільшенні пенсії та повідомив, що зазначений перерахунок пенсії здійснено за чинною редакцією Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з грошового забезпечення в розмірі 70% (максимальному), як цього вимагає стаття 13 Закону №2262-XII.
Позивач вважає, що такими діями щодо зменшення основного розміру пенсії з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення відповідач порушив його права та законні інтереси, в результаті чого позивач одержує пенсію меншу, ніж очікував. В обґрунтування позовних вимог позивач також зазначив, що при перерахунку його пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розрахунку 79% грошового забезпечення. З наведених підстав просив позов задовольнити повністю.
Відповідно до ухвали судді від 14.12.2018 розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов заперечив з тих підстав, що частина 2 статті 13 Закону №2262, в редакції чинній на 01.01.2016, обов'язкова для застосування (розмір, який не перевищує 70%), так як без цього обчислити розмір пенсії з 01.01.2016 неможливо, а застосування не чинної на час перерахунку пенсії норми (на 01.01.2016) носить протиправний характер та суперечить конституційному принципу (статті 58 Конституції України) незворотності дії в часі законодавчої норми. Також відповідач зазначив, що позивач безпідставно, всупереч статті 58 Конституції України, вимагає провести перерахунок пенсії у розмірі 79% грошового забезпечення з 01.01.2016, оскільки станом на час спірних правовідносин - на 01.01.2016 чинна та застосовується, як при призначенні пенсій так і при перерахунках пенсій норма частини 2 статті 13 Закону №2262 про максимальний розмір пенсії, який не повинен перевищувати 70%, дану норму було прийнято Законом України від 27.03.2014 №1166 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та вона є чинною з 01.05.2014.
Відповідач вважає, що вимога позивача про перерахунок пенсії в розмірі 79% не підлягає задоволенню, оскільки дія норми Закону №1166 про застосування як нових пенсій так і перерахунку старих про 70% не зворотна в часі, застосовується з 01.05.2014 (при призначенні нових та перерахунку раніше призначених) та відповідає конституційному принципу, передбаченому частиною 1 статті 58 Конституції України та з часу набрання чинності - з 01.05.2014 названа спірна норма Закону №1166 про 70% не визнана неконституційною рішенням Конституційного Суду України. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В квітні-травні 2018 року на підставі постанови Кабінету міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 відповідач перерахував пенсію позивача та зменшив її розмір з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
14.11.2018 позивач звернувся із заявою до відповідача про здійснення перерахунку пенсії, виплату перерахованої та в подальшому виплату пенсії з врахуванням встановленого під час її призначення 79% розміру відповідних сум грошового забезпечення з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016.
Листом від 22.11.2018 №1276/Т-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії здійснено за чинною редакцією Закону №2262-XII, а пенсію позивача перераховано з нового грошового забезпечення у розмірі 70% (максимальний).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
У дану статтю Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України» від 27.03.2014 №1166-VII також внесені зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.
Згідно із частиною першою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При вирішені даного спору застосуванню підлягають положення статті 58 Конституції України, за змістом якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ та Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VIІ зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону №2262-XII максимальний її розмір має обраховуватися із грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій останні не можуть бути звужені шляхом внесення змін до законодавства.
Крім того, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XI щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10.12.2013 у справах №21-420а13 та №21-348а13, від 17.12.2013 у справі №21-445а13 та Верховним Судом у постановах від 03.04.2018 у справі №175/1665/17(2-а/175/41/17) та від 24.04.2018 у справі 686/12623/17, та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 79% від суми грошового забезпечення ще у 2010 році, відповідно до статті 22 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 79% до 70% грошового забезпечення під час її перерахунку.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування позовних вимог, а відповідач не надав суду належних доказів на підтвердження правомірності зменшення основного розміру пенсії позивача з 79% до 70% грошового забезпечення, а відтак позов підлягає до задоволення повністю.
Разом з тим, суд зазначає, що вимога позивача щодо зобов'язання відповідача подати у п'ятнадцятиденний строк з дня набрання рішенням законної сили звіту про його виконання жодним чином не обґрунтована і оскільки застосування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є правом суду, то суд підстав для його застосування не вбачає.
Крім того, відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову повністю, тому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 704 грн. 800 коп., сплачений відповідно до квитанції від 12.12.2018 №ПН633469.
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виплати перерахованої та виплати пенсії в подальшому з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перерахувати пенсію ОСОБА_1, виплатити перераховану та виплачувати пенсію в подальшому з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Дмитрук