Рішення № 79084687, 09.01.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2019
Номер справи
140/2549/18
Номер документу
79084687
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2549/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Локачинське ОУПФ, відповідач) про: визнання протиправною відмови у призначенні пільгової пенсії за віком як трактористу-машиністу, що був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах та інших підприємствах сільського господарства з моменту звернення з відповідною заявою - 12 квітня 2018 року; зобов'язання винести рішення про призначення з 12 квітня 2018 року ОСОБА_1. пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та підпункту 3 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що після досягнення ним 55 років, у нього виникло право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки понад 20 років пропрацював трактористом - машиністом в сфері сільського господарства. Проте, Локачинське ОУПФ відмовило позивачу у призначенні такої пенсії у зв'язку з відсутністю необхідної тривалості стажу роботи на посаді тракториста-машиніста, підтвердженого в установленому законодавством порядку. Таку відмову позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки наявний стаж підтверджено належними первинними документами, а також трудовою книжкою.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно із частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті справи є позов та відзив.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 29 грудня 2018 року №4849/06-20 відповідач позов заперечив, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

В обґрунтування своєї позиції вказав, що наданими ОСОБА_1 документами для призначення пенсії було встановлено, що його пільговий стаж становить 04 роки 11 місяців 07 днів, при необхідному 20 років, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» У зв'язку з цим вважає, що рішення від 04 червня 2018 року №12 про відмову у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 прийняте правомірно, без порушень законних прав та інтересів позивача, а тому просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що 12 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Локачинського ОУПФ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із пунктом 3 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Головним управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) проведено позапланову перевірку трудового архіву Горохівського району з питань достовірності видачі архівної довідки про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1, результати якої закріплені у акті № 832/1 від 05 травня 2018 року. Вказаною перевіркою встановлено, що суми, відображені у довідці № 165/01-27 від 22 лютого 2018 року про заробітну плату для обчислення пенсії відповідають сумам, які відображені в первинних документах по нарахуванню заробітної плати, на ці виплати нараховані страхові внески.

Також ГУ ПФУ у Волинській області проведено позапланову перевірку Селянського (Фермарського) господарства «Нива» з питань достовірності видачі довідки про стаж роботи для призначення пенсії ОСОБА_1 (акт № 877/1 від 15 травня 2018 року), якою встановлено, що ОСОБА_1 дійсно працював трактористом-машиністом з 01 квітня 2011 року по 15 грудня 2011 року, з 03 квітня 2012 року по 30 листопада 2012 року, з 28 березня 2013 року по 19 грудня 2013 року, з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року, з 01 травня 2015 року по 19 грудня 2016 року, з 10 травня 2017 року по 30 листопада 2017 року, з 05 квітня 2018 року по даний час; в відомостях про нараховану заробітну плату вказана посада «механізатор».

Рішенням Локачинського ОУПФ № 12 від 04 червня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно із пунктом 3 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з тих підстав, що пільговий стаж трактористом-машиністом, який підтверджений пільговою довідкою і первинними документами становить 04 роки 11 місяців 07 днів, при необхідному 20 років.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Прядок № 637).

Згідно із пунктом «в» частини першої статті 13 Закону № 1788-XII трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

Відповідно до статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Частина перша статті 101 Закону № 1788-XII передбачає, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7. Так, до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до підприємств сільського господарства, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, провадиться відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Таким чином, основними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста (фактично - механізатора), безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.

Чинним законодавством України також передбачено порядок зарахування перебування на військовій службі у стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Так, згідно із частиною першою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Аналогічні норми передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Крім того, Міністерством соціального захисту населення України надано роз'яснення за № 2 від 26 березня 1993 року, яким визначено, що стаж перебування на військовій службі підлягає зарахуванню в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, якщо на момент призиву на військову службу особа працювала за професією або займала посаду, що передбачає пільги.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 отримав освіту тракториста-машиніста ІІІ класу (атестат НОМЕР_3 від 08 жовтня 1980 року).

Має посвідчення тракториста-машиніста серії НОМЕР_2.

Згідно із записами у трудовій книжці НОМЕР_4 від 22 липня 1989 року ОСОБА_1 з 01 червня 1983 року по 04 листопада 1998 року працював трактористом у колгоспі ім. Лесі Українки; з 01 липня 2005 року по 01 лютого 2006 року, 01 червня 2006 року по 01 грудня 2006 року працював трактористом у СОК «Новатор»; з 01 квітня 2011 року по 15 грудня 2011 року, з 03 квітня 2012 року по 30 листопада 2012 року, з 28 березня 2013 року по 19 грудня 2013 року, з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року, з 01 травня 2015 року по 19 грудня 2016 року, з 10 травня 2017 року по 30 листопада 2017 року, з 05 квітня 2018 року по даний час - трактористом-машиністом СФГ «Нива».

Крім того, у період з 08 травня 1983 року по 12 травня 1983 року проходив військову службу у збройних силах, що стверджується копією довідки Горохівського районного військового комісаріату Міністерства оборони України № 21 від 12 квітня 2018 року.

Відповідно до архівних довідок від 22 січня 2018 року № 104/10-27, від 22 лютого 2018 року № 165/01-27 та від 16 березня 2018 року № 613/01.20 позивач займав посаду тракториста у колгоспі ім. Лесі Українки с. Смолява Горохівського району (в 1992 році реорганізовано в селянську спілку ім. Лесі Українки, в подальшому - СГ ТзОВ ім. Лесі Українки) з 1983 року по 1999 включно.

Згідно із довідкою від 21 квітня 2018 року № 19-04/18 позивач з 01 квітня 2011 року по даний час працює трактористом-машиністом СФГ «Нива» і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.

Таким чином, записами в трудовій книжці та архівними довідками підтверджено перебування позивача на посаді тракториста у спірні періоди.

Згідно із частиною четвертою статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Положеннями статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд вважає, що позивач досягнув передбаченого пенсійним законодавством для такого виду пенсій віку, у останнього наявний достатній загальний та спеціальний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «в» частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ та підпункту 3 пункту 2 статті 114 Закону № 1058-IV.

Згідно із частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено повноваження суду при вирішенні справи, зокрема, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Як визначено частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відтак, суд вважає, що для ефективного захисту порушених прав позивача з урахуванням завдань адміністративного судочинства позов належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення Локачинського ОУПФ № 12 від 04 червня 2018 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язати Локачинське ОУПФ призначити ОСОБА_1 з 12 квітня 2018 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ, підпункту 3 пункту 2 статті 114 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частин першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки в даному випадку суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, то судові витрати підлягають відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасування рішення Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 12 від 04 червня 2018 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1.

Зобов'язати Локачинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45500, Волинська область, Локачинський район, селище міського типу Локачі, вулиця Володимирська, будинок 22, ідентифікаційний код юридичної особи 40364531) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 12 квітня 2018 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, підпункту 3 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45500, Волинська область, Локачинський район, селище міського типу Локачі, вулиця Володимирська, будинок 22, ідентифікаційний код юридичної особи 40364531) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704 грн 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк